Astrolojide Antiscia

Uzun zamandır siteye yazı eklemiyordum ve bir başlangıç için Koç Yeniay’ının güzel olacağını düşünüyorum.
Bazen doğum haritalarında göremediğiniz bir kombinasyonu bulabilmek için deklinasyonlar tablosuna bakmanızı önerebilirim. Bazen de cevap antiscia noktalarında saklı olabilir (veya kontra antiscia noktalarında)
Antiscia kavramı nedir burada uzun uzun anlatamam, artık detayları merak edenler eğitimlerimize gelebilir 🙂 Kısaca burçlar kuşağı üzerinde hareket halinde olan gezegenlerin sanki karşı karşıya gelmesi gibi (sanki iki gezegen aynaya bakıyor ve karşıda kendini görüyor) şeklinde tarif edebilirim. Birbirine antiscia yapan burçları yani burçlar kuşağında karşılıklı birbirine bakan burçları yazayım;
İkizler ve Yengeç
Boğa ve Aslan
Koç ve Başak
Balık ve Terazi
Kova ve Akrep
Oğlak ve Yay
antiscia noktası için bu çiftlerin dereceleri toplamının 30 olması gerekiyor.
Örneğin 10 derece Balık burcunun antiscia noktası Terazi burcunun 20. derecesidir. Kontra antiscia noktası ise 20 derece Terazi’nin tam zıt noktası olan 20 derece Koç olur.

Yukarıda Latin müziğinin önde gelen isimlerinden Thalia’nın doğum haritasından bir kesit görünmekte. Müzik, dans, güzel ses deyince akla ilk gelen kombinasyonlardan biri Merkür – Venüs kavuşumudur ve Thalia’nın doğum haritasında bu ikiliye Güneş de eşlik ediyor. Yetenek asteroidlerinden biri olan, mizah ve eğlenceyle ilgili Thalia ise Güneş, Merkür, Venüs üçlüsüne antiscia yapmakta ve ayna tutmakta. Güneş bizim kimliğimizdir, nasıl tanındığımızdır ve burada Thalia asteroidi aynı zamanda “Güneşle bakışarak” isim asteroidi şeklinde çalışmış (Kadının ismi Thalia)

Aşağıdaki haritada ise sinemanın babası olarak kabul edilen Lumiere kardeşlerden küçüğünün doğum haritasından bir kesit görüyorsunuz. Lumiere kardeşler sinematografı tasarlayan ve bu konuda temelleri atan isimler olarak biliniyor. Louis Lumiere doğum haritasında Güneş Terazi burcunda ve tam karşısında sinemayla ilgili olan Neptün’ü görmekteyiz (Güneş – Neptün zıt açısı) Ancak orada başka “bi kedi” daha var sanki.. Dikkatli bakalım ve antiscia noktası hesabı yapalım isterseniz. Güneş 12 derece Terazi burcunda.. Antiscia için Balık burcuna bakacağız ve elbette 30 – 12 = 18. derecesi ve tam da orada 18 derecede Photographica asteroidini görüyoruz. Ve evet düşündüğünüz gibi, bu asteroid fotoğrafçılıkla ilgili. Filmlerin de teknik olarak bir sürü fotoğrafın hızlı şekilde ekrana yansıtılmasıyla yapıldığını düşününce…

Ekrem Ok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top