Dsc Noktası (7.ev) ve Deklinasyonlar

Bir doğum haritasında Asc noktası (Yükselen burç) harita sahibini, karşısındaki Dsc noktası (7.ev) ise eşini, partneri, ortağı hatta rakibini gösterir. Örneğin doğum haritasında Dsc noktasına yakın bir Merkür varsa, potansiyel eş adaylarının gazeteci, eğitimci, taksi şoförü, nakliye işleri, esnaf, yazar çizer olması, pazarlamacı olması, genç biri olması, zeki ve meraklı biri olması gibi seçenekleri düşünebiliriz.

Elbette herkesin doğum haritasında Dsc noktasına bir gezegen düşmez. Bazen Dsc noktasında konumlanmış bir asteroid de partner hakkında bilgi verebilir. Örneğin Dsc noktasına yerleşmiş bir Minerva, partneri moda – giyim sektörüyle bağlantısını gösterebilir.

Eğitimlerde sıklıkla vurguladığım bir şey var; doğum haritasında bir potansiyeli incelerken mutlaka deklinasyonlar tablosunu da açıp bakın derim. Çünkü bazen doğum haritasında göremediğimiz bir potansiyeli, deklinasyonlar tablosunda görebiliriz. Ve evet deklinasyonları yorumlarken köşe noktalarını da dikkate alırız. Bazen haritada köşe noktada görünmeyen bir gezegeni (veya asteroidi) deklinasyonlar tablosunda köşe noktayla hizalandığını görebiliriz. Örneğin Arnold Schwarzenegger’in deklinasyonlar tablosunu açtığımızda, uzun yıllar evli olduğu Maria isimli eski eşini (Maria Shriver) Dsc noktasıyla paralel olduğunu görmekteyiz. Görseli yukarıya ekliyorum.

Eğitimlerimiz ve atölye çalışmalarımızla ilgili bilgi için; polarisastroloji@gmail.com

Ekrem Ok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top