Midas’ın Kulakları…

Yukarıdaki doğum haritası çok zengin bir adama ait. Krallar kadar zengin olan bu adam, yaşamının ilerleyen bazı yıllarında “bir takım eşeklikler” yapmış olabilir. Yalnız bu eşek hikayesi çook uzun zaman öncesine dayanıyor.
Kral Midas, Dionysus’un gönlünü kazanıyor ve bir dilek hakkı bulunuyor. O da diyor ki “dokunduğum her şey altına dönüşsün..” Bizimki başta dokunduğu şeylerin altına dönüşmesinden memnun evinin yolunu tutuyor. Ancak zamanla bakıyor ki bu durum onun laneti oluvermiş. Özenle baktığı gül bahçesindeki güller, eşyaları, yemek istediği şeyler hatta sevdikleri bile altına dönüşmeye başlıyor. Tövbe edip eski haline dönmek istiyor. Bir nehirde yıkandıktan sonra normale dönüyor “altın maltın istemem” deyip ormanda yaşamaya başlıyor. Ormanda keçi bacaklı, güzel flüt çalan Pan ile tanışıyor ve arkadaş oluyor. Neyse bir zaman sonra bu Pan, Arachne’nin yaptığı şeyi yapıyor ve Apollo’dan daha güzel müzik yapabileceğini iddia ediyor. Arachne de dokuma konusunda Jüpiter’in kızı Minerva’dan bile daha yetenekli olduğunu iddia etmişti de örümceğe dönüşmüştü.. Kim daha iyi müzik yapıyor rekabetinde karar verici kişilerden biri de Midas oluyor. Pek çok kişi Pan iyi çalsa da Apollo’nun çok daha iyi olduğunu belirtiyor. Bizimki ise tahmin edin bakalım kimi seçiyor 🙂 Evet kankisi Pan için “daha iyiydi” diyor ve Apollo’yu kızdırıyor. Apollo da Midas’a bakarak “senin ben müzikten anlamayan kulağını zikeyim” diyor ve Midas’ın kulakları eşek gibi uzuyor kocaman oluyor..
Şimdi bu hikayeden sonra, yukarıdaki harita sahibine geri dönelim. Bu adamın da doğum haritasında ne ilginçtir Midas ile Pan yan yana duruyor. Üstelik bu ikili adamın Asc noktası üzerinde dikkat çekiyorlar. Haritada dairelerle ve çubuklarla işaretlediğim kombinasyonlara bakarsanız Midas’ın hem Dionysus ile hem de Gold yani “altın” ile güzel açılar yaptığını göreceksiniz. Sanki bu harita sahibi Kral Midas’ın enkarne olmuş hali gibi çok ilginç.. Hikayede ne diyordu, Midas neye dokunuyorsa altın oluyordu. Peki bu adamın doğum haritasında Midas neye dokunuyor..? Evet hemen yanıbaşındaki Uranüs’e dokunuyor. Astrolojide Uranüs elektroniği, bilgisayarları, interneti ve yeni teknolojileri ifade eder. Bu adam bilgisayarlar denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Bill Gates.
Doğum haritasının dış kısmında yeşil renkli gezegen semboleri görmekteyiz bunlar progresyonlar. Yani Bill Gates’in 26. yaşına ait (1981) ilerletilmiş haritası. Çok ilginçtir Bill’in Progres Güneş’ini natal Gold üzerinde görmekteyiz. Doğal olarak Progres Güneş, natal Midas ile üçgen açı yapmakta yani Bill’in Midas’ını ve Gold’unu aktive etmekte o sene. Peki Bill Gates daha genç biriyken Midas’ı aktive olunca ne yapmış dersiniz..? Donkey.bas isimli ilk bilgisayar oyununu yapmış ve bu oyunu günümüze de “eşek oyunu” olarak yeni telefonlara ve bilgisayarlara uyarlamaya çalışıyor. Aşağıya oyunla ilgili bir görsel ekliyorum. Sözlerime son verirken Astrolojide Progresyonlar önemli diyor ve ekliyorum “ne istediğinize dikat edin..”
Temel ve Orta Seviye Astroloji Eğitimi kayıtlarımız devam etmektedir, bekleriz.
İletişim: polarisastroloji@gmail.com

Ekrem Ok

2 thoughts on “Midas’ın Kulakları…

  1. Ekrem bey tşk ederiz ama ricamız söylediğiniz her astroidin numarasınıda söylerseniz bizler bulamıyoruz tek eksik kalan nokta o gerisi güzel bir yazı olmuş ellerinize yüreğinize sağlık” daha öğretici olması için”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top