Değerlendir:
  • 19 Oy - 2.74 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Burçlara Göre Dini Tutum
Yazar Mesaj
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

Rep Puanı: 0

Cvp: RE: Burçlara Göre Dini Tutum
aeon Yazılan:sevgi ve merhamet;hep insani kavramlardır.yani tanrının merhameti ne kadar?
afrikada zibilyon tane insan ölüyor,hastalık çekenler var,adaletsizliğe uğrayan insanlar var vb.(liste uzar da uzar)
ama tanrı bu hayatlara müdahale etmiyor.demek ki ?merhamet ve adalet dediğimiz bu insani kavramlar,bizim düşündüğümünüz gibi,kısa vadeli ve insani olmaktan çok ötede.(onun katında).
son söz olarak;
tanrı,eşit davranmaz .ancak,adaletlidir.;)

Herkese eşit davransaydı zaten adaletsiz olurdu ...

Afrika'da insanlar ölüyor falan filan dedin , merhamet ve adalet dediğimiz bu kavramların insani olmaktan çok öte olduğundan bahsettin.

Küçük bir soru;

Yeni doğan bir bebek, hastalık yüzünden 2 günde ölüyor. Bu bebeğin akıbeti nedir ?

Herkes dedi merak içinde
Ölümden sonra hayat var mı diye,
Boşuna düşünürler
Sanki hayat varmış gibi ölümden önce ...
10-23-2009 07:09 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Melancholic Yazılan:
aeon Yazılan:sevgi ve merhamet;hep insani kavramlardır.yani tanrının merhameti ne kadar?
afrikada zibilyon tane insan ölüyor,hastalık çekenler var,adaletsizliğe uğrayan insanlar var vb.(liste uzar da uzar)
ama tanrı bu hayatlara müdahale etmiyor.demek ki ?merhamet ve adalet dediğimiz bu insani kavramlar,bizim düşündüğümünüz gibi,kısa vadeli ve insani olmaktan çok ötede.(onun katında).
son söz olarak;

Afrika'da insanlar ölüyor falan filan dedin , merhamet ve adalet dediğimiz bu kavramların insani olmaktan çok öte olduğundan bahsettin.

Küçük bir soru;

Yeni doğan bir bebek, hastalık yüzünden 2 günde ölüyor. Bu bebeğin akıbeti nedir ?

bir bebeğin ölmesi ,insanidir.bizim içimizi acıtır,hatta sorgulamalara götürür.ancak,tanrı üst bir varlık.insan aklıyla algılanması çok zor .bu yüzden bizim insani duygularımızın,onun varlığında değeri olduğunu düşünmüyorum.
tanrının planlarının çok geniş ve insanın sınırlrını zorlayıcı olduğunu düşünüyorum.
10-23-2009 07:13 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Melancholic Yazılan:Afrika'da insanlar ölüyor falan filan dedin , merhamet ve adalet dediğimiz bu kavramların insani olmaktan çok öte olduğundan bahsettin.

iletiyi acele yazdığım için ,anlatımı istediğim gibi yapamamışım.
merhamet ve adalet insanidir.
tanrının, bu tarz insani duyguların dışında olduğunu anlatmak istemiştim.
10-23-2009 07:21 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

aeon Yazılan:
Melancholic Yazılan:
son söz olarak;

Küçük bir soru;

bir bebeğin ölmesi ,insanidir.bizim içimizi acıtır,hatta sorgulamalara götürür.ancak,tanrı üst bir varlık.insan aklıyla algılanması çok zor .bu yüzden bizim insani duygularımızın,onun varlığında değeri olduğunu düşünmüyorum.
tanrının planlarının çok geniş ve insanın sınırlrını zorlayıcı olduğunu düşünüyorum.

O bebeğin ölmesi hiç içimi acıtmaz doğrusu (tanıdığımın bilmem nesi olmadığı sürece) . Sorun şu ; yeni doğan bebek günahsız olacağı için cennete gideceği söylenir, hatta anne-babaları için de şefaatçı olacağı söylenir din adamları tarafından.

Bana yaşamak veya yaşamamak adına bir seçenek sunulmadı. Bu yaşam bana dikte edildi. Bu yaşamın çilesine katlanıyorum, eğer bu çileler içinde tanrıya isyan edersem sonsuz bir cehenneme de katlanacağım. Ya o bebek ?! Direk cennete gidecek ... Oh ne ala memleket !! Mevcudiyetim her ne kadar önemsenmeyecek kadar küçük de olsa, zebani de olsa karşımda, direk çemkiririm.

Herkes dedi merak içinde
Boşuna düşünürler
10-23-2009 07:23 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

aeon Yazılan:
Melancholic Yazılan:Afrika'da insanlar ölüyor falan filan dedin , merhamet ve adalet dediğimiz bu kavramların insani olmaktan çok öte olduğundan bahsettin.

iletiyi acele yazdığım için ,anlatımı istediğim gibi yapamamışım.
merhamet ve adalet insanidir.
tanrının, bu tarz insani duyguların dışında olduğunu anlatmak istemiştim.

İslamiyet haricinde değilse bu tartışma,

Allah'ın 99 ismi ve aynı zamanda sıfatlarında mevcuttur, merhamet ve adalet.

Herkes dedi merak içinde
Boşuna düşünürler
10-23-2009 07:29 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Melancholic Yazılan:Bana yaşamak veya yaşamamak adına bir seçenek sunulmadı. Bu yaşam bana dikte edildi. Bu yaşamın çilesine katlanıyorum, eğer bu çileler içinde tanrıya isyan edersem sonsuz bir cehenneme de katlanacağım. Ya o bebek ?! Direk cennete gidecek ... Oh ne ala memleket !! Mevcudiyetim her ne kadar önemsenmeyecek kadar küçük de olsa, zebani de olsa karşımda, direk çemkiririm.

bu tarz düşünceler benim de aklıma çok takılır.
ama insani akılla yaptığımız sorgulamalar da sonuçsuz kalıyor.;)
10-23-2009 07:30 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

KoçAslanı Yazılan:.Ne yapmışlar dünyada kaynaklar eşit bir şekilde dağılmışken

dünya da kaynakların eşit dağıtıldığı konusuna katılmıyorum.çünkü değil,;
küçük bir sorgulama bile bunu kanıtlar.
kutuplar,çöller ,dağlık bölgelere ticaret yapılmaz.(doğal olarak geri kalırlar)
veya yeraltı zenginlikleri farklıdır.
tarım bazı bölgelerde yapılmaz vs.
bunlar çok sayılabilir yani.

hatta bu konu üzeine yazılmış ve tübitak yayınlarından çıkan , tüfek,mikrop ve çelik.kitap bu eşitsizliği işliyor.hoş okumak bana da kısmet olmadı.
10-23-2009 07:36 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Venüs
Kayıtsız

RE: Burçlara Göre Dini Tutum
yazılanların çoğu merak üzerinde yoğunlaşsada sırf farklı düşündüğünü ortaya koymak adınada yazılanlar var ancak şunu belirtmeliyim ki eğer ciddi anlamda neden yaratıcı böyle olmasını öngörmüş diyorsanız o halde sebebini en güzel şekilde ancak gerçek kaynaklardan öğrenebilirsiniz.Benim kanaatime göre yaradılışımızda hemen hepimizin doğum haritasını ciddi olarak incelersek dine ve Allahı tanımaya yönelik açılar yahut önemli yerleşimler v.s. vardır ki bunu geliştirmek yada araştırmasına yönelmek sadece bize kalmış.Zannetmiyorum ki Allah yaratmış olduklarının kendisinden bi haber olmasını sağlayacak bir kaderle dünyaya yollasın
10-23-2009 07:37 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

RE: Burçlara Göre Dini Tutum
Pff bu tartışmalar ve irdelemeler , beni Hz. Ali'nin mantığından uzaklaştırıyor. Dolayısıyla daha fazla irdelemiyorum bu konu başlığı altındakileri. Pragmatizmi damarlarında hisseden biri olarak, pragmatik düşüncenin en kral örneklerinden biri sayılabilecek Hz Ali mantığına dönüyorum.

Herkes dedi merak içinde
Boşuna düşünürler
10-23-2009 07:38 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
kariyb Çevrimdışı
Üye
**

Cvp: Burçlara Göre Dini Tutum
sizler benden iyi bilirsiniz ama bende fikrimi belirtmek istediğim.din bildiğim kadarı ile
9 . ev deki etkiler ile ilgili.sabır,sebatkarlık ve yüksek akıl etkisi nedeniyle oğlakların din konusunda avantajlı olduğuna katılıyorum.fakat maddeye yönelik yüksek akıl veren satürn şekilcilikten öteye geçmeye de engel olabilir.oysa uranüs madde ötesi yüksek akıl vermesi sebebiyle dinin maneviyatını da sorgulamaya ve hikmetleri araştırmaya daha yatkındır.asıl önemli olan ise şirondur.şiron etkisi almamış bir uranüs kişiyi felsefeci yapar.şiron etkisi almış bir uranüs ise kişinin manevi derecelere yükselmesine vesile olur.çünkü şiron iman nurudur.imanı olmayan bir akıl din adına kişiye hiçbirşey kazandırmaz.
kader konusu ise dipsiz bir kuyu.... bir yerde duymuştum şöyle bir örnek verilmişti,sizlerle paylaşayım.pc de futbol oynayanlar bilir; rakip takım bilgisayarın kontrolündedir.oyunu oynayan ise sadece topa en yakın oyuncusuna hükmedebilir.bizim de bu hayat oyununda irademiz sadece topa en yakın oyuncu olduğumuz kadardır...
10-23-2009 08:45 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Burcunuz /Yükleselen Burcunuza Göre Saç Renginiz Alejandro 35 41,785 08-18-2016 02:12 AM
Son Mesaj: Alejandro
  Maya takvimine göre burcunuz kariyb 24 33,543 04-14-2012 07:42 AM
Son Mesaj: Mavisahram
  Dünyanın En Zengin 1000 Kişisinin Burçlara Göre Dağılımı Lajâ 31 40,157 02-19-2012 09:06 PM
Son Mesaj: smoochy
  14 Şubat' Burçlara Göre Hediye Seçimi (: Terazi 5 8,438 02-07-2012 03:43 PM
Son Mesaj: ateskızı
  Burcunuza Göre Sağlikli Beslenme önerileri Angel 5 7,962 11-28-2008 10:03 PM
Son Mesaj: red lionsa
  Burçların Ortak Özelliklere Göre Gruplandırılması kariyb 4 11,746 11-01-2008 10:38 PM
Son Mesaj: morello
  DOĞUM AYINIZA GÖRE RUH HALİNİZ Angel 7 10,523 10-21-2008 02:54 PM
Son Mesaj: acmiyam

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 3 Misafir