Değerlendir:
  • 18 Oy - 2.67 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Burçlara Göre Dini Tutum
Yazar Mesaj
qulsah Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip

Rep Puanı: 1

Burçlara Göre Dini Tutum
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Halil Apaydın, burçlarla dini tutum arasında ilişki olabileceğini ortaya koydu.

Apaydın, 19 Mayıs Üniversitesi'nde çeşitli burçlardaki 315 üniversite öğrencisi arasında yaptığı bilimsel çalışmada, oğlak burcunda yer alan deneklerin dini tutum ve davranışlarının diğer burçlara göre daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Var olan gezegenlerin dünyadaki canlılar üzerinde bir etkisinin olup olmadığının yıllardır varsayıldığını ifade eden Apaydın, "Ay, medcezir olayı ile dünyanın belirli döneminde fiziki etkide bulunuyor. Yıllardır yine gezegenlerin hareketleri ile insanların kişilikleri ve mizaçları arasında bir ilişki olabilirliği göz önünde bulunduruluyor" dedi.

İnsanların dini tutumlarının da bundan etkilenebileceğini düşünerek bir araştırma yapmaya karar verdiğini söyleyen Apaydın, "Burçlarda yapılan araştırmalarda iki yöne dikkat çekilir. Biri doğum tarihi, diğeri doğduğu saatten hareketle yükselen burç. Araştırmada temel olarak, 31 maddeden oluşan bir dini tutum envanteri kullanıldı. Sonuçta; dini tutum, davranışlar ve burçlar arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydum" diye konuştu.

Apaydın, yaptığı çalışmalardaki sonuçları ise şöyle açıkladı:

"Aslan burcunda yer alan deneklerin, başak ve kova burcunda yer alan deneklere göre dini tutumları daha yüksek görünüyor. Yine balık burcunda yer alan deneklerin başak burcundan; terazi, akrep, yay ve oğlak burcunda yer alanların ise, kova burcundan daha yüksek gözüküyor. Namaz ibadetini yerine getirme durumlarına baktığımız zaman ise, ikizler burcunda yer alan deneklerin genel olarak oğlak ve balık burcuna göre daha düşük olduğu ortaya çıktı. Yine yengeç burcunda yer alan deneklerin dini tutumları, oğlak ve balık burcuna göre daha düşük. Başak burcunda yer alanların ise; yay, oğlak ve balık burcuna göre daha düşük"

Dini tutum düzeyi en yüksek burcun oğlak burcu olduğuna işaret eden Apaydın, bunu balık burcunun takip ettiğini ifade etti. Yaptığı çalışmada dini tutum düzeyleri en düşük burcun başak ve yengeç burcu olduğunu kaydeden Apaydın, "Davranış ile dini tutum arasında paralellik olduğu bir gerçek. Genellikle dini tutumları yüksek olan burçların davranışları da bu yönde oluyor. Yaptığımız çalışmada, aslında dine olumsuz bakan yok. Bazıları daha sıcak bakıyor. Temelde zaten dini tutumları var. Olumluluk düzeylerinde farklılıklar var" şeklinde konuştu.

habergunluk.com

[Resim: astro_w2gw_guelah.29705.32345.png?32537]
01-12-2009 01:44 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
SeLiN Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

RE: Burçlara Göre Dini Tutum
Oğlak ve balık anladıkta sonuçta bence oğlaklar sekilcilikte kalabilir malum satürnden balıklarda hayal dünyasında bunu bir bosluğu doldurmak için yapabilir.

Fakat bunları bir tek güneslerinemi bakıp bulmus.Yetersiz.

ama merak ettim bunu doğrusu....
10-23-2009 02:24 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
optimus_prime Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Cvp: RE: Burçlara Göre Dini Tutum
Miss Merkury Yazılan:Oğlak ve balık anladıkta sonuçta bence oğlaklar sekilcilikte kalabilir malum satürnden balıklarda hayal dünyasında bunu bir bosluğu doldurmak için yapabilir.

Fakat bunları bir tek güneslerinemi bakıp bulmus.Yetersiz.

ama merak ettim bunu doğrusu....

oglaklar dürüstlük burcudur sekilcilik yapacaklarının düsünmüyorum..ayrıca oglaklar kurallara saygılır..biliyorsun islamda sabır çok övülen bir meziyettir oglakta sabır burcudur..bence cok anlamlı olmus..
10-23-2009 04:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Daily Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 3

sadece güneşini bildiğim bir kuzenim var; oğlak burcu. tanıdığım insanlar arasında en çok dinini yaşamaya çalışan odur. bu arada ben başak olarak en zayıfta çıkmışım :(

Okyanusta ölmez de insan, gider bir kaşık ''sevda'' da boğulur...
Cemal Süreya...

Sadece susayanlar suyu aramaz. Su da susuzları arar durur.
RUMİ

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?clang...y=13&go=Go
10-23-2009 04:18 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

insanlar bu yüzden tartışırlar ve doğruyu bulmaya çalışırlar . Konu hakkında bilgisi olan kişilerden mantıklı açıklamalar isteyin ... Yine de olmazsa, Hz. Ali'nin yürüttüğü bir mantık vardır, ki çok hoşuma gider ;

Alıntı:bir gün hz. ali (r.a.)ye sorarlar,
-ya o hep bize bildirdiğin allah gerçekte yoksa?
hz. ali yanıtlar,
-eğer allah yoksa, ona inanarak hiçbirşey kaybetmem, ama ya varsa? işte o zaman inanmayarak siz çok şey kaybedersiniz.

Ben de çok sorgulardım, hatta en çok takıldığım nokta Allah'ın bizi durup dururken neden yaratıp, sonrasında da bizi test etme gereksinimi duyup, yetmezmiş gibi cennet veya cehenneme göndermesi konusuydu. Cemaat içerisinde yetişmiş olan kişilerin çoğu benzer cevaplar verirdi ;

Allah (c.c) bir hazineymiş ve bilinmek istemiş...

" Yaaww bu ego değildir de nedir ?! " dediğin anda, aklına Hz. Ali'yi getir gülücük)

Herkes dedi merak içinde
Ölümden sonra hayat var mı diye,
Boşuna düşünürler
Sanki hayat varmış gibi ölümden önce ...
10-23-2009 04:35 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

KoçAslanı Yazılan:
Melancholic Yazılan:insanlar bu yüzden tartışırlar ve doğruyu bulmaya çalışırlar . Konu hakkında bilgisi olan kişilerden mantıklı açıklamalar isteyin ... Yine de olmazsa, Hz. Ali'nin yürüttüğü bir mantık vardır, ki çok hoşuma gider ;

Alıntı:bir gün hz. ali (r.a.)ye sorarlar,
-ya o hep bize bildirdiğin allah gerçekte yoksa?
hz. ali yanıtlar,
-eğer allah yoksa, ona inanarak hiçbirşey kaybetmem, ama ya varsa? işte o zaman inanmayarak siz çok şey kaybedersiniz.

Ben de çok sorgulardım, hatta en çok takıldığım nokta Allah'ın bizi durup dururken neden yaratıp, sonrasında da bizi test etme gereksinimi duyup, yetmezmiş gibi cennet veya cehenneme göndermesi konusuydu. Cemaat içerisinde yetişmiş olan kişilerin çoğu benzer cevaplar verirdi ;

Allah (c.c) bir hazineymiş ve bilinmek istemiş...

" Yaaww bu ego değildir de nedir ?! " dediğin anda, aklına Hz. Ali'yi getir gülücük)

evet Hz. Ali'nin mantığı gerçekten mantıklı, duymuştum bunu..düşününce Evrende güneşin bile toz zerresi kadar yeri yok, hayal bile edemeyeceğimiz büyüklükte bir evren var..Allah okadar yüce ve ulu neden bizim gibi, evrende yoksayılabilecek kadar küçük varlıklardan ibadet beklesin ? Kader varsa, kimin ne yapacağı belli, niye bekliyoruz madem kötü veya iyi insanız hemen ceza veya ödülümüzü alalım vs...işte mantık beni buralara getiriyor.Hz Alinin mantığıda dizginliyor....

"düşününce Evrende güneşin bile toz zerresi kadar yeri yok, hayal bile edemeyeceğimiz büyüklükte bir evren var..Allah okadar yüce ve ulu neden bizim gibi, evrende yoksayılabilecek kadar küçük varlıklardan ibadet beklesin ?"

Bu hamlemle galiba din tartışmasına girmiş bulunmaktayız evill Koca bir kaya ve yanında duran bir kedi olsa, ilginin kayadan çok kediye kayacağını düşünüyorum. Sanırsam, Allah'ın da önemsediği nokta hacimsel büyüklükten çok , bilinç kısmı. En azından ben tanrı olsam böyle düşünürdüm, ama ne yazık ki değilim. Size de çok kıyak geçerdim tanrı olsaydım dil çýkarma

"Kader varsa, kimin ne yapacağı belli, niye bekliyoruz madem kötü veya iyi insanız hemen ceza veya ödülümüzü alalım"

Butterfly Effect'i izlemiş miydin ? O filmdeki temalardan biri de, geçmişte yapılan en ufak bir değişimin gelecekteki çok büyük değişimlere yol açacağı üzerineydi. Öyle bir kavram düşün ki, bütün o butterfly effect'leri öncesinden tahmin edebiliyor. "butterfly effect"i fonksiyon olarak tanımlarsak, fonksiyonun tüm değişkenlerinin özelliklerini (yani bizleri) kusursuz olarak biliyor. Dolayısıyla fonksiyonun sonucunun ne olacağını da biliyor , yani kaderimizi.

En büyük hataların yapıldığı noktalardan biri de şudur;

"Kaderimiz bir senaryo ve biz de o senaryoyu harfiyen oynayan figüranlarız."

Aslında bizler yazıyoruz o senaryoyu, ama tanrı bizim ne yazacağımızı zaten biliyor.

Falan da filan ... Yine de sorun çıkarsa, Hz Ali iyidir, onun mantığı da iyidir. Ona takılın, hayatınızı yaşayın

Herkes dedi merak içinde
Boşuna düşünürler
10-23-2009 06:32 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Sagittarius Yazılan:..Uranüs bazen çok farklı bi bakış açısıyla düz mantıkla yada sırf sıradışılık olsun diye belkide inançlardan özgürleşme ihtiyacı içinde olabiliyo..

uranyen tiplere
;aman bak bu çok günah,ayıp öyle düşünülmez şeklinde geleneksel bilgiler.aşırı derecede ters tepiyor.
bir uranyen, dinde de reformist tutumlar sergiliyebilir. .(her ne kadar dinin yapısı buna uymasa da)
inandığı dinin çağın gereklerine göre yorumlanmasını arzu edebilir.
(her ne kadar inanç gönülle ilgilide olsa ,bir uranyen için mantıklı açıklamalar gerekir.)
aslında bu her konuda böyledir.uranyen etkileri yüksek insanlara yenilikçi ve onun keşfetmesini sağlamak biçiminde bir şeylerin öğretilmesi,hoş sonuçların çıkmasına vesile oluyor.

tabi9.ev , merkür ve jupiterde çok önemli.
10-23-2009 06:42 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

bende kendi nacizane fikrimi paylaşayım , bakayım yanlış anlayanlar olacakmı ;)

ibadetler Allah için değil , kendimiz içindir..

Allah herşeyi SİSTEMLİ yaratmıştır , dünyaya ait herşeyin SİSTEMLİ olmadığını söyleyebilecek varmıdır ?

peki can alıcı soru geliyor ;

dünyaya ait herşey ama herşey SİSTEMLİ çalışıyorsa ( Güneş sisteminden , sindirim sistemine , atom ve elektronların düzeninden , futboldaki 3-4-3 sistemine gülücük )

ölüm ötesi hayat olarak adlandırılan o boyuta dair HERŞEYİN DE SİSTEMLİ OLMASINI beklemek yanlışmı olacaktır ?

benim ölüm ötesi hayata dair sistem hakkında anladığım şey şu ;

insanlar ibadet yaparak ölüm ötesi hayata dair YATIRIM yaparlar..

tıpkı spor yaparak kasların güçlenmesi gibi yada çok çalışarak parasal yönden güçlenmek gibi ,

ibadet yaparakta RUHSAL yönden güçleniriz.

ibadet yapmazsak RUHSAL yönden zayıf kalırız.

sonuçta RUHSAL hayatını güçlü ve zengin yaşamak isteyen ibadetini yapar ,

bunu dikkate almayan kişinin RUHSAL boyutta zayıf ve yoksul olması da gayet doğal ve bilimsel bir sonuç olacaktır ki o boyutta hırsızlık benzeri yollardan güç kazanmanın kestirme yollarıda yok ;)

yani sözün özü ;

ibadeti yaparsanız KENDİNİZE yaparsınız , yapmazsanız da KENDİNİZE..

Allah sistemleri kurmuş ve tıkır tıkır işlemesini SEYİR halindedir..

10-23-2009 06:49 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

sevgi ve merhamet;hep insani kavramlardır.yani tanrının merhameti ne kadar?
afrikada zibilyon tane insan ölüyor,hastalık çekenler var,adaletsizliğe uğrayan insanlar var vb.(liste uzar da uzar)
ama tanrı bu hayatlara müdahale etmiyor.demek ki ?merhamet ve adalet dediğimiz bu insani kavramlar,bizim düşündüğümünüz gibi,kısa vadeli ve insani olmaktan çok ötede.(onun katında).
son söz olarak;
tanrı,eşit davranmaz .ancak,adaletlidir.;)
10-23-2009 06:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

Bu konuların göreceli olmasından daha doğal birşey yok bence. Çünkü tartıştığımız soyut bir kavram. Önemli olan mantık çerçevesinde algılayabilmek. Buarada bahsettiğin ikinci tip insan için de Satürn derim

Herkes dedi merak içinde
Boşuna düşünürler
10-23-2009 07:05 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Burcunuz /Yükleselen Burcunuza Göre Saç Renginiz Alejandro 35 38,430 08-18-2016 02:12 AM
Son Mesaj: Alejandro
  Maya takvimine göre burcunuz kariyb 24 31,503 04-14-2012 07:42 AM
Son Mesaj: Mavisahram
  Dünyanın En Zengin 1000 Kişisinin Burçlara Göre Dağılımı Lajâ 31 37,327 02-19-2012 09:06 PM
Son Mesaj: smoochy
  14 Şubat' Burçlara Göre Hediye Seçimi (: Terazi 5 8,005 02-07-2012 03:43 PM
Son Mesaj: ateskızı
  Burcunuza Göre Sağlikli Beslenme önerileri Angel 5 7,555 11-28-2008 10:03 PM
Son Mesaj: red lionsa
  Burçların Ortak Özelliklere Göre Gruplandırılması kariyb 4 11,391 11-01-2008 10:38 PM
Son Mesaj: morello
  DOĞUM AYINIZA GÖRE RUH HALİNİZ Angel 7 10,031 10-21-2008 02:54 PM
Son Mesaj: acmiyam

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir