Değerlendir:
  • 12 Oy - 3.08 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Astroloji büyü olsa...
Yazar Mesaj
Derin
Kayıtsız

RE: Astroloji büyü olsa...
astroloji buyu olsa buradaki pekcok kisi ilgilenmezdi onlar da aslinda bunu ifade etmeye calistilar sanirim, hepimiz astrolojinin matematiksel mantigi oldunu biliyoruz bu yuzden cazip geliyor.Sonucta pek cogumuz okumus egitimli insanlariz buyu tarzi seyler en azindan beni bozar mesela gülücük
05-13-2012 09:18 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

impromotive , sorduğun sorunun ofsayte düşme olasılığının farkında değilsin, bu nedenle tepkileri anlayamıyorsun.

05-13-2012 09:19 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
feynmann_m Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 19

(05-13-2012 09:13 PM)impromotive Yazılan:  ya arkadaşlar ben astroloji hakkında ne düşünüyorsunuz diye mi soruyorum? bilim mi değil mi diye mi soruyorum?

aeon sana ne gibi bir faydası var bunu mu soruyorum?

feynmann sana neden astrolojiyle ilgileniyorsun diye mi soruyorum?

arkadaşlar neden böyle davranıyorsunuz?

size sorulan soru açık ve net, üstelik daha önce soruyu tekrar tekrar açıklamak zorunda kaldığım halde bana tutup astroloji şöyle böyle gibi sözler yazmanızı anlayamıyorum doğrusu.

size bir soru sorulmuş siz soruyu cevaplamak dışında astroloji hakkında veya metafizik kavramlar hakkında bilgi verme zahmetine giriyorsunuz, ya da astrolojiyle neden ilgilendiğinizi söylüyorsunuz. sizden böyle bir isteğim oldu mu?

başlık ilginizi çekiyorsa, başlıkta sorulan soruyu cevaplayın kafi benim açımdan. onun haricinde bu konuyu tartışmak istiyorsanız kendinize yeni başlık açmanızı önerebilirim.

ama bu başlık altında eğer ilgiliyeseniz soruya cevap verin lütfen.

kimseden astroloji hakkında bilgi vermesini istemedim, kimsenin astrolojiyle neden ilgilendiğine dair öznel sebeplerini sormadım.

gayet anlaşılır bir şekilde ne istediğimi ifade ettiğimi düşünüyorum.

Seni biraz sinirlendirmişiz gülücük Kusura bakma sadece yorumumu yazmak istedim hani başlığı görünce fikrimi paylaşayım dedim tabiki senin açtığın başlığı eleştirmek veya eksiğini tamamlamak gibi bi durum söz konusu olamaz burası özgür bi forum istediğin başlığı açabilirsin..Ayrıca değişik bi bakış açısı...
05-13-2012 09:22 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Presence
Kayıtsız

(05-13-2012 09:19 PM)Neptunian Yazılan:  impromotive , sorduğun sorunun ofsayte düşme olasılığının farkında değilsin, bu nedenle tepkileri anlayamıyorsun.

ne ofsaytı kardeş?

açıkla düşünceni özelden. başlıkta kaynamasın.
05-13-2012 09:24 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Presence
Kayıtsız

(05-13-2012 09:22 PM)feynmann_m Yazılan:  
(05-13-2012 09:13 PM)impromotive Yazılan:  ya arkadaşlar ben astroloji hakkında ne düşünüyorsunuz diye mi soruyorum? bilim mi değil mi diye mi soruyorum?

aeon sana ne gibi bir faydası var bunu mu soruyorum?

feynmann sana neden astrolojiyle ilgileniyorsun diye mi soruyorum?

arkadaşlar neden böyle davranıyorsunuz?

size sorulan soru açık ve net, üstelik daha önce soruyu tekrar tekrar açıklamak zorunda kaldığım halde bana tutup astroloji şöyle böyle gibi sözler yazmanızı anlayamıyorum doğrusu.

size bir soru sorulmuş siz soruyu cevaplamak dışında astroloji hakkında veya metafizik kavramlar hakkında bilgi verme zahmetine giriyorsunuz, ya da astrolojiyle neden ilgilendiğinizi söylüyorsunuz. sizden böyle bir isteğim oldu mu?

başlık ilginizi çekiyorsa, başlıkta sorulan soruyu cevaplayın kafi benim açımdan. onun haricinde bu konuyu tartışmak istiyorsanız kendinize yeni başlık açmanızı önerebilirim.

ama bu başlık altında eğer ilgiliyeseniz soruya cevap verin lütfen.

kimseden astroloji hakkında bilgi vermesini istemedim, kimsenin astrolojiyle neden ilgilendiğine dair öznel sebeplerini sormadım.

gayet anlaşılır bir şekilde ne istediğimi ifade ettiğimi düşünüyorum.

Seni biraz sinirlendirmişiz gülücük Kusura bakma sadece yorumumu yazmak istedim hani başlığı görünce fikrimi paylaşayım dedim tabiki senin açtığın başlığı eleştirmek veya eksiğini tamamlamak gibi bi durum söz konusu olamaz burası özgür bi forum istediğin başlığı açabilirsin..Ayrıca değişik bi bakış açısı...

gerçekten sinirleniyorum ama. sorulan soru belli.

belki astrolojiyi büyü görmüyorsunuz olabilir. benim merak ettiğim sizin neye niçin inandığınız değil ki.
05-13-2012 09:27 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

(05-13-2012 09:24 PM)impromotive Yazılan:  
(05-13-2012 09:19 PM)Neptunian Yazılan:  impromotive , sorduğun sorunun ofsayte düşme olasılığının farkında değilsin, bu nedenle tepkileri anlayamıyorsun.

ne ofsaytı kardeş?

açıkla düşünceni özelden. başlıkta kaynamasın.

Bana kardeş demezsen sevinirim

1 numaralı ilk mesajının ilk cümlesi direkt ofsayt çünkü astrolojinin büyü olup olmadığı meçhul ve tartışılır gibi bir ifade kullanmışsın oysa ben bu yaşıma kadar böyle bir ihtimalin tartışıldığını ne duydum ne gördüm ne okudum. Buradaki diğer arkadaşlarında böyle bir tartışmaya şahit olduklarını sanmıyorum.

varsayalımki rte beklenen mehdi

varsayalımki kuranı insanlar yazdı, Allah yok

varsayalımki fenerbahçe geçen sene şike yapmadı

örneklerle anlatabildim umarım, tamamen temiz niyetle bu varsayımları ortaya atalım benzer tepkiler alırız çünkü KONU HASSAS.

Sinirleniyorum demişsin, peki bu konu başlığının (içeriğine dikkat etmeyen) ben dahil pek çok kişiyi sinirlendirmesi ihtimali nolacak ?

05-13-2012 09:52 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Valde_Amor Çevrimdışı
Lunar Vip
Lunar Vip
lt=

Rep Puanı: 1

Merhaba arkadaşlar,

İnançlı birisi olarak büyüyle işim olmaz ama büyünün varlığına da inanırım. Kur'an'da bile geçmektedir.

Astrolojinin büyü olmadığını bildiğimden bu konuyu öğreniyorum, ama kimi büyü yöntemleri arasında hedef kişiyi tanıtabilmek için ne yazık ki bu bilgiden de faydalanılmaktadır. Atıyorum, kişi ikizler ise büyüde civa kullanılması gibi vs.. Kimileri de gezegen tılsımları falan yapar, bunun gibi şeyleri duyarız...

Matematik ve fiziğin bir bomba olmaması ama atom bombasını yapmak için bu bilgilerin kullanıldığını örnek verirsem daha yerinde açıklamış olurum sanırım. Astroloji ve büyü arasındaki ilişki de benzerdir.

Bundan sonraki bilgiler konu dışına çıkıyor sanırım bu yüzden beni mazur görün. Konuyla gene alakalı ama bu başlıkta sorulanla alakalı değil, ama yazayım dedim, dileyen okumayabilir...

Astroloji, neden-sonuç ilişkilerinin belirlenebildiği ve açıkça ispat edilebildiği bir bilim olmaktan ziyade, geçmişten gelen, zamanla geliştirilebilen (ör: Uranüs, Neptün, Pluton görece yeni tespit edilmiş gezegenler, bugün yorumlarda karşılığını etkili şekilde gözleyebiliyoruz), okunan olayların gözlenebildiği bir bilgi birikimidir. Bir kişiye astroloji yoluyla tesir edemezsiniz, bu yolla onun hayatı üzerinde fiziksel ve ruhsal etkiniz olamaz (psikolojik telkini kastetmiyorum, bilinen bilimsel yasalar dışındaki etkiler), bir kişinin haritasını okuyarak ne onu batırabilir ne de çıkarabilirsiniz. Kişinin hayatı üzerinde fiziksel veya fizikötesi bir etkiniz olamaz.

Büyü, Kur'an'da anlatıldığı üzere, Allah tarafından Harut ve Marut adlı iki meleğe ilham edilen ve sınamak için insanlara öğretilen, çeşitli ritüel ve yöntemleriyle uygulandığında fiziksel dünyada ve insanların yaşamlarında etkileyici ve değiştirici etkisi olan bilgidir. Bilgisayar oyunları oynayanlar bilirler, bir nevi oyun kuralları dışı kısayol komutlarıdır.

Büyünün öyle illa kötü, iş bozucu, vesvese uyandırıcı vs. gibi negatif kullanımı yoktur. İnsanlar kötü olanlarını iyi olanlarına tercih etmişlerdir.
Bakara suresi 102. ayette şöyle der:
102. "Süleyman’ın hükümranlığı hakkında şeytanların uydurdukları yalanların ardına düştüler. Oysa Süleyman küfre girmedi. Fakat şeytanlar, insanlara sihri ve Babil’deki Hârût ve Mârût adlı iki meleğe ilham edileni öğretmek suretiyle küfre girdiler. Hâlbuki o iki melek, “Biz ancak imtihan için gönderilmiş birer meleğiz. sakın küfre girme” demedikçe, kimseye (sihir) öğretmiyorlardı. Böylece (insanlar) onlardan kişi ile karısını birbirinden ayıracakları sihri öğreniyorlardı. Hâlbuki onlar, Allah’ın izni olmadıkça o sihirle hiç kimseye zarar veremezlerdi. (Onlar böyle yaparak) kendilerine zarar veren, fayda getirmeyen şeyleri öğreniyorlardı. Andolsun, onu satın alanın ahirette bir nasibi olmadığını biliyorlardı. Kendilerini karşılığında sattıkları şey ne kötüdür! Keşke bilselerdi!"

Büyünün, cinler yoluyla olduğu da yanlış bir bilgidir bence. Yukarıda açıklandığı gibi Allah'ın melekleri vasıtasıyla insanlara öğrettiği bir bilgidir. Kanımca insanlar bu sınavdan kalmışlar ve büyü de haram olmuştur. Bu sonuç ahirete kadar genel-geçer ve evrenseldir. Çünkü Allah nefs sahibi insana böyle bir güç verildiğinde bunun onu küfre sokmaktan ve azdırmaktan başka bir etkisinin olmadığını göstermek istemiştir. Çevremize baktığımızda bile görürüz, bir insanı soğan başı yaparsın karakteri değişir, eli azıcık para görür çevresindekileri tanımaz olur. Böyle bir güç verildiğinde azıtması da normaldir. Güç, ham bir karakterin elinde felakete dönüşür...

İslam inancında, varolan her şeyin ve etkinin Allah tarafından meydana geldiğine inanırız. Büyü yapan kişi, bu etkiyi kendisinin veya başka kuvvetlerin yaptığını düşünmeye başlayınca küfre sapar. Halbuki o bilgi ona emanettir sadece. İzin ve etki gene Allah'tandır.

Sözü daha da uzatmadan, eğer inanıyorsanız ve ahiretinizi düşünüyorsanız siz siz olun büyüye dalmayın. böyle şeylerin peşinden de gitmeyin. Konuda bahsedince reklamını yapmışım gibi hissettim kendimi o yüzden böyle bir uyarı koyayım dedim.
05-13-2012 09:56 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Valde_Amor Çevrimdışı
Lunar Vip
Lunar Vip
lt=

Rep Puanı: 1

Ups, ben cevap yazana kadar bir sayfa cevap akmış.. Cevabım daha bir alakasız kaldı, kusura bakmayın dil çýkarma
05-13-2012 10:00 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Presence
Kayıtsız

hımm evet forumdan aldığım tepkilerden dolayı araştırmayı iptal etme kararı alıyorum.

benden bu kadar.
05-13-2012 10:21 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Alıntı:aeon sana ne gibi bir faydası var bunu mu soruyorum?

sen nasıl böyle ( bana göre saçma ) bir başlık açıyorsan , benim de düşüncelerimi yazma özgürlüğüm var .

astroloji büyü olsa ...

herhalde doğum haritalarının üstünde tavuk kurban ederdik veya sihirli küre kullanırdık .

başlığına uygun bir cevap verdim mi ?
umarım tatmin olmuşsundur .
05-14-2012 01:41 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir