Değerlendir:
  • 11 Oy - 2.91 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Husuf ve Kusuf Namazı
Yazar Mesaj
Venüs
Kayıtsız

RE: Husuf ve Kusuf Namazı
(06-16-2011 11:07 PM)tiyatral_gitarist Yazılan:  
(06-16-2011 02:43 PM)Yonca Yazılan:  Alaka ay tutulması mı Tiyatral ? acaba Kadınlara ay tutulması aracılığı ile nankör olmayın diye uyarıda mı bulunuluyor??acaba Anlayamadım yani, hem başak etkililerin son zamanlarda neden ısrarla kadınlar hakkında bu kadar rahat infazda bulunduklarını da anlayamıyorum, bu yaşıma geldim, o kadar çok şey yaşadım ve gördüm ki, yine de erkeklerin zerresi kadar kadının nankör olduğuna şahit olmadım, çok mu ezik bir çevrenin insanıyım, yoksa ısrarla kadına isnad edilen bu verilerde mi bir sorun var?? hýmmm

Evet ablacım , aeon un da dediği gibi , özellikle dolunay zamanında hormonlarda yaşanan artıştan dolayı bir bağlantı kurdum. Hormonal artış ve buna bağlı duygusal olayların , sinir harplerinin , kavgaların, alınganlıkların vs artması... Burada dikkat çekmeye çalıştığım şey , birşeylerin yanlış anlaşılmasına sebep olan şey şu : Bu olayın biyolojik yapıları gereği kadınlarda "daha çok" meydana gelmesi , "genelde" böyle olması...
Ama illaki kestirip atıyoruz direkt... gülücük

Alıntı:Anlayamadım yani, hem başak etkililerin son zamanlarda neden ısrarla kadınlar hakkında bu kadar rahat infazda bulunduklarını da anlayamıyorum..

Ablacım burada eğer kastettiğin ben yada bu hadis ise burada bir infaz yok. Varolanı dillendirmek var sadece... Eğer sen akıl ve imanınla değerlendiriyorsan başına gelenleri , vesile olanları görmeyip onlara "kızmayıp" ,duygularına yenik düşmeyip tüm fiillerin hakiki faili hakktır diyorsan. Demeye çalılşıyorsan...
"Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz" i idrake çalışıyorsan ...
Hayırda şerde allahtandır diyorsan , aracılara gönül koymayıp... tabiki bu hitapın muhattabı değilsin...

İfadede yetersizim kusura bakmayın... gülücük

Estağfirullah gülücük Ancak her zaman takıldığım şey, kadınlara karşı erkekler tarafından gelen, hep suçlayıcı ve yargılayıcı bakış açısı ve söylemler beni rahatsız ediyor, herkesi aynı kefeye koymuyorum, erkeklerde kadınları aynı kefe de irdelemesin.
Elbette ki herşey Hak tandır, amenna, ama beşere ait olanı da Hak tan bilmemek gerek, bu beşerin kendi sınavıdır, ya aracıdır, ya da sınava bizzat tabi tutulandır, her ne olursa olsun, sorunlar ve işlevler karşılıklıdır..
Hak olandan ayrılmamamız dileğiyle kardeşim. verygood
06-17-2011 06:48 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

(06-17-2011 06:48 PM)Venüs Yazılan:  Elbette ki herşey Hak tandır, amenna, ama beşere ait olanı da Hak tan bilmemek gerek, bu beşerin kendi sınavıdır, ya aracıdır, ya da sınava bizzat tabi tutulandır, her ne olursa olsun, sorunlar ve işlevler karşılıklıdır..

Bunu biraz daha açıklasan, nasıl ayıracağız bunu? Her şey o'ndan değil mi?
06-17-2011 07:43 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
tiyatral_gitarist
Kayıtsız

(06-16-2011 11:48 PM)sweatdroo Yazılan:  aslında felice muhattabı olduğu için karşı çıkmıyor buna, en basitinden ben erkeğim ama karşı çıkıyorum bünyem kabul etmiyor.. bence oda benim gibi bir tutarsızlık seziyor ve mantığına ters geldiğini içinde peşine düşüyor..

uzun uzadıya birsürü şey anlattın ama ben tatmin edici bir cevap bulamadım içerisinde, belkide seviyem yetmemiştir bu cevabı almaya bak bunuda açık yüreklilikle söylüyorum..

-------------

o yazıda açık seçik bildiğimiz anladığımız günlük hayatta adını andığımız normal kadından bahsediyor.. o kadını evirip çevirip başka anlamlara sokmayalım artık ya gülücük ''kocalarına nankörlük ediyolardı'' cümlesinden sonra belliki bunun oynanacak tarafı kalmamış işte..

Estagfurullah... gülücük
Üstadım ben , eğer "kadın" kavramını benim dediğim şekilde tanımlayacak yerden bakarsak tabiki o zaman "koca" ile kastedilende o boyuta göre bir anlam kazanacaktır demek istedim. Yoksa

Alıntı:"kadin bildigimiz kadin iste bak!!" diyorum, sen "e koca bildigin koca degildir o zaman" demeye getiriyorsun..

demeye getirmek değil olay... gülücük

Örneklendirmeye çalışacaktım ama dahada çorba olacağını sanıyorum bu şekilde. Ama şöyle söyleyecek olursam "kadın"lık kavramı bir "varlık"ın sadece ve sadece bir "NİTELİK" ini anlatır bize ,yani bir özelliğini... diyebiliriz. Aynı varlık için anne , eş , memur , çalışan, canlı , memeli vs vs gibi bir çok niteleme kullanabiliriz.

Yani sen bir babasın , ama aynı zamanda memeli canlısısında. Bunlar senin niteliklerindir. Velhasıl kelam eğer sana baba olman "boyutundan" bakacaksak ona göre konusuruz , memeli canlı olman "boyutundan" bakacaksak ona göre konusuruz.

Toparlayacak olursak burada "kadın" olma niteliği bir cinsiyet içermez, eğer "kadın" lığı bir nitelik olarak görürsek...

Alıntı:"Kadın" kelimesiyle derin manada ne kastedildiğine bakmak lazım. Kadın hormonlarının yönettiği duygularıyla hareket edendir. Eğer sen böyle isen sende bir kadınsın , cinsiyetin önemli değil...

demişim bu bağlamda...
Günümüzde nasıl ki çoğunluk "kadın" dır. Cehennemin çoğunluğuda "kadın"lardan oluşmaktadır o halde...

Şimdi olaya neden ve nasıl bu boyuttan bakma ihtiyacı ve dayanağı buluyoruz peki...

Hz. Ali nin dediği gibi : "Kur'an ın sırrı fatihada , fatihanın sırrı başındaki besmelede ,besmelenin sırrı başındaki ba harfindedir. İşte ben o ba nın altındaki NOKTA yım" sözündeki işaret ettiği nokta ilmi - ilmUllah , günümüz bilimi ile fraktal yapıdaki Holografik olan evren ile isimlendirdiğimiz şey , yapısı gereği her NOKTA sında bütünü göstermektedir.

Rasulullah sav efendimizin : "Zerre küllün aynasıdır" sözüyle işaret ettiği gibi...

NOKTA : Boyutu olmayan , hiç mertebesindeki , matematiksel olarak uzayda sadece bir koordinatı yani lokasyonu belirten İŞARET... bir "İSİM"den başka birşey değil...

Allahın yaratmış olduğu nokta ilmi gereğince her birim bütünü gösterir,aynıyla taşır dedik. O yüzdende sen kendi bünyende bütün burçları gösteriyorsun... Birinden az (algılanır şekilde) , birinden çok (algılanır şekilde) 5 duyuya göre... Tüm burçları (n işaret ettiği özellikleri) barındırıyorsun bünyende ; böbreğinle , ayağınla , sırtınla , kalbinle , kemiğinle, baldırınla...

Ve kadınıda barındırıyorsun , erkeğide ... kocayıda karıyıda ... sağ beyinide sol beyinide ... bedenide ruhuda...

"EŞ" olarak yaratılmış tüm zıtlıkları... Tüm ÇİFT leri...

O yüzden ne ararsan "kendin"de ara denmiştir...

Alıntı:tiyatral valla acik secik kadindan bahsediyor iste ya, her olaya deruni girmek zorundamiyiz biz, sunu etrafinda 100 kisiye okut 99 tanesi oradaki kadinin normal bildigimiz kadin kisisi oldugunu dusunecektir..

bu hadisler bizi bilgilendirme amacliysa 100 de 99un anlayacagi sekilde olmasi gerekmezmi?

% 99 un anlaması gereken bu hadisten şu üstadım... "Ey kadınlar (dişiler ! ) eğer şükür etmezde, kocalarınıza (erlerinize) karşı nankörlük ederseniz , bu çok büyük günahtır bundan sakının" ın daha sertçe ve o gün koşullarında söylenmiş hali... gülücük

Bence...
06-18-2011 12:59 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Venüs
Kayıtsız

(06-17-2011 07:43 PM)Félicé Yazılan:  
(06-17-2011 06:48 PM)Venüs Yazılan:  Elbette ki herşey Hak tandır, amenna, ama beşere ait olanı da Hak tan bilmemek gerek, bu beşerin kendi sınavıdır, ya aracıdır, ya da sınava bizzat tabi tutulandır, her ne olursa olsun, sorunlar ve işlevler karşılıklıdır..

Bunu biraz daha açıklasan, nasıl ayıracağız bunu? Her şey o'ndan değil mi?

Ayrımında zorlandığın nokta ne, anlayamadım Tiyatral, Cüzz-i ve Küll-i iradeyi biliyorsun, o bir tarafa diğer yön ise kişilerin her duyduğunu kendi bakış açısı ile yorumlayıp, ama bu böyle İlahi emre karşı mı çıkacağız cinsinden yaklaşımı var.
Aslında bunları yazsamda sorunu tam anlayamadım, sorunu açıklayıcı yazarmısın Tiyatral??
06-18-2011 01:39 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Bu soruyu tiyatral sormuyor kigülücük Ben soruyorum. Beşerden gelen zorluklarla, Allah'tan geldiğini düşündüğün imtihanlar arasında ki fark nedir ki? Yani ayrı değil bunlar. Nasıl ayırıyorsun? Ayrı gördüğümüz için zora düşüyor, isyan ediyor, teslim olamıyoruz.. Allah imtihanlarını hep aracılarla, beşerle göndermez mi?
06-19-2011 12:14 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

(06-19-2011 12:14 AM)Félicé Yazılan:  Bu soruyu tiyatral sormuyor kigülücük Ben soruyorum. Beşerden gelen zorluklarla, Allah'tan geldiğini düşündüğün imtihanlar arasında ki fark nedir ki? Yani ayrı değil bunlar. Nasıl ayırıyorsun? Ayrı gördüğümüz için zora düşüyor, isyan ediyor, teslim olamıyoruz.. Allah imtihanlarını hep aracılarla, beşerle göndermez mi?

hayır ,
gökyüzünden yaşlı bir insanın parmağı domino taşlarını tetikleyen hareketi yapıyor :D makara
06-19-2011 12:32 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Zeitgeist'te mi kaldın sen:D
06-19-2011 12:35 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

bir çizgifilmde izlemiştim aklıma geldi.
ama yazdıklarına katılıyorum, tanrı varsa ve hayata müdahale ediyorsa, doğa olayları şeklinde bir müdahale söz konusudur diye düşünüyorum.
06-19-2011 12:40 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Evrimcilere göre Tanrı yoktu di mi? Panteist görüşle aynı mı bu yazdığın?
06-19-2011 01:02 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Tuğçe Çevrimdışı
Venus Vip
Venus Vip
lt=

Rep Puanı: 30

(06-19-2011 12:14 AM)Félicé Yazılan:  Bu soruyu tiyatral sormuyor kigülücük Ben soruyorum. Beşerden gelen zorluklarla, Allah'tan geldiğini düşündüğün imtihanlar arasında ki fark nedir ki? Yani ayrı değil bunlar. Nasıl ayırıyorsun? Ayrı gördüğümüz için zora düşüyor, isyan ediyor, teslim olamıyoruz.. Allah imtihanlarını hep aracılarla, beşerle göndermez mi?

O da biraz kadercilik gibi olur sanki...
06-19-2011 01:29 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir