Değerlendir:
  • 11 Oy - 2.91 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Husuf ve Kusuf Namazı
Yazar Mesaj
aeon
Kayıtsız

RE: Husuf ve Kusuf Namazı
9.ev konularında manalar ve çok fazla yorumlar var. sadece lafzına bakmamak lazım.

ancak, islamın kadına bakışını ileri bulmadığım için ; bu yazının anlamı, lafzıyla aynı bile olsa , yadırgamadım.

bir de bu hadis sanırım ; bunun manası başka bile olsa, ilk okuyanın zihninde kadınları düşman görmek ve hedef tahtasına oturtmak gibi etkileri olabilir.
06-16-2011 01:51 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

kadının sıkıntısı nerede ?

şimdi üretim araçlarının çok az bir bölümü kadınlara ait dünyanın yüzde 2 si.

doğal olarak , kadın üretimde hakim ve söz sahibi durumda değil.

feminizm boş bir şey değil. kadının emeğini sömüren kişilerin erkekler olduğundan hareket ediyor.

kadın evde çalışıyor , çocuklara bakıyor , üstelik dışarı da geçime katılıyor. ya bir işletmede ya da kocasının işletmesinde çalışıyor.
yani hem evde sömürülüyor , hem de dışarıda .
emeğinin karşılığını alamıyor.çalışan kadınlar daha az sömürülse de , sonuç değişmiyor.

mesela , baba kızar yemek yapmadın mı , çocuk der, anne şunu istiyorum vs. kadını sömüren bütün ev ahalisi .gülücük

islami anlayışta da , kadın erkek arasındaki ilişkinin efendi köle ilişkisinden farkı yok.erkeğe tanınan ayrıcalıklar eşitliği bozacak cinsten .
genel olarak efendiye eşyasına değerli bakması veya kölesine iyi davranması yönünde öğütler var. oysa ezen ve ezilen arasındaki sorunlar efendiye verilen koca karı öğütleriyle çözülmüyor.

herneyse, tiyatralin başlığını sabote etmek istemedim. ama bunları da yazmazsam olmayacaktı.
06-16-2011 02:13 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Venüs
Kayıtsız

İslami adapta kadın, şimdiki güya islami anlayışla zerre bağdaşmıyor, zaman geçtikçe erkekler nefislerinin emmaresi yüzünden kadını meta haline getirmek için her yolu mubah gördüler. İslam bile onların kirli yaftaları altında güzel yaklaşımını sergileyemez oldu, kadın veya erkek islamda eşittir, ancak şu var ki, kiminin kimi zaman diğerine üstünlüğü vardır ve haliyle olacaktır da, sonuçta yaradılış olarak birinin eksiği diğerinin bütünleyicisi olacaktır.
İslami hayat çerçevesinde, kadın çocuğunu emzirmeye bile mecbur değildir, eşinin hizmetini sadece cinsel yönde giderme zorunluluğu vardır ki, günaha kaymasın, zinaya isnad etmesin, yaoksa hiçbir zorunluluk yoktur kadına ve erkek kadını hayatının arkadaşı olarak görür, kadın da erkeğini hakeza öyle, şimdi ki cahil softalara bakıp islamı yargılamak hakkı kimse de olamaz, önce islam da kadına nasıl muamele edilir, erkeğe nasıl muamele edilir hakkıyla araştırılsın ve at gözlüğüyle bakılmadan konuşulması gerekir.
Kendi egosuna yenik düşmüş erkeklerden kaynaklı bazı yanlış bilgler sanki islama has ölçülermiş gibi kabul göremez, İslamda tüm bireyler değerli ve kendine has özelliğe sahiptir, biri diğerinden üstün değildir, sadece birbirlerini tamamlayıcıdırlar..
06-16-2011 02:29 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

(06-16-2011 01:43 AM)tiyatral_gitarist Yazılan:  Hayal ve temennilerimize göre varsayımlarla mı hareket edicez yoksa ortadaki gerçeği mi değerlendiricez ... Çare mi bakacağız , şöyle olsaydı böyle olsaydı diyerek ebeden değişmeyecek Sünnetullaha kafamı tutacağız ...
Şükür edeceğiz , isyan mı...

Hz Rasul gerçekleri bildirirken korunma yollarınıda açıklamıştır , Nebi olması sebebiyle...

Değerlendirecekmiyiz...

Erkeğe bu hormonun enjekte edilmesi birşey değiştirecek mi...
Peki sen testesteronla mücadele edebilecekmisin ? Sağa sola , yırtık kota bakmadan , bilmemneyin doğrultusuna gitmeden hakikate yönelebilecekmisin...

Vs vs vs...

Eğer değiştirebileceksen yaratılışını , "karşında" bir muhattap bulabileceksen isyana devam... Umulur ki değişir...

Kotlara bir yırtıkta benden gelsin o halde. Yaratılışı değiştirmek ne haddimize. Sadece yaratılıştan gelen özelliğimizi hunharca yargılama hakkını elinde bulundurmanızadır isyanım. Peygamber belki başka bir anlam içeren, sembolik bir anlatım yapıyor. Ama kadının adının, varlığının, yaratılışının hep ezildiği, sömürüldüğü insani düzende, bu ve benzeri sözcükler insanların dini bir güzel istismar ederek kullandığı argümanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu da kadına drama oluyor..
Sen sistemi okuyorsan, okuyamayana sağır, göremeyene kör, isyankara asi deyip, belki de sistemin sahibinin kişiye verdiği rol ve yapısına kızarak, sisteme isyan ediyorsundur farkında olmadan, bunu da unutmamak lazım.

Umulur ki isyanımın, sistemin gerçek yanlışlarına yönlendiği günü görür..
Ne kızıyorsun, kızmasana ey jüpiter...
06-16-2011 03:38 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

teşekkür ettim tiyatral ,

tutulma saatinde yada benzer önemli astrolojik zamanlarda kendimizle başbaşa kalıp dua ve isteklerimize odaklanmanın verimli olacağını düşünüyorum bende.

tartışmayla alakalı olarak feliceye katılamayacağım gülücük

06-16-2011 06:33 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Messa Çevrimdışı
Mars Vip
Mars Vip
lt=

Rep Puanı: 25

Hadis-i Şerifi salt çevremizde civarımızda gördüğümüz kadınlardan hareketle yorumluyoruz ama tüm insanlık soyu içerisinde ele alırsak kadınların cehennemde sayılarının fazla olması mümkündür. Kadın önemlidir bana göre ciddi mana da etki sahibidir. Bana göre dünyanın yöneticileri de kadınlardır çünkü gölge de geri planda yönetirler. Kadınlar genel itibariyle kötülükleri direk yapmayabilir fakat itici bir unsur olduklarını düşünüyorum. Bir de şu var iman eden insan sayısı zaten çok az. Biz genel itibariyle iman edenler arasında yer aldığımız, çevremiz bu şekilde olduğu için kabul etmek zor geliyor ama peygamberimiz şöyle diyor:
(Allahü teâlâ kıyamet gününde şöyle buyurur: “Ey Âdem kalk! Zürriyetinden binde dokuz yüz doksandokuzunu cehenneme, birini de cennete ayır.”)
Eshab-ı kiram bunu işitince, yere kapanıp ağlamaya başladı. Resulullah buyurdu ki:
(Başınızı kaldırın, nefsim yed-i kudretinde olan Allaha yemin ederim ki, ümmetim, ümmetler içinde siyah öküzün cildindeki beyaz tüy gibi azdır.)
Dinin kadına kız çocuklarına bakış açısı asla aşağılayıcı olmamıştır. Peygamberimizin çocuklara bir hediye alındığında önce kız çocuklarından başlanması gerektiği, üç kızı olanın cennete gideceği sonra İslam öncesi gelenek olan kız çocuklarının gömülmesi hadisesinde ne kadar etkili bir tepki gösterdiğini ki o gelenek kalkmıştır. Kadınların mal gibi alınıp satılmasına karşı çıkıp, kendi rızası dışında evlendirilmesinin uygun olmayacağı ki bu ülkemizde maalesef uygulanmıyor. Peygamberimiz döneminde bir kadın gelir ve peygamberimize bu şahısla rızam dışında evlendirildim nikahımı düşürebilir miyim yani geçersiz saydırabilirmiyim dediğinde peygamberimiz evet demiştir. Kadında Ya Resulullah ben ayrılmayı düşünmüyorum ama sadece kadınların böyle bir hakkı olduğunu göstermek istedim diyor. Bu tarz örnekler çok. İslam kadına değersiz bir obje gibi bakmıyor hakları var bir çok. Ayrıca şu var kadın kocanın kölesi değildir. Aslında ben hep eleştiririm bizim ülkemizde köledir kadın. Gidin bir sudana yemene hiç bir kadın evde temizlik yapmaz, yemek yapmaz, çocuk bakmaz bu onların görevi degildir onlara göre tek sorumluluk eşine karsı eşlik görevini yapmaktır. O kadar geri kalmış ülkelerde bile kadın asla ezdirmiyor burdakiler gibi temizlik bakıcılık vs görevlerle. Bir arkadasım var onun çok yakınn bir arkadaşı uzak doğulu bir müslümanla evleniyor. Adam işte evlerine misafir geldiğinde annesine şaşırıyor kadıncağız bir sürü yemek yapıyor, işte temizlik filan. Diyor bizde evin hanımı yapmaz kesinlikle çalışanlar vardır ve bu sadece zenginlere has bir özellikte değil. Bana göre son derece İslam'a uygun bir durum. İslam'a göre kadın evin temizliğini yapmakla, yemeğini yapmakla ve hatta hatta çocuklara bakmakla sorumlu değildir. Eğer bu işleri çıkarırsanız kadının kocasına gayet iyi davranacağını da düşünüyorum. Şu an ki haliyle evin tüm yükü üzerinde sonra hele ki çalışan bayanlarda var bir kat yükte o sonra da eşiyle ilgilenmesini, o stresle iyi davranmasını bekle evet bizim ülkemiz bu mantığı anlayamaz işte. İslam'daki emri algılayamamış olmanız gayet doğal.
06-16-2011 09:19 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

(06-16-2011 01:24 AM)tiyatral_gitarist Yazılan:  
(06-15-2011 11:33 PM)sweatdroo Yazılan:  "Cehennemi gördüm. Bugünkünden daha korkunç bir manzarayı hiç görmemiştim. Cehennemliklerin çoğunun kadınlar olduğunu gördüm". Bir sahabenin, bunun sebebini sorması üzerine, de şöyle buyurdu: "Onlar kocalarına nankörlük ediyorlar. Hatta sen onlardan birine bütün ömür boyu iyilik yapsan, sonra sende küçük bir kötülük görse, şimdiye kadar senden zaten hiç iyilik görmedim, der" (Buhârı, İbn Abbas'tan, II, 28; Mâlik, Muvatta', I, 186; İbn Huzeyme, 1379; Beyhakî, III, 321).

paylaştığın bilgilendirdiğin için tşk.

fakat şu son kısmı okuyorum canım sıkılıyor ya, ben cennet annelerimizin ayakları altında diye biliyordum halbuki!! böyle bir genelleme nasıl yapılır?? acaba

cehennemliklerin çoğunun kadınlar olduğunu gördüm + Onlar kocalarına nankörlük ediyorlar + onlardan birine bütün ömür boyu iyilik yapsan, sonra sende küçük bir kötülük görse, şimdiye kadar senden zaten hiç iyilik görmedim, der..

sinmiyor ya içime zorlamı, inanmıyorum..

bu aklıda bana allah verdi, bu akılla inanmıyorum arkadaş,

heleki şu kocalarına nankörlük ediyorlar o yüzden cehennemde çoğunluktalar kısmı alakasız bir kişi tarafından çıkar amaçlı söylenmiştir diye düşünüyorum..

yanlışımız varsa allah affetsin..

"Kadın" kelimesiyle derin manada ne kastedildiğine bakmak lazım. Kadın hormonlarının yönettiği duygularıyla hareket edendir. Eğer sen böyle isen sende bir kadınsın , cinsiyetin önemli değil...
Tabiki kadınların çoğunluğuda dişilerdir, tabiatları gereği... Rahîm isminin zuhur kaynağı olmalarına bir hikmet olarak östrojen hormonları üst düzeydedir. Duygularının dürtülerine cevap vererek hareket eden bir insanın sağlıklı düşünmesi , tutarlı hareket etmesini beklemek zordur malumunuz...

"Onlar kocalarına nankörlük ediyorlar. Hatta sen onlardan birine bütün ömür boyu iyilik yapsan, sonra sende küçük bir kötülük görse, şimdiye kadar senden zaten hiç iyilik görmedim, der"

Buradaki ikinci cümleyi çoğunlukla duymadığınızı söylemeyin bana... gülücük Özellikle hormonların tavan yaptığı adet dönemlerinde kadınlar bu tarz şeyleri çok söylerler , çabuk kırıldıkları yada kızdıkları için.. Ve evet tabikide bu cümleyi kuran birisi nankörlük etmiş demektir... Yani kime ,ne sebeple nankör dediği ikinci cümlede belli oluyor rasululluah s.a.v efendimizin.
Zaten bu sözün muhattabıda "kadın"dır...
BEnce...

tiyatral kendi yazdigin seyle ters dusuyorsun ustad..

kadin derken derin anlamlarina dalmak lazim deyip uzattigin konunun kaynaginda ne yaziyor donup birdaha bakmalisin..

soyle yaziyor

''kocalarina nankorluk ediyorlardi''

yani direk kadindan bahsediyor kardesim..
06-16-2011 10:56 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

(06-16-2011 06:33 AM)Yıldırım Yazılan:  teşekkür ettim tiyatral ,

tutulma saatinde yada benzer önemli astrolojik zamanlarda kendimizle başbaşa kalıp dua ve isteklerimize odaklanmanın verimli olacağını düşünüyorum bende.

tartışmayla alakalı olarak feliceye katılamayacağım gülücük

hayret bende bastan sona katiliyorum.. puhaha3

ben yahudi olarak hristiyan olarak veya musluman olarak hayata baslamis kisilerin bile cennet cehennem dagiliminin farketmeyecegini ayni olacagini dusunuyorumki, kadin ile erkegin ostrojen farkina hic katilmiyorum..

kadin icin ostrojen hormonunu iradeyi veya nefsi zorlayacak duzeyde veren allah ayni kadinin sevap gunah seviyesini amel defterinide ona gore kaplamistir..

nasilki hristiyan ana babadan dogan ve kendiliginden islamiyeti arastirip kabullenen birisiyle musluman ana babadan dogupta gerekli dini egitimi alan birisinin ayni ibadetten farkli mukafatlar alacagini dusunuyorsam, bu bahsettiginiz kadin erkek hormon farklari konusundada ayni sekilde dusunuyorum.

yaratanin adalet anlayisinda "kusura bakma ya yaratirken sana bu denk geldi" olamaz..

kimsenin yaratildigi mekan yada yaratilis sekli yuzunden bir adim ileride veya geride basladigina inanmiyorum..
06-16-2011 11:23 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
tiyatral_gitarist
Kayıtsız

(06-16-2011 10:56 AM)sweatdroo Yazılan:  
(06-16-2011 01:24 AM)tiyatral_gitarist Yazılan:  
(06-15-2011 11:33 PM)sweatdroo Yazılan:  "Cehennemi gördüm. Bugünkünden daha korkunç bir manzarayı hiç görmemiştim. Cehennemliklerin çoğunun kadınlar olduğunu gördüm". Bir sahabenin, bunun sebebini sorması üzerine, de şöyle buyurdu: "Onlar kocalarına nankörlük ediyorlar. Hatta sen onlardan birine bütün ömür boyu iyilik yapsan, sonra sende küçük bir kötülük görse, şimdiye kadar senden zaten hiç iyilik görmedim, der" (Buhârı, İbn Abbas'tan, II, 28; Mâlik, Muvatta', I, 186; İbn Huzeyme, 1379; Beyhakî, III, 321).

paylaştığın bilgilendirdiğin için tşk.

fakat şu son kısmı okuyorum canım sıkılıyor ya, ben cennet annelerimizin ayakları altında diye biliyordum halbuki!! böyle bir genelleme nasıl yapılır?? acaba

cehennemliklerin çoğunun kadınlar olduğunu gördüm + Onlar kocalarına nankörlük ediyorlar + onlardan birine bütün ömür boyu iyilik yapsan, sonra sende küçük bir kötülük görse, şimdiye kadar senden zaten hiç iyilik görmedim, der..

sinmiyor ya içime zorlamı, inanmıyorum..

bu aklıda bana allah verdi, bu akılla inanmıyorum arkadaş,

heleki şu kocalarına nankörlük ediyorlar o yüzden cehennemde çoğunluktalar kısmı alakasız bir kişi tarafından çıkar amaçlı söylenmiştir diye düşünüyorum..

yanlışımız varsa allah affetsin..

"Kadın" kelimesiyle derin manada ne kastedildiğine bakmak lazım. Kadın hormonlarının yönettiği duygularıyla hareket edendir. Eğer sen böyle isen sende bir kadınsın , cinsiyetin önemli değil...
Tabiki kadınların çoğunluğuda dişilerdir, tabiatları gereği... Rahîm isminin zuhur kaynağı olmalarına bir hikmet olarak östrojen hormonları üst düzeydedir. Duygularının dürtülerine cevap vererek hareket eden bir insanın sağlıklı düşünmesi , tutarlı hareket etmesini beklemek zordur malumunuz...

"Onlar kocalarına nankörlük ediyorlar. Hatta sen onlardan birine bütün ömür boyu iyilik yapsan, sonra sende küçük bir kötülük görse, şimdiye kadar senden zaten hiç iyilik görmedim, der"

Buradaki ikinci cümleyi çoğunlukla duymadığınızı söylemeyin bana... gülücük Özellikle hormonların tavan yaptığı adet dönemlerinde kadınlar bu tarz şeyleri çok söylerler , çabuk kırıldıkları yada kızdıkları için.. Ve evet tabikide bu cümleyi kuran birisi nankörlük etmiş demektir... Yani kime ,ne sebeple nankör dediği ikinci cümlede belli oluyor rasululluah s.a.v efendimizin.
Zaten bu sözün muhattabıda "kadın"dır...
BEnce...

tiyatral kendi yazdigin seyle ters dusuyorsun ustad..

kadin derken derin anlamlarina dalmak lazim deyip uzattigin konunun kaynaginda ne yaziyor donup birdaha bakmalisin..

soyle yaziyor

''kocalarina nankorluk ediyorlardi''

yani direk kadindan bahsediyor kardesim..

Kendimi ters düşmüş olarak görmüyorum üstadım. gülücük Ben buradaki farklı boyutlardan bakmaktan bahsettim. Tutarsızlık göremiyorum... Kadın kelimesinin işaret ettiği manaya deruni olarak baktığımızda elbetteki koca kelimesinede aynı boyuttan bakmak gerekir normal olarak. Birini bir boyuttan değerlendirip diğerini başka yerden olmaz. Ben burada belki olayı daha derinlikli değerlendirebiliriz diye işin bu yönünden bahsetmeye çalıştım -ki "Eğer sen böyle isen sende bir kadınsın , cinsiyetin önemli değil..." dedim...

Ama neyseki hiç buraya bile girmeye gerek olmadan direk söylenen sözün anlaşılan ilk manasında dahi kadınlara (cinsiyeti dişi olan manasında) herhangi bir hakaret yada aşşağılama yapılmadığı görülüyor. SAdece bir yaratılış fıtratına dikkat çekiliyor ve buna göre dikkatli olunması istenerek önlemin alınması isteniyor..

Kadınların hepsi cehennemliktir demiyor. Cehennemlik gördüklerinin nankörlük yapanlar olduğuna işaret ediyor.
06-16-2011 12:19 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

(06-16-2011 06:33 AM)Yıldırım Yazılan:  tartışmayla alakalı olarak feliceye katılamayacağım gülücük

Şu son dönem fikirlerinden sonra hiç şaşırmadım doğrusuhehee
06-16-2011 12:46 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir