Değerlendir:
  • 15 Oy - 3.13 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Öğlen Uykusu
Yazar Mesaj
vuslat Çevrimdışı
Neptunyen Vip
Neptunyen Vip
lt=

Rep Puanı: 7

RE: Öğlen Uykusu
(03-27-2011 01:44 PM)akayes Yazılan:  yeppe bildiğim ve deneyimlediğim kadarıyla o öğlen uykusunda değil akşam ezanı zamanlarında uyunan uykuda oluyor. öğlen uykusu uyuyorum bazen çok iyi geliyor. akşam ezanı vakti uyuduğumda çoğu zaman çok telaşlı uyanmışımdır işe geç kaldım diye. insan akşam sabah ayrımını yapamıyor. zihin bir süre bulanıklaşıyor.

evt ilkindi sonu yani akşam ezanına 45 dakika kala kerahat vakti deniyor o saatte uyumak felçliğe sebep oluyordinimizde öyle o saatte zikirle meşgul olmak lazım özelliklede subhanallahi ve bihamdihi subhanallahil azim estağfurullahi veetübü ileyh tesbihini çekmek lazım

[Resim: vuslatharitas.th.gif]

secdelerde imiş aşk bulmak alnıma düştü
03-27-2011 03:53 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Venüs
Kayıtsız

Kerahat vakti uyku haline geçmek bedene maraz getirir, bu vakitler, sabah ezanından sonra güneş doğana kadar olan vakit, ikindi eanına ve akşam ezanına 45 dk kadar kalan zamanı içeren vakitlerdir, bu vakitlerde Allah ı anmak ve gelecek olan bela ve afetlerden Allah a sığınacak tesbihler çakmek kişi için en hayırlı olanıdır, Ayrıca cuma namazından önce 45 dk lik zaman zarfında da aynı şey geçerlidir, öte yandan bu saatlerde iş yapmakta doğru değildir.
03-27-2011 06:28 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
ginka
Kayıtsız

sabahın köründe okula gidip öğlen eve geldiğim için öğlen saatlerinde genelde uyurum hele mevsim kışsa :D
03-27-2011 08:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
ginka
Kayıtsız

bugün öğlen çok uyudum bide inat gibi kabus gördüm uyumamaya çalışıcam artık uyumak iyi gelmiyo sanırım ya ...
03-28-2011 11:41 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Mavisahram Çevrimdışı
Siron Vip
Siron Vip
lt=

Rep Puanı: 17

Dinimize göre gün 3 ayrilir, 8 saat uyku, 8 saat ibadet, 8 saat de dünya isi olarak bölümlenmistir.. Sanirim en ideali bu olsa gerek insan icin... Diger arkadaslarin da yazdigi gibi, sabah günesini üzerinize dogdurmayin derler, bir de ikindiden sonra uyumak ve günes batarken de uykuda bulunan bir insan, neden basim agriyor demesi gülünctür derler... yani en gücük saglik sorunu bile bundan kaynaklanabilecegi söylenir...

HAYALLER NE KADAR BÜYÜK OLURSA, KIRIKLIKLARI DA O KADAR GÜRÜLTÜLÜ OLUR

Söylesem tesiri Yok, sussam gönül razi degil...

Ögüt verecek insana degil, örnek olacak insana ihtiyac

Öyle Bir Dert Varki BendE, Bin Dermana Degismem !!!
06-29-2011 03:21 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Yargıç Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 5

benim bildiğim ne kadar az uyunursa o kadar iyiymiş ama bünyeye görede değişen bişey bu.kimi insanlar 10 saatten az uyursa yorgun oluyo kimisine ise 4 saat yetiyo.günlük çalışma ve haliyle yorulma temposuna görede değişir bu.
(tabi 10 saat ve daha fazla uyuyosa bi doktora gitmeli çünkü anormal bi durum)
ve evet öğlen ve akşam uyumanın faydalı olduğunu çok yerde duydum ben pek çok kez.eski pdr mizde önerirdi bunu ama okulda uygulayamıyolardı malesef.ama japonyada uygulanıyomuş.

öğlen bütün vakit boyunca değilde şöyle bi 15 dk uyumak bile zihni çok canlandırıyo, vaktin verimli geçmesini sağlıyo.gecede uykunuzu almışsanız ve öğlede 15 dk kadarda olsa uyuduysanız akşama kadar çok canlı oluyo zihniniz

bunun gibi ikindi vakti ve güneşin doğduğu vakitlerde uyumakda hem dinen hem de sağlık olarak iyi değil biliyorum.ve kendim şahsen ikindi vakti uyuyunca kendimi mal gibi hissediyorum.o saatlerde ne yapın ne edin uyumayın.geri kalan vaktinde verimini çürütüyo
güneş doğarken uyumak hepimizin yaptığı bişeydir.özellikle sabah 4-7 arası.ama bu vakitlerde uyumazsakda günümüz daha verimli geçiyo, zihin ve beden daha aktif oluyo.ve özellikle o saatler zihinsel faaliyetler için en uygun zamanmış.şunu yaparsanız: aşırı uyumamak ve çok az da uyumamak şartıyla (ideal uyku saati 7-8 saat) sabah 4 de kalkıp ders çalışırsanız, kitap okursanız, bişeyler öğrenirseniz günün geri kalan hiç bi vaktinde alamıyacağınız verimi alırsınız

son olarak dediğim gibi her insana göre değişen uyku vakitleri var.günlerce ardarda 9-10 saat ve üzeri vakitler uyursanız doktora gidin
ama bu kadar çok uyurken bünyeyi zorlayıpda bunu 5 saat gibi vakitlerede düşürmeye çalışmayın bu çok zararlıymış

u_u
06-30-2011 07:46 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 2 Misafir