Değerlendir:
  • 14 Oy - 2.36 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

iran
Yazar Mesaj
Vulcan
Kayıtsız

RE: iran
Demokrasi kavramı kaç yıllık acaba bilen var mı? Herkes din gibi benimsediğine göre yeni bir şey olmalı.
12-06-2009 09:16 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

burayı pek sıkı takip edemiyorum , farklı görüşlerin gayet seviyeli bir şekilde tartışıldığını gözlemliyorum. saygısızlık olmadığı sürece dileyen dilediği gibi fikrini açıklamaya devam eder o açıdan rahat olunuz.

benim fikrim gayet sade ; içinde yaşamadığım ülke hakkında sadece söylencelere dayanan bilgilerimle hararetli tartışmalara girmemeyi daha doğru buluyorum.

12-06-2009 09:21 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 1

Cvp: RE: iran
aeon Yazılan:ilerici ve gerici tanımının çok değişken olduğuna inanmıyorum.

sonuçta demokrasi ve ilericilik ölçütleri olarak , insan hakları evrensel bildirgeleri var. .bunlar demokrasinin , gelişmişliğin ve çeşitli hakların güvence altına alındığının asgari göstergeleridir.bir ülkede bunlar varsa o ülke demokratiktir diyebiliriz.
iranda ise insanlar inançları ve yaşam tarzlarından dolayı cevalandırılıyor.
iran rejiminde insan hakları denen şeyin zerresi olduğuna katılmıyorum.

İslamiyetin hükümleri 1400 yıl önce tamamlandı.ve gazaliden beri içtihat yapma yolu kapatılmıştır.insanları zorla eski hükümlerre uydurmaya çalışmanın ,ilericilik olması imkansız.şimdi kusura bakılmasın ama dini ölçütlerde devlet yönetmek tamamen gericiliktir.

Orada çoğunluğu oluşturan halk dini hükümlerle yaşamak istediğini belirtiyorsa senin bunu eleştirme hakkın olamaz.Bu demokratik bir seçimdir.İnançlara yapılan baskıdan kastın ne ?Sen Irandaki Hristiyan Yahudi vesaire dini azınlıklardan herhangi bir şikayet mi duydun ?

aeon Yazılan:şimdi kusura bakılmasın ama dini ölçütlerde devlet yönetmek tamamen gericiliktir.
Alıntı:Din ve Devletin ayrılması Yahudilik ve Müslümanlıkta imkansızdır. Çünkü her iki dinde de din, insanların 24 saatini ayarlar. Sadece devletle olan ilişkilerini değil, özel hayatlarını, nasıl yiyip içeceklerini, karı-koca arasındaki ilişkileri ve devletle olan ilişkiyi ayarlar. Devlet ile din iç içe geçmiştir.
İlber Ortaylı

Sen gericilik kavramını kendi inandığın doğrular üzerinden tanımlarken başkalarını daha doğrusu bizim gibi batıya yönelik bir hayat tarzı ve yönetim biçimi belirlemiş bir topluma benzemeyen bir milleti kendi ölçütlerine göre yargılamaya kalkıyorsun.Bir kere en başta bu yanlış.Oryantalist bir bakış açısı bu :Kötü ve despot doğulular iyi ve demokratik batılılar.

Nin.Me.Sar.Ra
12-06-2009 09:27 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Orada çoğunluğu oluşturan halk dini hükümlerle yaşamak istediğini belirtiyorsa senin bunu eleştirme hakkın olamaz.Bu demokratik bir seçimdir.İnançlara yapılan baskıdan kastın ne ?Sen Irandaki Hristiyan Yahudi vesaire dini azınlıklardan herhangi bir şikayet mi duydun ?

-------islamda ehli kitaba öldürülmez.(ama 2.sınıf insan muamelesi yapılır) .ancak , diğer inanç sahiplerine veya inançsızlara " ölüm ya da islam" seçeneği sunulur.
artık dünya değişti tabiki bunları öldüremezler.
birde hristiyan yahudi bilemiyoruz.belki yapılan baskı ortaya çıkmıyor.

Din ve Devletin ayrılması Yahudilik ve Müslümanlıkta imkansızdır. Çünkü her iki dinde de din, insanların 24 saatini ayarlar. Sadece devletle olan ilişkilerini değil, özel hayatlarını, nasıl yiyip içeceklerini, karı-koca arasındaki ilişkileri ve devletle olan ilişkiyi ayarlar. Devlet ile din iç içe geçmiştir

İlber Ortaylı
Sen gericilik kavramını kendi inandığın doğrular üzerinden tanımlarken başkalarının daha doğrusu bizim gibi batıya yönelik bir hayat tarzı ve yönetim biçimi belirlemiş bir topluma benzemeyen bir milleti kendi ölçütlerine göre yargılamaya kalkıyorsun.Bir kere en başta bu yanlış.Oryantalist bir bakış açısı bu :Kötü ve despot doğulular iyi ve demokratik batılılar.

------evet islamın ve museviliğin zaten peygamberleri devlet yöneticileridir.biliyorum.zaten, islam yanlış anlaşılıyor gibi bir iddiam yok.islama ya da herhangi bir dine göre devlet yönetmenin gericilik olduğuna inanıyorum.(ki teokrasinin gericilik olduğu genel kabul edilen bir görüş)
çünkü yöneticiler tanrıdan onay almış gibi işlemler yaparak insanların hakkını çiğniyorlar.
örn:halidfelere isyan etmek hakkı var.ancak , halife bir hadis uyduruyor "100 yıllık zulum 1 yıllık anarşiden iyidir diye " ve isyanı günah sayıyor.bunu gibi pek çok çıkar ilişkisi var.

demokrasinin kriterleri vardır.elimdeki bir kitapta mevcxut .malesef bulunduğum yer dolayısıyla getiremiyorum.bunlar standart verilerdir.demokratik mi değil mi bakılır ve anlaşılır.
yani ölçütlerimi subjektif almadım.genel geçer bilgilerdir.
12-06-2009 09:39 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Phoenix Çevrimdışı
Uranyen Vip
Uranyen Vip
lt=

aeon Yazılan:[quote=Nin.Me.Sar.Ra]

Alıntı:islamda ehli kitaba öldürülmez.(ama 2.sınıf insan muamelesi yapılır) .ancak , diğer inanç sahiplerine veya inançsızlara " ölüm ya da islam" seçeneği sunulur.
artık dünya değişti tabiki bunları öldüremezler.
birde hristiyan yahudi bilemiyoruz.belki yapılan baskı ortaya çıkmıyor.

[quote=Nin.Me.Sar.Ra]
Din ve Devletin ayrılması Yahudilik ve Müslümanlıkta imkansızdır. Çünkü her iki dinde de din, insanların 24 saatini ayarlar. Sadece devletle olan ilişkilerini değil, özel hayatlarını, nasıl yiyip içeceklerini, karı-koca arasındaki ilişkileri ve devletle olan ilişkiyi ayarlar. Devlet ile din iç içe geçmiştir

İlber Ortaylı
Sen gericilik kavramını kendi inandığın doğrular üzerinden tanımlarken başkalarının daha doğrusu bizim gibi batıya yönelik bir hayat tarzı ve yönetim biçimi belirlemiş bir topluma benzemeyen bir milleti kendi ölçütlerine göre yargılamaya kalkıyorsun.Bir kere en başta bu yanlış.Oryantalist bir bakış açısı bu :Kötü ve despot doğulular iyi ve demokratik batılılar.

evet islamın ve museviliğin zaten peygamberleri devlet yöneticileridir.biliyorum.zaten, islam yanlış anlaşılıyor gibi bir iddiam yok.islama ya da herhangi bir dine göre devlet yönetmenin gericilik olduğuna inanıyorum.(ki teokrasinin gericilik olduğu genel kabul edilen bir görüş)
çünkü yöneticiler tanrıdan onay almış gibi işlemler yaparak insanların hakkını çiğniyorlar.
örn:halidfelere isyan etmek hakkı var.ancak , halife bir hadis uyduruyor "100 yıllık zulum 1 yıllık anarşiden iyidir diye " ve isyanı günah sayıyor.bunu gibi pek çok çıkar ilişkisi var.

demokrasinin kriterleri vardır.elimdeki bir kitapta mevcxut .malesef bulunduğum yer dolayısıyla getiremiyorum.bunlar standart verilerdir.demokratik mi değil mi bakılır ve anlaşılır.
yani ölçütlerimi subjektif almadım.genel geçer bilgilerdir.

din şahsı ilgilendirir. devlet düzeni için değildir din.

İdrak edebilmek en büyük zenginliktir!

''hell is other people.''

[Resim: wewewewe.th.jpg]
12-06-2009 09:45 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Phoenix Yazılan:din şahsı ilgilendirir. devlet düzeni için değildir din.

islam devlet yönetimi ve siyasatten ayrılamaz.
amacı tüm dünyadaki müslümanları halifelik altında birleştirmektir.
zaten hzMuhammed bir komutan ve devlet başkanıdır.

hristiyanlık da bu olur.
isanıın kendi lafıdır.
"benim hakkımı bana verin sezarın hakkını sezara verin"
sonrasında vatikan ne kadar yönetime girse ve dünyavi bir oluşum kursa da ,peygamberin açık sözü bunun yıkılmasını ve laikliğin rahart oluşumunu sağlamıştır.çünkü devlet yönetimine katılmamıştır.dünyevilik yok.

Müslüman ülkelerde laiklikte sürekli sorun çıkmasının sebebi buradan kaynaklı.

din vicdanı bağlar , siyasete alet edilmez görüşü biraz gerçekdışı gülücük
12-06-2009 09:50 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
SeLiN Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

aeon Yazılan:

hristiyanlık da bu olur.
isanıın kendi lafıdır.
sonrasında vatikan ne kadar yönetime girse ve dünyavi bir oluşum kursa da ,peygamberin açık sözü bunun yıkılmasını ve laikliğin rahart oluşumunu sağlamıştır.çünkü devlet yönetimine katılmamıştır.dünyevilik yok.

ama şu var.Mesela Hz.Muhammed sonuçta müslüman inancına göre Allah tarafından seçilen bu nedenle de o dönemde onun komutan devlet baskanı vs olması mantıklı.Fakat simdi onun kadar adil olacak kim var ki? Başa geçen dini kendi kafasına göre yorumlar sonra da olan müslümanlara olur.Bence olaya geniş perspektiften bakmalı, 1400 yıl önce de yaşamıyoruz.Müslümanların sorunu bu zaten....
12-06-2009 10:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Phoenix Çevrimdışı
Uranyen Vip
Uranyen Vip
lt=

aeon Yazılan:

hristiyanlık da bu olur.
isanıın kendi lafıdır.

evet. din insanlarca yanlış anlaşıldığı taktirce tabi ki gerçekdışı görülür.
önce dinin anlamını farketmek lazım.
ama tabi anlaşılmayacak da. anlaşılmaması gereklidir belki de...

12-06-2009 10:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

arkadaşlar ,islamın devlet yönetiminden ayırmak mümkün değildir.
ve oraya yazdıklarımda benim çok az görüşüm var.genel geçer bilgidir.
tamam 1400 yıl öncede değiliz , yorumlayabiliriz .ancak , hükümler bitmiştir (artık başka hüküm yok) olmayan şeyde yorumlanmaz.
yani yapılan yorum kur'an a bağlı kalmalıdır.yorumcunun yaptığı yorum ,metinlerin sınırı dışına taşamaz.
12-06-2009 10:07 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Phoenix Çevrimdışı
Uranyen Vip
Uranyen Vip
lt=

Cvp: iran
Alıntı:slamiyetin hükümleri 1400 yıl önce tamamlandı.ve gazaliden beri içtihat yapma yolu kapatılmıştır.insanları zorla eski hükümlerre uydurmaya çalışmanın ,ilericilik olması imkansız.şimdi kusura bakılmasın ama dini ölçütlerde devlet yönetmek tamamen gericiliktir.

Kuranı kerim andan haber verir.
geçmişle ilgili değildir, salt tarihi değil...
evet geçmişten bahseder ama sadece geçmişi kapsamaz
günümüzden de haber verir. şu andaki halinden de...

eskileşmiş kafalara diyecek lafım yok.
ne geliyosa başımıza onlardan geliyor gülücük
ooof of

12-06-2009 10:14 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir