Turkish Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) Czech English French German Hindi Italian Portuguese Romanian Russian Spanish

OĞLAK BURCU

Öncü burçlardandır ve Toprak elementidir. Öncü burç olmasına rağmen toprak etkisinden dolayı öne atılmakta acele etmez. Oğlaklar öne doğru bir adım atmadan önce düşünmeye ve tedbir almaya gereksinim duyarlar. Yapacakları işin artılarını eksilerini hesaplarlar (tabii doğum haritalarında sabırsız Mars, Uranüs ve Ateş etkileri varsa durum değişir)

Oğlak burcu (yani burçlar kuşağının inatçı keçisi) gözünü yükseklere dikme eğilimine sahiptir.

 

 

Dağın zirvesine çıkmak ister. O sakin görünen kişiliğinin altında tutkulu ve hırslı bir ruhu vardır. Hayatının ilk gençlik dönemlerinde bu tutkularını pek göstermeyebilir. Dışadönük bir maceracı değildir. Aksine içe dönük, zaman zaman utangaç biri olacaktır. Tutkularını ifade ettiğinde çevresinden alacağı tepkilerle başetmekte zorlanır. Bu yüzden açık ve net olmak onun için uygun bir manevra değildir. O daha ziyade tutkularını dizginlemeli ve iç disiplin geliştirerek uzun vadede arzu ettiği şeye (dağın zirvesine) ulaşmalıdır.

Oğlak burcunun yakıtı ‘başarı ve saygı’ kavramlarıdır. Oğlak burcu toplum içinde bir statü sahibi olmaya gereksinim duyabilir. İnsanların ne düşündüğünü gereğinden fazla kafaya takabilir. Ve kafasına koyduğu bir alanda başarılı olursa, insanların saygısını kazanmak ve toplum içinde (çevresinde) söz sahibi biri olmak daha kolay olacaktır. İşte bu dürtülerle Oğlak kişisi sorumluluklarına sahip çıkar. Genelde çalışkan ve kararlı biridir. Yarının başarısı için bugünün küçük zevklerini ertelemeyi bilir (bu özelliğini geliştirmelidir) Örneğin iyi bir üniversite kazanmak istiyorsa, bu yıl televizyon, internet ve arkadaş gruplarından uzak durmak gibi zorlu seçimlerin üstesinden gelebilir.

Oğlak burcunu, tavşan ile kaplumbağa masalındaki kaplumbağa ile özdeşleştirebiliriz. İddialı ve gösterişli biri değildir. Hızla yol almaz. Ancak kararlı şekilde adım adım ilerleyerek istediği şeye ulaşır. Tavşan gibi hedefini şaşırmaz, rehavete kapılmaz.

Bu inatçı dağ keçisinin zirveye çıkması için, geçmişi geride bırakmayı öğrenmesi lazımdır. Tıpkı zıt burcu olan Yengeç gibi o da geçmişle güçlü bağlara sahiptir. Hatta bugün yaşadığı olumlu veya olumsuz bir olayı kafasında bozuk plak gibi çevirip durabilir. Oysa dağın zirvesi geçmişte-geride değil, önündedir. İyi bir tırmanıcı bile olsanız sık sık arkanıza bakarak yukarıya zirveye ulaşmanız zordur.

Oğlak burcunda meşhur Benjamin Button hikayesindeki özelliğe benzer bir şey vardır. Genç yaşlarında olgun biri gibi görünür. Ciddi bir izlenim uyandırır. Hatta diğer gençlerle bir aradayken ‘sıkıcı’ damgası yiyebilir. Ancak o Satürn kaynaklı kaygılarını zamanla aşar ve yaşı ilerledikçe çocukluk etmeye başlayabilir. Oğlak burcu insanı sanki yaşı ilerledikçe güzelleşiyor gibidir.

İlişkilerde Oğlak burcu sadık ve güvenilir bir yaklaşım sergiler. Tabii doğum haritasında dışadönük faktörler varsa başka. Maddi ve manevi güvenceye önem verir. Örneğin Oğlak kadını, zengin ya da en azından sosyal dünyada kendine bir yer edinmiş bir erkeği tercih edebilir. Erkeğinin başarılı olmasıyla gurur duyar.

Oğlak burcunun sevgisi kısık ateşte pişen yemek gibidir. Belki çoğu zaman heyecan verici değildir hatta monoton olması muhtemeldir. Ancak lezzetlidir. Oğlak insanı sevdiği birinden kolay kolay sıkılmaz, sizi sevdiyse diğer bazı burçlar gibi ufacık bir şey yüzünden sizden vazgeçmeyecektir.

Oğlak burcu eşinizin / sevgilinizin türlü kaygıları olduğunu gözlemliyorsanız ona periyodik olarak özgüven takviyesi yapmanız iyi bir hamledir. Takdir edildiğini görmek onun dizginlediği tutkularını ortaya çıkarabilir.

Oğlak burcunun gezegeni Satürndür ve bu halkalı şeker Astrolojinin belalısı olarak bilinse de, doğum haritasında iyi konumlanmış bir Satürn kişiye meyvelerini er ya da geç verecektir.

 

Satürn etkisi, Oğlakların zaman zaman melankoliye bürünüp karamsar dönemler geçirmesine neden olabilir. Böyle zamanlarda inatçı keçiyi yargılamak ve eleştirmek yerine ona tırmanacağı bir dağ (bir amaç) göstermeniz yerinde bir adım olur.

Üye Giriş

İletişim Formu

 

Site İstatistik

1.png1.png5.png2.png5.png0.png3.png
Bugün53
Dün846
Haftalık3327
Aylık22903
Toplam1152503

  • IP Numaran 3.230.1.126
  • Web Tarayıcın unknown
  • Tarayıcı Versiyonun unknown
  • İşletim Sistemin unknown

4
Online