Turkish Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) Czech English French German Hindi Italian Portuguese Romanian Russian Spanish

KOVA BURCU

Kova; sabit burçlardandır ve Hava elementidir.  Sabit fikirlidir. Bir konuyu kafaya takar, hakkında bilgi toplar, konuşur, okur-yazar ve bir kanıya ulaşır. Varmış olduğu fikirsel sonuçlar konusunda pek esnek değildir. Hatta ukalalık derecesinde çok bilmişlik yapabilir ve sizinle tartışabilir. Veya sizi ilgiyle dinliyormuş gibi yapabilir ama yine de bildiğini okur : )

Kova burcu insanı, diğer Hava burçları (İkizler ve Terazi) gibi objektiftir.

 

 

Başkalarını yargılamakta acele etmez. Hümanist bir tarafı vardır. İçinde yaşadığı toplumun ‘tuhaf’ diye tanımlanan kişilikleriyle dostluklar kurabilir. Farklı cinsel tercihi olan insanları veya farklı siyasi ideolojiye sahip olan insanları yadırgamaz ve onlara da objektif yaklaşmaya çalışır. Hatta buna benzer farklı kişilikler ve farklı deneyimlerle beslendiğini söylemek yanlış olmaz.

Kova burcu için arkadaşlık kavramı çok önemlidir. Hatta aşk ve romantizmin onun için deplasman olduğunu, arkadaşlık deneyimlerinin ise kendi sahası olduğunu söyleyebiliriz. Zaten o aşk ile arkadaşlığı da bir arada yaşayabilir. İlişkileri arkadaşlık şeklinde başlayabilir veya biten bir ilişkinin ardından ‘arkadaş kalmak’ kavramını muhtemelen Kova burcu icat etmiştir diyebiliriz.

İcat etmek demişken, Kova burcu doğal bir mucit olarak tanınır. İlgi duyduğu konuya yeni (denenmemiş) fikir ve uygulamalar getirebilir. Örneğin yemek işiyle uğraşan bir Kova insanı yeni lezzetler bulmak için türlü denemeler yapabilir. Tarihin akışını değiştiren mucit kişiliklerin doğum haritasında Kova burcu etkisine veya Kova ile ilişkili olan Uranüs etkisini görmek şaşırtıcı değildir. Örneğin Balık burcu + Ay Yay olan Albert Einstein’ın Güneş ve Ay’ının (Balık ve Yay burçlarının) yöneticisi Jüpiter Kova burcundadır. Bir başka örnekte ünlü bilim insanı Steven Hawking’in Yükselen burcu Kovadır ve aynı zamanda doğum haritasında Güneş-Ay-Uranüs büyük şans üçgeni vardır.

Velhasılı Kova burcunu ve Uranüs’ü bilimsel konularla ilişkilendirebiliriz. Tabii buradan her Kova etkili insanın bilimle haşır neşir olacağı genellemesine varamayız. Yine de Kova burcunun hayat amaçlarından birinin ‘zihin kovasını doldurmak’ olduğunu söyleyebiliriz.

Kova burcu doğası gereği bağımsızdır. Kendisini sürünün dışında farklı biri olarak hisseder. Çevresinden farklı olduğunu bazen tuhaf saç renkleriyle, bazen tuhaf kıyafetlerle gösterebilir. O sanki geleneksel olana tepki olarak doğmuş gibidir ve geleneğe / modaya uygun olan şeyler onu huzursuz edebilir.

Kova burcunun bu bağımsızlık ihtiyacı ilişkilerinde de kendini gösterir. Onu baskılayacak manüplatif kişiliklerden koşarak uzaklaşabilir. Kova burcu ile ilişki kurmayı istediğinizde, onunla ‘arkadaş kalabilmeyi’ başarmanız işin püf noktasıdır. Dolayısıyla onu duygulara boğmanız ters tepebilir. Belki başka insanların kıskanılmaktan hoşlandığını görmüş olabilirsiniz ancak Kova burcu yaşayacağınız kıskançlık kaynaklı bir kriz sizden soğumasına neden olabilir.

Belki de yapmanız gereken şey ona güvenmek olmalıdır. Bir kere o sabit kafalı biri olarak öyle her gördüğü güzele / veya yakışıklıya zaaf duyacak ayran gönüllü tiplerden değildir. Doğası gereği sıcak kanlı biri de değildir ve öyle kolay kolay birine karşı kanı kaynamaz.

Kova burcu için bir ilişkide kafa uyumu önemlidir (diğer Hava burçlarında da olduğu gibi) Elbette onunla aynı şeyi düşünmek zorunda değilsiniz ancak en azından ‘düşünebiliyor’ olmanız ve fikir alış-verişi kurabiliyor olmanız gerekir.

Kova burcu birinden hoşlandığında bırakın o kişiye ilgi göstermeyi, aksine ters bile davranabilir. Çünkü aşk-meşk olayına girince Kova insanı bocalayabilir. Dolayısıyla sizi tersleyen bir Kovanın sizden nefret ettiği yargısına varmak için acele etmeyin derim : )

Çalışma hayatında Kova burcu diğer sabit burçlar gibi sadık biri olabilir. Eğer iş ortamında huzursuz hissediyorsa ilk fırsatta onunla konuşmak yerinde bir adım olur çünkü amirleri veya çalışma arkadaşları tarafından psikolojik baskıya maruz kaldığını hissettiği anda bir anda ceketini alıp işi bırakabilir.

Kova burcunun çalıştığı ortama dair ilginç fikirleri olabilir. Yapılan işe veya işin yapıldığı yere (dükkan, ofis vb) dair söyleyeceği kullanışlı fikirlerle işin verimini arttırabilir.

Gerek özel hayatında gerekse iş ortamında Kova burcu emrivakiden hoşlanmaz hatta emrivaki durumunda inatçı ve asi yönünü gösterebilir.

Depresyona girmeye aday bir Kova insanına önerimiz, hayatında bir takım değişiklikler yapmasıdır. Belki yeni bir arkadaş grubuyla farklı bir proje altında çalışmak ona iyi gelebilir. Bir dernek faaliyeti veya bir çevreci gruba katılmak veya grup çalışmalarına yönelik hobiler / sporlar ona uygundur.

Uranüs, Kova burcu ile ilişkili olan gezegendir. Devrimci bir doğaya sahiptir.

Fransız Devriminin Uranüs’ün keşfinden kısa bir süre sonra patlak vermesi manidardır. Hatta Sanayi Devrimi ve hızla gelişen teknolojik ilerlemeye bakarak insanlık tarihini Uranüsten Önce ve Uranüsten Sonra diye ayırmak ilginç olurdu.

Uranüsten önce gökyüzünü inceleyenler Satürn’ü ‘son sınır’ gibi görmüşler. Ve bu algı çook uzun bir zaman devam etmiş. İşte buradan yola çıkarak Uranüs için SINIRLARI AŞMANIN GEZEGENİ tanımını kullanabiliriz.

 

Kova burcu olmasanız bile eğer doğum haritanızda Uranüs’ün önemli açıları varsa sizde de Kova burcundan esintiler olacaktır. Örneğin Merkür-Uranüs açısına sahip bir insan sıradışı sözleriyle ve aykırı fikirleriyle çevresindeki insanları şaşırtabilir (F.Nietzsche gibi) 

Üye Giriş

İletişim Formu

 

Site İstatistik

1.png1.png5.png2.png5.png0.png8.png
Bugün58
Dün846
Haftalık3332
Aylık22908
Toplam1152508

  • IP Numaran 3.230.1.126
  • Web Tarayıcın unknown
  • Tarayıcı Versiyonun unknown
  • İşletim Sistemin unknown

5
Online