Turkish Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) Czech English French German Hindi Italian Portuguese Romanian Russian Spanish

KOÇ BURCU

Koç, başlangıçların burcudur.. İlkbaharı sembolize eder. Koç burcunda gezegenleri olan kişiler, bir şeylere öncülük etmeye, eylemleri başlatmaya eğilimlidirler. Örneğin bir Koç kadını ilgi duyduğu erkeğin kendini farketmesi ve teklif yapması için uzun uzun beklemeyebilir. Duruma göre bakışlarıyla, sözleriyle ve davranışlarıyla ilk adımı atmaktan gocunmaz. Bu arada çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmed Koç burcudur. Elbette her Koç insanı için eylem insanıdır demek genelleme olacaktır lakin doğum haritasında frenleyici etkiler (Satürn açıları gibi) yoksa Koçlar genelde bir şeyleri başlatma hevesleriyle dikkat çekerler.

 

 

Çabuk motive olurlar hatta halk arasındaki ‘çabuk gaza gelirler’ tanımı çok uygundur.

Koç burcu bir konuya, bir ilişkiye hevesle başlar ancak çabuk sıkılma özelliğine de sahiptir. İlgisinin devam etmesi için heves duygusunun sürekli uyarılıyor olması gerekir. Monotonluk ona göre değildir. Uzun vadeli plan ve projelere sebat etmekte zorlanabilir.

Koç burcu Ateş elementi özellikleri taşır. Tutkusu da öfkesi de yakıcı olabilir. Bir an parlayan öfkesiyle bağırır çağırır kavga eder ama kısa sürede yatışır. Haritasında Akrep-Plüto etkileri yoksa kin tutmayacaktır hatta agresiflikle kırdığı birinin gönlünü almak için çocuksu şakalar yapabilir. Zaten büyüdüğünde bile çocuk kalan burçlardandır.

Mizahla arası iyidir. Charlie Chaplin Koç burcudur. Cem Yılmaz’ın da iletişim ve zeka gezegeni Merkürünün Koç burcundaolduğunu görüyoruz. B

Koç insanı bazen komiklik olsun diye patavatsızlık edebilir, dobra sözleriyle kırıcı olabilir. Ama artniyetli değildir.

Koç burcu cesaret ve mücadele gibi kavramlarla özdeşleştirilir. Bir tartışmanın ortasına balıklama dalabilir. Eylemden önce plan ve hesaplar yapmak gibi bir huyu yoktur. Stratejik düşünmesi zordur. Önce ateş eder sonra nişan alır : )

Koç burcunun gölgelerinden biri egosu ve bencilliğidir. Empati yapmakta zorlanır. Sulu duygusallıktan hoşlanmaz. Koç’un yaşam amacı hayatta kalmak AN’ı yaşamaktır o da bunu yapar. ‘BEN’ ifadesini Aslan burcuyla birlikte en çok kullanan burçlardandır.

İlişkiler konusunda Koç insanı çapkın bir doğaya sahiptir. Kendine güvenir. Şansını denemek için çok bekleyemez. İlişkiler ormanında Koç burcunu avcıya benzetebiliriz. Önce keskin bakışlarını avına odaklar. Avının peşinden gider. Cazibesini, mizah yeteneğini ve özgüvenini kullanarak karşı tarafı etkilemeyi deneyecektir. Koç insanı sevdiği zaman tutkuludur, bir o kadar kıskanç.. Çapkın doğasına rağmen birine değer veriyorsa ona karşı dürüst ve net olacaktır.

Koç burcu diğer Ateş burçları Aslan ve Yay ile uyumludur. Hava burcu olan Kova ve İkizler ile de gayet iyi anlaşır. Terazi ile zıt burçlardır ve aralarında gerilim olsa da aynı zamanda çekim de olacaktır. Yengeç ve Oğlak ile uyumsuzdur. Tabii burada ilişki uyumu için iki tarafın doğum haritalarının karşılaştırılması gerektiğini vurgulamak isterim.

Koç burcu parasal konularda genelde cömerttir. Doğum haritasında destekleyen etkiler yoksa birikim yapması zordur. Koç insanı bugünü yaşar. AN’ı yaşamak felsefesinin doğal uygulayıcısıdır. AN’ı yaşadığı için geçmişe çok takılmaz ve geleceğe dair yatırımlara pek kafa yormayabilir.

İş hayatında Koç insanı kafasına koyduğu bir konuda hızlı ilerleme hünerine sahiptir. Gazla çalışıyor dedik ya, bu gazın jet yakıtı olup olmadığından şüphe ettiğiniz zamanlar olabilir. Koç’un tarzı karar vermek, başlamak, hızla yol almak ve o işi mümkün olan en kısa zamanda bitirmektir. Dolayısıyla kendini  uzun vadeli planların içinde bulursa bocalayabilir. Sabah sekiz akşam beş masabaşı rutin işler onun hareket isteyen doğasına uygun değildir. Bir şirkette Koç çalışanınızı dosyaların içine gömmektense  iletişim becerisini , hızlı düşünen beynini, ikna kabiliyetini, iş bitiriciliği vb özellikleriyle onu daha verimli kullanabileceğiniz işlere motive etmeniz daha akıllıca olur.

Koç burcunun yönetici gezegeni olan Mars ‘kızıl gezegen’ olarak bilinir. Koç ve Mars vücudun jandarması olan alyuvarlar ile ilişkilidir. Velhasılı Koç burcunun rengi kırmızıdır. Bu renk aynı zamanda cazibenin rengi olarakta bilinir. Kendini iyi hissetmeyen Koçlar için kırmızı renk kıyafetler önerebiliriz. Tabii romantik bir akşam yemeğinde kırmızıyı tercih ederseniz karşı tarafı seksüel olarak uyarabileceğiniz uyarısını da verelim : )

Nasıl bir Koç insanı olduğunuza bakmak için doğum haritanızı da incelemek gerekir. Özellikle Mars’ın hangi burçta olduğuna bakıp, Koç ile Mars’ın bulunduğu o burcu harmanlamak (sentezlemek) nasıl bir Koç olduğunuza dair önemli ipuçları verecektir. Örneğin bir Koç kişisinin doğum haritasında Mars’ı Boğa burcunda olsun. Koç ile Boğa burçlarını harmanlarız. Tipik Koç’a göre daha durgun, daha hesaplı ve yerine göre sabretmesini bilen bir kişilik olduğunu söyleriz.

 

Koç burcunda gezegeni olmayıp, doğum haritasında Mars’ı vurgu yapan biri de Koç özellikleri taşıyabilir. Örneğin Güneş-Mars dinamik açısı kişiye Güneş Koç özelliği katar. Ay-Mars dinamik açısı kişiye Ay Koç’u özelliği katar. Merkür-Mars dinamik ilişkisi kişiye Merkür Koç’u özelliği katar vb..

Üye Giriş

İletişim Formu

 

Site İstatistik

1.png1.png5.png2.png5.png2.png0.png
Bugün70
Dün846
Haftalık3344
Aylık22920
Toplam1152520

  • IP Numaran 3.230.1.126
  • Web Tarayıcın unknown
  • Tarayıcı Versiyonun unknown
  • İşletim Sistemin unknown

9
Online