Turkish Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) Czech English French German Hindi Italian Portuguese Romanian Russian Spanish

BAŞAK BURCU

Başak burcu değişken burçlardandır. Aynı zamanda Toprak elementidir.

Değişken burçların zekası ve merak duygusu ile toprak elementinin dayanıklılığı ve verimliliği burçlar kuşağının bu ORTA SAHA oyuncusuna verilmiştir. Madem konu futboldan açıldı biraz nostalji yapalım. Futbolumuzun uluslararası arenada en parlak dönemi için 2000’li yılların başlarını göstersek herhalde itiraz eden olmaz.

 

 

Gerçi bazı Fenerbahçeli ve Beşiktaşlı arkadaşlar Uefa kupasını kazanan Galatasaray’ın o dönemki başarısını tesadüfle ya da ne bileyim şikeyle filan açıklasa da bana göre onların yanıldığının ISPATI Türk Milli Takımının Uefayı kazanan GS kadrosu ağırlıklı oyuncularla Dünya 3.sü olmasıdır. 2 yıl içinde hem uefa kupası hem de dünya üçüncülüğü rastlantı olamaz fikrindeyim.

Neyse konuya dönecek olursak, o dönem ki başarının BENCE ANAHTARI GS ORTA SAHASIDIR. Elbette Hagi gibi bir starın katkısı inkar edilemez ancak nacizane fikrim asıl anahtarın Okan-Emre-Suat üçlüsü olduğudur.

Bu üçlüyü özel kılan şeyleri incelersek, BAŞAK burcunun pek çok özelliğine değinmiş olacağımızı düşünüyorum ki zaten bu üçlüden ikisi yani Emre ve Suat ikilisi Başak burcudur :  )

Bu arada bu üçlünün ve tüm takımın makine gibi çalışmasını sağlayan teknik direktör Fatih Terim’de Başak burcudur..

Nedir bu üçlünün özellikleri yani Başak burcunun özellikleri ?

Bir kere çok çalışkandırlar. Sadece orta saha bölgesinde değil, yerine göre hücuma destek verirler, yerine göre savunmaya destek verirler. Neredeyse sahada koşmadık yer bırakmayan bu üçlü TAKIMIN EN AĞIR YÜKÜNÜ üstlenmiştir. Ve Başak burcuna baktığımızda hayat denen bu maçta en ağır yükler, hatta en pis işler Başak burcunun üzerine yüklenmiş gibidir. Hatta Başak burcunun vücudumuzda yönettiği organların bağırsaklar olduğunu da söylersem sanırım ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.

Başak burcu bu ağır yükü üstlenmekte gocunmaz çünkü karakter olarak tevazu sahibidir. Alçakgönüllü duruşu ve FEDAKAR doğası gereği hayat denen bu maçta Başak burcunu yeri gelir tamircilik yaparken, yeri gelir bir cafede masaya servis yaparken, yeri gelir dikkatsiz bir patronun aylık hesaplarını dikkatlice incelerken bulabilirsiniz. Başak insanı parti insanı değildir, parti bittiğinde bulaşıkları yıkama konusunda ev sahibine yardım eden zor gün dostudur.

Peki bu üçlüyü özel kılan şey sadece çalışkan ve fedakar oluşu mudur ?

Hayır bu üçlü aynı zamanda çok zekidir. Çok koşarak topu kaparlar ve sonra ayaklarındaki topu nereye nasıl atacağını bilirler. Yani klasik görüşe uymazlar. Klasik görüşe göre hammal gibi koşan topçular genelde ‘kazma’ olabiliyor. Oysa bu üçlü HEM ÇALIŞKANDIR, HEM FEDAKARDIR, HEM DE ZEKİDİR.

Başak burcu da zeka konusunda başı çeken burçlardandır. Yöneticisi Merkürdür ve Merkürün sinir sistemiyle ilişkili olduğunu biliyoruz. Yakın geçmişe kadar bilmediğimiz ama yeni sayılabilecek bir bilgi ise az önce yukarıda değindiğimiz ve belki burun kıvırarak okuduğunuz BAĞIRSAKLAR da da beyindeki gibi sinir-nöron hücrelerinin saptanması yine bize Başak burcunun zeka kavramıyla ilişkisini gösteriyor fikrindeyim.

Çalışkan ve zeki olmak başarı için süper araçlardır ancak TAKIM BAŞARISI sözkonusu olunca bu araçlar yetmez. Bu araçları SİSTEMLİ ŞEKİLDE tıkır tıkır çalıştırmak gerekir. İşte burada Başak burcu hoca devreye giriyor ve Fatih Terim gerek bu üçlüyü gerek takımın diğer parçalarını sistemli şekilde oynatabilme hünerini göstermiştir.

Başak burcunun da SİSTEM KURMAK üzerine doğal bir hüneri vardır. Plan yapmak ve planları tıkır tıkır işletecek görev bilincine sahip olmak..

Sistem kurmak deyince benim aklıma KARINCALAR gelir ve başak burcunu anlatırken kullanmayı tercih ettiğim bir diğer model karıncalardır.

Karıncalar da AĞIR YÜKLER taşırlar, çalışkandırlar ve sistemlidirler.

Ha unutmadan karıncalar ‘temiz hayvanlardır’

Temizlik, titizlik Başak burcunun olmazsa olmazıdır. Detaycı zihni ve dikkatle bakan büyükçe gözleriyle kusurları kolayca farkederler. Kusur görünce onun temizlenmesi, onarılması gerektiği içgüdüsüyle huzursuzluk duyarlar.

Velhasılı temizlik, hijyen, sağlık, dakiklik gibi konularda pek çok takıntılı Başak insanı (veya doğum haritasında Başak-Chiron etkisi olanlar) vardır.

Chiron demişken; evet Merkür ve Başak burcu ilişkisini kabul etmekle birlikte bana göre Başağın asıl gezegeni (göksel sembolü) Chirondur. Chiron vurgusu olan pek çok kişi Başak burcu özelliği taşımaktadır.

Chiron efsanesinde YARALARI TEDAVİ EDEN, ONARAN BİLGE bir kişilikle karşılaşırız ki yine Başak burcuna uymaktadır. Başak burcu sağlık konusuyla en alakalı burçtur. Normalde soğuk ve ketum duran Başak yakınınız, siz hasta olup yatağa düştüğünüzde diğer burçlardan daha duyarlı şekilde sizinle ilgilenebilir.

İlişkilerde Başak burcu seçici biridir ve kolay beğenmez, kolay kolay ayakları yerden kesilmez. Öyle romantik davranışlar sergileyecek biri değildir aksine gayet mantıklıdır ve ilgisini sade şekilde ifade etmeyi tercih eder.

Başak burcu VİRGO yani bakire olarak sembolize edilir bu onun ilişkilerde sayıdan ziyade kaliteye önem verdiğinin işaretidir zira sayısal olarak flörtçü biri değildir ve pek fazla aşk deneyimi olmayabilir. Belki tutkulu bir aşık değildir ancak toprak elementinin vefalı ve sadık doğası onda da görünür.

Başak burcunu bu kadar övmüşken bazı gölge yönlerine de değinerek noktayı koyalım. Başak burcu eleştirel bir yapıya sahiptir ve laf sokma huyu can sıkıcıdır. Başkalarının kusurlarını kolayca görebildiğinden, bu kusurları örtmek yerine ortaya çıkarması onun gölgesidir.

 

Bazen kuralcı ve takıntılı oluşu, fazla mantıklı oluşu onu sevimsiz yapabilmektedir. 

Üye Giriş

İletişim Formu

 

Site İstatistik

1.png1.png5.png2.png5.png3.png2.png
Bugün82
Dün846
Haftalık3356
Aylık22932
Toplam1152532

  • IP Numaran 3.230.1.126
  • Web Tarayıcın unknown
  • Tarayıcı Versiyonun unknown
  • İşletim Sistemin unknown

2
Online