Turkish Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) Czech English French German Hindi Italian Portuguese Romanian Russian Spanish

AKREP BURCU

Akrep burcu sabit burçlardandır ve Su elementidir. Akrep burcu tabiatın ölümünü sembolize eden Sonbahar ile ilişkilidir. Ağaçlar yapraklarını döker, çiçekler ölür, Güneş ışınları ‘daha ölü’ bir dalga boyuyla dünyaya geldiğinden havalar soğumaya başlar. Günler kısalır ve sosyal hayatımızda da Yaz’ın o canlılığına dair bir şeyler elimizden alınmış gibidir.

Tabiata bakınca ‘öldüğünü’ gördüğümüz o çiçeklerin baharda yeniden canlanacağını biliriz.

 

 

Döküldüğünü gördüğümüz o yaprakların bahara doğru yine ağaçların üzerini sarıp sarmalayacağını biliriz.

Ve Akrep burcu ölüm ve yeniden diriliş yani dönüşüm konusuyla en fazla ilişkisi olan burçtur. Dolayısıyla Akrep insanı ölüm ve ötesi gibi konulara, bilincin ötesindeki bilinçaltı bahçesine ve derin metafizik konulara ilgi duyabilir. Sanki hayatın bu tür korkulan karanlık yönleriyle meşgul olma görevi Akrep burcuna verilmiş gibidir.

Akrep burcu, hakkında en çok efsane üretilen burçların başında gelir. Bu efsanelerde doğruluk payı vardır lakin abartıldığını da söylemek mümkün. Örneğin Akrepin güçlü iradesi, mükemmel hafızası, stratejik zekası ve nefret ettiği birinden intikam alması gibi özellikleri onun korkulması gereken bir düşman olarak yazılıp çizilmesine neden olur. Evet Akrep insanı bu özelliklere potansiyel olarak sahiptir ancak problem şu ki, bu özelliklerin ne kadarına sahiptir ve daha önemlisi bu özelliklerinin ne kadarını kullanabilmektedir..

Büyük insan dediğimiz pek çok Akrep insanı olmasına rağmen, yeryüzünde Akrep burçlarının çoğu sizin benim gibi sıradan insanlar olarak yaşamaktadır. Hatta pek çoğu hiçte öyle efsanelere uymamaktadır. Efsaneler mi yanlıştır yoksa efsanelere uymayan çok sayıda Akrep’te bir sorun mu vardır ? Galiba doğru cevap her ikisinden de biraz.. Efsanelere uymayan Akrepler de aslında zekidir ancak zekalarını küçük şeyleri takıntı ederek harcıyor olabilirler. Efsanelere uymayan Akrepler de güçlü bir iradeye sahip olabilir ancak bu iradeyi uzun vadeli bir hedef için değil de, gıcık olduğu birine dersini vermek için kullanabilirler. Akrep burcunun efsane olabilmesi için içinde bulunan yanardağ imgesiyle tanımlayabileceğimiz kaynar kazanı yani tutkularını bir amaca odaklaması gerekir. Oysa bu içsel yanardağın kontrolü zor bir sınavdır onlar için. Mesela bir olaya saplanıp kalma özellikleri vardır ve o olayı kafalarında bazen saatlerce bazen günlerce kafalarında kurarlar. Dolayısıyla bu kurma işlemi boyunca sosyal ilişkiler ihmal edilebilir, sınavlara gelişigüzel hazırlanıp vasat sonuçlar alınır, diyet ve egzersiz programı aksatılır vs..

Akrep burcunun karanlık yönleri de bir o kadar fazladır. Örneğin insanları manipüle edip yönlendirmek, onda haz uyandırır. İnsanları kontrol etmek, paranoya seviyesinde şüphecilik, aşırı sahiplenme ve kıskançlık, keskin sirke küpüne zarar diyeceğimiz tür de hırs ve nefret işte o bahsettiğimiz içsel yanardağın negatif sonuçlarıdır. Ve Akreplerin sadece dış dünya ile değil bu içlerindeki yanardağın şeytanlarıyla da mücadelesi etmesi gerekir. Bu içsel çatışma zaman zaman Akrepleri uç noktalara götürebilmektedir. Örneğin Akrepi IŞİD saflarına katılmış fanatik bir dindar olarakta görmekte olasıdır, dine ve benzeri değerlerle dalga geçen bir ateist olarak görmekte mümkündür.  Akrep burcunun prensiplerinden biri ‘ya tam ya hiç’ yaklaşımıdır ve bu prensibin onu hayatın en uç noktalara da en dip akıntılara da götürebildiğine şahit oluruz.

Akrep burcu ilişkilerde sahiplenicidir, birlikte olduğu insanı kontrol etmek isteyebilir. Kıskanabilir. Yalnız bir şey var ki onun sevgisi de nefreti gibi derindir. Yüzeysel ilgiyi sezgileriyle çabucak hisseder. Birini ya gerçekten sevip değer verebilir veya o kişiyi hiç umursamayabilir (ya tam ya hiç)

Akrep burcunun yatak odası hikayeleri de efsaneleşmiştir. O yoğun bir kişiliğe sahiptir ve cinsel açıdan cazibelidir.

Çalışma hayatında sağlık sektörü, tıp ve özellikle psikoloji sahası ona uygundur. Yöneticilik yine ona uygundur özellikle kriz yönetme becerisi en iyi olan burçların başında gelir. Kriz anlarında gayet soğukkanlıdır.

Araştırmacı kişiliğiyle ilgi duyduğu bir alanda uzman olabilir.

Bilinmeyeni ortaya çıkarmak üzerine doğal bir hüneri vardır, dedektiflik veya kazı çalışmalarıyla alakalı mesleki seçenekler ona uygundur.

Akrep burcunun kendini gizlemek isteyen o gizemli doğasını açıklamak için yöneticisi olan Plüto’ya bakmak bizi aydınlatabilir zira bilim dünyası Plütoyu gezegen statüsünden çıkarmak ve ‘onu görmezden gelmek’ adına elinden geleni yapmaktadır.

 

Akrep burcu olmasanız bile, doğum haritanızda kişisel gezegenleriniz Plüto ile dinamik açılar yapıyorsa eğer siz de kısmen Akrep özellikleri taşıyorsunuz diyebiliriz. Örneğin doğum haritasında Merkür-Plüto dinamik açısı olan biri tıpkı Akrep burcu insanı gibi düşünme eğilimine sahiptir. Örneğin doğum haritasında Venüs-Plüto dinamik açısına sahip olan biri tıpkı Akrep burcu gibi ilişki kurma potansiyeline sahiptir. 

Üye Giriş

İletişim Formu

 

Site İstatistik

1.png1.png5.png2.png5.png3.png0.png
Bugün80
Dün846
Haftalık3354
Aylık22930
Toplam1152530

  • IP Numaran 3.230.1.126
  • Web Tarayıcın unknown
  • Tarayıcı Versiyonun unknown
  • İşletim Sistemin unknown

2
Online