Turkish Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) Czech English French German Hindi Italian Portuguese Romanian Russian Spanish

ASTROLOJİDE GEZEGENLER

Gezegenler, doğum haritasının aktörleridir. Kendine özgü kişilikleri vardır. Merkür habercidir. Meraklıdır. Venüs uzlaştırmacıdır, sarayın gerilimini yumuşatan prenses gibidir. Mars savaşçıdır. Jüpiter tonton bilge dede, Satürn ise asık suratlı, her şeye kötü tarafından bakan yaşlı, eli sopalı bir öğretmendir. Astrolojide Güneş ve Ay’ı da gezegen kabul ederiz.

 

 

İsminin gezegen olup olmamasına yani astronomik tanımlara takılmamanızı ve hiç kafanızı karıştırmamanızı önereyim. Plütoyu da gezegen kabul ederiz. Hem uzak hem de boyutunun küçükçe olması kuşku uyandırsa da MÜHİM OLAN BOYUTU DEĞİL İŞLEVİ diyelim çünkü Plüto etkilerini gerek doğum haritalarında gerek gökyüzü hareketlerinin (Transit Plütonun)  dünyaya ve sosyal olaylara yansımasında görebiliyoruz. İşte doğum haritasının bu aktörleri gök kubbede ‘gezinirken’ burçlara ve evler dediğimiz arazilere girip çıkarlar. Bazıları (hızlı hareket eden gezegenler) içinde olduğu burçtan etkilenirken, diğer bazıları (özellikle yavaş hareket edenler) bu burçları etkiler ve kendine benzetmeye çalışırlar. Hızlı hareket eden Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars beşlisine içsel veya kişisel gezegenler diyebilirsiniz. Doğum haritanızda kişiliğinizle en çok ilişkili olan aktörler bunlardır. Daha yavaş hareket eden Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüto beşlisine de dışsal gezegenler diyebilirsiniz. Şimdi gezegenleri kendi alt başlıklarında daha detaylı inceleyeceğiz. 

Üye Giriş

İletişim Formu

 

Site İstatistik

7.png8.png5.png8.png4.png4.png
Bugün836
Dün878
Haftalık1714
Aylık12717
Toplam785844

  • IP Numaran 18.210.22.132
  • Web Tarayıcın unknown
  • Tarayıcı Versiyonun unknown
  • İşletim Sistemin unknown

9
Online