Turkish Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) Czech English French German Hindi Italian Portuguese Romanian Russian Spanish

ASTROLOJİDE EVLER

Astrolojide evler, Dünya’nın kendi etrafında dönüşünün bir sonucu olarak gökyüzünün  (Güneşin, Ay’ın, diğer gezegenlerin ve burçların) dünya çevresindeki günlük turuna göre NEREDE konumlandıklarını saptamak için kullandığımız ‘hayali’ gökyüzü dilimleridir.

Güneşin doğduğu ufuk noktasını 1.ev (Yükselen burç, Asc) dilimi olarak düşünürüz.

Güneşin öğlen vakti gökyüzünün tepesinde olduğu dilime 10.ev (MC) deriz.  

 

 

 

Güneşin alçaldığı (battığı) 1.evin tam karşısındaki dilime 7.ev (Dsc) deriz.

Güneş ve diğer gezegenler Asc – Dsc aksının ALT bölümünde ise görüş alanımız dışında kalırlar ve Kişisel Evler olarak adlandırılırlar. Kişisel evler daha içsel / daha kişisel deneyimleri gösterir. Kişiliğimizin ve eylemlerimizin ALTYAPISI burada yatar.

Güneş ve diğer gezegenler Asc – Dsc aksının ÜST bölümünde ise daha görünür deneyimlerimize ışık tutarlar. Buradaki deneyimlerimiz daha ziyade ‘başkalarıyla’ ilgilidir.

Burçlar; kişiliğimizin ‘nasıl’ yönünü ifade ederken

Evler; deneyimlerimizin ‘nerede-hangi konuda’ olduğunu ifade eder.

Örneğin hayatın parasal alanında -2.evde- Koç burcu varsa o kişinin parasal deneyimleri NASIL sorusuna ‘Koç-Mars gibi’ cevabını verebiliriz –kabaca-

Evleri yorumlarken, bir evde gezegen olup olmamasına dikkat ederiz. Bir evde gezegen varsa o evin ifade ettiği deneyimler o gezegen ile harmanlanır. Örneğin bir kişinin 10.evinde Satürn varsa, bu kişinin kariyeri-mesleği üzerine olumlu veya olumsuz deneyimleri Satürn ile ifade bulacaktır. Mesela başarı kavramı ona belki de hayatının ileriki –olgun- dönemlerinde gelecektir. Ama geç gelen başarısı olumlu anlamda kalıcı olacaktır.

Bir evde gezegen yoksa yani o ev boş ise bu kez o eve yerleşen burcun yöneticisine bakarız. Örneğin 7.ev boş diye o kişi ilişki-evlilik deneyimlerinden yoksun olacak diye düşünmeyiz. Hemen 7.evin yöneticisi ne durumda, sevdiği bir burçta mı, verimli olduğu bir evdemi, hangi gezegenlerle ne tür açılar yapıyor gibi ayrıntılara bakarız.

Astrolojide evler üzerine çalışmaya başladığınızda ‘hangi ev sistemini kullanacağınız’ sorunsalı ile karşılaşırsınız. Dünyada tüm astrologların üzerinde hemfikir olup kullandığı bir ev sistemi yoktur ve bu durum dürüst olmak gerekirse kafa karıştırıcı bir sorunsal olarak astroloji meraklılarına göz kırpmaktadır. Şimdilik Placidus ev sisteminin daha çok kullanıldığını ama bununla birlikte Koch ev sistemi, Alcabitus ev sistemi, Whole Sign ev sistemi gibi daha başka ev sistemleri de kullanılmaktadır. Sanırsam burada Astroloji meraklısının tercihi öne çıkıyor ve ben kendi adıma daha kullanışlı ve daha pratik olduğunu düşündüğüm için Whole Sign (Tüm Burç) ev sistemini tercih ettiğimi belirtmeliyim.

Şimdi evlerin hangi deneyimlere denk geldiğine dair kısa bir açıklama yapıp bitirmek istiyorum. Daha sonra sırayla evler ve gezegenler arasındaki (Venüs 2.evde, Mars 3.evde, Jüpiter 5.evde vb.) ilişkilere dair daha ayrıntılı yazılar paylaşacağım.

1.ev => davranışlar, kişisel imaj, taktığımız maske, fiziksel görünüm, sağlık

2.ev => parasal deneyimler

3.ev => sözlü-yazılı iletişim, ilk öğrenim, kardeşler-komşu ve akrabalar

4.ev => ebeveynler, aile, yaşadığımız ev-semt

5.ev => aşk-flört deneyimleri, çocuklar, hobiler, eğlence

6.ev => sıkıcı yükümlülükler, çalışma koşulları, hastalıklar

7.ev => ilişkiler, evlilik, ortaklık, açık düşmanlar-rekabet

8.ev => ölüm-kalım deneyimleri, miras-vergi, krizler, eş veya ortağın parası

9.ev => eğitim, uzun yolculuklar, yayılma-genişleme-tanınma

10.ev => kariyer, mesleki deneyimler, toplum içindeki konumumuz

11.ev => arkadaşlar, ekip çalışması gerektiren deneyimler

 

12.ev => dış dünyadan gizlediklerimiz, inziva-kapalı mekan (hastane-hapis) deneyimleri, gizli düşmanlar vs.

Üye Giriş

İletişim Formu

 

Site İstatistik

1.png1.png5.png2.png5.png0.png8.png
Bugün58
Dün846
Haftalık3332
Aylık22908
Toplam1152508

  • IP Numaran 3.230.1.126
  • Web Tarayıcın unknown
  • Tarayıcı Versiyonun unknown
  • İşletim Sistemin unknown

5
Online