Turkish Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) Czech English French German Hindi Italian Portuguese Romanian Russian Spanish

TV / OFF

İnsan beyni milyarlarca nöron hücresinden oluşuyor. Ve 5 duyu vasıtasıyla alınan her yeni veri, nöron hücreleri arasında yeni bağlantılar kurulması anlamına geliyor. Bir resme bakıyorsunuz ve o resimle alakalı içeride yeni nöron bağlantıları kuruluyor. Bir şarkı dinliyorsunuz ve o şarkının hem melodisi hem de sözleriyle alakalı içeride yeni yeni bağlantılar kuruluyor.

Zihnin bilinçaltı mekanizması istemsiz (kontrol dışı) çalışma potansiyeline sahip.

 

 

Yani bilinçaltı mekanizması, yukarıda değindiğim nöral bağlantılar arasında da söz sahibi olabiliyor. Örneğin bir şarkıyı dinlediniz ve melodisiyle sözleri beyninizde nöral bağlantılar oluşturdu diyelim. O şarkıyı dinledikten saatler sonra bir baktınız ki kendi iç sesinizde şarkıyı mırıldanıyorsunuz ve bazen o şarkıyı gün boyu ''içeride'' defalarca tekrar tekrar söylüyorsunuz. Pek çoğumuzun başına gelen bir durum.

Niçin böyle oluyor ?

İşte bilinçaltının istemsiz yani kontrolümüz dışında olan mekanizması o şarkıya dair bağlantılar üzerinde insiyatif kullanabiliyor.

Tekrar tekrar o şarkı ve nöral bağlantıları üzerinde durup sizi -ve davranışınızı- etkileyebiliyor.

Şimdi bu mekanizmayı uzun uzun anlatabilecek teknik bilgiye sahip değilim ki zaten amaç bilimsel makale yazmak olmadığına göre, yukarıda yazdığım durumu başka bir konuya bağlamak istiyorum.

Televizyonda ve gazetelerde genelde KÖTÜ HABERLER verildiğine dikkat ettiniz mi ?

Elbette farkındasınızdır. Ya trafik kazası olmuştur, ya bir öğrenci arkadaşlarını vurmuştur, ya bir öğretmen öğrencisiyle cinsel ilişkiye girmiştir, ya bir ünlü eşini aldatmıştır, ya borcundan dolayı intihar edenler olmuştur vs..

Bir gazetede İYİ HABERLER ile KÖTÜ HABERLER arasında oran yapsak sonuç ne olurdu acaba ?

Yılbaşı eğlencesi haberlerinin vazgeçilmezi ''taciz'' haberleridir mesela.. Bakınız eğlence haberi diyorum !

Günboyu izlenen kadın programlarında bir yılda 2-3 tanecik bile olsa ÖRNEK AİLE MODELİ çıkıyor mu acaba ?

İzlemediğim için bilmemekle birlikte tahmin edebiliyorum. Görünen köy ve kılavuz meselesi..

Şimdi bağlayalım..

Televizyonda ve gazetelerde dominant şekilde bizlere servis edilen haberlerin YAPICI DEĞİLDE YIKICI olması demek, beynimizde YIKICI / NEGATİF konulara dair yeni nöral bağlantılar oluşması demek oluyor !

Bir laf vardır ''birine kırk gün deli dersen sonunda deli olur'' derler. Bu deyimin zihin üzerine yazılan bilimsel makaleler kadar doğruluk payı olduğunu düşünüyorum.

Bakınız insan beyni doğru ile yanlışı mantık yoluyla ayırt edebilir ve evet o kötü haberlerin yanlış olduğunu düşünüp BEN ÖYLE ŞEY YAPMAM kararını verebilir. Bu kararına bilinçli olarak uyabilir de. Önümüzdeki problem şu ki en başta belirtmeye çalıştığım bilinçaltı mekanizması İSTEMSİZ çalışır ve KONTROL DIŞI çalışır yani beyninize sürekli pompalanan ALDATILDI, ALDATTI, ALDATILAN KİŞİ EŞİNİ 9 YERİNDEN BIÇAKLADI vs.. benzeri haberleri izledikçe + okudukça beyninizde ALDATILMAK üzere yeni nöral bağlantılar oluşur ve bilinçaltı da bu nöral bağlantılar üzerinde sizin kontrolünüz dışında çalışarak sizi ve davranışınızı etkileyebilir.

Şöyle düşünün vücudumuzda yüzbinlerce virüs ve bakteri vardır oysa sürekli hasta değilizdir. Oysa bağışıklık sistemimiz biraz zayıflayınca (stres gibi durumlarda) bünyemizdeki virüsler aktive olup bizi hasta edebilmektedir. İşte bunun gibi beynimizdeki kötü haberlere dair nöral bağlantılarıda içimize sızmış ve sinsice fırsat kollayan virüslere benzetebiliriz.

Evet siz aldatmazsınız, aldatılmakta neymiş harika bir eş - harika bir sevgilisinizdir.. Peki ya ilişkinizin sağlığıyla ilgili ''bağışıklık sisteminiz'' bir gün zayıf düşerse !?

Ne yapabiliriz ?

Vücudumuza virüs girmemesi için çabalayabiliriz.. Yani televizyon ve gazetelerden pompalanan kötü haberleri zihnimizden ve hayatımızdan uzak tutabiliriz. Spor haberleri ve spor gazeteleri bile ŞİDDET, ŞİKE gibi kavramlardan geçilmiyorsa, bunları izlemek okumak zorunda değiliz. Televizyon programları konusunda SEÇİCİ OLMANIZ yerinde bir karar olabilir.

Hatta iradeniz o programlardan vazgeçmeye yetmiyorsa televizyonunuzu depoya kaldırabilirsiniz hatta sevmediğiniz biri varsa ona hediye edebilirsiniz : )

 

Gazete okumak yerine kitap ve dergi okuyabilirsiniz ya da ''bildiğinizi okuyun'' karar sizin.

Üye Giriş

İletişim Formu

 

Site İstatistik

1.png0.png2.png2.png8.png2.png9.png
Bugün623
Dün956
Haftalık5917
Aylık33328
Toplam1022829

  • IP Numaran 34.231.21.83
  • Web Tarayıcın unknown
  • Tarayıcı Versiyonun unknown
  • İşletim Sistemin unknown

24
Online