Değerlendir:
  • 12 Oy - 2.75 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

burçlar ve makamlar
Yazar Mesaj
michiru Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 0

burçlar ve makamlar
Her burcun bir müzik makamının olduğu, insanların burçlarına uygun makamı dinlemesi durumunda ruhsal açıdan rahatlayacağı, hastaysa ise iyileşmeye önemli katkı sağlayacağı öne sürüldü.

Konya'da düzenlenen 1. Uluslararası Tıp Tarihi Kongresi'ne katılan Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Nizami Ebediyat Enstitüsünden Dr. Firudin Gurbansoy, yaptığı açıklamada, insanların yaratılışlarına göre teni ile yere, ruhu ile evrene bağlı olduğunu söyledi.

Evrende insana yakın olan 7 gezegen ve 12 burcun ruhu doğrudan etkilediğini ileri süren Gurbansoy, ruhta olan değişimlerin vücutta da fiziki anlamda kendini göstereceğini, bu yüzden uzun yıllardır genellikle ten tedavisinin bitkilerle, ruh tedavisinin ise müzikle yapıldığını bildirdi.

Müziğin insanın ruhunu etkileyen, onu çeşitli hallere sokan iyi bir tedavi aracı olduğunu vurgulayan Gurbansoy, fiziki tedavilerde de iyi sonuç alınması için zaman zaman müzikli tedaviye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Yapılan araştırmalarda her burcun bir makamının olduğunun belirlendiğini dile getiren Gurbansoy, burçlara göre makamları şöyle sıraladı:

Koç:

Rast

Boğa:

Irak

İkizler:

İsfahan

Yengeç:

Zirefkend

Aslan:

Büzürk

Başak:

Zengule

Terazi:

Rehavi

Akrep:

Hüseyni

Yay:

Hicaz

Oğlak:

Nihavend

Kova:

Neva

Balık:

Uşşak

Gurbansoy, insanların burcuna göre uygun makamı dinlemesinin onun ruhsal tedavisine iyi geldiğini savunarak, şöyle devam etti:

''Burca göre makamlar, kişiyi ruhsal açıdan iyileştiriyor. Kişi, hastaysa makamlar tedavide önemli rol oynuyor. Türk toplulukları, tarihler boyunca hastalıklarda müziği tedavi amaçlı kullandı. Bu alanda ciddi araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Gezegenlerin hareketleri, ayın hilal şeklinden kaybolmasına kadar geçen 28 gündeki değişimler gibi birçok etkenin tedavide kullanıldığı biliniyor"
02-14-2012 10:16 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
smoochy Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 30

RE: burçlar ve makamlar
yabancı bir ülkede neresi olduğunu hatırlamıyorum ama akıl hastalarına klasik türk müziği dinletildiğini işitmiştim. güzel bir paylaşım olmuş gerçektende.
02-14-2012 10:25 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
michiru Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

(02-14-2012 10:25 PM)smoochy Yazılan:  yabancı bir ülkede neresi olduğunu hatırlamıyorum ama akıl hastalarına klasik türk müziği dinletildiğini işitmiştim. güzel bir paylaşım olmuş gerçektende.

teşekkür ederim =) bilindiği gibi zaten osmanlıda edirne darüş-şifasında müziğin etkin olarak kullanıldığı biliniyor,günümüzde ise az olmakla birlikte çalışmalar yürütülüyor,nitekim tümata adlı bir grup ve de Dr.Adnan Çoban şu anda aktif olarak müzikterapi uygulayanlar arasında
02-14-2012 10:30 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Mavisahram Çevrimdışı
Siron Vip
Siron Vip
lt=

Rep Puanı: 17

Iyi hos güzelde... bu sonuca nasil varilabiliyor merak ediyorum... yani su makamin su burca iyi geldigi... suan büzürk makamini dinliyorum bakalim gülücük ayrica büzürk makami beyindeki hasarlarin giderilmesi icinmis... ilginc geldi...

HAYALLER NE KADAR BÜYÜK OLURSA, KIRIKLIKLARI DA O KADAR GÜRÜLTÜLÜ OLUR

Söylesem tesiri Yok, sussam gönül razi degil...

Ögüt verecek insana degil, örnek olacak insana ihtiyac

Öyle Bir Dert Varki BendE, Bin Dermana Degismem !!!
02-14-2012 10:58 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
michiru Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

(02-14-2012 10:58 PM)Mavisahram Yazılan:  Iyi hos güzelde... bu sonuca nasil varilabiliyor merak ediyorum... yani su makamin su burca iyi geldigi... suan büzürk makamini dinliyorum bakalim gülücük ayrica büzürk makami beyindeki hasarlarin giderilmesi icinmis... ilginc geldi...

açıkçası bunu bende merak ediyorum ve bu konuda fazla bir bilgi bulamadım,tek bildiğim bu bilgilerin eski alimler tarafından (Farabi ve ibn-i sina gibi) ortaya konulup uygulandığı
02-14-2012 11:09 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
smoochy Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 30

(02-14-2012 10:58 PM)Mavisahram Yazılan:  Iyi hos güzelde... bu sonuca nasil varilabiliyor merak ediyorum... yani su makamin su burca iyi geldigi... suan büzürk makamini dinliyorum bakalim gülücük ayrica büzürk makami beyindeki hasarlarin giderilmesi icinmis... ilginc geldi...

ben pek sevmem klasik müziği ama annem türk sanat müziği koristi, ilgisini çekeceği için ona okumaya başladım yazıyı, kendisinin burcu oğlak, tüm burçları okuduktan sonra bana " bende nihavendi bekliyordum zaten" dedi. şefleri şarkıları seçerken hep nihavend eserleri okumak bana haz veriyor dedi, şefleri de aydın tekindor o da bir oğlak erkeği koro şarkılarında en çok nihavend ve rast eserlere sıkça yer veriyormuş.
az önce kendisinden dinledim bende şaşırdım.
02-14-2012 11:11 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
ferzan Çevrimdışı
Leo Vip
Leo Vip

Rep Puanı: 3

Sevda89,harika bir paylaşım.Okuyunca hemen büzürk makamını dinlemeye başladım.
02-14-2012 11:39 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Mavisahram Çevrimdışı
Siron Vip
Siron Vip
lt=

Rep Puanı: 17

(02-14-2012 11:39 PM)ferzan Yazılan:  Sevda89,harika bir paylaşım.Okuyunca hemen büzürk makamını dinlemeye başladım.

Ferzan iyi geldi mi merak ediyorum... ben de dinledim az önce.. ama makamlardan anlamadigim icin pek bir sey anlamadim..

HAYALLER NE KADAR BÜYÜK OLURSA, KIRIKLIKLARI DA O KADAR GÜRÜLTÜLÜ OLUR

Söylesem tesiri Yok, sussam gönül razi degil...

Ögüt verecek insana degil, örnek olacak insana ihtiyac

Öyle Bir Dert Varki BendE, Bin Dermana Degismem !!!
02-14-2012 11:44 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
ferzan Çevrimdışı
Leo Vip
Leo Vip

Rep Puanı: 3

(02-14-2012 11:44 PM)Mavisahram Yazılan:  
(02-14-2012 11:39 PM)ferzan Yazılan:  Sevda89,harika bir paylaşım.Okuyunca hemen büzürk makamını dinlemeye başladım.

Ferzan iyi geldi mi merak ediyorum... ben de dinledim az önce.. ama makamlardan anlamadigim icin pek bir sey anlamadim..

Ney ile seslendirilmişti.Ben de makamdan anlamam ama rahatlattı beni.Yaşadığım günün gerilimi gitti sanki...
02-14-2012 11:52 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
michiru Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

1) HİCAZ MAKAMI

KELİME ANLAMI : Mekke ve Medine'yi kapsayan bölgenin adıdır.
AÇIKLAMA : İlk defa 14.yy. da Urmevi’nin eserlerinde rastlanılmaktadır. Yerinde Hicaz dörtlüsüne Neva perdesinde Rast beşlisinin eklenmesinden meydana gelir.
Hicaz Makamı kendi içerisinde Hicaz , Humayun , Uzzal ve Zirgüleli Hicaz olmak üzere dörde ayrılmaktadır. En eski makamlardandır. Zengüle ve Zirgüle makamları ile yakınlık gösterir. Basit makamdır. LA Dügah perdesinde karar verir.

PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana tevazu( alçak gönüllülük ),güzel,hüzünlü,hicran duygusu verme gibi özellikleri vardır.

SAĞLIĞA ETKİSİ : Kuru- soğuk nedenli hastalıklar için faydalıdır. Kemiklere, beyne ve çocuk hastalıklarına tedavi edici etkisi vardır. Üro-genital sisteme ve böbreklere etki gücü fazladır.Düşük nabız atımını yükseltir ve göğüs bölgesi diğer önemli etki alanıdır.

ASTROLOJİK ETKİSİ : Yay Burcu. Ateş tabiatlı. Sıcak özellik gösterir. Jüpiter bağlantılıdır.

ZAMANA ETKİSİ : İkindi vakti etkili,iki ezan arasında etkili,yatsıdan sabaha kadar olan zamanda etkili (genellikle gece 22:00 den sonra), öğle ile ikindi vakitleri arasında etkilidir.

MECLİS ADAMLARINA ETKİSİ : Dervişler Meclisi’ne etkilidir.

ÖRNEK ESERLER : O Ağacın Altı,Ben Gamlı Hazan,Artık Bu Solan Bahçede,Nasıl Geçti Habersiz,Ne Gelen Ne Soran Var,Bir Ateşim Yanarım Külüm Yok Dumanım Yok,Dediler Zamanla Hep Azalırmış Sevgiler,Bir Bahar Akşamı Rastladım Size,Ayrılık Ateşten Bir Ok,Muhabbet Bağı,Hiçbir Şeyde Gözüm Yok,Seni Ben Unutmak İstemedim ki,Senede Bir Gün,Yeşil Gözlerinden Muhabbet Kaptım,Kırmızı Gülün Ali Var vs.

2) NİHAVEND MAKAMI

KELİME ANLAMI : İran’da Luristan Eyaletinde Hamedan’ın güneyinde tarihi bir ilin adıdır.Ebu-selik kelimesinden geldiği söylenmektedir (Güzel yazma ve söyleme yeteneği).

AÇIKLAMA : İlk defa II. Mehmet’e ait eserlerde görülmektedir.Rast perdesi üzerinde Buselik beşlisine, Neva perdesinde Kürdi veya Hicaz dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelir. Seyri inici-çıkıcıdır. Buselik makamının SOL Rast perdesi üzerindeki Şeddidir. SOL Rast perdesinde Buselik makamına TBTT+Hicaz SAS veya Kürdi BTT Eklenmesi ile oluşur bazen Saba mak.KSS de kullanılır.En eski makamlardandır.
PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana barış,rahatlık,kuvvet,sakinlik,huzur duygusu verme gibi özellikleri vardır.

SAĞLIĞA ETKİSİ : Kan dolaşımı, karın bölgesi, kalça, uyluk ve bacak bölgelerine etkilidir. Kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır.Kasları rahatlatır.Akıl hastalıklarına etkili olduğu konusunda önemli bilgiler ve çalışmalar vardır.

ASTROLOJİK ETKİSİ : Oğlak Burcu,Yay Burcu. Satürn, Jüpiter. Toprak- Ateş tabiatlı. Sıcak-kuru yapıdadır.Sarı safra, gündüz ve erkek bağlantılıdır.

ZAMANA ETKİSİ : Öğleyin,Öğleden sonra ( ikindi ) zamanı etkilidir.

ÜLKE ETKİSİ : Avrupalılara etkilidir.

ÖRNEK ESERLER : Bakmıyor Çeşm-i Siyah Feryade,Kimseye Etmem Şikayet,Ben Aşkı İlk Defa Senden Tanıdım,Doymadım Sana Ağlarım Ah Ederek Yana Yana,Gizli Aşk Bu,İnleyen Nağmeler,Ağlamakla İnlemekle,Beklenen Şarkı,Bir İhtimal Daha Var,Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar,Gündüzüm Seninle Gecem Seninle,Bir İlkbahar Sabahı vs.

3) HÜZZAM MAKAMI

KELİME ANLAMI : Koyu hüzün anlamındadır.

AÇIKLAMA : İlk defa Kantemur’a ait eserlerde rastlanmaktadır. Yerinde Hüzzam beşlisine, Eviç perdesinde Hicaz dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelmiştir. Ayrıca, Neva perdesi üzerindeki Hicaz dörtlüsünün Humayun dizisi halinde uzantısıyla da, Gerdaniye perdesi üzerinde Buselik beşlisi meydana getirir. Seyri inici-çıkıcıdır.

PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana şiddetli hüzün duygusunu verme gibi özelliği vardır.

ÖRNEK ESERLER : Bu Ne Sevgi Ah Bu Ne Izdırap,Pişman Olur Da Bir Gün,İçimde Kim Vardır Bir Bilebilsen,Olanlar Oldu Geçti Artık Sen Ne Dersen De,Hicran Yine Hicran,Yine Bir Sızı Var İçimde Akşam Oldu Diye,Seni Çılgın Gibi Sevdim,Ömrümüzün Son Demi,Rüzgar Susmuş Ses Vermiyor Nedendir vs.

4) UŞŞAK MAKAMI

KELİME ANLAMI : Arapça Aşıklar(hakiki aşk) anlamına gelmektedir. Derin aşk ve mistik duyguların ifade vasıtasıdır.

AÇIKLAMA : İlk defa 14. yy.da Safiyüddün Abdülmümin’in eserlerinde rastlanılmaktadır. Yerinde Uşşak dörtlüsüne,Neva perdesinde Buselik beşlisinin eklenmesiyle meydana gelir. Seyri çıkıcıdır. En eski makamlardandır. Basit makamdır. LA Dügah perdesinde karar kılar. İnerken Si perdesi donanımdaki bir komayı alır fakat Türk Müziğinde olmamasına rağmen çıkarken Si perdesinin 2,5 koma basılması gerekir.
PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana gülme,mutluluk(sevinç),neşe(keyif),kuvvet,cesaret ve kahramanlık verme gibi özellikleri vardır.
SAĞLIĞA ETKİSİ : Ayak ağrıları ve uykusuzluğa iyi gelir.Gevşeme hissi verir.Uyku ve istirahat için faydalıdır. Rahatlatıcı etkisi vardır.Kalp ve tansiyon hastalarına stresten uzaklaşmaları için tavsiye edilir.Nikriz (damla) ağrılarına faydalıdır. Çocukların bütün organlarını etkileyen kuru ve sıcak yellerde ve erkeklerde görülen ayak ağrılarına faydalıdır.
ASTROLOJİK ETKİSİ : Balık Burcu. Su tabiatlı. Soğuk-nemli. Jüpiter.Gece ve dişi bağlantılı olup Perşembe günü özellik gösterir.
ZAMANA ETKİSİ : Gün batarken,öğle vakti, tan vaktinden günbatımına kadar,akşam vakti etkilidir.
ÜLKE ETKİSİ : Türklere etkilidir.
ÖRNEK ESERLER : Unutamam Seni,Ne Mektup Geliyor Ne Haber Senden,Gönlüme Gir Doğ Güneşim,Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine,Güller Arasında Seni Bensiz Gören Olmuş,Vurgun,Gamzedeyim Deva Bulmam,Sevgi Dolu Şu Gönlüm vs.

5) RAST MAKAMI
KELİME ANLAMI : Farsça doğru,dosdoğru,sağ ve gerçek anlamına gelir.
AÇIKLAMA : İlk defa 14.yy da Safiyüddün Abdülmümin’in eserlerinde rastlanılmaktadır. Yerinde Rast beşlisine,Neva Rast dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelir. Seyri çıkıcıdır.En eski makamlardandır. SOL rast perdesinde, rast beşlisine rast dörtlüsünün eklenmesinden meydana gelmiştir. TKST+TKS

PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana neşe,iç huzur,sefa,rahatlık,gevşeklik,hüzün verme gibi özellikleri vardır.
SAĞLIĞA ETKİSİ : Başa, gözlere ve felce iyidir.Kaslara etkisi vardır.Gerilim tipi baş ağrısı çekenlere gevşemeleri için öneriliyor.Spazm çözücü etkisi nedeniyle spastik ve otistik çocukların tedavisinde destek amacıyla kullanılır. Soğuk organlar olan kemik, beyin ve yağlara etkilidir. Fazla uyumayı engeller. Düşük nabzın yükselmesine yardımcı olur. Özellikle çocuk bünyesinde nem hakim olduğu için; bu nedenle oluşan dengesizlikleri düzeltir. Akıl hastalıklarına iyidir. Tedavi değeri yüksek olan dört esas makamdan birisidir. Sarışınlar ve yumuşak huylu insanların tedavisinde gün ağarırken kullanılır.Esmerlere de iyi gelir.
ASTROLOJİK ETKİSİ : Koç Burcu , Oğlak Burcu ve su ile ilişkilidir Ateş tabiatlıdır, kuru-sıcak tabiatlı makam.Sarı safra bağlantılıdır. Erkek karakter gösterir. Gündüz, Salı günleri etkisi fazladır. Mars gezegeni ile bağlantılıdır.
ZAMANA ETKİSİ : Seher vakti ve gece yarısı daha etkilidir.Güneş iki mızrak boyu etkilidir.
MECLİS ADAMLARINA ETKİSİ : Ulema(Alimler) Meclisi’ne etkilidir.

ÖRNEK ESERLER : Sevmekten Kim Usanır,Ömrümce Hep Adım Adım,Gönül Aşkınla Gözyaşı Dökmekten Usandı Artık,Belki Bir Sabah Geleceksin,Neden Saçların Beyazlanmış Arkadaş,Unut Beni Kalbimdeki Hicranla,Nihansın Dideden Ey Mest-i Nazım vs.

6) KÜRDİLİHİCAZKAR MAKAMI
AÇIKLAMA : İlk defa 1855 yılında Hacı Arif Bey tarafından kullanılmıştır. En çok şarkı formundaki eserlerde kullanılır. Rast perdesi üzerinde bir Kürdi dörtlüsüne Çargâh perdesi üzerinde bir Buselik beşlisinin eklenmesiyle meydana gelir. Kürdi etkilerinin ve Buselik etkilerinin duyulduğu bir makamdır. Seyri inicidir.

PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana güzel,hüzünlü,hicran ve istirham verme gibi özellikleri vardır.
ÖRNEK ESERLER : Bir Sabah Bakacaksın ki Bir tanem,Unuturum Diye Yorma Kendini,Dertleri Zevk Edindim,Bu Akşam Bütün Meyhanelerini Dolaştım İstanbul’un,Duygular Coşuyor Çaldığın Zaman,Yıldızlı Semalardaki Haşmet vs.

7) HİCAZKAR MAKAMI
KELİME ANLAMI : Zarafet ve hayal gücü anlamına gelmektedir.
AÇIKLAMA : 18.yy.’ın ikinci yarısında Abdulbaki Nasır Dede’de rastlanılmaktadır. Rast perdesinde Hicaz beşlisine Neva perdesi üzerinde Hicaz dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelir. Seyri inicidir.

PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana güzel,hüzünlü,hicran ve istirham duygularını verme gibi özellikleri vardır.
ÖRNEK ESERLER : Ben Sana Gönül Vereli,Ağlayıp Küstüreceksen,Aşk Yalanmış,Gül Dalında Öten Bülbülün Olsam,İnan Üzülmedim Elveda Derken vs.

8) SEGAH MAKAMI

KELİME ANLAMI : Açık ve soylu bir hüzün duygusu anlamına gelmektedir.

AÇIKLAMA : XIV. Yüzyıldan eskidir. Segah beşlisine STKT+ Hicaz dörtlüsü SAS eklenerek oluşur Si bir koma bemol ( Segah), Mİ bir koma bemol ( Dik hisar) Fa dört koma diyez ( Evic ) arızalarını alır. Mürekkep makamdır.

PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana rahatlık,cesaret, mistik duygusu verme gibi özellikleri vardır.

SAĞLIĞA ETKİSİ : Kalbe kuvvet verir,beyine faydalıdır,rahatlatıcı etkisi vardır. Hararetten meydana gelen şişmanlık, uykusuzluk, yüksek nabız, kalp, ciğer ve kas rahatsızlıklarına faydalıdır. Beyin nöronlarına etkisi vardır. Ağrı giderici ve spazm çözücü özelliği vardır. Vücuttaki şişliğe iyi gelir.

ASTROLOJİK ETKİSİ : Su ve toprak tabiatlıdır. Soğuk makamdır.

ZAMANA ETKİSİ : Öğlenden ikindiye kadar olan zamanda etkilidir

ÖRNEK ESERLER : Ölürsem Yazıktır Sana Kanmadan,Gözlerinden İçti Gönlüm Neşeyi,Olmaz İlaç Sine-i Sad Pareme,Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim,Dertliyim Ruhuma Hicranımı Sardım Da Yine,Dönülmez Akşamın Ufkundayız vs.

9) REHAVİ MAKAMI

KELİME ANLAMI : Urfalı, Urfa’ya ait demektir.

AÇIKLAMA : X. Yüzyıldan önceye giden bir geçmişi vardır. İbn-i Sina ve Evliya Çelebi'de bahsi çok geçer. Sonraları Rast makamı, Rehavi makamının yerini almıştır. Diğer adı Ruhavi'dir. Rast + Beyati. Rast makamı hissi verir, Yegahta çok kalır ve Rastlı karar verir.

PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana ağlama, genel rahatlık,sonsuzluk fikri(beka),yer çekiminden kurtulma verme gibi özellikleri vardır.
SAĞLIĞA ETKİSİ : Başa ve gözlere iyidir.Tüm baş ağrılarına, burun kanamasına, ağız çarpıklığına, felç ve balgam hastalıklarına iyi gelir. Sağ omuz ağrısı olanlara ve ruhsal problem yaşayanları dinlendirir.Akıl hastalarına faydalıdır.Doğuma yardımcı olur. Göğüs, mide ve yan böğür (basen) için faydalıdır.

ASTROLOJİK ETKİSİ : Terazi Burcu. Rüzgar tabiatlı. Sıcak ve kuru. Aslan Burcunun özelliklerini de taşır.Güneşli ve Pazar günüyle ilgilidir. Nemli ve kuru, sarı safra, erkek bağlantılıdır.
ZAMANA ETKİSİ : Gün ağarırken, ikindiyle yatsı arası etkilidir.
MECLİS ADAMLARINA ETKİSİ : Sufiler Meclisi’ne etkilidir.

10) NEVA MAKAMI

KELİME ANLAMI : Gönül okşayan makam adıyla bilinir.
"Ses, seda, makam ve ahenk" demektir

AÇIKLAMA : En eski makamlardandır. Çıkıcı bir makamdır. İnicisi TAHİR makamıdır. La Dügah perdesinde karar verir. Uşşak dörtlüsüne KST + Rast beşlisi TKST eklenmesiyle oluşur.

PSİKOLOJİK ETKİSİ : İnsana lezzet,ferahlık,gönül sevinci,yiğitlik, üzüntüyü yok etme,kötü fikirlerden arınma,cesaret,kuvvet,kahramanlık verme gibi özellikleri vardır.

SAĞLIĞA ETKİSİ : Göğsün sağ tarafına, böbreklere, omurilik, kalça ve uyluk bölgelerine etkisi vardır. Akıl hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. Buluğ çağındaki kız çocuklarının kadın hastalıklarına tedavi etkisi vardır.

ASTROLOJİK ETKİSİ : Kova Burcu (Oğlak Burcu); Satürn. Hava tabiatlı, kuru-soğuk özellik gösterir. Kara safra bağlantılıdır. Dişi özellik gösterir.
ZAMANA ETKİSİ : Akşam vakti, gece ve kuşluktan ikindiye kadar olan zamanda etkilidir.
ÖRNEK ESERLER : Hicran Gönül Belası,Ben Yürürüm Yane Yane vs.

02-14-2012 11:56 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Burçlar, Planetler ve Evler ile İlgili Kısa Notlar Angel 36 53,438 05-06-2018 11:27 PM
Son Mesaj: Libra
  Burçlar ve Rüyalar Libra 9 13,544 09-29-2016 12:41 AM
Son Mesaj: BayanKararsız
  Burçlar ve Yabancı Dil uranus 31 43,721 07-01-2016 12:04 PM
Son Mesaj: İçimizdeki gökyüzü
  2013 ve burclar uranus 8 10,988 01-12-2013 01:28 AM
Son Mesaj: zeynepece
  Kıstırılmış Burçlar ( Intercepted Signs ) plutonik 26 34,231 11-13-2012 02:55 AM
Son Mesaj: Karpuzseverim
  Burçlar hakkında komik konular :) Arkadaş 38 48,270 05-01-2012 10:15 PM
Son Mesaj: Arkadaş
  burçlar ve tattoo ilişkisi smoochy 9 16,028 04-10-2012 10:57 PM
Son Mesaj: Derin
  maskülen ve feminen burçlar smoochy 2 12,308 03-27-2012 01:29 AM
Son Mesaj: astrosohbet
  Burçlar ve Esma-ül Hüsna kariyb 4 8,887 03-21-2012 02:27 PM
  TEST ( Burçlar ) astrosohbet 27 36,620 03-01-2012 04:32 PM

Forum'a Git: