Değerlendir:
  • 10 Oy - 3.2 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sağlıkla ilgili klasik tanımlar
Yazar Mesaj
Derin
Kayıtsız

Sağlıkla ilgili klasik tanımlar
Birinci ev/Yükselen burcumuz, fiziksel yaşam enerjimizle ve altıncı ev hastalıklarla alakalı olduğu için genel anlamda bu konuda inceleyeceğimiz evlerin başında gelir. Yükselen burcumuzun lordu ve Ay, zararlı etkilerden uzak mı değil mi, Yanık veya Güneş ışıkları altında mı diye incelersek temel anlamda bir cevap almış oluruz. Bunun yanısıra, düşük/cadent kabul edilen 6,8,12 ci evler ve IC noktası, toprağın altı, ufka göre en dip nokta sayılan 4. ev de sağlık açısından olumsuz bir etki taşıyabilecek evlerden sayılır. Bu evlerden yükselenin lorduna veya Ay’a kare veya karşıt açı yapan bir malefik varsa, veya signifikatörler bu düşük evlerde bir malefikle kavuşum açısıyla yer alıyorsa sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
Bahsetmiş olduğum signifikatörler, hızlı, direkt harekette, özellikle birinci ve onuncu evde, veya 9 ve 11. evler de yer alıyorsa iyi kabul edilir, ayrıca Jüpiter ve Venüs’ten üçgen veya sekstil açı alıyorsa daha da iyidir. Yükselenin karşısında yer alan asalaten düşük Ay veya Güneş sağlık açısından çok iyi bir gösterge değildir, çünkü birinci evin karşısında durmaktadır. Ay özellikle birinci evde iyi kabul edilmez, çünkü Satürn’ün sevdiği bir evdir ve Ay Satürn’ün sevdiği bir evde mutlu olamaz. Yükselenin lordu da, yöneticisi olduğu yerin karşısında, yedinci evde duruyorsa aynı nedenden pek olumlu değildir. Yükselende veya yedinci evde asaleten düşük bir Satürn veya Mars varsa, bunlardan biri Güney Ay Düğümü ile kavuşum yapıyorsa, geri harekette bulunuyorsa, söz konusu noktalara veya signifikatöre etki eden Satürn veya Mars karakterinde bir sabit yıldız varsa kişinin çok sağlıklı olduğundan söz edemeyiz.
En beteri, yükselen burcun lordunun altıncı evde yer alması veya altıncı evin lordundan kötü açı almasıdır. Eğer yükselenin lordu altıncı evde yanık durumdaysa durum yine bir sağlık problemine işaret edebilir. Hastalık kişide kronik bir biçimde sıkıntı yaratabilir. Yükselenin lordu ve Ay, sekizinci evin lorduyla birlikte, altıncı evde yer alıyorsa “eyvah!” demekten başka bir söz aklıma gelmiyor. Yükselenin lordu ve Ay, sekizinci evden gelen bir açı ile malefik bir etki altındaysa bir doktora gözükmekte fayda var demektir. (Eğer çoktan doktorluk olmamışsanız elbette)
Yükselenin lordu veya Ay, bir başka evin lordu tarafından malefik bir açıyla etkileniyorsa, o evin burcunun ve burçta yer alan gezegenin ifade ettiği rahatsızlık konusunda etki yapacaktır.
12 BURCA GÖRE GEZEGENLERİN ETKİLEYEBİLECEĞİ VÜCUT BÖLGELERİ
KOÇ BURCU
SATÜRN: GÖĞÜSLER, KOLLAR
JÜPİTER: BOYUN.BOĞAZ.KALP.KARIN
MARS: BAŞ,KARIN
GÜNEŞ: BACAK
VENÜS: AYAK
MERKÜR: MAHREM BÖLGELER
AY: DİZ,BAŞ
BOĞA BURCU
SATÜRN: KALP,GÖGÜS,KARIN
JÜPİTER: OMUZ,KOL,BOYUN,KARIN
MARS: BOĞAZ
GÜNEŞ: DİZ
VENÜS: MAHREM BÖLGELER, BAŞ
MERKÜR: KALÇALAR,AYAKLAR
AY: BACAK,BOĞAZ
İKİZLER BURCU
SATÜRN: KARIN,KALP
JÜPİTER: GÖĞÜS,MAHREM BÖLGELER
MARS: MAHREM BÖLGELER,KOL,GÖĞÜS
GÜNEŞ: BACAK,BİLEK
VENÜS: KALÇALAR,BOĞAZ
MERKÜR: DİZ,BAŞ
AY: AYAKLAR,OMUZ,KOL,BACAK
YENGEÇ BURCU
SATÜRN: KARIN MAHREM BÖLGELER
JÜPİTER:KALP,MAHREM BÖLGELER,BACAK
MARS: GÖGÜS
GÜNEŞ: DİZ
VENÜS: DİZ,OMUZ,KOL
MERKÜR: BACAK,BOĞAZ,GÖZLER
AY: BAŞ,GÖĞÜS,MİDE
ASLAN BURCU
SATÜRN: MAHREM BÖLGELER
JÜPİTER: KARIN,KALÇA,DİZ
MARS: DİZ,KALP,KARIN
GÜNEŞ: BAŞ
VENÜS: BACAK,GÖĞÜS,KALP
MERKÜR: AYAKLAR,KOLLAR,OMUZ,BOĞAZ
AY: BOĞAZ,MİDE,BAĞIRSAK
BAŞAK BURCU
SATÜRN: KALÇALAR,MAHREM BÖLG.AYAKLAR
JÜPİTER: DİZ
MARS: BACAK,KARIN
GÜNEŞ: BOĞAZ
VENÜS: AYAK,MİDE,KALP,KARIN
MERKÜR: BAŞ,GÖĞÜS,KALP
AY: KOL,OMUZ,BAĞIRSAK
TERAZİ BURCU
SATÜRN: DİZ,KALÇA
JÜPİTER: MAHREM BÖL.BACAK,BAŞ,GÖZLER
MARS: AYAK,MAHREM BÖLG.
GÜNEŞ: OMUZ,KOL
VENÜS: BAŞ,BPŞALTIM
MERKÜR: BOĞAZ,KALP,MİDE,KARIN
AY: GÖĞÜS,KALP,KARIN
AKREP BURCU
SATÜRN: DİZ,BACAK
JÜPİTER: KALÇA,AYAK
MARS: BAŞ,MAHREM BÖL.KOL ,KALÇA
GÜNEŞ: GÖĞÜS,KALP
VENÜS: BOĞAZ,MAHREM BÖL.
MERKÜR: OMUZ,KOL,BOŞALTIM,SIRT
AY: MİDE,KALP,KARIN,MAHREM BÖLG.
YAY BURCU
SATÜRN: BACAK,AYAK
JÜPİTER: KALÇA,DİZ.BAŞ
MARS: BOĞAZ,KALÇA,ELLER,AYAKLAR
GÜNEŞ: KALP,KARIN
VENÜS: OMUZ,KOL,MAHREM BÖL.KALÇA
MERKÜR: GÖĞÜS,KALP,MAHREM BÖL.
AY: BOŞALTIM,KALÇA,SIRT
OĞLAK BURCU
SATÜRN: BAŞ,AYAK
JÜPİTER: BACAK,BOYUN,GÖZ
MARS: KOL,OMUZ,DİZ
GÜNEŞ: KARIN,SIRT
VENÜS: GÖĞÜS,KALP,KALÇA
MERKÜR: MİDE,KALP,MAHREM
AY: DİZ,KALÇA
KOVA BURCU
SATÜRN: BOYUN,BAŞ
JÜPİTER: AYAK,KOL,OMUZ,GÖGÜS
MARS: GÖĞÜS,BACAK,KALP
GÜNEŞ: MAHREM BÖL.
VENÜS: KALP,DİZ
MERKÜR: BOŞALTIM,KALÇA,KALP
AY: BACAK,BİLEK,MAHREM BÖL.
BALIK BURCU
SATÜRN: KOL OMUZ BOYUN
JÜPİTER: BAŞ GÖĞÜS KALP
MARS: KALP KARIN AYAK BİLEK
GÜNEŞ: MAHREM BÖL. KALÇA
VENÜS: KARIN ABACAK BOYUN BOĞAZ
MERKÜR: DİZ MAHREM BÖL. KALÇA
AY: KALÇA AYAK
Tabloda yer alan gezegenler neden bu burçlarda bu organları etkiliyor derseniz, bunun mantığı şöyle açıklanıyor. Örneğin Satürn’ü alalım, yöneticisi olduğu burçtan başlayarak Oğlak’ta Baş bölgesini, Kova’da da yönetici olduğu için hem baş, hem boyun bölgesini, Balık burcunda omuz bölgesini yönetir, bu böyle ayağa kadar burçların sıralamasına göre organlara denk gelen burçların kendi yönetici oldukları burçlardan başlayarak sayılması ile elde edilmiştir.
EVLER VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİNİ YÖNETMEKTEDİR
1. EV : Baş ( Baş bölgesinde yer alan her şey)
2. EV: Boğaz,ses,köprücük kemiği, boyun.
3. EV: Omuzlar,kollar,eller,parmaklar.
4. EV: Göğüs, kaburgalar,çiğerler, mide
5. EV: Kalp,sırt, göğüs tahtası
6. EV: Karın, boşaltım sistemi,dalak, karın boşluğu
7. EV: Kasıklar, belin arkası,böbrekler.
8. EV: cinsel organlar, mesane,anüs.
9. EV: Kalçalar,Leğen kemiğinin ucu.
10. EV: Dizler, bacakların alt kısımları.
11. EV: Bacaklar, bacakların üstü.
12. EV: Ayaklar ve ayak bilekleri, ayak parmakları.
Genel olarak; Güneş asalaten güçlü olduğu Koç veya Yöneticisi olduğu Aslan burcundaysa 4. evde mutlu olur, aynı zamanda 9 ve 11 evlerde iyidir. Ay 3. evi sever. Satürn gezegenler sıralamasında birinci olduğu için, yükseleni sever. 8.ve 12. evleri sever. Bu evlerde çok rahat hasar verir. Kronik sağlık sorunları yanında, ruhsal bir takım sıkıntılara da neden olabilir. Jüpiter, 2,9,11 evleri sever. Mars, 6. evi sever çünkü daha kolay malefik etkisini yansıtabilir. Venüs, 5 ve 11. evleri sever. Merkür 1. ev 6. evi sever.
GÜNEŞ: Hücre, kalp ve dolaşım sistemi
AY: Vücut sıvıları, kan, lenf, Ruh
MERKÜR: Sinir sistemi
VENÜS: Hormonlar ve bezler, cinsellik ve ergenlikle ilgili hormonlar
MARS: Kas yapısı
JÜPİTER: Karaciğer ve Dalak
SATÜRN: Kemikler ve iskelet
URANÜS: Nabız, bağırsak hareketleri
NEPTÜN: Hafıza ve hareket kaybı
PLUTO: Vücut yenilenmesi ve arındırma
Ezoterik anlamda; Satürn, Merkür ve Mars birinci evde materyal düzleme kavuşan ruhun yer aldığı bedenin yaşam enerjisini temsil eder. Satürn ruhun bedene bağlanması ile ilgilidir. Kemik ve iskelet oluşumunu sağlar, Merkür eterik yaşam gücünü sağlar ve Mars’ta fiziksel enerjimizi belirler.Güneş bilinçli egomuzu, Ay bilinç altı ve gerekli hormonal dengeyi ve vücut sıvılarını sembolize eder. Bu anlamda Güneş ve Ay yükselen ve lordu ile birlikte yaşam enerjisinin kalitesi açısından incelenmelidir.
KAYNAK: W. LILLY/ CHRISTIAN ASTROLOGY AFORIZMALAR
NICHOLAS CULPEPER AFORIZMALAR
www.astroasa.com
10-29-2011 01:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Kıvılcım Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 15

RE: Sağlıkla ilgili klasik tanımlar
güzel bir yazı Derin
Sağlıkla ilgili tek sorunum Bağırsak tembelliği ve saç dökülmesi ...onun dışında yaradan şükür bir şeyim yok.
Pardon bir de strese girdiğimde vücudumda kaşıntı oluyor :(
bu satürn den kaynaklanır dime

Haritam
http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid=e...&asp=1&ast=

Hayat Mucizelerle Dolu - Ben Güneşin Kızıyım
10-29-2011 07:41 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Derin
Kayıtsız

Bana mi sordun sen olayi klasik kkkurallara gore degerlendiriyorsun ben klasik
ten anlamiyorum canim. Ama fikrimi soyleyeyim

senin yukselen yoneticiniin ay olusu ve ayin yucelimde olusu yukselen uzerindeki venusle olan karsilikli agirlamasi marsla ucgen yapmasi sana guclu bir bunye verebilir.

Bunun yaninda ayin ve venusun bu konumu nedeniyle bogazla ilgili tiroid vs, ay ayni zamanda hormonlari da temsil ediyor multinoduler guatr gibi hastaliklara yatkin olabilirsin. 6.evin yay, yay jupiter yayilmakla alakali hem ayla hem venusle olumlu acida yayilabilecek turde bir hastalik mesela noduller, ses tellerine kadar yayilabilir mi ?

Ayrica saturnun konumu itibariyle yengec 12. ev yani zorlu bir konum ve yer, zayif kemikler saturn kemiklerle ilgili sende aslansin 2 gezegenin aslanda omurga ve bel kirilmasina sebep olabilir.
Birde ay boga yukselen yengec guzel yemek yapip bogazina duskun olman nedeniyle aslan burcu kalbi de temsil eder dolayisiyla asiri yemek tuketip kalbine baski uygulama derim.

Kabizliga ay bogan neden olabilir. Sac dokulmesi ve kasinti da saturnden kayynaklanabilir diye dusundum.

Hepsini salladim medikal den anlamiyorum ona gore ;)
10-30-2011 11:29 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
merkürijüp Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip

Rep Puanı: 2

VENÜS: Hormonlar ve bezler, cinsellik ve ergenlikle ilgili hormonlar

Hormonlar venüs'le bağdaştırılmış, fakat kadınlık ve erkeklik hormonları testesteron ve östrojen ay ve mars'la bağlantılı olabilir mi

pladicus
http://img7.ressim.net/out.php/i5646564_...-19172-gif
whole
http://imageshack.us/f/535/astro2gw52serapcardakhw.gif/
10-30-2011 06:12 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Derin
Kayıtsız

Venus ostrojenle ilgili ay da genel anlamda hormonlarla iliskilendiriliyor ama testesteronu bulamadim bulursam gene yazarim ;)
10-30-2011 06:35 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
merkürijüp Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip

Rep Puanı: 2

Teşekkür ederimverygood

pladicus
http://img7.ressim.net/out.php/i5646564_...-19172-gif
whole
http://imageshack.us/f/535/astro2gw52serapcardakhw.gif/
10-30-2011 06:42 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Kıvılcım Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 15

çiçek sağol anlaman önemli değil önem verip yazman çok güzel
sağol arkadaşım

bu arada boğazlaım hassas pek soğuk sevmiyor kendileri

Haritam
http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid=e...&asp=1&ast=

Hayat Mucizelerle Dolu - Ben Güneşin Kızıyım
10-30-2011 07:08 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
su perisi Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 1

6.evim yayla başlıyor ve içinde neptün var.Neptün hafıza sorunları veriyor merkürle kare açısı var.Güneşimde 9.evde yay evinde olduğundan gerçekten de kalça ile ilgili sorun veriyor belde disk daralması gibi....Ay 1.evimde ve 0 derece aslanda ama asc yengeç fena halde mide sorunu veriyor,ülser gibi...Ayım 5.evdeki uranüse üçgen baktığı için kalp krizi ihtimalimin yüksek olduğunu düşünüyorum.Bir de hala transit pluto 6.evimde oğlakta saçlarım dökülüyor fena halde...Anladıklarım bunlar haritamdan.

http://i1103.hizliresim.com/2011/3/22/8131.gif
10-30-2011 07:56 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir