Değerlendir:
  • 13 Oy - 3 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yay Uzadı Araya Yılan Girdi
Yazar Mesaj
Messa Çevrimdışı
Mars Vip
Mars Vip
lt=

Rep Puanı: 25

Yay Uzadı Araya Yılan Girdi
Profesör Kunkle 13’üncü burcun bulunduğuna dair iddialar hakkında konuştu

astronomi profesörü Parke Kunkle, Dünya’nın binlerce yıldır konumunun değiştiğini, dolayısıyla burçların döneminin de değiştiğine, hatta yılan adı verilen 13’üncü burcun bulunduğuna dair iddialar hakkında konuştu.

MINNEAPOLIS Toplum Bilimi ve Teknik Üniversitesi’nin astronomi profesörü olan Parke Kunkle’nin Alman Bild Gazetesi’ne verdiği yanıtlar şöyle:

Burçlar nasıl oluşmuştu?

Babilli astrologlar, bunu 2500 yıl önce belirledi. Gökyüzünü 12 ayrı bölgeye ayırdılar, hepsine bir burç belirlediler ve bunlara uygun karakter özellikleri belirlediler.

Bunlar niye geçerli olmasın?

Dünya’nın yörüngesi sürekli değişiyor. Ay’ın çekim gücü yüzünden Dünya yörüngesinin açısı farklılaşıyor. 2002 yılında burçların dönemlerinin doğru olmayabileceğine dair şüpheler belirmişti. Dolayısıyla şimdi bakışımız burçların oluşturulduğu dönemden daha farklı.

Sonuçları ne olacak?

Bütün burçlar, hemen hemen eşit dağıtılmıştı (Ortalama 30 gün). Şimdi bunların hepsi kayıyor. Şimdi daha fazla yay burcu var (35 gün) ve daha fazla başak (44 gün), ama daha az yengeç var (21 gün).

Yeni tarihler nasıl?

Yaklaşık bir aylık kaymalar var.

Geçiş dönemlerinde yer alan günler niye kesişiyor?
Yeni sistemde mesela yengeç, 10 Ağustos’a kadar gidiyor, aynı gün aslan burcu başlıyor. Çünkü burç geçici gün içinde gerçekleşiyor. Bu durumda her kişi için burcun hesaplanması gerekiyor.

Eğer burçların kesiştiği bir günde doğduysam, hangisine ait oluyorum?

Bu günde iki burcun özellikleri buluşuyor. Ortalama gündüz saat 12’yi esas alabilirsiniz. Önce doğduysanız önceki, sonraki burç.

13’üncü burç ne anlama geliyor?

Yılan takım adaları (29 Kasım ile 17 Aralık) zaten o dönemde biliniyordu. Babilliler, bunu çizip akrebe dahil ettiler. Karakter özellikleri belli; başına buyruk, gururlu, bedensel, öfkeli.
01-16-2011 03:18 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
misnur Çevrimdışı
Siron Vip
Siron Vip
lt=

Rep Puanı: 1

RE: Yay Uzadı Araya Yılan Girdi
Akrep deyince millet bir tırsıyordu zaten,şimdi de yılan burcu.Yeni sisteme göre yay olup sıyırıyorum işin içinden :D

Umma ki; küsmeyesin gülücük

http://img706.imageshack.us/i/astrow2at0...25311.gif/
01-16-2011 03:39 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Venüs
Kayıtsız

Yıllardır yılan burcu hakkında söylemler var, karekter özellikleri ve etkileri incelemeden pek birşey söylemek istemiyorum ancak, ben astrologların pekte kabullenici olacaklarına ihtimal vermiyorum, yılan burcunu o kadar uzun süredir duyuyorum ki, bu yüzden kabullenilse bu gerçekleşirdi diyorum, bir burç demek astrolojik verilerin hepsinin baştan düzenlenmesi anlamına gelir ki, astrolojiye olan inancında sarsılacağını istemsiz düşündürüyor.
01-16-2011 04:50 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Messa Çevrimdışı
Mars Vip
Mars Vip
lt=

Hadi görelim şimdi yılanları kimler var bakalım gülücük
01-16-2011 05:16 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

tam yılan ; çok sinsi bu .akrep yanında halt etsin.

bütün astrolojşik hesaplamaları zehirledi nalet :D
01-16-2011 05:37 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
melis_bk
Kayıtsız

Yükselenim yılan bu durumda burcum da akrep daha ağzımla kuş tutsam "vay cani yamyam yedi kuşu" olursuna-bak
01-16-2011 06:40 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

astrosohbetin müdavimlerinin böyle konuları eklemesi beni üzüyor gülücük

okuyanlar bu akıllı profesörleri ( sıfatlarını yesinler ) ciddiye alabilir , malesef.

01-17-2011 01:48 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Messa Çevrimdışı
Mars Vip
Mars Vip
lt=

(01-17-2011 01:48 AM)Yıldırım Yazılan:  astrosohbetin müdavimlerinin böyle konuları eklemesi beni üzüyor gülücük

okuyanlar bu akıllı profesörleri ( sıfatlarını yesinler ) ciddiye alabilir , malesef.

Haberleri olsun diye ekliyorum yani böyle de bişey var diyegülücük Siz işte cevaplarını vereceksiniz ki bizde öğrenelim değil migülücük
01-17-2011 11:43 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
vishne21 Çevrimdışı
Venus Vip
Venus Vip
lt=

Rep Puanı: 2

Antik çağdaki gökbilimciler, burç hesabı yaparken dünya yörüngesindeki kaymaları hesaba almadı.

Gökbilimciler, yüzyıllardır kullanılan burç sisteminin hatalı olabileceğini ve her gün gazetede okuduğunuz burcunuzun aslında size ait olmayabileceğini ortaya koydu.

Bugün kullanılan burçlar kuşağı, yaklaşık 2 bin 200 yıl önce dünyadan bakıldığında, dünyadan görünen güneşin 12 takım yıldızına göre yer aldığı konuma göre hesaplanıyordu.

Doğum gününde güneş hangi yıldız kümesiyle (boğa, aslan ve terazi gibi) aynı çizgide yer alıyorsa burç da buna göre belirleniyordu.

DÜNYANIN YÖRÜNGESİNDE OLAN DEĞİŞİKLİKLER HESAPLANMADI

Ancak antik astrologlara göre güneş dünyanın çevresinde dönüyordu. Yani teorileri daha baştan hatalıydı. Dünyanın yörüngesinde her yıl meydana gelen değişiklikleri de hesaba katmaları o günkü bilgileriyle mümkün değildi.

Alman bilim adamlarına göre işte bu bilgi eksikliği burç sisteminin baştan hatalı olduğu anlamına geliyor.

Dusseldorf Üniversitesi'ne göre güneş'in için "sıfır" noktası sayılan 21 Mart'taki ilkbahar noktası, yörüngedeki değişiklik nedeniyle her yıl hafif hafif batıya doğru kayıyor. Bu da yeni bir burç haritasının varlığını ortaya çıkarıyor.

Yörüngedeki bu hareketle yüzyıllar içerisinde dünyanın dönüşünde 36 derecelik bir sapma gerçekleşti. Burçlar da 2 bin 200 yıl öncesine göre 10'da bir oranında yani yaklaşık bir burç kaydı.

Bu hemen hemen herkesin burcunun kaydığı anlamına geliyor. Yani 220 yıl önce 27 Kasım'da doğan biriyle 1960 yılında 27 Kasım'ında doğan birinin burcu aynı değil.

YENİ BURÇ EKLENDİ

29 Kasım ve 17 Aralık arasında doğanlar da sıralamaya sonradan giren 13'üncü takımyıldız Ophiuchus (Yılan) burcuna giriyor.

İŞTE YENİ BURÇ TAKVİMİ

Oğlak: 20 Ocak-16 Şubat

Kova: 16 Şubat-11 Mart

Balık: 11 Mart-18 Nisan

Koç: 18 Nisan-13 Mayıs

Boğa: 13 Mayıs-21 Haziran

İkizler: 21 Haziran-20 Temmuz

Yengeç: 20 Temmuz-10 Ağustos

Aslan: 10 Ağustos-16 Eylül

Başak: 16 Eylül-30 Ekim

Terazi: 30 Ekim-23 Kasım

*Akrep: 23 Kasım-29 Kasım