Değerlendir:
  • 14 Oy - 2.71 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Milgram Deneyi...
Yazar Mesaj
tiyatral_gitarist
Kayıtsız

Milgram Deneyi...
http://www.facebook.com/video/video.php?v=446389410815

Milgram deneyi,
insanların erk (otorite) sahibi bir kişi veya kurumun isteklerine, kendi vicdani değerleriyle çelişmesine rağmen itaat etmeye ne ölçüde istekli olduklarını ölçme amacını güden bir deneyler dizisinin genel adıdır. Deneyi gerçekleştiren Yale Üniversitesi psikologlarından Stanley Milgram, bu araştırmasını ilk olarak 1963'te Anormal ve Sosyal Psikoloji Dergisi (İng.: Journal of Abnormal and Social Psychology dergisindeki makalesiyle tanıtmış ve bulgularını 1974'te yayımladığı Otoriteye İtaat: Deneysel bir Bakış (İng.: Obedience to Authority; An Experimental View) isimli kitabında daha derinlemesine incelemiştir.

Deneyler Nazi savaş suçlusu Adolf Eichmann'ın Kudüs'te yargılanmaya başlamasından üç ay sonra, Temmuz 1961'de başladı. Milgram, deneyleri şu soruya cevap aramak üzere geliştirmişti: "Eichmann ve Yahudi Soykırımında yer alan yüzbinlerce yardakçısı sadece onlara verilen görevi yerine getiriyor olabilir miydi? Onların hepsi yardakçılık suçuyla suçlanabilir miydi?"

Milgram ulaştığı sonuçları 1974 tarihli makalesi "İtaatin Tehlikeleri"nde (İng.: The Perils of Obedience) özetledi:

İtaatin hukuksal ve felsefesel açılardan devasa önemi bulunmaktadır, ancak bunlar çoğu insanın somut durumlarda nasıl davrandığı konusunda fazla bilgi vermez. Yale Üniversitesinde sıradan bir insanın sadece bir deney bilimcisinden aldığı emirle başka bir insana ne kadar acı çektireceğini ölçmek için basit bir deney düzenledim. Katılan deneklerin güçlü vicdani duyguları ile saf otoriteyi çeliştirdim, ve kurbanların acı dolu çığlıklarının eşliğinde genellikle otorite kazandı. Yetişkin insanların, bir erk makamının komutası doğrultusunda her şeyi göze almakta gösterdikleri aşırı isteklilik, çalışmamızın acilen açıklama gerektiren en önemli bulgusudur.

Kaynak :Vikipedia
11-07-2010 10:34 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

RE: Milgram Deneyi...
Alıntı:deneklerin güçlü vicdani duyguları ile saf otoriteyi çeliştirdim, ve kurbanların acı dolu çığlıklarının eşliğinde genellikle otorite kazandı. Yetişkin insanların, bir erk makamının komutası doğrultusunda her şeyi göze almakta gösterdikleri aşırı isteklilik, çalışmamızın acilen açıklama gerektiren en önemli bulgusudur

evet insanların din ve inanışlar için yaptığı ve göze aldığı şeyleri iyi anlatıyor.sonuçta soyut büyük bir otoritenin buyrukları kabul edilen şeyler var ve ; insanlar bunun için egosuno zor gelen şeyler dışında ,diğer insanların hayatlarına karışma ve yok etme hakkını bulabiliyorlar.vicdanlarına yenilip otoritenin sesini dinliyorlar.
11-07-2010 10:54 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

(11-07-2010 10:54 PM)aeon Yazılan:  
Alıntı:deneklerin güçlü vicdani duyguları ile saf otoriteyi çeliştirdim, ve kurbanların acı dolu çığlıklarının eşliğinde genellikle otorite kazandı. Yetişkin insanların, bir erk makamının komutası doğrultusunda her şeyi göze almakta gösterdikleri aşırı isteklilik, çalışmamızın acilen açıklama gerektiren en önemli bulgusudur

evet insanların din ve inanışlar için yaptığı ve göze aldığı şeyleri iyi anlatıyor.sonuçta soyut büyük bir otoritenin buyrukları kabul edilen şeyler var ve ; insanlar bunun için egosuno zor gelen şeyler dışında ,diğer insanların hayatlarına karışma ve yok etme hakkını bulabiliyorlar.vicdanlarına yenilip otoritenin sesini dinliyorlar.

Satürnün otoritesi ve otorite ile kavgası bitmez:D
11-07-2010 11:22 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
bu şarkı yarınlara Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 65

ve kurbanların acı dolu çığlıklarının eşliğinde genellikle otorite kazandı.

acaba onların başkalarına acı çektirmelerinin sebebi salt otorite mi; yoksa emirlere itaat etmeyince kendi başına geleceklerden korkmaları mı?

t'as l'air d'une chanson...

kafka'nın takıntısı yalnızlığın laneti değil, tecavüze uğrayan yalnızlıktır! m. kundera

dance me to the end of love...!
11-07-2010 11:30 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Messa Çevrimdışı
Mars Vip
Mars Vip
lt=

Rep Puanı: 25

Bir gruba aidiyet hissi yaptıklarının doğruluk yanlışlığını sorgulamadan önce geliyor. Salt yönetim korkusu meselesi değil bence. Bireyin kendini güçlü hissetmesi bir oluşumun parçası olduğu düşüncesi etkili sanırım.
11-07-2010 11:33 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Alıntı:Satürnün otoritesi ve otorite ile kavgası bitmez

:D

:D
bu sevda bitmez.aşkına eşkıya
11-07-2010 11:34 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
bu şarkı yarınlara Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 65

(11-07-2010 11:33 PM)Messa Yazılan:  Bir gruba aidiyet hissi yaptıklarının doğruluk yanlışlığını sorgulamadan önce geliyor. Salt yönetim korkusu meselesi değil bence. Bireyin kendini güçlü hissetmesi bir oluşumun parçası olduğu düşüncesi etkili sanırım.

kendilerinin zarar görme korkusunun daha baskın old. düşünüyorum açıkçası. Lost'u izleyenler bilir. "Eko" diye biri vardı. o daha çocukken sahipsiz afrika topraklarında güçlü kşiler vardı. bu kişiler tam bir caniydi. çocukların top oynadığı yere gelmişlerdi. içlerinden biri elindeki silahı ordaki çocukların en küçüğüne verdi. yaşlı bir adamı öldürmesini istedi. o daha çok küçüktü ve bunu yapamadı. abisi hemen silahı alıp istedikleri kişiyi öldürdü. eğer öldürmeseydi kardeşini vuracaklardı çünkü. sonra ekoyu götürdüler. eko onlarla pis işler yapmaya başladı.

böyle işlere girenlerin muhakkak bir sebebi vardır. "özgürleşmiş" insanın seçeceği bir yol değil diye düşünüyorum. özgürleşemediysen onlar tarafından korunmuş, beslenmişsin demektir bu. kolay kolay çıkamazsın yani. yahudi katleden askerler için de durum budur bence. ya da ıraktaki çocukları öldüren amerikalılar için de.

buna sadece bir deney olarak baksak da durum değişmeyebilir
zaten bir süreden sonra alışıyor insan işkence yapmaya. duyarsızlaşıyor...
sanıyorum ki otoriteden ziyade korku, duyarsızlaşma, intikam alma dürtüleri ön planda.

t'as l'air d'une chanson...

kafka'nın takıntısı yalnızlığın laneti değil, tecavüze uğrayan yalnızlıktır! m. kundera

dance me to the end of love...!
11-07-2010 11:51 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dinoo Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 5

Acaba Ötenazi-hasta ve yakınları şeytan 3lüsü da bu deney ile ölçütlendirilebilir mi?

http://solarlunarx.blogspot.com/

Haritam

Kusurlarımız ile Mükemmeliz.!
11-09-2010 04:19 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir