Değerlendir:
  • 22 Oy - 2.91 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fethullah Gülen
Yazar Mesaj
swer Çevrimdışı
Yeni Üye
**

Rep Puanı: 0

RE: Fethullah Gülen
Sanirim eger daha ileri gidilip savas cikmasi olasiligindan korkuyor olsa gerek.
Malum israilin sagi solu belli olmaz, basit bir savas sirasinda bile nukleer guce basvuracaklarini dusunuyorum.
06-08-2010 09:33 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Mavi Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 4

(06-08-2010 01:55 AM)ela Yazılan:  
(06-08-2010 12:38 AM)Mavi Yazılan:  
(06-07-2010 08:30 PM)ibd18 Yazılan:  yalnız bir adam soyadıyla bu kadar tezat olamaz sanırım...
adına da dikkat çekerim fethullah: Allahın fethi, bu da imtihan sanırım fethe gidenleri kınamak barışa gönüllülerin gönlünü yıkmak

Zaten nickinizdeki mavilikten Erbakan ve milli gorus taraftari oldugunuz asikar. Bir onceki yorumunuzu da okudum baslangicta yapici baslamissiniz ama son paragrafta tum icinizi dokmussunuz. Erbakan hoca cevaben soyle demis o ona boyle demis. Ne gerek var ki anlamiyorum. Simdi siz onalrin gonlunu kirmis diyorsunuz ama kendi milletinizden hocaefendiyi seven insanlarin gonlune ne yaptiginizi ya da savundugunuz gorusteki insanlarin neler yaptigini hic goremiyorsunuz. Gule kenetlenip burnunuzun dibinde ezdiginiz kir ciceklerinin farkinda degilsiniz. Bu konuya girip sizin gibi bilincli bir insanin hocaefendiyi kotulemesine anlam veremiyorum.
Nickimdeki maviliği nicklerin anlamlarında yorumladım ordan bakabilirsiniz

plutomun 5. evde oluşu sanırım kendimi ifade etmede problem yapabiliyor

uzun tutarım zaman aralığımı bir meseleye bakarken, isterseniz tekrar okuyun kendilerini kötülemedim anlayamadım anlamlandıramadım yakıştıramadım ben de böyle bir zatın söylediklerini ama şaşırmadım demem belki rahatsız edici oldu

demek istediğim şu ki hiç bir zaman müslümanların yanında olmuyor illa ki ben onlardan değilim demek ihtiyacı duyuyor, eleştirdiğinüz yazımda kendisinin nasıl bir manevi hal içerisinde olduğunu bizzat tanıklardan dinleyerek anlatan benim bu manevi hal bu sözlere gebe olamaz diye düşünüyorum , ben sadece bu yönden bakıyorum yoksa ağzı olan konuşur der itibar etmezdim

[IMG=http://img138.imageshack.us/img138/3929/maviharita.gif][/IMG]

Ben bazen münasip bir yerde inmek istiyorum.
Size de oluyor aynından biliyorum...
06-08-2010 11:34 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Mavi Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 4

(06-07-2010 03:43 AM)ela Yazılan:  Neden anlayamadigimiz insanlara hep sacmalamis yaftasini yapistiriveririz ki. Farkli bir acidan bakmis diye dusunmeyiz ya da mutlaka bildigi bir sey vardir diye yine hic dusunmeyiz. Fethullah Gulen'in hayatini cok merak etmistim ve tarafsiz bir kaynaktan okumak istemistim, hayran kaldim ya resmen o kadar kulturlu ki. Aslinda bir din alimi olarak biliyordum ama her konuda bilgisi olan cok donanimli biri cikti karsima. Ayrica olaylari da cok iyi okuyabiliyor bana gore. Bu olaylar ilk oldugunda ben de benzer seyler dusunmustum Fethullah Gulenin yorumlarini okuyunca cok sasirdim. Cunku su an Turkiye boyle bir savasa hazir degil IHH( ki kendisi Erbakanin taraftarlarinin yani milli gorusun dernegidir, niyetleri dogru yaptiklari ani sonunu dusunmeden ve ofke iledir) tamam belki iyi niyetli bir sey yapiyorlar ama bu son belliydi en bastan. Biz su an israille bir savasa yeltensek sizce kim kazanir? Turkiye gelisiyorken boyle bir savasa hazir degil. Ya da konumunu sabitlemeye calisiyorken bu tarz sivrilikler bizi ne kadar geriye goturur.yapilan seyin sadece niyeti iyi ama baska hic mi yolu yoktu bunun. Fethullah hoca da onu demis iste, israili savunmuyor ki ne ilgisi var hatta ne demis cumle olarak aktarayim " israil nerede nasil tepki verecegi kestirilemeyen tutarsiz bir ulke" herkes demek ki nasil anlamak istiyorsa oyle anlamis. Keske tum imkanlar zorlansaydi gozune kara bant takip atese yurumek kime ne getirir. Hala filistin zorda, hala insanlar aci cekiyor. Israil filistine neler yapiyor adamlarin elinde oyle bir savas teknolojisi var ki, su an bize de saldirsalar bize kim yardim edecek? Bencillik degil bu sadece baska cozumler aranmali. Israilin napacagi kestirilemez. Kotu niyetlerle de insanlari karalamak hos degil diye dusunuyorum saygi duymuyorsaniz bile Feto diye yazmaniz hic hos olmamiz bunu da belirtmek isterim. Sonucta bir suru insanin saygi duydugu ve turk okullari gibi bir guzelligin onderi olmus bir isim.

sevgili ela burada erbakandan siz bahsettiğiniz için ben de aynı örnek üzerinde durdum aslında siz ne demek istediğimi daha iyi anlamalıydınız örneği siz verdiniz zaten, İHH başka bir oluşum olsaydı tavır da başka olacaktı bunu ben çok açık ifade ettim tevellut eski benim de ondangülücükyıllar sonra sizin paradigmanızda da genişlemeler olacak

[IMG=http://img138.imageshack.us/img138/3929/maviharita.gif][/IMG]

Ben bazen münasip bir yerde inmek istiyorum.
Size de oluyor aynından biliyorum...
06-08-2010 11:48 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

fethullah gülenin ; modern bakış açıları olsa da,güç kazanan herkes onu kaybetmek istemez.

küçük bir oluşum kurarsınız ; davanızdan sapmanız olmaz.ancak ,oluşum büyüdükçe , merkeze kayma ve ılımlıları da merkeze çekme hamleleri yapılacağından ,sapmalar yaşanabilir.çünkü , davaya bağlı olmak, biraz fanatizm gerektirir.oysa fanatizm ,gücü kaybetmeye de sebep olabilir.çünkü , ılımlıları yanınıza al(a)mazsınız ve söylemleriniz , yapmacık şekilde barışçı olmak zorunda değildir.

israilin yaptığı vahşete , çok net keskin bir tavır koyamamasını ,bunlara bağlıyorum .bu durum ,kendisine büyük puan kaybettirdi.
06-08-2010 12:19 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
melis_bk
Kayıtsız

Devletin inayetiyle
Yukarıdaki başlığı 1999 yılındaki bir yazımda bir kere daha kullanmıştım.
Yazının konusu, Fetullah Gülen Hareketi'nin 28 Şubat sürecinde izlediği "otoriteyle uzlaşma" çizgisinin eleştirisiydi. Zaman, Gülen Hareketi'nin kaset savaşlarıyla saldırının odağına oturtulduğu günlerdi.
Yazıda Gülen Cemaati'nin devletçi yapısı gereği, bu süreç boyunca geniş kitlelerin önünde açık tartışmayla kazanılacak bir meşruiyet için çaba harcamak yerine; kendi meşruiyetini devlet içindeki klikler arası dengelerde aradığını; toplumun değil, devletin gözünde meşru olmaya asıl önemi verdiğini; bu yolla, Batı Çalışma Grubu'nun düşmanlığından kurtulabileceğini; devletin "uslu çocuğu" olabileceğini sandığını ama bütün bu çabaların bir işe yaramadığını yazmış ve şöyle demiştim: "Hayat; özgürlüğün, iktidarı elinde tutanların inayetiyle korunamayacağını acı bir biçimde gösterdi. Fetullah Gülen hareketi 28 Şubatçılar'ın gazabından kurtulamadı."
Ne yazık ki bugün Fetullah Gülen'in "otoriteyle" problemli ilişkisinin yeni bir örneği ile karşı karşıyayız. Gülen Wall Street Journal'e verdiği demeçte Gazze'ye yardım için "önceden İsrail ile anlaşılmamış olmasını" eleştiriyor ve "otoriteyi hiçe saymanın olumlu sonuç vermeyeceğini" söylüyor.
Oysa eylemin amacı tam da bu... Yani İsrail otoritelerinin ABD otoritelerinin de desteğiyle sürdürdüğü yasa tanımazlığa karşı sivil bir başkaldırı ortaya koymak.
Böyle bir eylem, hedef aldığı otoritenin izniyle yapılabilir mi? Yapılırsa herhangi bir anlamı kalır mı?
Unutmayalım ki, elli yıldır süren Filistin sorununda Gülen'in bel bağladığı bütün "otoriteler"in çuvalladığı bir noktadayız. Ne Birleşmiş Milletler otoriteleri, ne ABD otoriteleri, ne İsrail ve Filistin otoriteleri, ne Arap otoriteleri, ne Avrupa Birliği otoriteleri haksızlığa ve zulme dur diyemedi, Ortadoğu'ya barış getiremedi. Devletler, devlet başkanları, diplomatlar, arabulucular, uluslararası kuruluşlar aciz kaldı.
Zaten bu eylemin önemi de burada. Bu eylem, sivil toplumun nihayet olaya el koyma eylemi olarak görmek gerekir. Sivil toplum bu eylemiyle, otoritelerin elli yıldır çözemediği bir soruna ağırlığını koyduğunu ilan etmekte, dünyanın bütün vicdanlı insanlarını sorunun çözümü için iradesini ortaya koymaya çağırmaktadır. Eylemin gücü buradadır ve bu güç Amerikan kamuoyundan İsrail, Arap, Avrupa kamuoylarına kadar bütün kamuoylarını sarsabilir ve topyekûn bir duyarlılığa yol açabilir. Bu eylem sayesinde farklı milliyetlerden ve farklı inançlardan insanların oluşturduğu bir barış cephesi ortaya çıkabilir. Dünya sivil toplumunun devletlerden ve devlet adamlarından bağımsız, art niyetsiz, samimi haykırışları resmi politikanın elli yıldır takıldığı noktayı aşabilir.
İşte bu yüzden ben bu eylemlerin sivil karakterinin korunmasının ve uluslararası bir boyut kazanmasının çok ama çok önemli olduğuna inanıyorum. Böyle bir dönemden sonra, yani halkların yapacakları bir gövde gösterisinin ardından, belki de sıra tekrar otoritelerin çözümü formüle etmek üzere devreye girmesine gelebilir. Resmi otoriteler uluslararası kamuoyunun yarattığı yeni siyasi iklimde, yaratılan yeni güçler dengesi temelinde müzakerelere yeniden başlayabilir ve belki bu defa daha sonuç alıcı görüşmeler yapabilirler.
X x x
Bitirmeden dikkati çekmek istediğim bir başka nokta ise, bu eylemin terörle mücadele açısından önemi... Hepimiz biliriz ki hiç kimse boşuna terörist olmaz. Terör, umudun tükendiği noktada çaresizlik içinde sarılınan bir silahtır. On yıllardır Ortadoğu toprağında boy atan terör örgütleri de böyle bir çaresizliğin ve umutsuzluğun meyveleridir. Dünyanın gözü önünde cereyan eden bu kıyımın hiçbir "otorite" tarafından engellenememesi, hukukun çaresiz kalması, insanlığın kahredici bir suskunluk içinde seyretmesi onların böyle bir yola girmesinde etkili olmuştur.
Düşünüyorum da böyle sivil inisiyatifler yıllar önce örgütlenebilseydi, yüz binler tepkilerini demokratik eylemlerle ortaya koyabilselerdi, Filistinliler insan-kardeşlerini yanlarında hissetselerdi, Hamaslı fedailer kendi vücutlarını bombaya dönüştürecek kadar büyük bir çaresizlik ve umutsuzluk içine düşerler miydi acaba?
Evet, bu eylem çaresiz Filistin halkına terör dışında bir çıkış yolu gösterebilir. Onlara, kör şiddete başvurma dışında başka yollar da olabileceği konusunda yeni bir umut verebilir.
Sadece bu bile, Yardım Gemisi gönüllülerini alkışlamak için yetmez mi?

Gülay Göktürk

Not: Düşünceleri yapım eki almamış,insan odaklı bir yorum bana göre..
06-08-2010 12:48 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

(06-08-2010 02:07 AM)Félicé Yazılan:  Benim din alimi anlayışıma göre, gerçek alim kendine hoca efendi, gavs, şeyh denmesine izin vermez..Çıkar demeç verir..Hepimiz biriz..Bende insanım..Bana efendi, hazreti demeyin diye...
Ben dindarımsı sayılırım..Koyusundan değil..Farzları yapmaya, haramlardan kaçınmaya çalışıyorum..İnancıma göre Allah birdir, son peygamber Hz. Muhammeddir..Kuran'ın her ayetine inanırım..Ama bu hoca efendileri, etek öptüren şeyhleri, gavsı mübarekleri, insanların kendilerini peygamberleştirmelerine, ilahlaştırmalarına, yüceltmelerine izin vermemeleri gerekiyor..Eğer bunu başaramıyorlarsa..benim için hiç bi anlam taşımazlar...Hele ki Erbakan demeyin..Bi oya cennet bahçesi vad eden kadınların evimize geldiğini hatırlarım...Müslüman bölünmez...Ayrı parçalara ayrılsa da, birbirine saygı duyar, yermez, eleştirmez, sen yalnışsın ben doğruyum demez...Bütünlük sağlanamadıkça islam anlaşılamayacak, saptırılacak, insanların ondan uzaklaşması, müslümanlar tarafından malesef sağlanacak..

katılıyorum,

hacıyı hocayı sev, müslümansan tabi..

ama haddini bilmeyen, dinden imandan, siyasi çıkarlara ve farklı yaşamlara kaymış hocadan uzak dur allaha havale et..

---------------------------------------------------

bu arada mavi, imzan mükemmel..

hayatı komedi sananlar, son espriyi iyi düşünsünler! verygood
06-08-2010 08:15 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
melis_bk
Kayıtsız

(06-08-2010 08:15 PM)Garavu Yazılan:  
(06-08-2010 02:07 AM)Félicé Yazılan:  Benim din alimi anlayışıma göre, gerçek alim kendine hoca efendi, gavs, şeyh denmesine izin vermez..Çıkar demeç verir..Hepimiz biriz..Bende insanım..Bana efendi, hazreti demeyin diye...
Ben dindarımsı sayılırım..Koyusundan değil..Farzları yapmaya, haramlardan kaçınmaya çalışıyorum..İnancıma göre Allah birdir, son peygamber Hz. Muhammeddir..Kuran'ın her ayetine inanırım..Ama bu hoca efendileri, etek öptüren şeyhleri, gavsı mübarekleri, insanların kendilerini peygamberleştirmelerine, ilahlaştırmalarına, yüceltmelerine izin vermemeleri gerekiyor..Eğer bunu başaramıyorlarsa..benim için hiç bi anlam taşımazlar...Hele ki Erbakan demeyin..Bi oya cennet bahçesi vad eden kadınların evimize geldiğini hatırlarım...Müslüman bölünmez...Ayrı parçalara ayrılsa da, birbirine saygı duyar, yermez, eleştirmez, sen yalnışsın ben doğruyum demez...Bütünlük sağlanamadıkça islam anlaşılamayacak, saptırılacak, insanların ondan uzaklaşması, müslümanlar tarafından malesef sağlanacak..

katılıyorum,

hacıyı hocayı sev, müslümansan tabi..

ama haddini bilmeyen, dinden imandan, siyasi çıkarlara ve farklı yaşamlara kaymış hocadan uzak dur allaha havale et..

---------------------------------------------------

bu arada mavi, imzan mükemmel..

hayatı komedi sananlar, son espriyi iyi düşünsünler! verygood

Ömür süresinde bir kez farz kılınan ibadetten "hacı efendi" diye mazbatası ahiretten makam koltuğu dünyadan,cennete bile kast sistemi ithal eden bezirganlar mı daha acınası etrafındaki salaklar mı?
06-09-2010 04:13 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Fenomen Çevrimdışı
Yeni Üye
**

Rep Puanı: 0

Fethullah Gülen'in resmi sitesinde 11 kasım 1938 doğumlu olduğu yazar..

http://tr.fgulen.com/*****/view/9990/140/
10-10-2012 09:17 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir