Değerlendir:
  • 21 Oy - 3.05 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Murathan Mungan
Yazar Mesaj
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 1

Murathan Mungan
Daha önce de kendisiyle ilgili bir başlık açmıştım ama şimdi bulamadım o başlığı

İnternet sitesine doğum saatini sormuştum birkaç ay önce,2 gün önce site yöneticilerinden bana şöyle bir mesaj geldi:

Alıntı:Merhaba
Sitenin restorasyonu nedeniyle soruları geç yanıtlayabiliyoruz.
Sorunuzu kendisine ilettik, yükselen burcunun yıllardır bir muamma olduğunu sabah 7 9 arası bir saatin ikizler ve yengeç e denk geldiği için hangisi olduğunun tam olarak bilinemediğini belirtip ilginize teşekkür etti.
Esenlikler dileriz.

mmcom denetim paneli

Ben kişisel fikrim \'\'Yükseleni Yengeç olmalı\'\' şeklinde olduğundan şöyle bir harita çıkarttım:

[Resim: astro2gw01murathanmunga.th.gif]

Uploaded with ImageShack.us

Müsait bir zamanımda da hakkında bir şeyler yazmaya çalışacağım

Nin.Me.Sar.Ra
04-29-2010 12:40 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Derin
Kayıtsız

Cvp: Murathan Mungan
silinen konuların arasında gördüğümü hatırlıyorum
04-29-2010 02:12 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

RE: Murathan Mungan
Murathan mungan deyince ön yargılı olabiliirim kabul ediyorum...

Hep sıkıcı şeyler geliyor aklıma ...

Ama şiirleri ve anlatım tarzından olsa gerek...Üslüp subjektif olduğundan objektif bir yaklaşım getiremiyorum....
04-29-2010 05:15 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Bluescorpio Çevrimdışı
Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

HERKES VE BİRKAÇ KİŞİ

Yağmur Herkese Yağar
Güneş Isıtır Herkesi
Mevsimler Herkes İçindir
Yalnız Çığ Altında Kalan
Sele Kapılan Her Zaman Birkaç Kişi

Herkes İçindir Aşk Da Ayrılık Da
Yalnızca Birkaç Kişi Ölür Acıdan
Eskiden Ölümle Tartılırdı Ayrılık
Kiminin Hayatı Yalnızca Unutkanlıktan

Her Şey, Herkes İçin Değildir Oysa
Kimi Hiçbirşey Ögrenmez Karanlıktan
Yalnızlığı Kullanmayı Bilmez Kimi
Kimi Ayrılamaz Karanlıktan

Yağmur Herkese Yağar
Ama Çok Az İnsan Tutar Yağmurun Ellerini
Onca Şarkı Onca Film Onca Roman
Ama Sevmeye Yetmez Herkesin Kalbi

Çığ Altında Kalan Sele Kapılan
Aşktan Ve Acıdan Ölen
Birkaç Kişi Dünyayı Başka Bir Yer Yapmaya Yeter
Aslında Onların Hikayesidir Anlatılan
Diğerleri Dinler, Seyreder, Geçer Gider
Geçer Gider Herkes
Hikayelerdir Geriye Kalan.

MURATHAN MUNGAN
04-29-2010 07:36 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Yıldız haritasını incelemeden önce Murathan Munganın hayat hikayesine kısaca bir bakalım.Munganın benim henüz okumadığım otobiyografik hikaye kitabı paranın cinlerinde anlattıklarına dair ekşi sözlükte ve bir kaç başka sitede yazılanlar:

Alıntı:murathan munganin dogdugu, büyüdügü sehir olan mardini, çocuklugunu, küçük yasta sekillenip hayatinin geri kalanini belirleyen meselelerini, aile bireyleriyle iliskilerini anlattigi, otobiyografisine önhazirlik niyetinde, bence en güzel kitabi.
on yedi yasina kadar annesi bildigi, ama gizli gizli de öyle olmadigindan süphelendigi insanin bir gün nasil aslinda öz annesi olmadigini ögrendigini, bundan kaynaklanan kronik üveylik, yabancilik duygusunu; babasina nasil tutkuyla bagli oldugunu fakat babanin nasil hep gözü disarda, eve ilgisiz oldugunu; sekiz yasindayken nasil hep odayi kitleyip on dört yasindaki hizmetçi kizla sevistigini 60li yillarin dogu türkiyesi dekorunda ögreniyoruz murathandan

Aslen Mardinli olan aşiretinin varsıllık ve yoksulluk arasında gidip gelen yılları
:Yayınevinin sitesinde kitap özeti

Annesiyle olan ilişkisi:
Alıntı:Yıl 1992 üniversitedeyim. Ağır hukuk kitaplarının altında öylesine ezilmişim ki, üniversite sınavlarına hazırlanırken roman okumaya vakit ayırdığıma bozulan anneme inat kendimi edebiyata vurmuşum, deli gibi okuyorum. Hafta sonları genelde amcamların Ataköydeki evindeyim. Elimde ağırlıklı olarak Murathan Mungan öyküleri, şiirleri. Amcam karşısındaki bir sanığı şüpheyle süzer gibi kitaba bakıyor, sigarasından bir nefes çekiyor ve şöyle diyor:Bu Murathan Munganın babası İsmail Mungan, avukattı. Hiç sevmezdim, kompleksli kavgacı bir adamdı. Bir gün Mardine bir kadın getirdi. Kadın İstanbulluydu. Akıl hastasıydı. Çok olaylıydı evlilikleri, sonra kadın öldü.
.........Paranın Cinlerini okurken, Murathan Munganın annesini, dedesini, yazın anneannesinin evinde kuzenleri ile geçirdiği dolu dolu günleri okuduktan sonra, amcamla yaptığımız o diyaloglar tekrar aklıma düştü ve tıpkı o günlerde olduğu gibi bu gün de ne kadar yanıldığını görmek beni rahatlattı.

Sonra sayfalar ilerledi, öyküler ilerledi...

....Evde, benden uzun zaman saklanan ondan kalan tek resimde, yıllar önce neredeyse aynı masaya oturmuş İstanbuldan gelin gelmiş babamın ilk karısı... Üzerinde, yaka kesimi değişik şık bir elbise-döpiyes de olabilir, giydiklerini kendi çizermiş-, bir eli saçlarında fotoğrafçıya poz veriyor. Biraz artist resmi gibi. O resimle aramda hep bir uzaklık vardı, bir ürperti. Yıllar sonra Tomris Uyar, içinde o resmin yer aldığı bir öykü yazdı, Yaza Yolculuk kitabındadır:Kalenin Bedenleri. Ben, yıllar sonra, yalnızca o resmini bildiğim İstanbul\\\'dan gelin gelen babamın ilk karısının, aslında öz annem olduğunu öğrenecektim. Tokat Reşadiye Kızılcaören köyünün, dedem Çakır Hakkının, dayılarımın, teyzelerimin, dayı ve teyze çocuklarımın herkesin birdenbire üveyim olduğunu öğrenecektim. Bütün dünyanın üvey olduğunu öğrenecektim.

Kavak ağaçlarıyla, kitap sayfalarıydı bana öz kalan...

Nin.Me.Sar.Ra
04-30-2010 02:48 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

4.ev yöneticisi merkürün neptünle sert açısı etkili olabilir mi ?
aile ve yuvayla ilgili konuların kayıp ve sisler ardına saklanması .

ayrıca aynı kayıplık duygusunu , babası için de hissetmiş olabilir.

ayrıca , şironda 8.evden kare yapıyor, ölümle gelen yaralar .
04-30-2010 03:58 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

'aeon' pid='81203' dateline='1272628694 Yazılan:4.ev yöneticisi merkürün neptünle sert açısı etkili olabilir mi ?
aile ve yuvayla ilgili konuların kayıp ve sisler ardına saklanması .

ayrıca aynı kayıplık duygusunu , babası için de hissetmiş olabilir.

ayrıca , şironda 8.evden kare yapıyor, ölümle gelen yaralar .

Hem Güneş, hem ay Jüpiter ve Uranüsle kare. Anne ve babanın sorumsuz ,ilgisiz ve çocuğa uzak olması durumunu anlatabilir.Güneşin Neptünle de yaptığı bir açı var ki Murathan Munganın bir sözünü getirdi aklıma:
Alıntı:değil mi ki hep eksik babalardır...bütün cocukların eşcinselliği.
Hiçbir zaman çocuğun beklediği kadar ilgili davranmayan evine karşı da ilgisiz bir babadan bahsediyoruz.Neptün açısı babanın somut bir varlık olarak çocuğun hayatında kendini gösteremediğini anlatıyor bence.
--------------------------------------------------------------
Mungan çocukluğundan şu şekilde bahsediyor:
Alıntı:Parlak bir çocuktum\\\"
Babası, Cuma namazlarını o minarenin altında kılarmış. İyi bir avukat, dolayısıyla kentte de saygın bir kişilikmiş. Belli bir yaşa kadar sadece İsmail Munganın oğlu olarak anılmış ve şehzade gibi büyümüş. Bununla beraber babasının şanına yakışacak küçük gururları da varmış: Okul birinciliği mesela. Ne kadar zeki, tıpkı babası gibi, derlemiş. Ben kıskanılmayı da Mardinde öğrendim, diyor, Parlak bir çocuktum!

Jüpiterle -Uranüs benim çizdiğim haritada 2. evin başında görülüyor.Onları 1. evdeymiş gibi de düşünerek yorum yapabiliriz.Doğum saati kesin olmadığından yorum yaparken Yükselenin derecesiyle oynamanın sakıncası yok bence.

Nin.Me.Sar.Ra
04-30-2010 07:20 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Bir şairin haritasında ilk baktığım gezegenler Merkür(Anlatım tarzı,kelimeleri kullanma yeteneği) ve Venüs (Aşk,romantizm,estetik,müzik,renkler,harmoni).Munganın Merkürü Koçta, Marsı İkizlerde ikisi arasında karşılıklı ağırlama durumu var.Bu konumu sevgili ıhlamur başka bi başlıkta şöyle açıklamış:
Alıntı:mars ikizlerde, merkür koçta.
bu ilk başta düşünce hızıdır. uyku sorunu çok normal. çünkü senin zihnin hep uyanık bir halde işliyor olabilir. yüksek bir zihin enerjisi söz konusu. merkür ile mars arasındaki karşılıklı ağırlamadan bahsediyoruz. ateş ve hava burçlarında meydana geliyor. ve birbirlerinin enerjilerini aktive etme durumu söz konusu.
çok ani fikir değişiklikleri, çok ani yer değişiklikleri, yeni arkadaş ortamları, seyehatler, yeni başlangıçlar, ani kararla ya da ani birşekilde gelen sonlar. ki bunlar zamanı bitmiş, modası geçmiş fikirlerdir. sürekli bir yenilikçilik isteği olabilir.
fakat çok yüksek bir zihinsel kapasite söz konusu o kesin.
Munganın çok üretken bir yazar olduğunu düşününce yukarıda yazılanlar onu çok güzel tarif ediyor bana göre.

Nin.Me.Sar.Ra
04-30-2010 09:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
salmakis Çevrimdışı
Scorpio Vip
Scorpio Vip

Rep Puanı: 10

Bundan 3-4 yıl önce gazetede M. Mungan'la ilgili şöyle bir yazı okumuştum. Evinde bir ev kazası geçiriyor ve cam sehpanın üzerine düşüyor. Bu nedenle kan kaybediyor ve bir sürü dikiş atılıyor. Hastaneye kaldırılıyor. Kanıyla ilgili yapılan testlerde çok yüksek kollesterol ve kalp damarlarında tıkanma tespit ediliyor... Cam kesiğinden dolayı atılan dikişlerden daha tehlikeli olanının kalp krizi geçirme riski olduğu yazılmıştı. Bu haber bana ilginç gelmişti. Bir kaza daha büyük bir felaketi önlemiş. Kazalar her zaman kötü sonuçlar doğurmayabilir.

Kalp krizi riski ve kollesterol nedeniyle yükselen Aslan olabilir mi diye düşündüm. Ama bence yükseleni ikizlerin son dereceleri olabilir. G. Ay Düğümü de orada geçmişden gelen bilgi ikizler ve yolculuk yaya doğru... Bu g.a.d. başarılı bir öğrenci olmasını da açıklayabilir. Ve marsın 12. evde olması da uygun. Pluto Aslan'da ve 3. evde oluyor. Etkili sözler söyleme hem de Aslan'ca. Balık Venüs10. eve düşüyor: Sanattan para kazanma. Zaten güneşi de venüsün yönettiği Boğa'da.

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/4/3215.gif
04-27-2011 12:37 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
ayşe kara Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 3

"bilardo topları" şiirini çok severim.

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid=6...=&rs=0&ast=
04-17-2012 02:31 AM