Değerlendir:
  • 27 Oy - 2.93 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Şüpheler
Yazar Mesaj
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

Cvp: şüpheler
Yıldırım Yazılan:beni yıllar önce şaşırtan haritalardan biri Cem Yılmaz'ın haritasıdır.
kendisi Boğa burcudur ve bir Boğanın bu kadar komik ve konuşkan-hazırcevap olması kafamı kurcalamıştır.
zamanla gözlemlemişimdir ki , Cem Yılmaz'ın espirilerinin bir bölümü para vb. sahip olduğu şeylerle de alakalıdır + Cem Yılmaz bir Mars Kovası olarak saçları sıfıra vurmuş şalvar tarzında rahat bir elbise giymiş biri olarak ( modayı yada kimin ne diyeceğini umursamamak ) sahnelerde boy göstermiştir.

UÇ haritalar önemli bir ıspattır diyeyim son olarak ;)

Cem yılmaz konusunda bende aynı fikirdeyim ....

Aslında yaptığı işlerde ortada....

Yüksek mevlalı işlere evet diyor....

Oğlak ayını en iyi yansıtan filim hokkabaz bence....

Oldukça gülücük

Ama şu var ...

Aslında ters köşe espiriler yapmıyor...

Toplumca bir ona karşı bu adama gülünmeli kanısı var ilk bu işi yapanlardan olduğundan olabilir....

Amerikan varisini en azından....

Sufi yanıda var...

Aile teması çok ağır senaryolarında sadece anlattığında açığa çıkıyor...

Sıradanlığın farkı belkide onun ki .....
12-03-2009 01:17 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Cvp: şüpheler
Yıldırım Yazılan:UÇ haritalar önemli bir ıspattır diyeyim son olarak ;)

çok haklısın yıldırım.

ben astrolojiyi inanıyorum..ama bazen garip şeyler takılıyor kafama . yani teorik olarak doğruluğunun kanıtlanmasında hep bir eksiklik olduğu hissine kapılırım.
ama harita uygulamaları ,günlük hayatta gördüklerim vs. bu işin doğru olduğuna
inandım.

zaten kendini incelerken astrolojiye yönelmem başladı.

oldum olsaı nefret etmişimdir .balık, güçsüz, ağlar, sızlar ve tembeldir gibi gölgelerin olduğu yorumlar.

hayır değilim derdim.hatta kazık gibiyimdir gülücük)duygusuz değildim ama yani balığın o aşırı hassas duygusallığı yoktu. vs. bir sürü özelliğini kendimde görmezdim ya da olanları da çok az bulurdum.

hatta kendime balık burcunu yakıştırmazdım bile.
kova burcu olmak isterdim hep. gülücük)

ama bazı şeylerde göze batıyor.çok merkür etkili bir arkadaşım var.
jet hızıyla konuşur tek ayak üstünde 40 tane yalanın belini büker.çok meraklıdır.
haritada ikizler vurgusu vardı. gülücük)
bunun gibi çevremdeki çok tip dolu.hepsini tabiki yazmam mümkün değil.
inanmamı çevremdeki insanları incelemem tetikledi
12-03-2009 01:25 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
terstenkalktim Çevrimdışı
Yeni Üye
**

Rep Puanı: 0

RE: Şüpheler
selam arkadaşlar,

ilk yorumumu buraya atmak kısmetmiş. ben kendimi bildim bileli astrolojiye ilgi duymuşumdur. bu ilginin temelini sizinle paylaşırsam belki fikir açısından size yardımcı olabilir.

ilk okumayı öğrendiğim zamanlardan itibaren okulda bize hikaye ve roman kitapları verilir, bunları da okumamız teşvik edilirdi. Ne yazık ki hiç ilgimi çekmiyorlardı. Başkalarının fikirlerini neden okumam gerektiğini hiç anlamıyordum. Tabii zamanla kendimden uzaklaşıp topluma ayak uydurdum orası başka. Fakat işin ilginç tarafı konu astroloji ve psikoloji kitaplarına gelince, 7 yaşındaki bir çocuk olarak dahi onlara çok büyük ilgi duyuyor, tekrar tekrar aynı sayfaları okuyordum.

İçimizdeki kendimizi bilme isteğinin doğurduğu bir uğraş bence astroloji. Aeon gibi ben de astroloji hakkında verilmeye çalışılan teorik kanıtlara inanmıyorum. Bu aynı din hakkında verilen kanıtlara benziyor. Eğer bir şeye inanırsanız, onu kanıtlayacak çok şey bulursunuz fakat ne yazık ki bu inancınızın doğru olduğunu göstermez.

Yine de nasıl ki din, mitoloji gibi veriler zamanında toplumları belli prensiplere yöneltmeye teşvik etmiş ve kendi zamanları için gelişime sebebiyet vermiş ise astroloji de bu açıdan değerlendirilebilir. Ama unutmamamız gereken gerçek nasıl ki dinler zamanla verimliliğini yitirmiş ve yerine farklı ideolojilerin getirilmesi gerekmiş ise, astroloji de sürekli kendini yenilemek zorunda.

Özetlemek gerekirse benim bu konudaki fikrim kısaca şöyle:

1. İnsanın ulaşabileceği en yüksek seviye kendini bilmesidir.
2. Hiç bir bilginin doğruluğu kanıtlanamaz. Bilgi de bir inançtır.
3. Baştaki yorumlardan birinde okumuştum; Bilgi eşittir İnsan diye. Gerçekten çok doğru bir tespit.

Peki o zaman neden sürekli kitaplar yazılır çizilir? Neden kadim bilgiler ilgimizi çeker?

Çünkü biz insanlığız. Sürekli gelişiyoruz, sürekli ilerliyoruz. Geçmişimizi ne kadar iyi bilirsek, aynı hatalardan o kadar iyi sakınabiliriz. Bu bir dede-torun ilişkisine benzer. Dedenizden öğreneceğiniz çok şey vardır; eğer almaya açıksanız. Yoksa tekrar aynı hataları yapar ve hayatınızı boşa harcarsınız.
08-04-2012 11:46 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
UquRx Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 3

Merhaba arkadaşlar ,
Bir karar aldım ve neden paylaşmak istediğimi veya niçin paylaşmak için bu kadar beklediğimi net olarak bilmiyorum ama;
Astrolojinin varlığını asla reddediyor değilim, reddettiğimi söylesem bile kendimi kandırırım.Çünkü hakikaten özellikle bazı olayların hayatımda var oluşlarıyla alakalı bilgiler veriyor oluşu benim için "tesadüf olamayacak" olmasından ziyade "yadsınamayacak bir gerçek" niteliğinde (idi. demeliyim belki de)
Hayatımda yanlışların da her insan gibi var olduğunun farkında ve de tarafsızca ve çok yönlü düşünebilme eylemine ket vuracağı görüşünü savunduğumdan tutucu olmamaya özellikle özen gösteren biri olarak dini bir takım bilgileri önemsemem gerektiğinin de farkındayım.

Geçenlerde şöyle bir düşündüm , ayetler ve hadisler benim anladığım kadarıyla burçların varlığını inkar ediyor değiller.Ama haritaların yorumlanmasının doğru olmadığını söylüyorlar gibi.

Bunun üzerine de bu kadar astroloji bilgisi öğrendikten sonra hala kimse hakkında net tahminlerin yapılamıyor olduğunu 3-5 aydır daha yakından gözlemliyorum, (ev sistemlerinin net olmayışı, ev konularının çeşitliliğinin yanısıra eve düşen gezegenlerin hangi burçta olduğu ve ev yöneticilerinin hangi evlerde yer alıyor olduklarını yorumladıktan sonra üzerine bir de gezegenlerin birbirleriyle açılarını ekleyince) ve bu bana her insanın kendine ait birşeyler bulabileceği bir sistematiği düşündürttü.
Bilmiyorum belki de bu görüşlerimde bir ay öncesine kadar anlamını sorguluyor olduğum jüpiter jüpiter karesinin etkisi var kim bilir?

Ama aslında şuan bunun doğruluğunu güncel hayattan ispatlarla tartışıyor olmaktan ziyade geçerliliği benim için çok daha güçlü olan yıldızlarla ilgili ayetler ve hadislerde var olanlardan yola çıkarak yıldızları kullanarak "geleceği görmenin söz konusu olup olmaması" değil de "görmenin doğru olup olmaması" ile ilgili görüşlerimi ortaya koymaya çalışırsam eğer , bunun doğru olmadığı yönünde yaklaşıyorum artık diyebilirim..

Dolayısıyla belki de eskiden çok merak ettiğim haritamı artık sorgulamayacağımı ve forumda yorumlarından,paylaştıklarından yola çıkarak sanki bir yakınımmış kadar iyi tanımlayabileceğim birçok üyeyi artık malesef ki biraz daha unutmaya başlayacağımı söylemeye çalışıyorumdur.Hoşgörülü bir forum olduğunu bildiğimden düşüncelerime saygı duyacağınızı biliyorum ve forumda astroloji dışında da bir çok konuda bilgi sahibi olmamı sağlayan yazıların da var olduğunun farkında olarak üye kalmaya "devam etmek" hakkımı kullanmak istiyorum izninizle.

[/font][font=tahoma]

pladicus
http://imageshack.us/f/338/astro2gw01uqq6178321.gif/

whole sign
http://imageshack.us/f/13/astro2gw01uqqhw69312354.gif/
08-22-2012 09:27 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Derin
Kayıtsız

Ben tam olarak okumadım ama büyü mü değil mi değil çünkü matematiksel bir hesaplanışı var.Ancak gelen bir kötü bir enerjinin yönlendirilebileceğini düşünüyorum astrolojik olarak.Nasıl yapılır bilmiyorum.Bir anlamda kadere müdahale edilebilinir mi ??Ama bu konuyla ilgili kafam meşgul öyle mi olur böyle de olabilir mi ? Mesela satürn güneşime zıt yapmaya başladı ki bunun etkileri malum şu anda :D
08-22-2012 11:31 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Derin
Kayıtsız

Sen benim ne demek istediğimi anladın şu saatten sonra ben sizin sorularınıza cevap vermem. Ha bana bir şekilde hep beraber toplaşıp tuzak kurarsanız GENE ve bende o tuzağa düşersem gene o zaman cevaplaşmış oluruz.
08-22-2012 11:42 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

(08-22-2012 09:27 AM)UquRx Yazılan:  Merhaba arkadaşlar ,
Bir karar aldım ve neden paylaşmak istediğimi veya niçin paylaşmak için bu kadar beklediğimi net olarak bilmiyorum ama;
Astrolojinin varlığını asla reddediyor değilim, reddettiğimi söylesem bile kendimi kandırırım.Çünkü hakikaten özellikle bazı olayların hayatımda var oluşlarıyla alakalı bilgiler veriyor oluşu benim için "tesadüf olamayacak" olmasından ziyade "yadsınamayacak bir gerçek" niteliğinde (idi. demeliyim belki de)
Hayatımda yanlışların da her insan gibi var olduğunun farkında ve de tarafsızca ve çok yönlü düşünebilme eylemine ket vuracağı görüşünü savunduğumdan tutucu olmamaya özellikle özen gösteren biri olarak dini bir takım bilgileri önemsemem gerektiğinin de farkındayım.

Geçenlerde şöyle bir düşündüm , ayetler ve hadisler benim anladığım kadarıyla burçların varlığını inkar ediyor değiller.Ama haritaların yorumlanmasının doğru olmadığını söylüyorlar gibi.

Bunun üzerine de bu kadar astroloji bilgisi öğrendikten sonra hala kimse hakkında net tahminlerin yapılamıyor olduğunu 3-5 aydır daha yakından gözlemliyorum, (ev sistemlerinin net olmayışı, ev konularının çeşitliliğinin yanısıra eve düşen gezegenlerin hangi burçta olduğu ve ev yöneticilerinin hangi evlerde yer alıyor olduklarını yorumladıktan sonra üzerine bir de gezegenlerin birbirleriyle açılarını ekleyince) ve bu bana her insanın kendine ait birşeyler bulabileceği bir sistematiği düşündürttü.
Bilmiyorum belki de bu görüşlerimde bir ay öncesine kadar anlamını sorguluyor olduğum jüpiter jüpiter karesinin etkisi var kim bilir?

Ama aslında şuan bunun doğruluğunu güncel hayattan ispatlarla tartışıyor olmaktan ziyade geçerliliği benim için çok daha güçlü olan yıldızlarla ilgili ayetler ve hadislerde var olanlardan yola çıkarak yıldızları kullanarak "geleceği görmenin söz konusu olup olmaması" değil de "görmenin doğru olup olmaması" ile ilgili görüşlerimi ortaya koymaya çalışırsam eğer , bunun doğru olmadığı yönünde yaklaşıyorum artık diyebilirim..

Dolayısıyla belki de eskiden çok merak ettiğim haritamı artık sorgulamayacağımı ve forumda yorumlarından,paylaştıklarından yola çıkarak sanki bir yakınımmış kadar iyi tanımlayabileceğim birçok üyeyi artık malesef ki biraz daha unutmaya başlayacağımı söylemeye çalışıyorumdur.Hoşgörülü bir forum olduğunu bildiğimden düşüncelerime saygı duyacağınızı biliyorum ve forumda astroloji dışında da bir çok konuda bilgi sahibi olmamı sağlayan yazıların da var olduğunun farkında olarak üye kalmaya "devam etmek" hakkımı kullanmak istiyorum izninizle.

[/font][font=tahoma]

Elbette kararına saygı duyarız, üyeliğe devam edebilirsin tabii yalnız vip durumunu normal üye şeklinde değiştiriyorum

Sağlıcakla kal verygood

08-22-2012 05:10 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
UquRx Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

(08-22-2012 05:10 PM)Neptunian Yazılan:  
(08-22-2012 09:27 AM)UquRx Yazılan:  Merhaba arkadaşlar ,

[/font][font=tahoma]

Elbette kararına saygı duyarız, üyeliğe devam edebilirsin tabii yalnız vip durumunu normal üye şeklinde değiştiriyorum

Sağlıcakla kal verygood
Tam da birine pm atmıştım. Cevap gelmiş ve göremiyorum, iyi mi ? :D

pladicus

whole sign
08-22-2012 09:31 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
UquRx Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

(08-22-2012 11:12 AM)impromotive Yazılan:  Uqurx için nasıl rahat edecekse öyle yap tabiki.

Ben de astrolojiyi şüpheli bir sınıfa dahil ediyorum.

Astrolojinin bir büyü çeşidi olduğunu; politeist, pagan öğretilerin izlerini taşıdığından şüpheleniyorum.

Özellikle astrolojik bileşenlerin sahip olduğu karakterlerin sembolik mitolojik karakterlerle örtüşmesi de astrolojik bileşenlere bu soyut kavramların nasıl ve neden verildiğini düşündürtüyor bana.

Örneğin çok daha başka bir fonksiyona sahip yeni bir astrolojik bileşeni bile kaldırabilir astroloji. (uygun olabilir)

Yeter ki ona uygun bir görev verilsin.

Bu yaklaşım bana çok eğreti geliyor, bir bakıma siz astrolojiyi kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Gezegenlerin orta noktalarını, orta noktalarının orta noktalarını bulmanız bile astrolojiyi kişilerin insiyatifine bırakıldığını gösterir.

Şu ana kadar oluşturulmuş bir çok yorum, bir bileşene mal edilmiş genel ve bir çok konuyu kapsayan potansiyel yorumcunun denetimine bırakılmış.

İyi de bu parçalara özel mitolojik karakterler verildiyse o özel karakterlerin dışında yorumcunun bileşene ait olmayan bir işlevi de gezegene yüklediğini görürürüz.

O halde sağlam bir astroloji değerlendirilmesi için bir yandan mitolojinin de bilinmesini gerekiyor. Çünkü referansını, kavramsal simgeleri hep politeist mitolojilerden alıyor.

Ayrıca astrolojinin hipnotik bir etkisinin olduğunu da düşünüyorum:

İnsanlar genel geçer basma kalıp yorumlara dayanarak astrolojinin haklarında tutarlı bilgiler vereceğini düşünüp ilgilerini daha da derinleştirmek isteyebiliyorlar.

Oysa mevcut bilgiler yardımıyla astroloji derinleşmeye müsait olan bir alan değil.

Ancak çok fazla harita analizi ve karşılaştırma yapmanız gerekir ki çalışma astrolojik istatistiksel bir ürün olsun.

İstatistiklerin olasılıklar üzerinde çalışıp onları öngörme ve gözlemlerin yorumlanması ilkelerine bağlı bir bilim olduğunu düşünürsek; zaman içerisinde örneğin venüs'e atfedilen genel bir çok anlama karşılık gelen sembolün gözlem sonucu görev aralığı tanımlanabilir.

Gezegenlere ilksel olarak verilen görev ile gözleme dayalı farklılaşan ve ikincil olan oluşan görevler astrolojik kuramın değişmesi gerektiğini düşündürüyor bana.

Fakat astroloji geleneksel yorumlanış ve geleneksel sembolizmasının pek de dışına çıkmayı arzu eden bir sistem değil. Daha çok kapalı bir sistem.

Bulunan yeni bir gezegen veya artık gezegen olarak kabul edilmeyen bir cisim astrologları paniğe bile sürükleyebilir.

Hipnotik etkisinin tartışılması ise tamamen kişiden kişiye göre olan etkisine göre değişen bir durumdur.

Yaşayacağınız olayları neden ve sonuca dayalı yaklaşımlar yaparak ortaya serme eğiliminde değildir astroloji. Fakat günlük hayatta karşılaştığımız zorlukları neden ve sonuca göre düşünürsek gerçek hayat (mundane world) konusunda daha sağlam adımlar atabiliriz...

Örneğin venüs başak tabiatının çağrıştırdığı kavramlar insanın olasılıkları kurgulama yeteneğine göre farklılaşacaktır. Haliyle venüs başak için somut ve değişmez bir sabit gözüyle bakamayız.

Venüs başak kalıbı ne kadar ona uygun kavramı içine alabiliyorsa o kadar çok farklı işleve de sahip bir sembol olma özelliği kazanıyor.

Bileşenleri salt halleriyle değerlendiremiyorsunuz çünkü karakterler salt olarak var olmazlar.

KARAKTERLER KARMAŞIKLARDIR.

O halde dişiliği çağrıştıran ve mitolojik bir kişiliğe atfedilen venüs karakteri de birden fazla karakteri içinde barındıracaktır.
Zevkler olarak ele aldığımız venüs aslında zevk harici veya zevkle pek bağdaşmayan bir potansiyele de işaret edebilir.

Venüs başak burcunda olduğu taktirde venüs ile başak burcunun özelliklerini harmanlamaya kalkıştığımızda ne venüs'ün kapsadığı bütün kavramları ne de başak burcunun arketipsel özelliklerini tam olarak kullanabilmiş oluyoruz.

Başak burcu için zihinde çağrışan belli başlı tanımlayıcı kelimeler dışında Venüs'ü harmanlayabileceğimiz pek fazla değer olmamış olur.

Bu durum da sizi basma kalıp olmaya doğru sürükler.

O dar anlamlarla birden fazla kavramı içeren potansiyelleri kullanarak herkese uygulanabilir bir yorum çıkartırsınız.

Bileşenlerin sadece belli bakış açıları vardır. Ve asla o bakış açısının dışına çıkmazlar.

İnsanların da o bakış açısıyla bakmaları gerekir. Bu sizi astrolojinin daha önceden oluşturulmuş sembolik kavramlarıyla astroloji gözünden kendinize bakmanızı sağlar.

Halbuki kendinize bakmanız için astroloji önünüzdeki bir engel de olabilir.

Çünkü bir insanın karmaşasını daha önceden tanımlanmış sembolik kavramların gösterebilmesi demek astrolojinin değişmez bir takım sembollerinin doğasının, insan karmaşasından daha karmaşık yapılar olduğunu gösterir.

E peki astroloji istatistiksel bir bilim değil miydi?

Elde edilen gözlemlere göre potansiyellere sembolik karakterler verilmedi mi?

Zaman içerisindeki gözleme dayalıysa neden peki o zaman kullandığımız potansiyeller daha farklı kavramları karşılamasınlar?

Belki bileşenlerin içerdiği, henüz gözlemlenememiş etkileri de vardır.

Ayrıca kavramların gözlenerek oluşturulduğunu pek sanmıyorum.

Kavram kelimesi bile bir çok ortak özelliği işaret eden bir bütündür.

Kavramlar soyuttur ve gerçek dünyada yoklardır.

Ortak olan 'şeyleri' gruplandırmak için kullanılır.

Ve kişisel deneyimler sonucu oluşurlar ki kavramların arasında yanılgılarla örülü bir hayat yaşarız çoğu zaman.

Hayatın kavranması sembolik öğelere veya gruplara göre gerçekleşmez.

O ancak yaşandığı ölçüde kavranabilir.

Peki kaderimizi veya kabul etmemiz gereken kişilik yapımızı gösterdiğini iddia eden astroloji yaşamsal deneyimlerimizi kontrol edebilme bilincini insanlara verebilir mi?

Özellikle denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde sanal iletişim ağları aracılığı ile teorik bilgileri edinerek hayatı yaşamadan kavramsallaştırmış oluyoruz.

Ayrıca iletişim ağlarının serbestliği de astroloji kuramının özgürce internet ortamında herkesin bilebileceği kadarıyla bilgiler vermesi oldukça düşündürücüdür.

Acaba bilinçli ve maksatlı bir şekilde sınırlandırılmış astroloji bilgisinin insanlara hizmet adı altında pazarlanmadığından nasıl emin olabiliriz?

Astrolojiyi şüpheli bulmamı sağlayan bir çok neden var ve sanırım ben de zamanla astrolojiden uzaklaşacağım.

Ki ne zamandır uygulamak istediğim bir karardı ama malesef bağımlılıklarımın esiri olmuş bir haldeyim; astrolojiyi de bir tür bağımlılık çeşidi olarak değerlendiriyorum.

En yakın zamanda rahatsız olduğum bağımlılıklarımdan kurtulmak ve irade gösterebilmek dileğiyle.

Sevgiler, saygılar.

Yazına tamamen katılıyorum ve hatta burada anlattıklarına benzer bir rüya da görmüştüm yakın zamanda.Ayrıca konuyu bu şekilde yorumlayabilecek birikimi nereden edindin hayret ettim doğrusu.
Tersten kalktım adlı üye ve seninle de benzer düşünceleri paylaşıyor olduğumuzu ve her iki yazıyı da not ettiğimi belirtmek istedim.

pladicus

whole sign
08-22-2012 09:42 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Presence
Kayıtsız

Valla iyice bir değerlendirin sevgili Uğur.

Ben bir süre sonra ister istemez astrolojiyle daha az ilgilenmek zorunda kalacağım.

Zorunda kalmanın ötesinde, astrolojiden kopmalıyım da.

Ama buradaki insanların astrolojiye olan ilgileri kendilerinin bileceği bir mesele.

Belki ilgilenenlerin birçoğuna ruhsal açıdan zarar vermiyordur bana verdiği gibi.
08-22-2012 10:07 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir