Değerlendir:
  • 27 Oy - 2.93 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Şüpheler
Yazar Mesaj
aeon
Kayıtsız

Cvp: şüpheler
Garavu Yazılan:
aeon Yazılan:arkadaşlar ,astrolojiyle ilgili zaman zaman şüphelere kapılıyorum.

biz, mitolojik verilere göre fal mı bakıyoruz.?
dini metinlerin bile sorgulandığı (bezen inanılmak konusunda güçlük çekildiği)bir zamanda ,çıkış noktamız mitoloji mi ?

çeşitli toplumlarda , astroloji var.hint , çin , kızılderili ve zodyak.bunların hepsinin de farklılıkları mevcut.farklı tarzlar var.her birine göre analiz yaparsak farklı sonuçlara ulaşıyoruz.bu durumda net ve oturmuş bir veri yok. yoksa , "kendimiz hakkında birşey duyma ihtiyacını " karşıladığımıza dair kafamda şüpheler oluştu.

bu konularda aydınlatırsanız çok memnun olurum.art niyet gütmeden sadece kafamdaki şüpheleri yazdım.bu şüphelrim gittiğinde inancımın kuvvetleneceğine inanıyorum.

uğraştığı işi sorgulamayan veya sorgulamaya cesaret edemeyen boşa uğraşıyordur zaten, yorumcusun ama hala astrolojinin temelini kurcalıyorsun bence bu iyi bişey..

teşekkür ederim.kafamdakilerin biraz tecrübeyle geçeceğine inanıyorum.
bu arada avatar süper gülücük)
11-18-2009 05:54 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

RE: şüpheler
ne zaman avatar değiştirsem anında reaksiyon alıyorum. sanırım avatarları iyi seçiyorum gülücük
11-18-2009 05:57 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

son birkaç seneye kadar , bende de benzer şüpheler ( sorgulamalar ) vardı oysa artık %100 gerçekliğinden eminim..

fikirlerimi yazayım ( bunlar şahsi fikirlerimdir , başka yorumcular yada astrologlar farklı düşünebilirler tabii ki )

* Astroloji Mitolojiye bağlı bir uğraşı olduğu görüşünü kabul etmiyorum , belkide Mitolojinin çıkış noktası , astrolojiyi o zamanın insanına anlatmak için kullanılan hikayeleştirme çabalarıdır ( emin değilim ama neden olmasın diyorum )

* Astrolojinin bir tür enerji bilimi olduğu fikrindeyim. sözkonusu enerji , henüz pozitif bilimler tarafından ispatlanmadığı için sembolik anlatım kullanılıyor.

bu enerjiyi şöyle örneklendirmeye çalışayım ; uzaktan kumanda ile TV arasında görünmeyen bir ŞEY var ve sizin yerinize gidip TV'nizi ETKİLİYOR..

o ŞEY nasıl birşeydir ki ; TV'de hiç bir düğmeye basmadan , TV'nin sesini açabiliyor yada kanal değiştirebiliyor yada TV'yi kapatabiliyor..

o ŞEY ; bir tür enerjidir işte..

yani astroloji bir '' inanç '' konusu değildir.. zihin ile evren arasındaki sinastri meselesidir ;)

11-18-2009 10:12 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

mitoloji denince aklıma ata demirerin standup gösterisindeki bazı sözleri geldi gülücük

üstü insan altı at. insan gibi yiyor, at gibi sı..yor gülücük)

mitoloji nedir diye ufak tefek araştırayım dedim bence büyük saçmalık.
senaryosunu al filmini çek, kanal d de aşk-ı memnu saatine koy gülücük)
11-19-2009 12:34 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Cvp: RE: şüpheler
Garavu Yazılan:mitoloji denince aklıma ata demirerin standup gösterisindeki bazı sözleri geldi gülücük

Mit: yalan demek zaten..Adı üstünde yani..Ama astrolojide bazı gezegenleri ve burçları anlamak için, hikayeleri açısından iyi malzemeler olduklarını düşünüyorum
11-19-2009 12:42 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

aeon Yazılan:arkadaşlar ,astrolojiyle ilgili zaman zaman şüphelere kapılıyorum.

biz, mitolojik verilere göre fal mı bakıyoruz.?
dini metinlerin bile sorgulandığı (bezen inanılmak konusunda güçlük çekildiği)bir zamanda ,çıkış noktamız mitoloji mi ?

çeşitli toplumlarda , astroloji var.hint , çin , kızılderili ve zodyak.bunların hepsinin de farklılıkları mevcut.farklı tarzlar var.her birine göre analiz yaparsak farklı sonuçlara ulaşıyoruz.bu durumda net ve oturmuş bir veri yok. "kendimiz hakkında birşey duyma ihtiyacını " karşıladığımıza dair kafamda şüpheler oluştu.

bu konularda aydınlatırsanız çok memnun olurum.art niyet gütmeden sadece kafamdaki şüpheleri yazdım.bu şüphelrim gittiğinde inancımın kuvvetleneceğine inanıyorum.

Sevgili aeon eski kadin bilgileri yok sayamayız....

Şuanki bilgi seviyesininde son noktada olduğunu söylemez zamana çizgisel bir bakış yaptığımızın düpedüz yansıması olur....

Bir bilgi hangi şartlar içinde oluşuyor ve bize sunuyor...

Hangi etkiler altında olgunlaştı ve gün yüzüne çıktı..

Nasıl seleksiyon edilmeli....

Hangi bilgiyi baz alıp hangisine kulağımı tıkamalıyım?

Verilmesi gereken cevaplar bunlar olmalı....

Gelişen paylaşım olanakları çeşitli konularda yazmışımdır...İnsanları karmaşaya sürüklüyor...

Geçmişlerin dediği gibi bu günlerde ....

At izi it izine karıştı.....

Bunları ayırmak bunuda bilinçlice yapmak şart oldu......

Şiron konusunda 1000 kusur sayfa yazılmış bir kitap yeni elime geçti....

Almanca olduğu için bu ara onu inceleyecek zamanım yok...

Ama bir şeyi çoklu boyuttan bakmak fikir yürütmek bu böyle ok ..demek iş değil...

Bu hadem sendecilik...

SEN hangi konuda ne kadar derinleşmek istiyorsun....

Demişler ya arayan Mevlasınıda bulur ....kendinide...

Aradığın kendinse olay zaten astroloji aşıyor...Seni bir yere kadar taşır...

Ama diğer saklı ilimler,kaynaklar,vs vs artık neyi anlamak ister bunlar için yol bu olmamalı....

Ben şunu diyorum herşeyden haberdar ol ama istediğini yada sana uygun(egosuzca) olanı bul...

Egosuzda dedim çünkü isteklerimiz hayvani yandanda gelebilir....

Akıl aranmaz onlarda....

Çok boyutlu resimi görebilmek tek kaynağa bağlı kalmamaktan geçiyor...

Öyleki kendini dahi inkar edebilecek noktaya ulaşmalısın ...ki ....şartlanmalarından arınabilesin....

Şamanlık,kızılderelik,ahadiyet...

Atlantis kırıntıları onlara yalnış diyemiyoruz ....

Çünkü o şartlarda onlar geçerliydi....

Sen çinde doğsaydın bal gibi köpek etinin çok leziz olduğunu düşünecektin...

Doğduğun ülke,adetler, ve inanç sistemince köpek etini yemiyorsun yani bu bilgiyi seçiyorsun...

Kendi yapını oluşturak...

Buda şu olur...

Bilgi=İnsan...

Sen dediğin bilgi değilin ancak ve ancak öğrendiğin kadar....

Değişmek için bazen binayı yıkıp hızla kuararsın bazen tek tek taşlarını değiştirirsin ...

Bir tuğla çıarıp bir yenisi yerine koyarsın...

Seçim senin ama var olan bilgilere toptan yalnış deme şansımız olmadığını görmüş oluyoruz..

Kendi sistemince ve kendi içerisinde hepsinin bir disiplini ve öz yapı mevcut olduğundan...

Sevgiler.....
11-19-2009 03:29 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Almira Yazılan:Sen dediğin bilgi değilin ancak ve ancak öğrendiğin kadar....

Değişmek için bazen binayı yıkıp hızla kuararsın bazen tek tek taşlarını değiştirirsin ...

Seçim senin ama var olan bilgilere toptan yalnış deme şansımız olmadığını görmüş oluyoruz..

Kendi sistemince ve kendi içerisinde hepsinin bir disiplini ve öz yapı mevcut olduğundan...

Sevgiler.....

zamanla kafamda bazı bilgiler oluşuyor ve bazı şüphelere kapılıyorum.
gerek zeka kapasitem , bilgi birikimim ve hayat tecrübem elverdiğince bir şeyleri anlamaya çalışıyorum.

bu sitede benden fazla bilgisi olan veya karşılıklı paylaşım olacağını düşünürek başlığı açtım.
bu olaya fal olarak bakmak istemiyorum ve gördüklerimde gerçekten fal değil.
eski bilgileri tabiki yok say(a)mam.
ben bu konuda serena düşünüyorum.bunlar kesinlikle medyumik bilgiler.başka türlü insanın deney gözlemle bulmasına imkan yok.
mesela kızıl derili astrolojisinde burcumun özellikleri balıkla inanılmaz örtüşüyor.ama günler farklı alınmış.(zodyaka göre )
ama hint astrolojisine göre kova burcu çıkıyorum.
bu durumda kafama takılan soru şu oluyor.
"acaba şartlanmış olduğumuzdan mı veya kendimiz hakkında birşeyler duyma ihtiyacından mı ilgileniyoruz."

öte yandan biraz incelediğimiz haritalarda yorumlar tutuyor.
ama zodyakta da klasik , modern ayrımı var.kollektiflerin kullanımı konusunda farklı görüşler var.
belki ben yeterli olmayabilir. ama örneğin yöneticileri , bazen örn :kovayı uranüs
aldığımda ya da saturn aldığımda yorumun o kişiyle de uyştuğu durumlar oldu (belki de ben yanılmışımdır bilemem)

özetle bazı şüpheler mevcut ama inanç tarafım daha ağır basıyor.
bu arada bilgilerin ve yorumun için teşekkür ederim.
11-19-2009 03:27 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

aeon Yazılan:
Almira Yazılan:Sen dediğin bilgi değilin ancak ve ancak öğrendiğin kadar....

Sevgiler.....

zamanla kafamda bazı bilgiler oluşuyor ve bazı şüphelere kapılıyorum.
gerek zeka kapasitem , bilgi birikimim ve hayat tecrübem elverdiğince bir şeyleri anlamaya çalışıyorum.

bu sitede benden fazla bilgisi olan veya karşılıklı paylaşım olacağını düşünürek başlığı açtım.
bu olaya fal olarak bakmak istemiyorum ve gördüklerimde gerçekten fal değil.
eski bilgileri tabiki yok say(a)mam.
ben bu konuda serena düşünüyorum.bunlar kesinlikle medyumik bilgiler.başka türlü insanın deney gözlemle bulmasına imkan yok.
mesela kızıl derili astrolojisinde burcumun özellikleri balıkla inanılmaz örtüşüyor.ama günler farklı alınmış.(zodyaka göre )
ama hint astrolojisine göre kova burcu çıkıyorum.
bu durumda kafama takılan soru şu oluyor.
"acaba şartlanmış olduğumuzdan mı veya kendimiz hakkında birşeyler duyma ihtiyacından mı ilgileniyoruz."

öte yandan biraz incelediğimiz haritalarda yorumlar tutuyor.
ama zodyakta da klasik , modern ayrımı var.kollektiflerin kullanımı konusunda farklı görüşler var.
belki ben yeterli olmayabilir. ama örneğin yöneticileri , bazen örn :kovayı uranüs
aldığımda ya da saturn aldığımda yorumun o kişiyle de uyştuğu durumlar oldu (belki de ben yanılmışımdır bilemem)

özetle bazı şüpheler mevcut ama inanç tarafım daha ağır basıyor.
bu arada bilgilerin ve yorumun için teşekkür ederim.
Aeon merkür-pluto kavuşumun olduğu sürece, her zaman bilgiye şüpheyle yaklaşman olası. Dozajını kaçırmadan şüphe etmek ise, her insan için gerekli.
11-19-2009 03:44 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Félicé FilosoFo Yazılan:Aeon merkür-pluto kavuşumun olduğu sürece, her zaman bilgiye şüpheyle yaklaşman olası. Dozajını kaçırmadan şüphe etmek ise, her insan için gerekli.

haklısın.
dediğim gibi inanç tarafı ağırlıkta .
tecrübe ve bilgiyle o sorularda anlamını bulur.
11-19-2009 03:47 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Orçun
Kayıtsız

Cvp: RE: şüpheler
Félicé FilosoFo Yazılan:
Garavu Yazılan:mitoloji denince aklıma ata demirerin standup gösterisindeki bazı sözleri geldi gülücük

Mit: yalan demek zaten..Adı üstünde yani..Ama astrolojide bazı gezegenleri ve burçları anlamak için, hikayeleri açısından iyi malzemeler olduklarını düşünüyorum

Mitoloji fantazi demek, Homer'i hiç okudun mu bilmem ama aşk-ı memnuyla aynı kefeye koyuyosan bilemem, kıvanca benzemez gülücük
11-19-2009 06:04 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir