Değerlendir:
  • 20 Oy - 3.05 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Şems-i Tebrizi
Yazar Mesaj
pasifik
Kayıtsız

Cvp: RE: Şems-i Tebrizi
aeon Yazılan:
pasifik338 Yazılan:Şems-i tebrizi 'yi islam alimleri ansiklopedisinden okumuştum,bir kıssa var hakkında aynen yazıyorum
Şemsi tebrizi hazretleri Şam'dan Konya'ya gelirken ,yol üzerinde bulunan bir hana uğrayarak burada yatmak istedi.Fakat uğredığı bütün hanların dolu olduğunu,hiç kalacak yer olmadığını öğrenince,camide sabahlamak istedi.Camiye gidip yatsı namazını cemaatla kıldı.Cemaat dağıldığında,o hala duaya devam ediyordu.Duasını bitirdiğinde,camide kimse kalmamıştı.Cübbesini çıkarıp başının altına koyarak uzandı.Günlerce süren yolculuğun verdiği yorgunlukla hemen kendinden geçti.Bir müddet sonra caminin kapılarını kilitlemek üzere gelen görevli,camide birinin yattığını görünce,yanına yaklaşarak:'Burada yatılmaz kalk!' Şemsi tebrizi hazretleri doğrularak dedi ki:'benim kimseye bir zararım dokunmaz.Garibim,uzak yoldan geliyorum.Hanlarda da yatacak yer yokmuşbaşka kalacak bir yerim de yok.Bırak da burada sabahlıyayım'Camiyi kilitlemek için gelen dedi ki:'Beni uğraştırma,sana kalk dışarı çık dedim,yoksa yaka paça seni dışarı atmasını bilirim.'
Şemsi tebrizi bu sözler üzerine bir tuhaf oldu.Hemen ayağa kalktı.Cübbesini toparlayarak sessizce kapıdan dışarı çıktı .Camiden çıkmasını isteyen onun arkasından bakarken,aniden boğuluyormuş gibi oldu.Bunun üzerine'İmdat,boğuluyorum 'diye bağırmaya başladı.Bunu işiten imam koşarak geldi.Ona;'ne oldu,niye bağırıyorsun ?'diye sordu.Kayyum durumu anlatınca,hemen camiden çıkıp koşarak,Şemsi tebrizi hazretlerine yetişti.Kendisine dedi ki:'efendim o cahildir,bir terbiyesizlik etmiş,Ne olur affedin'Şemsi tebrizi hazretleri imam efendiye baktı.Üzüntülü bir şekilde buyurdu ki:'Onun işi benden çıktı,benim yapabileceğim bir şey yoktur.Ancak imanla ölmesi için dua edebilirim' yani böyle bir olay aklıma direkt pluto yu getirdi,ee şems senin benim dostum değil ki,Allah Teala'nın dostu dostun intikamı denilemez ama ona benzer bir olay
Elif şafak'ın aşk adlı romanında da Şems-i mevlanayı ilahi yönde manipule eden ,gizemli,esrarengiz,korkusuz bir insan vasfında anlatılmış,gerçek hayatı da bununla paralellik gösteriyor gibi,yani demek istediğim Şemsi tebrizi plutonikti sanırım gülücük

adamı boğdurana kadar.şems bir yer yatağı isteseymiş daha pratik olurmuş gülücük)

ben cami görevlisinin yerinde olsam aynı şeyi yapardım.şems çok dar bakış açısına sahipmiş.afferim görevini yapıyorsun diyeceği yerde.adamı ölümüne vesile olmuş. hehee

adamın öleceği vardı belki:D ben burada adamın ölümüne sebeb olmasından çok ölmeden önce hoşgörülü olmak dersini çıkardım dagülücük
11-27-2009 01:30 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Şems-i Tebrizi - SoL@RÎ$ - 10-26-2009, 12:57 AM
RE: Şems-i Tebrizi - Schatz - 10-26-2009, 01:03 AM
Cvp: RE: Şems-i Tebrizi - SoL@RÎ$ - 10-26-2009, 01:05 AM
RE: Şems-i Tebrizi - Schatz - 10-26-2009, 01:06 AM
RE: Şems-i Tebrizi - pasifik - 11-27-2009, 01:19 PM
Cvp: RE: Şems-i Tebrizi - aeon - 11-27-2009, 01:27 PM
Cvp: RE: Şems-i Tebrizi - pasifik - 11-27-2009 01:30 PM
Cvp: RE: Şems-i Tebrizi - aeon - 11-27-2009, 01:37 PM