Değerlendir:
  • 20 Oy - 3.8 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İbrahim Hakkı Erzurumlu
Yazar Mesaj
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

İbrahim Hakkı Erzurumlu
18 Mayıs 1703'te Erzurum'un Hasankale ilçesinde doğdu. Babası Derviş Osman, Erzurum'un tanınmış kişilerinden. Annesi Hanife Hatun'un soyu ise kendisini peygamber ilan eden İslamiyet'in kurucusu Muhammed'e kadar uzanıyor. İlk eğitimini babasından alan İbrahim Hakkı, yedi yaşındayken annesini kaybetti. Derviş Osman, eşinin ölümünden sonra Tillo'ya giderek burada yaşayan Kadiri şeyhlerinden İsmail Fakirullah'ın müridleri arasına katıldı. İbrahim Hakkı dokuz yaşındayken amcası Ali Efendi onu babasının yanına, Tillo'ya götürdü.

İbrahim Hakkı, Tillo'da tefsir, hadis ve fıkıh eğitimi gördü. Babasının arkadaşı Molla Muhammed al-Suhrani'den astronomi ve matematik dersleri aldı. İbrahim Hakkı, tasavvuftan edebiyata, dil, kelam ve ahlak konularından astronomiye kadar birçok eser veren İbrahim Hakkı, 18. Yüzyıl klasik İslam kültürünün Osmanlı'daki son temsilcilerinden biri sayılıyor.

Yerel değerler global fikirler....

Yükseleninin kova yada balık olduğunu bir iki kaynakta okumuştum.

Ek bilgi

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz. (1701-1780)

1701 tarihinde Erzurum’da doğdu.Mutasavvıf. Dokuz yaşındayken babasıyla Siirt'e gitti ve Tillo Köyü'ndeki Kadiri Seyhi Ismail Fakirullah'a bağlandi.1735'te Erzurum'a döndü. Üç defa hacca giden, Arabistan ve Mısır’ı dolaşan İbrahim Hakkı,1752'de İstanbul'da Sultan I.Mahmud Han’ın özel izniyle saray kitaplığıdan yararlandı. Şiirlerini İlahiname adı altında toplayan İbrahim Hakkı, ünlü eseri Marifetname'de çağının jeolojiden astronomiye, fizyolojiden psikolojiye kadar pek cok alandaki bilgilerini bir araya getirmeye çalıştı 1780 tarihinde öldü.

Osman Efendi adlı bir şeyhin oğludur. Babası saygın bir mutasavvıf idi ve İbrahim Hakkı'yı iyi bir eğitimle yetiştirdi.İbrahim Hakkı olgun bir düşünürdü. Yetmişten fazla eser yazdı. Eserleri arasında en meşhuru olan Marifetname adlı eseri, yaşadığı dönemin bütün bilgilerini kapsayan ansiklopedik özellikte bir eserdir.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Marifetname adlı eseriyle insanlara önce çevrelerindeki eşyayı, daha sonra kendilerini ve en sonunda da Tanrıyı bildirmeyi amaçlıyordu. Kitabın içindeki Kıyafetname adlı bölüm ise bir çeşit görgü bilimidir.Erzurumlu İbrahim Hakkı, dar çevresi içinde tasavvufu öğrenmişti. O, derin düşüncesiyle cisimlerin birleşmesini, hayatın doğuşunu, cinslerin gelişmesini yepyeni bir görüşle ortaya atmıştı.

Ona göre Tanrı önce "Kendi nurundan bir cevher var edip, andan cemi kainatı tedric ve tertib ile halk etmiştir; buna Cevher-i Evvel denir."

Erzurumlu İbrahim Hakkı'ya göre, bütün varlık küre şeklindedir: "Alemin her ne tarafına nazar olunsa şekli muhaddep görünür." "Arzda ve semada müşahede olunan bütün şekiller yuvarlaktır". Einstein bu görüşü ondan çok daha sonra matematiksel yollardan göstermiştir.İnsanların nazarında çok önemli bir yer işgal eden Marifetname adlı eseri defalarca basılmıştır.

[Resim: astrow2gw01balimguenlue.th.gif]
10-24-2009 03:07 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

RE: İbrahim Hakkı Erzurumlu
marifetnameyi biraz kurcalamıştım.
bilim,din ,şiir ,matematik ,cinsellik,astronomi vs,herşey var.
keşke doğum saatini bilsekte 9.ev i bulabilseydik.

tek diyebileceğim.ikizlerdeki ay,ona merak duygusunu aşılamış olması.
merkürünün boğada oluşu ve pluto karesi ve şiron karşıt açısıyla, insan ötesi konsantrasyona sahip olduğu olur.çünkü , o kitapları yazmak için sıkılmayan bünye şart.
ayrıca pluto birşeyleri derinlemesine idrak etmek yeteneğini de kişiye verir.yani yüzeysellikle yetinmez.
10-24-2009 11:57 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

kendisi bildiğim kadarıyla çok eşliymiş.
ikizlerdeki mars,venüs kavuşumu bu etkiyi bir nebze olsun açıklayabilir.
10-24-2009 07:55 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Cinsel tercihler ve eş sayısı konusunda bilgim yok ..

Daha çok eserlerini duydum ..
10-24-2009 09:19 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Cvp: RE: İbrahim Hakkı Erzurumlu
almira Yazılan:Cinsel tercihler ve eş sayısı konusunda bilgim yok ..

Daha çok eserlerini duydum ..

cinsel tercihlerini ben de bilmiyorum.ancak ,çok eşli olduğu merifetnamenin girişinde yazıyor.;)

dönemin özelliklerini de tabi hesaba katmalı.
10-24-2009 09:21 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

sevgili almira böyle ünlüleri ekliyorsun ve hakkında bilgilerde veriyorsun hatta kendi yorumlarını da katıyorsun hepsi güzelde , bu ünlülerin yıldız haritalarınıda ekleyebilirsen bizlerde birşeyler karalayabiliriz ok
açıkçası şu an üşeniyorum bu haritayı açmayı.

10-24-2009 09:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Olabilir ...

Dönemsel fikir yansımaları fakirleşen medeniyetler....

Her şey bilginin azalması ile alakalı ....

Bundan zaman kavranına geçiş yapılabilinir en azından....

Zamanın uzun bir çizgi değil daha çok boyutlu tek kare olduğu gibi ....

Olmuşluk ve bitmişlik ...An kavramı !

Şimdi ve burada Almanlarında dediği gibi ....

Eşliklik ,kadınlık, cariyelik, dönemsel yaklaşımlar....

Daha derin bir bilgi olayına dayanıyor olmalı..

Belkide güneş etkidir bu eş tutumu ..Boğa sonuçta ....
10-24-2009 10:01 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Yıldırım Yazılan:sevgili almira böyle ünlüleri ekliyorsun ve hakkında bilgilerde veriyorsun hatta kendi yorumlarını da katıyorsun hepsi güzelde , bu ünlülerin yıldız haritalarınıda ekleyebilirsen bizlerde birşeyler karalayabiliriz ok

Yıldırım hakılısın ne diyim ama şu imajine sitesini çözemmedim:(

Belki inanmayacaksın ama ...bir onu beceremiyorumgülücük)

Kafamı yormuyorum yoksa anlamadım mı bilmiyorum.

Böyle o siteyi açıp bakıyorum bakıyorum ama istediğim mi .....

off utandım
10-24-2009 10:03 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

almira Yazılan:
Yıldırım Yazılan:sevgili almira böyle ünlüleri ekliyorsun ve hakkında bilgilerde veriyorsun hatta kendi yorumlarını da katıyorsun hepsi güzelde , bu ünlülerin yıldız haritalarınıda ekleyebilirsen bizlerde birşeyler karalayabiliriz ok

Yıldırım hakılısın ne diyim ama şu imajine sitesini çözemmedim:(

Belki inanmayacaksın ama ...bir onu beceremiyorumgülücük)

Kafamı yormuyorum yoksa anlamadım mı bilmiyorum.

Böyle o siteyi açıp bakıyorum bakıyorum ama istediğim mi .....

off utandım

Neptünün Merkürünü karıştırmasına izin verme ( ciddiyim bazen senin mesajlarını okuduğumda benim bile kafam karışıyor , Neptününe söyle akılı olsun bizlerin zihinlerine sızmasın gülücük )

şimdi haritayı bana göndermişsin ,

ama önce http://imageshack.us/ sitesini anlatayım ok

1- siteye giriyorsun

2- Browse tıklıyorsun

3- arzu ettiğin resim yada yıldız haritasını bilgsayarında kaydettiğin bölümden ( resimlerim klasörü yada masaüstü gibi ) seçiyorsun

4- start upload tıklıyorsun

5- çıkan sayfada üst kısımda 4 alt kısımda da birkaç URL LİNKİ göreceksin

6- üstten 2.olanı sağ tıklayıp kopyala seçiyorsun

7- o linki foruma yapıştırıyorsun

-----------------

İbrahim Hakkı aeon'un dediği gibi güçlü bir Merküre sahip , onu Merküry Vip olarak düşünebiliriz ki zaten Ay-Venüs-Mars İkizler burcunda.

kendisi ikizler burcunun İLETME ihtiyacını YAZARAK ifade etmiş , nasıl bir konuşmacıdır bilen vamı ?

eğer ki çok konuşan bir Merküry değilse , bu ikizler burcu potaniyeli 12. ya 8.evinde de olabilir.
ve o da İLETME ihtiyacını YAZARAK beslemiş olabilir.

kendisi hakkında pek bilgim yok o sebeple soruyorum , radikal ve mevcut statüyle ( devlet , din ve din grupları ) sürtüşen birimidir merak ettim ?

merak ettim çünkü Satürn-Uranüs karesi var haritasında..

10-24-2009 10:19 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Derin
Kayıtsız

Cvp: İbrahim Hakkı Erzurumlu
:D bende epey zorlanmıştım imzamı eklemeye çalışırken

[Resim: astro2gw137ibrahimhakki.th.gif]
10-24-2009 10:20 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir