Değerlendir:
  • 30 Oy - 2.87 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dalai Lama (Dalay Lama)
Yazar Mesaj
Simurg Çevrimdışı
.
**

Rep Puanı: 1

Dalai Lama (Dalay Lama)
Dalay Lama veya Dalai Lama (Tibetçe: taa-la’i bla-ma; Çince: 达赖喇嘛 / 達賴喇嘛, Pinyin: Dálài Lǎmā), Tibet'in ruhani dini lideri.

14. Kutsal Dalai Lama, 6 Temmuz 1935'de kuzeydoğu Tibet'de dünyaya gelmiş, uzun aramalar sonucunda iki yaşındayken gösterdiği mucizelerle 13. Kutsal Dalai Lama'nın reenkarnasyonu olarak tanınmıştır. Ekim 1939'da Tibetin kutsal şehri Lhasa'ya yerleşmiştir.

1949'da yeni kurulan komunist Çin hükümeti Tibet'i işgal etmeye başlayınca genç yaşına rağmen ulusal kabine başkanlığı görevini de üstlenmek durumunda kalan Kutsal Dalai Lama dokuz yıl boyunca Çinli işgalcilere karşı barışçıl, şiddet karşıtı bir politika izlemiş, fakat Çin hükümeti giderek artan bir şiddetle kendilerine direnen savunmasız onbinlerce Tibet'liyi katletmiştir. Çinlilerin kutsal şehir Lhasa'yı kuşatmaya almaya başlamasıyla, Hindistan başbakanı Nehru'nun daveti üzerine Kutsal Dalai Lama barışçıl mücadeleyi sürdürmek üzere himalayaları aşarak 31 mart 1959'da Hindistan'a geçiş yapmıştır.

Kutsal Dalai Lama ile birlikte yaklaşık 80.000 Tibetli Hindistan'a geçiş yapmış ve buradan Hindistan'ın değişik yerlerine, Nepal, Bhutan ve dünyanın değişik yerlerine mülteci olarak yerleşmiştir (komunist Çin yönetiminden kaçabilenler bugün hala geçiş yapmaktadır).

Kutsal Dalai Lama, barışçıl politikaları ve Tibet'in özgürlüğü için şiddet karşıtı mücadelesi nedeniyle 10 Aralık 1989'da Nobel Barış Ödülü almıştır.

Bugün 73 yaşında olan Kutsal Dalai Lama'nın Sonsuz Şefkat Bodhisatvası'nın bedenli bir ifadesi olduğuna inanılır.

Vikipedi..

[Resim: dalaylama.th.gif]
10-19-2009 09:47 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Serena Çevrimdışı
Firebender
**

Rep Puanı: 3

RE: Dalai Lama (Dalay Lama)
ruhani liderlerden gidiyoruz gülücük
simurg, harika gülücük

Gülersen, herkes seninle güler. Ağlarsan, tek başına ağlarsın.
10-19-2009 09:53 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Simurg Çevrimdışı
.
**

Cvp: RE: Dalai Lama (Dalay Lama)
Serena Yazılan:ruhani liderlerden gidiyoruz gülücük
simurg, harika gülücük

Evet serenacığım gülücük
sen osho'yu ekledikten sonra aklıma geldi birazcık kopya çektimgülücük)
10-19-2009 09:54 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Kutsal Dalai Lama derken ?

bu gibi kişiler birer FİKİR ADAMI olabilirler ama kutsallıklarını filan kabul edemeyeceğim.

10-19-2009 10:12 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Simurg Çevrimdışı
.
**

Yıldırım Yazılan:Kutsal Dalai Lama derken ?

bu gibi kişiler birer FİKİR ADAMI olabilirler ama kutsallıklarını filan kabul edemeyeceğim.

Onlar için kutsal lider ..
10-19-2009 10:21 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Simurg Yazılan:

biliyorum efenim , benim için değiller bu fikrimi ilettim bende ;)

hem onlara bakacak olursak inekleride kutsal..
neyse Yaylığım tutmasın bu gece Neptünlüyüm ;)

10-19-2009 10:41 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Simurg Çevrimdışı
.
**

Yıldırım Yazılan:
Simurg Yazılan:

tamam ben de bir şey demedim .

Herkesin inancı farklı bize göre saçma olan onlara göre çok kutsal ve önemli ayrıca din konusuna hiç girmeyelim gözkýrpma
10-19-2009 10:45 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
coolhandsome
Kayıtsız

Simurg Yazılan:
Yıldırım Yazılan:
Simurg Yazılan:

tamam ben de bir şey demedim .

Herkesin inancı farklı bize göre saçma olan onlara göre çok kutsal ve önemli ayrıca din konusuna hiç girmeyelim gözkýrpma

Budist toplumda 'kutsal' sözcüğü ilahi olarak kullanılmaz..Onlara göre bu sözcük 'Sayın' ya da 'Yüce' gibi kavramlara eşdeğerdir..Dalai Lama da hiç bir zaman kendisinin 'kutsal' olduğunu dile getirmemiştir...
10-19-2009 11:35 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Serena Çevrimdışı
Firebender
**

Rep Puanı: 3

Dalai Lama Yengeç burcu ve yükseleni de Yengeç. Sulak arazilerin derin sezgiselliğini, dini hassasiyetini, korumacı içgüdülerini bütünüyle içinde taşıyan bir lider. Tümüyle sevgiye, korumaya ve tanrısallığa adanmış bir hayatı oldugunu, ruhunun seçtiği ASC ve Güneş burcundan hemen anlayabilmek mümkün.

1. ev Güneş , 5. ev Jüpiter ve felsefe evimiz olan 9. evdeki Satürn arasında oluşan büyük su üçgeni göze çarpmakta
BU üçgenin Satürn ayağı ; Neptün ve Ay kavuşumuyla zıtlaşarak uçurtma açı kalıbı oluşturuyor.

Balık burcundaki Satürn'ün Neptünle opozisyon bakış açısı yapması da son derece ilginç bir vurgu olsa gerek gülücük

Satürn'ün bulunduğı burç, ev ve aldığı ruhani doğrultudaki açılar, bu gezegeni klasik dünyevi anlamından çıkartıp tümüyle sevgi ve maneviyat odaklı kılıyor.

Satürn'ün klasik anlamda temsil ettiği sorumluluk; Dalai Lama'nın haritasında nefis eğitimi, öğretiyi yaymak konusundaki sorumluluklar, dini sorumluluklar şeklinde bir kisveye bürünmüş durumda.

Zaten Budist rahipler kendilerini ve nefislerini son derece sıkı şartlar altında eğitirler.

Yükselen ve Güneş yöneticisi olan Ay; Başak burcunda. Başak burcunun sembollerinden biri de ''Münzevi'' dir. Ve Dalai Lama da bir münzevidir. Başak burcunun temsil ettiği tüm saflık, temizlik ve insanlık adına hizmet duygularını Dalai Lama'nın kişiliğinde rahatlıkla gözlemleyebiliriz.

Ay, Neptün'le kavuşumda. Yine hassas, sezgisel ve manevi bir vurgu..
Felsefe evindeki Satürn ile opozisyon açı oluşturarak dengelenen ve topraklanan bir hassasiyet..

Mars Terazi burcunda ; Marslığını kaybetmiş ve pasifize olmuş bir Mars'tan söz edilebilir burada. Zira Dalai Lama, en kışkırtıcı provokasyonlara bile sonsuz bir olgunluk ve hoşgörüyle cevap vermiştir.

Merkür de yöneticisi İkizler burcunda.
Gayet aklıselim ve yerinde vurguların yer aldığı bir haritası var Dalai Lama'nın.

Çok fazla gerilim barındırmayan, güzel yerleşimlerin mevcut oldugu bir harita diye düşünüyorum..

Gülersen, herkes seninle güler. Ağlarsan, tek başına ağlarsın.
10-19-2009 11:50 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Simurg Çevrimdışı
.
**

Cvp: Dalai Lama (Dalay Lama)
Güneş-satürn trinesi,kendisini kabul ettirmesini sağlamış,etrafına dürüst,sorumluluk sahibi,güven veren biz izlenim yaratmış ayrıca dine düşkünlük vermiş.

güneş-jupiter trinesi,felsefi ve dini inançlarının güçlü olması,adalet için uğraşması,sosyal-toplmsal ve dini ilişkilerinin güçlü olmasına sağlamış.

jupiter,satürn trinesi,uzun süreli sorumlulukları taşıyabilme,güçlü inanç,din ve felsefe alanında çabalamak ve istikrarlı olma.

pluto 1evde ve yengeçte,özel görev için görevlendirilme,milliyetçilik ve dini duyguları,güçlü kişilik ve milletini korumak için çabalaması.

serena'nın da belirttiği gibi 9.evindeki ay-neptün kavuşumuna zıt olan satürn yıllarca sürgünde kalmasına neden olmuş olabilir.
10-20-2009 12:10 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir