Değerlendir:
  • 14 Oy - 2.43 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

OSHO
Yazar Mesaj
Serena Çevrimdışı
Firebender
**

Rep Puanı: 3

Cvp: RE: OSHO
\'tiyatral_gitarist\' pid=\'80352\' dateline=\'1272039973\ Yazılan:
' pid=' dateline= Yazılan:
'tiyatral_gitarist' pid='80346' dateline='1272036871 Yazılan:
'aeon' pid='80319' dateline='1272017324 Yazılan:kendisinin bir kitabını kitabını okudum , diğerine de başlayacağım.kitabını ve üslubunu gerçekten beğendim.şapkadan tavşan çıkartmaya çalışmıyor.yatıştırıcı yalanlar ve yarı-dorularla da işi yok.batılı insanın zihin ve ruh dünyasını iyi tahlil etmiş.hertürlü batılı kaynağı iyi biliyor.uzakdoğunun bilgeliğini insanların ulaşamayacağı tarzda anlatmıyor.dili çok sivri ; gandhiye salak dediğini biliyorum :D,ancak ,doğulu bilgelerin, hadi oaradan çakraları tıkalı pis batılı tarzında itici bir yaklaşımı yok.hehee.
özellikle korku kitabını okumanızı tavsiye ederim.herkesi yerden yere vuran osha, mevlana için , mistik alemin sultanı diyor.(bana ilginç gelmekle birlikte , hoşuma da gitti.böyle bir insanı barındıran topraklarda yaşadığım için.)
reenkarnasyona gelince , hiç bir doğulu ve mistik kaynak yoktur ki tekrar bedenlenme ve karmadan ayrı düşünülsün.gülücük
bence kitaba karşı önyargı yerine okunması gerekirir.insanın ufkunu genişletiyor.sonuçta hepimizin bir zihin süzgeci var.işinize yaramayanları veya inanç ve felsefenizle çelişenleri ayıklarsınız.

İslam ve dolayısıyla tasavvufta reenkarnasyon yoktur. gülücük

bir yakınımın cenazesine gittgimde, tabutun üzerinde, giden ruhların tekrar geri döneceklerine dair bir sure yazmaktaydı..
islam alemi de bu konuda kesin bir fikir birliğine varamıyor bana soracak olursanız.

Sevigili serena

Böyle bir sure mevcut değil - ki aksine şu şekilde bir sure mevcuttur ;

\" derlerde artık geri dönüş yoktur onlara .... gibi...

Senin bahsettiğin şey \'s olma\"ölümü tattıktan\\\" sonraki süreçleri anlatır.

İslamda tekrar dünyaya dönüş diye birşey yoktur.

Bu fikir ayrılığı denen şey ise olayı sapıtmaya çalışanların bulduğu, bilmeyenlere kullanılabilecek bir kapıdır sadece...
İşine geldiği gibi uydurmak diyebiliriz yani... gülücük
Cenaze üstündede böyle birşey yazmasıda çok enterasan. Hangi bölgede oldu bu olay merak ettim.

\'\'gittikleri gibi yeniden dirileceklerdir\'\' gibi bir sureydi..
ama belki de ahiret gününü de kastediyor olabilir. bilemiyorum..
bebek camiindeydi

Gülersen, herkes seninle güler. Ağlarsan, tek başına ağlarsın.
04-24-2010 12:30 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
tiyatral_gitarist
Kayıtsız

Cvp: RE: OSHO
\'Serena\' pid=\'80385\' dateline=\'1272054640\ Yazılan:
' pid=' dateline= Yazılan:
'Serena' pid='80348' dateline='1272038903 Yazılan:
'tiyatral_gitarist' pid='80346' dateline='1272036871 Yazılan:
'aeon' pid='80319' dateline='1272017324 Yazılan:kendisinin bir kitabını kitabını okudum , diğerine de başlayacağım.kitabını ve üslubunu gerçekten beğendim.şapkadan tavşan çıkartmaya çalışmıyor.yatıştırıcı yalanlar ve yarı-dorularla da işi yok.batılı insanın zihin ve ruh dünyasını iyi tahlil etmiş.hertürlü batılı kaynağı iyi biliyor.uzakdoğunun bilgeliğini insanların ulaşamayacağı tarzda anlatmıyor.dili çok sivri ; gandhiye salak dediğini biliyorum :D,ancak ,doğulu bilgelerin, hadi oaradan çakraları tıkalı pis batılı tarzında itici bir yaklaşımı yok.hehee.
özellikle korku kitabını okumanızı tavsiye ederim.herkesi yerden yere vuran osha, mevlana için , mistik alemin sultanı diyor.(bana ilginç gelmekle birlikte , hoşuma da gitti.böyle bir insanı barındıran topraklarda yaşadığım için.)
reenkarnasyona gelince , hiç bir doğulu ve mistik kaynak yoktur ki tekrar bedenlenme ve karmadan ayrı düşünülsün.gülücük
bence kitaba karşı önyargı yerine okunması gerekirir.insanın ufkunu genişletiyor.sonuçta hepimizin bir zihin süzgeci var.işinize yaramayanları veya inanç ve felsefenizle çelişenleri ayıklarsınız.

İslam ve dolayısıyla tasavvufta reenkarnasyon yoktur. gülücük

bir yakınımın cenazesine gittgimde, tabutun üzerinde, giden ruhların tekrar geri döneceklerine dair bir sure yazmaktaydı..
islam alemi de bu konuda kesin bir fikir birliğine varamıyor bana soracak olursanız.

Sevigili serena

Böyle bir sure mevcut değil - ki aksine şu şekilde bir sure mevcuttur ;

\" derlerde artık geri dönüş yoktur onlara .... gibi...

Senin bahsettiğin şey \'s olma\"ölümü tattıktan İslamda tekrar dünyaya dönüş diye birşey yoktur.

Bu fikir ayrılığı denen şey ise olayı sapıtmaya çalışanların bulduğu, bilmeyenlere kullanılabilecek bir kapıdır sadece...
Cenaze üstündede böyle birşey yazmasıda çok enterasan. Hangi bölgede oldu bu olay merak ettim.
\">
İslamda tekrar dünyaya dönüş diye birşey yoktur.

\" type=\"application/x-shockwave-flash\" width=\"425\" height=\"350\">
\'\'\\\' gibi bir sureydi..
ama belki de ahiret gününü de kastediyor olabilir. bilemiyorum..
bebek camiindeydi

Dediğin şey büyük ihtimalle heralde amentüdeki \"Vel ba’sü ba’del mevt.\" kısmı diye tahmin ediyorum

Yani mevt (ölüm anı) in akabinde ba\'s olacağıma (yeni bir bedenle yaşamıma devam edeceğime) iman ediyorum.

Ama bunu ölüp tekrar dirilmek olarak alıyorlar. Böyle bir şey yok. \"Yok olmak\" ve \"dirilmek\" yok.

Ghost filmi vardır hatırlarsanız. Öldüğünü bile anlamıyor. Ruhuyla \"yaşam\" ı hiç kesilmeden devam ediyordu. Ama dünyada değil... Kendi boyutunda...
Bir süre hem bu boyutta hem kendi boyutunu görebiliyor. SOnra tamamen kendi boyutuna geçiyordu.

OLay hemen hemen böyledir. Ölüm \"tadılır\"... Hiçbir kesinti ve geri dönüş olmadan devam... gülücük
04-24-2010 12:48 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Tuğçe Çevrimdışı
Venus Vip
Venus Vip
lt=

Rep Puanı: 30

RE: OSHO
bugün kitapevinde kitaplarına baktım,arkasözünde yazılanlar hoşuma gitti yani şu ana odaklanmak geçmişe yada geleceğe değil şu anı nasıl yaşadığımıza dair şeyler yazılıydı yoga yapmanında bedenimizi kullanarak tabi şu anı hissetmekte en büyük yardımcısı olacağı yazılıydı bence salt yoga değil en basitinden spor yapmak bile(bilinçli şekilde) faydalı olucaktır,hazır tatilken bu tarz şeylere el atıyım diyorum=)

oshodan bazı sözler;
İnsan anlamaya çalışacağına baskı kurar, ilişki kuracağına manipüle eder çünkü birisiyle ilişki kurmak büyük bir anlayış gerektirir.

Ve sana söylüyorum; gidecek hiçbir yol yok. Her şey bu anda. Bütün varoluş, bu anda toplanmıştır. Bu anın içine sığar. Bütün varoluş, yaşadığın anda akmaktadır. Hepsi bu.

Sakın unutma, ne zaman karşına bir seçenek çıksa, bilinmeyeni, riskli olan, tehlikeli ve güvencesiz olanı seç. Hiçbir zaman zarara uğramazsın.

Kendi deneyimine dayalı olmayan her şeyi sadece bir varsayım olarak kabul et.

Gerçek disipline sahip bir adam asla biriktirmez; her an öğrendiği şeyin öldüğünü hisseder ve tekrar cahil olur. Bu cahillik ışık saçar.
07-29-2010 04:17 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Tuğçe Çevrimdışı
Venus Vip
Venus Vip
lt=

Osho izlemek-nefes alış tekniği
Nefes almak son derece basit ve doğal bir olay ve günde yirmi dört saat hep var. Hiçbir gayret göstermene gerek yok. Bir mantrayı tekrar edecek olsan o zaman bir çaba sarf etmen gerekecek, kendini zorlaman gerekecek. “Ram,ram, ram,” diyecek olursan kendini sürekli germek zorunda kalacaksın. Ve pekçok kereler unutman kaçınılmaz. Üstüne üstlük Ram sözcüğü yine zihne ait birşeydir ve seni asla zihin ötesine götüremez.

Sadece nefesini izle; nefes içeri giriyor, nefes dışarı çıkıyor. İzlenecek dört nokta var. Nefesi görerek, nefesi hissederek sessizce otur.

İçeri giren nefes ilk nokta. Sonra nefes içeri girdiğinde durur; çok küçük bir andır, bir saniyeliğine durur. Bu izlenecek ikinci noktadır. Sonra nefes döner ve dışarı çıkar; bu izlenecek üçüncü noktadır. Sonra tekrar nefes tamamen dışarı çıktığında bir saniyeliğine durur. Bu dördüncü izlenecek noktadır. Sonra yeniden nefes içeri girmeye başlar... nefes döngüsü budur. Eğer tüm bu dört noktayı izleyebilecek olursan, bu kadar basit bir işlemin mucizelerine şaşıp kalacaksın çünkü zihin işin içine girmez.

İzlemek zihnin niteliği değildir; izlemek RUHUN, BİLİNCİN niteliğidir. İzlemek zihinsel bir işlem değildir. İzlediğinde durur, var olmayı durdurur. Evet, başlangıçta pek çok kereler unutacaksın ve zihin eski numaralarını yapmaya başlayacak. Ama unutmuş olduğunu hatırladığında pişman, suçlu hissetmeye gerek yok; sadece izlemeye geri dön, tekrar ve tekrar nefesini izlemeye geri dön. Yavaş yavaş zihin giderek daha az araya girer.

ve kesintisiz olarak 48 dakika nefesini izlediğinde aydınlanmış olacaksın. Şaşırtıcı gelecek sana; sadece 48 dakika! Çünkü onun pek zor olmayacağını düşüneceksin... sadece 48 dakika! Çok zordur. Pek çok kereler sadece kırk sekiz saniye ve sen zihnin kurbanı olmuş olacaksın! Önüne koyacağın bir saatle dene; başlangıçta altmış saniye uyanık kalamayacaksın. Sadece altmış saniyede, yani bir dakikada pek çok kereler uykuya dalarsın. İzlemeyi tamamen unutacaksın; saat ve izlemenin ikisi de unutulacak. Bir fikir seni alıp çok çok uzaklara götürecek; sonra aniden fark edeceksin... saate bakacaksın ve on saniye geçmiş. On saniyedir izlemiyordun.
Ama yavaş yavaş, -o bir hünerdir; bir uygulama değildir, bir hünerdir- yavaş, yavaş onu özümsersin. Uyanık olduğunbu birkaç an o kadar nefis bir güzelliğe sahiptir ki, öylesine büyük bir keyiftir ki bir kez o anların tadını aldığında tekrar tekrar geri gelmek isteyeceksin; nefes için bulunmanın, sadece orada olmanın saf coşkusu için, başka bir niyetle değil.

Unutma Yoga’da yapılanla aynı işlem değildir bu. Yoga’daki işlemin adı Pranaya’dır; bu tamamıyla farklı bir işlemdir, Pranaya’da derin nefesler alırsın, göğsünü giderek daha çok nefesle doldurursun, daha fazla oksijenle; sonra göğsünü mümkün olduğunca karbondioksitten tamamıyla boşaltırsın. Bu fiziksel bir egzersizdir, beden için iyidir ama nefes izleme ile hiçbir ilgisi yoktur

Nefes izlemede nefesinin ritmini değiştirmezsin. Uzun, derin nefesler almazsın, normalde yaptığından hiçbir şekilde farklı olmayan bir biçimde nefes verirsin. Kesinlikle doğal olmasına izin ver. Tüm bilincin tek bir noktada olsun; izlemede.

Ve eğer nefesini izleyebilirsen, o zaman başka şeyleri de izlemeye başlayabilirsin. Yürürken yürüdüğünü izleyebilirsin, yerken yediğini izleyebilirsin. Ve nihayetinde, en son aşamada uyuduğunu da izleyebilirsin. Uyuyorken kendini izleyebildiğin gün başka bir dünyaya taşınırsın. Beden uyumaya devam eder ve içerde bir ışık parlayarak yanmaya devam eder...

Uyanıklığın kesintiye uğramadan kalır. O zaman günde yirmi dört saat izleme alttan alta akmaya devam eder. Birşeyler yapmaya devam edersin... dış dünya için hiçbir şey değişmemiştir ama senin için her şey değişmiştir.
07-29-2010 05:08 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

RE: OSHO
oshonun korku kitabını okumuştum ve tam satürnalar için bir el kitabı gibi.tavsiye ederim.
07-29-2010 05:18 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Tuğçe Çevrimdışı
Venus Vip
Venus Vip
lt=

aşk için ne demiş
''gerçek aşk, paylaşır; diğerini sömürmek değildir, diğerine sahip çıkmak değildir. sorun, sen diğerine sahip çıkmak istediğin zaman doğar: diğeri de sana sahip çıkabilir. ve eğer diğeri daha güçlüyse, daha çekiciyse; doğal olarak, köle durumuna sen düşersin. eğer diğerinin sahibi olmak istiyorsan, “köle durumuna düşebilirim” diye korkarsın. eğer diğerine sahip çıkmak istemiyorsan, diğerinin sana sahip çıkabileceğinden de korkmazsın. aşk, asla sahip çıkmaz.

aşk asla sahip çıkmaz va aşka asla sahip çıkılamaz. gerçek aşk seni özgürlüğe götürür. özgürlük en yüksek zirvedir, en yüksek değer. ve aşk da özgürlüğe en yakın olandır; aşktan sonraki adım, özgürlüktür. aşk, özgürlüğe karşı değildir; aşk özgürlüğe giden bir basamaktır. işte farkındalık sana bunu gösterir; aşkın özgürlüğe götüren bir basamak olarak kullanılacağını. eğer aşıksan, diğerini özgür bırakırsın. ve diğerini özgür bıraktığın zaman, diğerinden özgürleşirsin de.

aşk bir paylaşımdır, sömürü değil. aslında aşk, hiçbir zaman çirkinlik ve güzellik kavramlarıyla düşünmez. şaşırırsın: aşk hiçbir zaman çirkinlik ve güzellik kavramlarıyla düşünmez. aşk sadece davranır, yansıtır, meditasyon yapar; hiçbir zaman düşünmez. evet, bazen biriyle uygun düştüğün olur; birden her şey uyuma kavuşur. bu güzellik, çirkinlik meselesi değildir. bir uyum, ritim meselesidir.

aslında güzel insan da yok, çirkin insan da yok. çirkin insan biriyle uyumlu olabilir; o zaman çirkin insan o insan için güzeldir. güzellik, uyumun bir gölgesidir. aslında bir insana güzel olduğu için aşık olmazsın; oluşum bunun tam tersidir. birine aşık olduğun zaman, o insan güzel görünür. güzellik fikrini getiren, aşktır; tersi olmaz.''
07-29-2010 05:34 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir