Değerlendir:
  • 14 Oy - 2.43 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

OSHO
Yazar Mesaj
Serena Çevrimdışı
Firebender
**

Rep Puanı: 3

OSHO
Kalıpları kıran pek çok yeni fikir ve meditasyon teknikleriyle ''provokatif mistik'' olarak da bilinen, 20. yüzyılın en ünlü mistiklerinden Osho ;

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?wgid=...i8fAEvEz4K

[Resim: th_41899_osho_laughing_photo_122_599lo.jpg]

Osho Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinindeki Kuchwada’da, 1931 yılının 11 Aralık günü dünyaya gelmiştir. İlk çocukluk yıllarından itibaren, başkaları tarafından verilen bilgiler ve inançları edinmektense gerçekliği kendisi deneyimlemekte ısrarcı olan asi bir ruhu vardı.

Yirmi bir yaşında üniversite öğrenimini tamamladı ve Jabalpur Üniversitesinde yıllarca felsefe dersleri verdi. Aynı zamanda da tüm Hindistan’ı dolaşıp konuşmalar yaptı, halka açık tartışmalarda tutucu dini liderlere meydan okudu, geleneksel inanışları sorguladı ve hayatın tüm alanlarından insanlarla bir araya geldi.

Osho kendi hayatını anın zamansız boyutunda yaşamanın kapısını keşfetmiş birisidir. O kendisi “gerçek bir varoluşçu” olarak adlandırmıştır. İnanç sistemlerini ve çağdaş insanın psikolojisini anlamasında ufkunu genişletecek bulabildiği herşeyi, ama herşeyi okudu. 1960’ların sonlarına doğru Osho, artık kendi dinamik meditasyonlarını geliştirmeye başlamıştı. Meditasyonun o rahat, düşüncelerden arınmış durumunu keşfetmeyi umut edebilmesi için öncelikle geçmişin modası geçmiş yöntemlerinin ve günümüz modern hayatının getirdiği sıkıntıların ağırlığı altında ezilen çağdaş insanın çok derin bir ruhsal temizlenme sürecinden geçmesinin şart olduğunu söylemişti Osho.

1970’lerin başlarında ilk olarak bazı Batılılar Osho’dan haberdar olmaya başladılar. 1974’te Hindistan’ın Pune şehrinde onun çevresinde bir komün kuruldu ve başlangıçta Batı’dan tek tük gelen ziyaretçiler, sonradan gittikçe çoğaldı.

Osho insan bilincininin gelişiminin tüm yönleri hakkında konuşmalar yaptı. Çağdaş insanın ruhsal arayışı için önemli olan şeylerin özünü, entellektüel anlayış ile değil, kendi varoluşsal deneyimiyle süzdü.

O hiçbir geleneğe ait olmadığını açıklamıştır. – “Ben tamamıyla yepyeni bir dinsel bilinçliliğin başlangıcıyım” demiştir. Ayrıca, “Lütfen beni geçmiş ile bağlantılandırmayın, onu anımsamaya bile değmez” der.

Yakın öğrencilerine ve dünyanın her yerinden izleyenlerine yaptığı konuşmalar otuzdan fazla dile çevrilmiş ve altı yüzden fazla cilt halinde yayınlanmıştır.

Osho 1985 yılında göçmenlik yasalarını ihlal etmek suçlamasıyla gözaltında olduğu sırada 19 Ocak 1990 tarihinde bedenini terk etti. Osho taraftarları Oshonu Amerikan hükümet ajanlarınca zehirlenerek öldürüldüğünü iddia etmektedirler.

Onun Hindistan’daki komünü, meditasyon, terapi, beden çalışmaları ve yaratıcılık programlarına katılmak için ya da sadece bir Buda Alanının içinde olmayı deneyimlemek isteyen binlerce uluslararası ziyaretçiyi çekerek, dünyanın en büyük ruhsal gelişim merkezi olmaya devam etmektedir.

Gülersen, herkes seninle güler. Ağlarsan, tek başına ağlarsın.
10-19-2009 12:50 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

RE: OSHO
son anlatımı hatırlayalım ,

Güneş-Jüpiter-Uranüs arasında Büyük ATEŞ üçgeni görünüyor bu kişide..

+

Oğlak burcunda Stelyum var ancak ,

stelyuma güçlü açı yapan 2 gezegene dikkat !

Uranüs ve Plüto = değişimin , reformun , dönüşümün eskiye ait olanları yıkmanın 2 planeti...

10-19-2009 01:56 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Serena Çevrimdışı
Firebender
**

Osho'nun kitaplarını okudum. Çok sivri ve açık bir dil kullanır. Mesela '' Sizin dini önderleriniz yalan söylüyorlar! Hepinizi kandırıyorlar !!! '' tarzında beyanları yer alır. Kaleminden adeta zehir damlayan , okuyucuyu sarsan bu asabi üslubunda Merkür- Mars kavuşumuna kare açıyla bakan Uranüs'ün etkisi büyük olsa gerek..

10-19-2009 02:03 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: RE: OSHO
Serena Yazılan:Osho'nun kitaplarını okudum. Çok sivri ve açık bir dil kullanır. Mesela '' Sizin dini önderleriniz yalan söylüyorlar! Hepinizi kandırıyorlar !!! '' tarzında beyanları yer alır. Kaleminden adeta zehir damlayan , okuyucuyu sarsan bu asabi üslubunda Merkür- Mars kavuşumuna kare açıyla bakan Uranüs'ün etkisi büyük olsa gerek..

evet çok iyi tespit etmişsin Serena verygood

Uranüsün Koç burcundan Marsa ve Merküre sert bakıyor olması ayrı bir vurgu olarak ele alınabilir.

açıklamasını şöyle yapabiliriz ; KOÇ arenasından ( önderler ) Bağımsızlaşmak ( Uranüs )

10-19-2009 02:14 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Serena Çevrimdışı
Firebender
**

Koç burcundaki Uranüsün Marsa kare bakması gerçekten ilginç bir vurguymuş..
Aslında Oğlak etkilerinden dolayı bir süre muhtemelen kendisi de geleneksel olanı incelemiş olsa gerek. Sonrasındaysa Oğlak burcunda seyreden Venüs , Mars , Merkür 'ün ifade ettiği ; aşk, seks, ilişkiler,felsefe ve eğitim alanındaki bilinen tüm geleneksel duruşlara , senin de dediğin gibi önder ve kural yıkıcı Uranüs Koç ile meydan okumuş olabilir.

10-19-2009 02:31 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
optimus_prime Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 0

bence bu adam dzenbazın birisine benziyorgülücük
10-19-2009 05:44 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Serena Çevrimdışı
Firebender
**

optimus_prime Yazılan:bence bu adam dzenbazın birisine benziyorgülücük

sevgili optimus,
önyargılı olursak ilerlemeye de olanak olmaz.
osho kural tanımayan felsefi üslubuyla pek çok uyutulmuşluğu gerçekten de ateşleyen bir yaklaşıma sahip.
yaşam üzerine çok doğru ve yerinde tespitlere sahip oldugunu düşündüğüm bir filozof.
düzenbaz olarak nitelemeden önce, kesinlikle en az bir kitabını okumanı tavsiye ederim..

10-19-2009 06:08 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
SeLiN Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Serena haklısın ama tam bi uranyendende böyle bir sentezi kolay kolay duyamazsınız gibime geliyor güneş-mars kova kare uranüs ama satürnün konumunu bilemem.Yinede bir soralım neden böyle düşünüyorsunuz sayın optimus?
10-19-2009 06:09 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
optimus_prime Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Miss Merkury Yazılan:Serena haklısın ama tam bi uranyendende böyle bir sentezi kolay kolay duyamazsınız gibime geliyor güneş-mars kova kare uranüs ama satürnün konumunu bilemem.Yinede bir soralım neden böyle düşünüyorsunuz sayın optimus?

Serena Yazılan:
optimus_prime Yazılan:bence bu adam dzenbazın birisine benziyorgülücük

sevgili optimus,
önyargılı olursak ilerlemeye de olanak olmaz.
osho kural tanımayan felsefi üslubuyla pek çok uyutulmuşluğu gerçekten de ateşleyen bir yaklaşıma sahip.
yaşam üzerine çok doğru ve yerinde tespitlere sahip oldugunu düşündüğüm bir filozof.
düzenbaz olarak nitelemeden önce, kesinlikle en az bir kitabını okumanı tavsiye ederim..

önyargı için soylememiştim..haritasına bakarak soyledım sadece..koc burcunda uranusu var ve uranus koc burcunda çok düşer..koc dusunmeyı sevmez sadece eylemı sever..üstelik mars-merkur kavusumuna kare acı yapmıs ki buda bakıs acısını iyicene daraltır ve menfaatçilik verir..uranus koc burcunda etkileyici ve entellektüel bir konusma tarzı verır..insanları etkilecı konusmalarıyla cevresıne topluyor ama cok sey bildiginden degıl aslında..koç ve mars kendisini en iyi ifade eden burctur..ama ayrıca bencillik burcudur..uranus kollektif bir gezegendir ve koc burcunda rahat etmez..ayrıca gezegenlerin cogu oglak,koc ve aslanda..aslandaki jupiter rahat etmez..aslan egoist ve subjektif bir burctur..jupiter burda ve jupiterin yonettigi burc yani yayda gunesı var..yanlızca kendi inanclarına inanan baska dusunceleerı fikirleri umursamayan hatta anlayamayan birisinden bahsedebiliriz..ayrıca oglaktakı gezegenler plutodan da zıt acı almıs hemde yengec burcundakı pluıto..iyicene menfaatçilik one planda yanii..yengec de oncu bir burctur..bu adamda liderlik ozellıklerı fazla ama iyi ve akıllı bir lider degıl..oglak akıl burcudur tamam ama oglak yuksek akılla ilişkilidir yani kovayı ilkogretim yıllarımıza oglagıda üniversite yıllarımıza benzetebiliriz eger ilkogretim yıllarımızuı tamamlayamazsak üniversteye gidemeyiz..daha onceki mesajlarımda kova burcunun bitti yerden oglak burcu baslar demıstım..yani oglagın aklından fazla yararlanamayacaktır bu kişi..zaten tipik bir koc gibi konusmus kendiside..gecmısi ve gelecegı umursamıyor sadece suanı dusunuyor ve bunuda kendisine bir inanc haline getirmis..diger inanısları arastırma zahmetine bile girmemıstır bence..zaten arastırsada anlayamazz koc burcu etkisi yuzunden cunku kocc sadece kendine inanır ve digerlerını rakıp olarak gorur sadece..bu kişinin cok dar bir bakıs acısı var bence..ama oncu gruptakı birikimlerı yuzunden lidelik vasıflarınada sahip..ayrıca basak burcunda neptunu var ve merkure ve marsa trine yapmıs..yani gercek kişiligini cok iyi gizliyor aslında o yumsak tavırları arkasında cok iyi bir insan olmadıgını dusunuyorum..aldatmak ve aldatılmak ikiside neptunle ilgilidir..trin acı oldugunu dusunursek aldatılmayacaktır ama aldatacaktır..pluto-jupiter-uranus-saturn arasında olusan acılarda sohretine sohret katmıs..10 evde balık burcunda yani halkı aldatıyor demek bence bu..
10-19-2009 06:45 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

optimus_prime Yazılan:..üstelik mars-merkur kavusumuna kare acı yapmıs ki buda bakıs acısını iyicene daraltır ve menfaatçilik verir..

uranüs.merkür açılarının ben aksine vizyonu geliştireceğini düşünüyorum.sert bile olsa.
uranüs aşkın zeka , üst zeka ,teknoloji ve mucitlikle düşünüyorsak.
vizyonu daraltmak bir yana aksine geliştirir.ben hiç dar bakış açısına sahip mucit görmedim.aksine, olanın dışında düşünüldüğü için yenilikler bulunur.saturn duvarını aşmak için uranüs var.
90 olduğu için belki geleneksele karşı daha ,sert yıkıcı bir tarzı olabilir.ancak , dar bakış açısı sözüne katılmıyorum.
10-19-2009 06:54 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir