Değerlendir:
  • 14 Oy - 2.36 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Etil Alkol
Yazar Mesaj
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

Rep Puanı: 0

Etil Alkol
Alıntı:Alkolün Vücuda Etkileri

Alkol alındıktan sonra hızla ince bağırsaktan kana karışır. Kana karışan alkol miktarına göre, beyinin çalışmasını yavaşlatır. İçki içen kişinin kanına karışan alkol miktarı,

* Belirli bir zamanda ne kadar içtiğine,
* Vücut ölçülerine, cinsiyetine, vücut yapısına ve metabolizmasına,
* Midedeki yiyecek çeşidine ve miktarına göre değişir.

Alkol kana karıştıktan sonra, hiçbir yiyecek ya da içecek onun etkisini azaltmaz. Bazen meyve şekeri, alkolün kandan dışarı atılımını hızlandırabilir ve böylece etkisi daha kısa sürer.

Normal bir yetişkinin metabolizması saatte 8.5 gr. alkolü (bir biranın 3/2’si) sindirip vücuttan atabilir. Ancak, bu rakam kişinin, fizik yapısına, cinsiyetine, böbreklerinin durumuna ve genetik özelliklerine göre önemli değişiklik gösterir.

Etkileri

Alkolün ya da herhangi bir Uyuşturucunun Etkisi Aşağıdaki Faktörlere Bağlıdır:

* Bir seferde alınan miktar
* İçkinin içilme şekli
* İçkinin hangi şartlar altında içildiği (yer, kişinin psikolojik durumu, duygusal durumu, yanında başkalarının olup olmaması, herhangi başka bir madde alınıp alınılmadığı (uyuşturucu vb.)

Alkolün etkilerindeki en önemli faktör kana karışan miktardır. Aşağıdaki tabloda alkolün kana karışma miktarları ve etkileri gösterilmiştir. Sol tarafta 1 desilitre kana karışan alkol miktarı mililitre cinsinden verilmiştir.

Kana karışan alkol (ml/dl)

Yaptığı Etki

50 ml.

(Çakır Keyif)

Sıcaklık hissi, yüz kızarması, algı yavaşlaması, rahatlama

100 ml.

(Açık Sarhoşluk)

Algılama yavaşlaması, kendini dizginleyememe, dikkatini verememe, kontrolsüzlük. Reflekslerin yavaşlaması, kaslara hakim olamama.

150 ml.

(Sarhoşluk)

Sersemleme hissi, kaslara, hareketlere hakim olamama, konuşmanın bozulması, çift görme, hafıza ve anlayış kaybı.

250 ml.

(Aşırı Sarhoşluk)

Ayakta duramama, kusma, sızma.

350 ml.

(Koma)

Bilinç kaybı, idrar kaçırma, düşük ateş, düşük tansiyon, solunum yavaşlaması, terleme

500 ml.

Ölüm ihtimali

İnternetten bulduğum yukarıdaki bilgiler (güvenirliği kesin değildir) , alkolün etkileri hakkında az çok fikir sahibi olmamıza yardımcı olmuştur diye umuyorum.

Esas üzerinde durmak istediğim, Alkol alınımının astrolojik olarak irdelenebilmesi. Yani alkol aldığımızda, haritamızdaki hangi potansiyellerin daha aktif hale geldiğini, hangi potansiyellerin daha pasif hale geldiğini irdeyelim istiyorum.

Yukarıdaki bilgilere bakaraktan, 50-100 ml alkolün çok masum durduğunu düşünüyorum =) Tabii herkese etkisi farklıdır alkolün. Genelde gözlemlediğim ;

- Duyguların serbest kalması

- Gerekli/Gereksiz Cesaret ve Özgüven

- Ya aşırı keyif yada aşırı melankoli ( ben genelde keyifleniyorum gülücük) )

falan filan diye devam eder ...

Peki astroloji olarak alkol aldığımızda başımıza neler geliyor acaba ??

Çok da konu hakkında bilgi sahibi olmasam da, gözlemlerime göre çoğu insanın maskesi düşüyor. Yani yükselen pasifize oluyor.

Ay'ımız, dışarıya daha rahat kanalize oluyor galiba

8. ve 12. ev teması çoşabilir diye düşünüyorum, alkol onları deşifre edebilir yada günışığına çıkarabilir.

Merkür'ümüz hafiften yalan oluyor galiba gülücük)

Güneş konusunda baya şüpheliyim. Acaba bağlarından kurtulup kendini gösteriyor mu ?? Yoksa etil alkol mağdurlarından biri mi oluyor ??

Sizlerden tek ricam, dini yargılar dahilinde değerlendirmemeniz. Muhtemelen din kavramının bize neleri öğütlediği konusunda fikir ayrılığımız yoktur, bu yüzden çift vurgu yapmaya gerek yok.

Herkes dedi merak içinde
Ölümden sonra hayat var mı diye,
Boşuna düşünürler
Sanki hayat varmış gibi ölümden önce ...
10-14-2009 12:11 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
SoL@RÎ$ Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 2

RE: Etil Alkol
bilinç altını kontrol eden mantık mekanizması kalkıyo bilinç derinliklerindeki korkular acılar gün yüzüne cıkınca kontrol merkezi olmayınca deli cesareti ve mantıksız bir sürü hayaller ve serzenişler vs.bela acıo insanların basına:Dasırı sisli ortam hmmm kesin neptün parmagı var bu işte

<3<3<3<3 Değişmeyen Tek Şey "" Degişimin"" Kendisidir <3<3<3<3

ємѕαℓѕiz ∂üşℓєя ask
10-14-2009 01:17 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

hiç içmediğim için nasıl birşey olduğunu bilmiyorum , merakımda yok açıkçası.

tespitlerinde doğru bir mantık olduğunu söyleyebiliriz , maskenin düşmesi , Ay burcunun ifadesi , SU evlerinin tetiklenmesi vb.

alkol ve etkileri , astrolojide Neptünle bağdaştırılabilir hatta Neptünle ilgili , içmeden sarhoş eder diyebiliriz ;)

10-14-2009 01:42 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

Laf aramızda, amine alkol alsa nolur acaba onun 12. evi gülücük)

Aslında bu yöntemle, çevremizdeki insanların saklı yanlarını iyi analiz edebilme şansımız olur. Buarda Kayli biraz kötümser bir ortam tasvir etti ama, gerçekten içmeyi bilen insanlarla içmek paha biçilemez doğrusu. Yani 3 kişiysen bir 70'liği aşmadan (ortalama bir değer) demlenilen bir masanın sohbeti , normaline göre daha samimi olacaktır. Bir yandan da daha az strateji içerecektir. Yani pot kırmak , saklanan düşüncelerin biraz cesaret ile söylenmesi vb. durumlar kavgalara da sebebiyet verebilir.

Onu bunu bırakalım da, beraber içmeyi düşündüğümüz adamın haritasına bakıp da bizi neler beklediğini az çok kestirebilir miyiz =)

Herkes dedi merak içinde
Boşuna düşünürler
10-14-2009 01:53 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
uranus Çevrimdışı
.
Uranyen Vip
lt=

Rep Puanı: 15

"şerefe" sözünün anlamını biraz hatırlamakta fayda var...
o masada konusulan o masada kalır...anlamını tasır... dolayısıyla pot kırmanın, saklanan dusuncelerin cesaretle söylenmesi filan bence cok normal ve soylenebilir, potlar kırılabilir... neticede "serefe" diyoruz cunku... Bardağı tasırmadıktan sonra bence önemi yok... usulüne göre, edebine göre içtikten sonra önemli degil bence ...saklı defterlerin dostlar arasında açılması, eski şeylerin masaya yatırılması ve tartısılması edebine göre bence cok iyi oluyor... ayrıca bir söz vardır, hatırlatmak isterim... kişiyi çözemiyorsan ve anlamak istiyorsan, ya seyahate gidersin ya da içki masasında anlarsın...

neptunle alakası var elbet... neptun hayal gucunu tetikliyor cunku... kişi neptunikse, zaten alkol almasina bile gerek yok, ruyaların adami olur, baska alemlerde dolasır durur... neptunu yogun olan haritalarda, mesela 1. evde ve asc ye yakın duruyorsa, kişi herkesi guzel anlar ama beni kimse neden anlamiyor yahuuu deyip, anlaşılmaz oldugunu anlayıp, kurtuluşu içmekte bulur....hapçı da olabilir...yani etrafına uyum sağlayamaz ve egitim, kultur filan feşmekandan da yoksunsa içerek ortamdan kaçmaya çalısır...melankoli havalara da kolay girer bu yuzden...Ama neptun - saturn olumlu açılarında bunu kolay kolay yapamaz...
Uranus 1. evde kişiye radikal bir tarz verir ve bu radikal tarzı cok yogunsa, cevresiyle cok farklıysa kişi yine uyum sorunu yaşar ve kaçar o da... onun da alkol bağımlılığı olma şansı , şanssızlığı gülücük))) var....

sevgiler...

Mutluluğumun sınırı, başkalarının mutsuzluk sınırına kadardır.
10-14-2009 05:38 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
uranus Çevrimdışı
.
Uranyen Vip
lt=

Rep Puanı: 15

bir de şu var...
fazla içtiginde yıldızları daha yakın hissedersin kendine... marstan enerji ısınları daha kolay bulur seni, venusten aşk sinyalleri hemen geliverir, ay hormonlarını harekete geciriverir, saturn gulerek yaklasır sana ve "hadi sana bir firsat, birak tutuculugu, alışkanlıklarını, napicaksan yap..." der. uranus özgürlük rüzgarları yollar polise bile kafa tutarsin, "rahat birakin lan beni..." dersin... en uzak gezegen pluton allahtan uzaktadır fazla yaklaşamaz, coook içmen lazım onu yakın hissetmen için ve gercekten cook içersen... " tamam bosanırız olur biter..." diyebilirsin... ve köklü değişimleri bir çırpıda gercekleştirirsin... ya da "hadi evlenelim" de diyebilirsin tabiii... bu daha da köklü, kökten, kölelik... ay pardon yaaa dilim sürçtü de... bir değişim oluverir.... gülücük))) ...güzel konu.... hadi şerefe....
sevgiyle kal...

Mutluluğumun sınırı, başkalarının mutsuzluk sınırına kadardır.
10-14-2009 05:47 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

Cvp: RE: Etil Alkol
uranus Yazılan:"şerefe" sözünün anlamını biraz hatırlamakta fayda var...
o masada konusulan o masada kalır...anlamını tasır... dolayısıyla pot kırmanın, saklanan dusuncelerin cesaretle söylenmesi filan bence cok normal ve soylenebilir, potlar kırılabilir... neticede "serefe" diyoruz cunku... Bardağı tasırmadıktan sonra bence önemi yok... usulüne göre, edebine göre içtikten sonra önemli degil bence ...saklı defterlerin dostlar arasında açılması, eski şeylerin masaya yatırılması ve tartısılması edebine göre bence cok iyi oluyor... ayrıca bir söz vardır, hatırlatmak isterim... kişiyi çözemiyorsan ve anlamak istiyorsan, ya seyahate gidersin ya da içki masasında anlarsın...

Genel Kültür olarak kabul edeceğim, "şerefe" sözünün anlamını paylaştığın için teşekkür ediyorum. Gerçekten "şerefe"nin anlamını bilmiyordum, garip bir şekilde de daha önce irdelememişim bunu. Heralde 2-3 saniye sonra hissedecek olduğum hafif yakıcı, hafif acı tadın heyecanından olsa gerek =)

uranus Yazılan:bir de şu var...
fazla içtiginde yıldızları daha yakın hissedersin kendine... marstan enerji ısınları daha kolay bulur seni, venusten aşk sinyalleri hemen geliverir, ay hormonlarını harekete geciriverir, saturn gulerek yaklasır sana ve "hadi sana bir firsat, birak tutuculugu, alışkanlıklarını, napicaksan yap..." der. uranus özgürlük rüzgarları yollar polise bile kafa tutarsin, "rahat birakin lan beni..." dersin... en uzak gezegen pluton allahtan uzaktadır fazla yaklaşamaz, coook içmen lazım onu yakın hissetmen için ve gercekten cook içersen... " tamam bosanırız olur biter..." diyebilirsin... ve köklü değişimleri bir çırpıda gercekleştirirsin... ya da "hadi evlenelim" de diyebilirsin tabiii... bu daha da köklü, kökten, kölelik... ay pardon yaaa dilim sürçtü de... bir değişim oluverir.... gülücük))) ...güzel konu.... hadi şerefe....
sevgiyle kal...

Çok güzel betimlemişsin ... Adamı alkolik yapar bu sözler vesselam gülücük)

Yazının en çok Satürn kısmı hoşuma gitti ;

saturn gulerek yaklasır sana ve "hadi sana bir firsat, birak tutuculugu, alışkanlıklarını, napicaksan yap..." der.

Hayalimdeki satürn imajı ile uzaktan yakından alakası yok . Lisedeki okul müdürünün, " hadi bendensin, yak bi marlboro" deyip de, okulun bahçesinde öğretmenler odasına karşı sigara içmek gibi bişi... Hani öyle Satürn'e can kurban ... Her haftasonu içilir öyle bir Satürn için hehee

Herkes dedi merak içinde
Boşuna düşünürler
10-14-2009 06:37 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

benimde içesim geldi , çay tabii ki gülücük

10-14-2009 07:09 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

Yıldırım Yazılan:benimde içesim geldi , çay tabii ki gülücük

Kahvenin içine bir kapak viski güzel gidiyor. Ama çayda nolur bilemem =)

Herkes dedi merak içinde
Boşuna düşünürler
10-14-2009 07:10 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sessizgidiş Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 1

uranus Yazılan:"şerefe" sözünün anlamını biraz hatırlamakta fayda var...

neptunle alakası var elbet... neptun hayal gucunu tetikliyor cunku... kişi neptunikse, zaten alkol almasina bile gerek yok, ruyaların adami olur, baska alemlerde dolasır durur... neptunu yogun olan haritalarda, mesela 1. evde ve asc ye yakın duruyorsa, kişi herkesi guzel anlar ama beni kimse neden anlamiyor yahuuu deyip, anlaşılmaz oldugunu anlayıp, kurtuluşu içmekte bulur....hapçı da olabilir...yani etrafına uyum sağlayamaz ve egitim, kultur filan feşmekandan da yoksunsa içerek ortamdan kaçmaya çalısır...melankoli havalara da kolay girer bu yuzden...Ama neptun - saturn olumlu açılarında bunu kolay kolay yapamaz...
Uranus 1. evde kişiye radikal bir tarz verir ve bu radikal tarzı cok yogunsa, cevresiyle cok farklıysa kişi yine uyum sorunu yaşar ve kaçar o da... onun da alkol bağımlılığı olma şansı , şanssızlığı gülücük))) var....

sevgiler...

Benim uranüs-neptün-asc kavuşumum var..böyle durduğuna bakmayın çünkü oğlaktalar gülücük dizginlenmiş bi muhteşem 3lü ;) ama neptünden çektim..hep boş hayaller,dış dünyayla hayal alemini krıştırma vs..hayallerim hep oğlak gibi oldu aynı zamanda,bişeyi alma,hırs yapma vs. uranüste beni çok farklı yaptı ve dediğiniz gibi insanlardan da daha da farklılaştırdı ve ayırdı.. şimdi gelelim alkolle etkisi.alkol sevemedim,sevmiyorum..12.evim yay gezegen de yok jüpiter ise 8.evde..yani öyle anime gibi bir 12. eve sahip depğilim gülücük

ama şey düşünüyorum acaba bu 12. evm ve 8. evim arasındaki bağlantıyı nasıl açıklarım diye ya da açıklayabilcek olan var mıdır gülücük

10-14-2009 08:42 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir