Değerlendir:
  • 25 Oy - 2.56 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

4.Ev
Yazar Mesaj
qulsah Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip

Rep Puanı: 1

Cvp: 4.Ev
4. Ev

Doğal burcu: Yengeç

Yönetici gezegen : Ay

Güçlü gezegen: Jüpiter, Neptün

Şifre: Aile,yuva

Dördüncü ev kendiniz için yarattığınız çevre koşullarını yönetir.Burçlar kuşağında dördüncü ev olan yengeç burcunun yöneticisi Ay, bilinçaltı düşünceler ile otomatik duygusal cevapların yarattığı etki-tepki ilkesini gösterir. Dördüncü ev yaşamın başlangıcı ve sonu ile ilgilidir:Kişinin ev yaşamını,sevdiklerine eşine olan ilgisini bildirir Ayrıca satma, ev tutma,yeme içme doğum ve ölümle ilgilidir. Bu ev gece yarısıdır. Karanlık, kuytu köşelerde gezinen gölgeler. Fısıldayan hayaletler. Geçmişten gelen, uzak geleceğin hayaletleri; işittiğimiz hayaletler. Bazen hayaletin sesi annemizinkine benzer, bazen babamızınkine. Bu ev, kişinin çocukluğu süresince kendisine en yakın bulduğu kişiyi temsil eder. Çocukluk yıllarımız, şu anki kişiliğimizi belirleyen ilk deneyimler, dördüncü evde bulunmaktadır. Bu ev yuvamızı, kendi küçük cennetimizi, yerleşip kök saldığımız yeri temsil eder. Burası, dış dünyadan kaçıp sığındığımız yerdir ve ailemizi ya da aile saydığımız kişileri içine alır. Yaşamın sonu da bu evle temsil edilir, bu gezegende geçireceğimiz son yirmi yıl buraya denk düşer. Bu Jung'un kolektif bilinçdışı evidir, bizi diğer insanlara bağlayan ruhsal bağdır. Saplantılarımızın, korkularımızın oluşturduğu gölgemiz de burada yaşar. Bu evden sağ salim çıkmak için gölgemizi gün yüzüne çıkarmak, onun bilincine varmak gerekir.

Doğanın; doğum yerini ve evini belirler. Miras konusundaki özellikle babanın görüş açısını, babanın kendisini açıklar. Bir başka anlamda da evlerin, toprakların ve toprakla ilgili olarak tüm mülkiyeti, özellikle de maden ocaklarını gösterir. Buradan hayatın son senelerini, ölüm yeri ve maddenin genel olarak bitimi çıkarılabilir.

---------------------------------------------------------------------------

4. Ev ve Psikolojik Yaklaşımları

4. ev kişinin evi, yuvası, ülkesi ve aile hayatı ile ilgilenir. Domestik, eve ait konuları ve konut, arsa gibi taşınmazları temsil eder. Kişinin ailesiyle, anne babasıyla ilişkilerini, bazı astrologlara göre annesini, bazı astrologlara göre babasını burada görebiliriz. Bu nedenle çocukluktaki etkilenmeler, bilinçaltı bu evin konuları arasındadır. Geçmişimiz, geleneklere yaklaşımımız, yaşamımızın son yılları de bu kapsamdadır. Bu tanımlamalar da açıkça göstermektedir ki 4. ev kişinin içe dönük, en özel ve kişisel hayatını temsil eder.

Son yılların ünlü astrologlarından Robert Hand'ın tanımıyla evimiz, hem fiziksel, hem duygusal anlamda, dünyanın bize ait olan parçasıdır. Orada yerleşir, kök salarız. Orası dış dünyadan, sosyal hayattan emekli olduğumuzda çekildiğimiz kişisel yerimizdir. Ailemiz ise, öyle olacağı varsayıldığı gibi, bizimle köklerimizi paylaşan, bize duygusal destek sağlayan, bizim duygusal destek sağladığımız kişileridir. Mahallemiz, halkımız, ülkemiz ailenin bir uzantısıdır. Kendimizi onlara ait hissederiz. 2. ev bize ait olanları inceliyordu, 4. evin konusu ise bizim ait olduklarımız.

4. evin doğal burcu Yengeç, doğal yönetici planeti Ay'dır.

ANAHTAR KELİMELER: İçinde dünyaya geldiğimiz yuva, evimiz, ülkemiz, erken çocukluk yıllarımız, bilinçaltımız, ailemizle ilişkilerimiz, başkalarının bakımı ve eğitimi ile ilgilenmemiz, annemiz veya babamız, yaşlılık yıllarımız, gayrimenkullar, toprak, tarım, bahçecilik, ekoloji, çevre koruma.

(astromerkez.com)

[Resim: astro_w2gw_guelah.29705.32345.png?32537]
11-22-2008 06:40 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
luthi Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

RE: 4.Ev
benim 4. evimde başak var yorumlarda ise bunun aile içi rahatsızlık hzursuzluk olduğu yazıo vs tamtersi aile ortamımız süperdir herkes arkadaş gibidir ztn IC açılarımında hepsi trine yumuşak gezegenlere filan oyüzden başka bi anlamı olmalı bu huzursuz ortam harici ne olabilir acaba? buarada yöneticiis merkür 12.evimde ikizlerde....
12-25-2008 06:13 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sultan Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Ahmed Hulusi'nin bir kitabında şöyle bir bilgiye rastladım: "Güneş bulunduğumuz yerin dünya üzerindeki konumunun tam altına geldiğinde yapılan dualar direkt etkili olurmuş."
Yani IC noktası civarlarındayken yaptığımız dua daha etkili oluyormuş. -kozmik enerjiyle ilgili sanırım- Şimdi ben diyorum ki; güneşi bu noktada doğan insanlar da diğerlerine göre daha makbul duaları olan insanlar olabilirler. (Forumumuzda bu açısı olan var mı? )
Ayrıca güneş, IC noktamızdan geçerken de özellikle dikkatli olmamız gereken bir zaman bence. Bu günü, kendimize özel dua günü, bir nevi "kadir gecesi" olarak geçirmeliyiz. Dua makbuliyeti o sırada da bizim için geçerli olmalı diye düşünüyorum.
Sevgiler..gülücük
06-03-2009 02:37 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Cvp: RE: 4.Ev
sultan Yazılan:Ahmed Hulusi'nin bir kitabında şöyle bir bilgiye rastladım: "Güneş bulunduğumuz yerin dünya üzerindeki konumunun tam altına geldiğinde yapılan dualar direkt etkili olurmuş."
Yani IC noktası civarlarındayken yaptığımız dua daha etkili oluyormuş. -kozmik enerjiyle ilgili sanırım- Şimdi ben diyorum ki; güneşi bu noktada doğan insanlar da diğerlerine göre daha makbul duaları olan insanlar olabilirler. (Forumumuzda bu açısı olan var mı? )
Ayrıca güneş, IC noktamızdan geçerken de özellikle dikkatli olmamız gereken bir zaman bence. Bu günü, kendimize özel dua günü, bir nevi "kadir gecesi" olarak geçirmeliyiz. Dua makbuliyeti o sırada da bizim için geçerli olmalı diye düşünüyorum.
Sevgiler..gülücük

Bilgiyi test etmek doğrudur. Doğruyu bulma açısından. Eşimin Ic güneş kavuşumu var ama, duaları kabul olsada hepsi diyemem.
06-03-2009 07:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 8

Kavramları yanyana diziyorum.Okuyorum .

Ama bunların ötesinde sanırım kavramakta en çok zorlandığım evlerin başında 4. ev geliyor.
06-30-2009 03:07 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
hilal-e Çevrimdışı
Merkury Vip
Merkury Vip
lt=

Bu evde 3 gezegenim bulunuyorlar

Uranus
Neptun
Saturn

çocukluğum pek zorluklu olmadı....ama annemi ne o zamanlarda anlar ve ya anlaşa bilirdik
nede şimdi....

Uranus,un etkisi bilmem ama 13 yaşında iken ailemden aniden ayrıldım
5 sene onlardan ayrı Almanyada kaldım.....bu bana hiç zor gelmedidil çýkarma
(Gerçi güneş ve merkür 9 cu evimde)

Ailemi çok sevsemde onlardan ayrı kalmak bana daha iyi geliyordu
Şimdi ailem ile yaşıyorum.....ve bu durum hiç hoşuma gitmiyor.....
Onların bana bi eziyetleri yok aslında...(annemi ile çatışmalarımızı saymaz isem)

Ama bağımsız olmak onlara bağlı olmamak .....büyük bir hayellerimden birisi....ama malesef şu an onlaar bağımlıyım...bu beni zaman zaman çok sıkıyor

Neptunun etkileri tam olarak neler bilemicem...ama onu pek hiss etmiyorum galiba

Saturn....eyer anneyi simgeliyor olsa....tam isabet bir gezegen olurdu....annem sevgisini dışa vuramayan....hiç bir şekilde tatmin olmayan birisi

Ben en çok Uranusu hiss ediyorum....çok deyişik fikirlerim düşüncelerim var...bu düşüncelerim ve bakış açılarım zaman zaman ailemi şok ediyordil çýkarma yani onların ideallerine uymayan tarz düşünceler...

Denetlenmeye...sıkıya hiç gelemiyorum....biraz asi tavırlarım var ama aşırı deyil.
Özgürlümün kısıtlanmasına hiç mi hiç gelemem.....devamlı hesap vermek zorunda olmaktanda nefret ederim.....Allahdan ailem aşırı sıkı deyiller....babam çok ta olmasa rahat birisi

Ama annem tam bir control freak! huzursuzluğun çoğu bundan...annemden kaynaklanıyor

neyse ... açılarım
Uranus:
kavuşum-saturn
üçken-merkür
Kare-güneş
zıt-Ay

Neptun

Üçken-Merkür
Üçken güneş
Üçken-yükselen
kare-jupiter
Kare-Venus
kare-Ay düyümü

Saturn
:
Kavuşum-Uranus
Kare-DC
Kare-yükselen
Zıt-Ay

http://imageshack.us/photo/my-images/812...16923.gif/
06-30-2009 08:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
SeLiN Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Yöneticisine bakıcaksınız o zaman:D 4.evinizi oğlak burcu kesmiş yönetici Satürn de 12.evde ve güneş ve junoyla kavuşum yapmış.İşin içine satürn girince aklıma kendinizden şüphe duymanız güvensizlik geliyor.Belkide aileniz katı kuralların olduğu bir ebeveynin baskıcı bir karakterde olduğu bir yerdi.Ve siz onu reddederken bilmeden bilinçaltınıza naklettiniz bunları ve işin içinde güneş var bu aklıma babanız olabileceğini getirtti.Ve juno kavuşumuda belki bu enerjileri eşiniz ortaklarınız sayesinde deneyimleyebileceğinizi gösterebilirhımm
07-01-2009 04:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
SeLiN Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

plutonik Yazılan:4. evimi kova kesiyor... ve aynı zamanda 4. evimde jüpiter gezegeni bulunmakta;o da balık burcunda...jüpiter balık burcunda ve 4. evde olumlu bir konum olması gerekirken ben neden böyle hissedemiyorum...yorumlarınızı merak ediyorum...

jüpiterin gölgesi insan kendini şanssız hissedebilir, bence sizi tanıyan kimselere yöneltin bu soruyu bakalım onlarda sizin gibi düşünüyorlarmı gülücük
08-03-2009 08:49 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Serena Çevrimdışı
Firebender
**

Rep Puanı: 3

KoçAslanı Yazılan:4. evim akrep ve üzerinde pluto var
etkileri nelerdir ??

aile bireylerine karşı kıskanç, sahiplenici, biraz baskıcı bir yaklaşım sözkonusu olabilir.
marsla da plütonun kare açısı var.
aile içinde çekişme ve mücadeleye işaret ediyor olabilir.

Gülersen, herkes seninle güler. Ağlarsan, tek başına ağlarsın.
09-04-2009 04:38 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Serena Çevrimdışı
Firebender
**

Rep Puanı: 3

bir şey çok dikkatimi çekti. 4. evin bulunduğu burç, incelediğim haritalarda kişinin ailesinden en çok önem verdiği ya da en çok paylaşımı olan kişinin burcuyla örtüşüyor.
örneğin benim 4. evim aslan burcunda. babam vefat etti ve annem aslan burcu. aile demek benim için annem demek. bir arkadaşımın yengeç burcunda. keza o da benimle aynı durumda ve yengeç burcu olan annesiyle birlikte yaşıyor. abimin 4. evi balıkta ve ailede en çok bana düşkündür. onun için aile demek , ben demek.
bu yönde bir gözlemim var. ne diyorsunuz ?

Gülersen, herkes seninle güler. Ağlarsan, tek başına ağlarsın.
09-04-2009 04:41 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir