Değerlendir:
  • 33 Oy - 1.82 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sirius
Yazar Mesaj
aslında Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 1

Sirius hk. Birkaç Çeviri
-Eski uygarlıkların "güneşin arkasındaki güneş" olarak isimlendirdiği Sirius, Solar Sistemimizdeki Güneş'in gerçek kaynağı olarak düşünülmüştür.
-Dünyanın da içinde bulunduğu solar sistemin güneşi maddi ısı ve ışık, fizik dünya, form olarak temsil bulurken, Sirius ruh dünyasını DA canlı tutmak için kabul görür.Doğu'da parlar "gerçek ışık", manevi ışıktır.
- Solar Sistemin güneşinin, yakıt deposu( bunu ben böyle yorumladım) olarak değerlendirilir.
-Dogon mitoloji sistemi, Sümerler, Mısırlılar, İsrailoğulları ve Babilliler, bir "yukarıki büyük öğretmen" demişler.
(NOT: Bazı yerlerde kulağa çok da bilimsel gelmeyen açıklamalar eklenmiş mitolojik öykülerden. Bir gemiden bahsediliyor. ve bu gemi bir yıldızla ilişkilendirildiği için ZUZAYLI muamelesi yaplıyor. Oysa ardından bir sel felaketi söyleniyor. ki bence bu tüm kadim bilgilerin işaret ettiği ve bizim kültürümüzde, inancımızda Nuh ve Tufan olayı. Ardından devam eden ise şöyle, selden sonra batan kıtadan insanlar mısıra ve meksikaya dağıldılar.)
- Mavi, yeşil renler ile temsil buluyor yıldız.
-Tüylü yılan motifi,burda da karşımızda.
-Mason localarının da sıklıkla kullandıkları bir sembol.damalı zemin ortasında genel olarak sarı renk ile simgelenir.
NOT II: Daha önce Katolik Klisesine bağlı bir arkadaşım 3 azizler-3 krallar günü diye çevrielecek dini bir bayram kutladıklarını söylemişti. Sirius ile ilgili okurken, hristiyan kaynaklarının da 3 kral'ı sirius'un (İsa'nın) doğumana tanıklık eden 3 aziz(kral) olarak gördüğünü okudum.
-İslami kaynaklarda sirius, yengeç burcu ile ve dünyanın yaratıldığı burçla ilişkilendirmiş. ve kadim uygarlıklarda sirius'a ve aslında bir sistemin güneşi olması hasebiyle güneşe tapanları işaret ederek "Şüphesiz ki Şİra'nın da sahibi o'dur" diyerek, tüm bu sistemin üzerindeki yaratıcı kudrete işaret edilmiş.
-Sirius, latin amerika ve ispanya dilinde Sirio- yani Suriye ismi ile aynı sesleyişte ki bu bence, suriye-mısır hattından devşirilmiş bilgiler aldıklarını gösteriyor. Güney Amerika için aynı şeyi söyleyemem, onlarınki muhtemelen
sömürüden sonra böyle anıldı.
-Japon mitolojisinde şiriusun adı "tengro" olarak geçiyor.
-çift yaratılmış evren hikayesinden bahsedenler ise(bana çok platonik geliyor) güneşin aynası olarak bahsedip,dünyanın/evrenin öteki paraleli gibi isimlendirmiş.
-antik mısırda isis ile ilişkilendirildiğini söylemem dahi gerek yok galiba. (isisiin başlığı, yarım yay üzerinde tam yuvarlak bir yıldız)
-Piramitlerin sirius ve üç yıldızı temsil alarak yapılandırdıkları da yine çok sık geçen bir tekarra. can sıkıcı olmamak için kısa geçiyorum.
-Sothic takvimin ana eksenini başlatan takımyıldızdır.
-Sirius yıldızının bilnişi ile ilişkilendirilen Afro arkadaşlar dogonlar sirius'a "sigu tolo" (Sirius yıldızı)sirius B ise po tolo (po yıldızı) olarak geçiyor bu dilde. ve sirius B çok ağır gaz ve metallerle ilşikilendiriliyor.
-Sirius A'nın etrafında dönen yıldıza da "Emme Ya" demişler. Kadın güneş ve ya süpürge (süpürge darısı gibi anlamda da kullanılıyor hem materyal hem obje, hangisi bilemedim.) kadın, üçüncüüs için nyan tolo diyorlarmış.
- sistemin bir başka üyesi de ayakkabıcı yıldızı -kunduracı yıldızı diye çevirdiğim ve çeviriken çok eğlendiğim bir yıldızdan da bahsetmiş ama o kadar küçük olduğundan ve ters yönde dödüğünden bahsediliyor.
....................
belki daha sonra devam ederim...
şimdilik bu kadra
sevgiyle...

gökyüzü herkesindir...
06-06-2014 11:07 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Sirius - Schatz - 05-29-2009, 01:21 AM
Cvp: Sirius - Félicé - 05-29-2009, 10:24 AM
RE: Sirius - astrosohbet - 06-02-2009, 12:12 AM