Değerlendir:
  • 15 Oy - 3.2 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

EVLERİN OLUŞUMLARI
Yazar Mesaj
El Auria Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 1

EVLERİN OLUŞUMLARI
Hint horoskop sistemi de Yükselen Burç (Lagna) ile başlar. Yükselenin yerleştiği ev 1.ci ev olur.
Sonra saat yönünde 12 ye kadar tüm evler sıralanır.
Hint felsefesi hayatı dört kategoriye ayırır.

1. Dharma : Yaşam amacı veya erdemlik yolu.

2. Artha : Varlık alanları ve konuları

3. Kama : Arzular ve istekler

4. Moksha : Aydınlanma, kendini tanıma, ebedi özgürlük

Yukarıdaki bölüşüme göre evleri ayırırsak ;

¨ 1, 5, ve 9. Evler : Ateş burçlarına bağlıdır ve “Dharma” evleridir.

¨ 2, 6, ve 10. Evler : Toprak burçlarına aittir ve “Artha” evleridir.

¨ 3, 7, ve 11. Evler : Hava burçlarına aittir ve “Kama” evleridir.

¨ 4, 8 ve 12. Evler : Su burçlarına aittir ve “Moksha” evleridir.

Köşe, veya Kendras evleri : 1.ci, 4.cü, 7.ci ve 10.cu evlere verilen isimlerdir.

• Üçgen veya Trikona evleri : 1.ci, 5.ci ve 9.cu evlere verilen isimdir. Dikkat edilirse 1.ci ev hem köşe hem de üçgen ev sınıfına girer.

İkincil veya Panapharas evleri : 2.ci, 5.ci 8.ci ve 11.ci evlere verilen isimdir. Dikkat edilirse 5.ci ev Üçgen evlere ve ikincil evlere girmektedir.

Üçüncül veya Apoklimas evleri : 3.cü, 6.cı, 9.cu ve 12.ci evlere verilen isimdir. Dikkat edilirse 9.cu ev üçgen ve üçüncül evler içine girmektedir.

Köşe Evler :
Hint sisteminde adı Kendras olan Köşe evleri 1.ci, 4.cü, 7.ci ve 10.cu evlerden meydana gelir. Köşe evlerde yerleşen gezegenlerin m eydana çıkartacağı özel durumlar şunlardır :

¨ Köşe evlerini yöneten faydalı gezegen negatif enerji yüklenerek zarar verme yeteneğini kazanır.

¨ Köşe evlerini yöneten zararlı gezegen pozitif enerji yüklenerek faydalı olma kabiliyeti kazanır.

¨ Köşe evlerinin yöneticileri güçlüdür. Güç sıralamasında 1.ev yöneticisi biraz zayıf, 4. ve 7.evler daha güçlü ve 10.ev yöneticisi en güçlüdür.

¨ Köşe evlerindeki gezegenler de çok güçlüdür ve kişinin yaşamında önemli etkinlikler oluştururlar.

Üçgen Evler :
Hint sisteminde “Trikonas” denen Üçgen evler 5.ci ve 9.cu evlerden oluşur. Bu evler horoskopun en değerli evleri sayılırlar.

¨ Üçgen evleri yöneten gezegenler değerlidir ve beraberinde olumlu enerjiyi taşırlar.

¨ Üçgen evlerin yönetici gezegenleri de kısmetlidir ve yerleştikleri evler zararlı da olsa olumlu etkiler verirler.

¨ Üçgen evlere yerleşen gezegenler de gelişip olgunlaşmaya adaydır.

¨ Sıralamada 9.cu evin yöneticisi 5.evin yöneticisinden daha güçlüdür.

Olgunlaşan Evler :
Hint sisteminde adı “Upachayas” olan ve 3.cü, 6.cı, 10.cu ve de 11.ci evlerden oluşanlar kişinin yaşam sürecinde olgunlaşan ve gelişen gezegenlerin yerleştikleri konumlardır. Evlerin belirttikleri şartlar kişisel gayretle düzeltilerek yoluna sokulabilir.

Burada yer alan 10.cu ev aslında doğası ve davranışları bakımından bir köşe ev olmasına karşın, yönetici amaçları bakımından da olgunluk evi sayılır.

¨ Olgunluk evlerini yöneten gezegenler negatif enerji yüklenmiş olsalar da karakterlerine bağlı olarak değişime uğrarlar.

¨ Zararlı karakterdeki gezegenler bu evlerde mükemmel sonuçlar verirler.

¨ Faydalı gezegenler bu evlerde olumludur fakat büyük sonuçlar üretemezler.

¨ Evler sıralamasında 3.cü en zayıfı olup, 11.ci en güçlüdür.

Yansız Evler :
Hint sisteminde 2.ci, 8.ci ve 12.ci evlerin yöneticileri yansız (nötr) kabul edilmiştir.

¨ Yansız evlerin yöneticileri faydalı bir gezegen ile kavuşum yapıyorsa olumlu sonuçlar üretirler. Hint astrologları uygulamada bu kuralı sadece 2.ci ev yöneticisi için kullanırlar. 8.ci ve 12.ci ev yöneticileri bu ilişkiyi zarara uğratan karakterde kabul edilir.

Muzır Evler :
Hint sisteminde “Dusthanas” adı verilen 6.cı, 8.ci ve 12.ci evler muzır veya kötülük evleridir.

¨ Muzır evleri yöneten gezegen yerleştiği yere zarar verecek negatif enerji taşır.

¨ Muzır evlere yerleşen her hangi bir gezegen ve yöneticisi olduğu ev zarar görür.

¨ Muzır evler içinde en az zararlı olanı 6.cı evdir. Çünkü burası olgunlaşan evlerden bir tanesidir.

Hayat Sonunu Yöneten Gezegenler :
Hint astroloji sisteminde “Maraka” adı verilen ve 2.ci ile 7.ci evlerin yöneticilerine yüklenen özel bir durum vardır. Bunların yaşam sonunu gösteren işaretleri taşıdıklarına inanılır.

Unutma: Cesaret korkusuzluk demek değildir. Eğer bir insan korkusuzsa, ona cesur diyemezsin. Bir makineye cesur diyemezsin, o korkusuzdur. Cesaret sadece korku okyanusu içinde var olabilir. Cesaret korku okyanusu içinde bir adadır. Korku vardır ama korkuya rağmen insan o riski göze alır; işte cesaret budur. İnsan titrer, insan karanlığa girmekten korkar ama yine de girer. İnsan, kendine rağmen adım atar; cesur olmanın anlamı budur. Korku dolu olmak ama onun altında ezilmemek demektir.”
01-09-2009 12:25 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
El Auria Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

RE: EVLERİN OLUŞUMLARI
saat yönünde ilerleyeceksin amine..eğer lagna akrep se 2.ev yay olur ;)

Unutma: Cesaret korkusuzluk demek değildir. Eğer bir insan korkusuzsa, ona cesur diyemezsin. Bir makineye cesur diyemezsin, o korkusuzdur. Cesaret sadece korku okyanusu içinde var olabilir. Cesaret korku okyanusu içinde bir adadır. Korku vardır ama korkuya rağmen insan o riski göze alır; işte cesaret budur. İnsan titrer, insan karanlığa girmekten korkar ama yine de girer. İnsan, kendine rağmen adım atar; cesur olmanın anlamı budur. Korku dolu olmak ama onun altında ezilmemek demektir.”
01-11-2009 09:06 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Aquar
Kayıtsız

Yıldırım,

gezegen yerleşimlerine göre Vedic astrolojisindeki evler ve Whole signs ev sistemine göre astro.com dan aldığımız haritalardaki ev yerleşimlerinin benzerliği dikkatinizi çekti mi?

birkaç harita ile bu sonucu gördüğümü ve çok sayıda harita üzerinde inceleme ve karşılaştırma yapmadığımı söylemeliyim - yükselen noktası hariç evlere düşen gezegenler -

konuyu irdelenmeye değer buluyorum ve düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum,,,
05-18-2009 09:06 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: RE: EVLERİN OLUŞUMLARI
Nihal Yazılan:Yıldırım,

gezegen yerleşimlerine göre Vedic astrolojisindeki evler ve Whole signs ev sistemine göre astro.com dan aldığımız haritalardaki ev yerleşimlerinin benzerliği dikkatinizi çekti mi?

birkaç harita ile bu sonucu gördüğümü ve çok sayıda harita üzerinde inceleme ve karşılaştırma yapmadığımı söylemeliyim - yükselen noktası hariç evlere düşen gezegenler -

hint astrolojine dair bilgi düzeyim belki sizlerden çok daha azdır çünkü pek ilgilenecek zamanım olmadı açık konuşmak gerekirse.

sizlerin imzalarınıza eklediğiniz vedic haritalarınıza bakıyorum da , pek bişey anlayamadığımı itiraf edeyim.

yinede vedic haritalara yabancı olmayan arkadaşlar bu konuyu değerlendirebilirler bencede.

05-18-2009 11:53 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Aquar
Kayıtsız

EL-AURİA ' ya soralım
Yıldırım Yazılan:
Nihal Yazılan:Yıldırım,

hint astrolojine dair bilgi düzeyim belki sizlerden çok daha azdır çünkü pek ilgilenecek zamanım olmadı açık konuşmak gerekirse.

sizlerin imzalarınıza eklediğiniz vedic haritalarınıza bakıyorum da , pek bişey anlayamadığımı itiraf edeyim.

yinede vedic haritalara yabancı olmayan arkadaşlar bu konuyu değerlendirebilirler bencede.

ok

Birtanemiz Vedic astrologumuz Sevgili El-Auria'ya yöneltelim soruyu..
forumda en yetkin olan kendisi sanırım bu konuda.

Diğer yandan Whole signs ev sistemi konusunda Astrolog Hakan Kırkoğlu'nun böyle bir eşleşmeyi gözünden kaçırmadığına eminim.

bu konu ev sistemleri inceleme ve araştırmaları için de bir önem taşıyor olabilir..Gözlemlediğim kadarıyla herkeste böyle bir netsizlik görülüyor, o sistem mi bu sistem mi diye...

ben whole signs benimsemiş durumdayım şimdiki an itibariyla...
05-19-2009 01:20 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
El Auria Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

açık konuşmak gerekirse whole signs konusunda pek fazla bilgim yok..fakat şunu da belirteyim,vedic haritalarında bile güney-kuzey tipi olarak çeşitleme mevcutken ve farklılık söz konusuyken bir başka harita tipi ile arasındaki farkı düşünemiyorum..ama inceleyeceğim ..o zaman belki daha açık ve net bişiler söylemek mümkün olabilir..

05-19-2009 05:48 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 8

Cvp: EVLERİN OLUŞUMLARI
Aslında vedikteki ev sistemi de(şimdiye kadar gördüğüm diyelim) aslında whole sign gibi bir sistem.Özel bir adı varmıdır bilemiyorum.

Sonuçta mantık aynı.Birinci evi bulunduğu burcun başına konumlandırıyorsun.Daha sonra gezegenleri de derecesine bakmaksızın bu sisteme göre yerleştiriyorsun.

Örnek eğer yükselen akrep (derece farketmez) ise mars oğlak(derece farketmez) ise her durumda gezegen 3. eve yerleşir.Yani 2. eve yada 4. eve kayma gibi bir durumu olmaz.

Bayağı kötü bi anlatım oldu ama neyse artık utandım
07-05-2009 01:54 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
yadayy Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler

Rep Puanı: 0

23. derecelik bi fark var vedickte gezegenler 23. derece daha geri yükselende.astro comdan zodiac kısmını hindu slahiri sitemi tıklarsak gezegenler nerdeyse bie ev geri gidiyor
03-25-2012 01:41 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir