Değerlendir:
  • 34 Oy - 3.18 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

72 Derecelik Açı ( Quintil )
Yazar Mesaj
Simurg Çevrimdışı
.
**

Rep Puanı: 1

RE: 72 Derecelik Açı ( Quintil )
özellikle pluto ve satürnün, ay ve güneşle yaptığı bu açı ruhsal gelişim açısı olarak da değerlendirilir. Önemli düzeyde duyarlılık, hassasiyet ve kendini ifade etme kolaylığı getirir. Ruhsal gelişim alanında potansiyelin ortaya çıkması ve bilinçlenme konusunda büyük destek sağlar.
yetenek ve yaratıcılıkta özel bir etkisi var. Bazı astrologlar quintilenin, problemlere karşı anlayış sağlayabildiğini akla getirir. Beş numara, göreneksel olarak yaratıcı bir sayıdır, ve aslında, ilişki astrolojisinde, quintiles çoğunlukla, üretkenliği veya ilişkilerde zihinsel olayları anlatır.Güneş-venüs il olan açılarında pek önemli değildir ama diğer gezegenlerle açılarında önemli olabilir.Trine ve sekstlden daha ilginç ve benzersizdir fazla yankı yapar, yaratıcı ve büyüleyicidir.

Benim haritamda Ay neptün quintil açısı var bu sadece var olan açılardan biri.

Ay Neptün quintile; Bireysel farklardan ziyade evrensel değerleri vurgulayan bir tarzı benimserler, idealizm, yapı ve kurallar bakımından dünyayı anlamak. Yaratıcı bir hayal gücü verir. Yaratıcı hikâyeleri, sanatları , müziği sever ve bunları yapanları takdir eder. Rüyalar gerçek gibi görünebilir. Diğer insaların yaptıkları işi takdir ederler, Sanat veya müzik, işleri yaratarak iyi bir çıkış yapabilirler.

İsteyen arkadaşlar buradan açılarını çevirebilir.

http://www.astrologyweekly.com/astrologi...rmonic.php

Etkisi daha küçük olmakla beraber özellikle pluto ve satürnün, ay ve güneşle yaptığı bu açı ruhsal gelişim açısı olarak da değerlendirilir. Önemli düzeyde duyarlılık, hassasiyet ve kendini ifade etme kolaylığı getirir. Ruhsal gelişim alanında potansiyelin ortaya çıkması ve bilinçlenme konusunda büyük destek sağlar.

Anahtar Kelimeler: Yaratıcılık, ruhsallık, artistik yetenek, duyarlılık, ilham, psişik etki, tekamül.

Astrokuant
12-25-2008 02:32 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: Grand Quintile
Nihal Yazılan:
Yıldırım Yazılan:http://www.cafeastrology.com/natal/quint...ntile.html

bu yabancı sitede quintil ve bi-quintil açıları kısa kısa yorumlamışlar , çeviri yapabilecek arkadaşlara göz atmalarını öneririm.

Grand Quintile, yabancı sitelerde gördüğüm bir başlık. İyi düzeyde astroloji bilen arkadaşlarımız araştırabilirlerse sevinirim.

144 - 144 - 72 derece açılar yapan gezegenlerden oluşan üçgen görünümlü özel açı kalıbıdır..

tıpkı büyük şans üçgeninin mantığında olduğu , Grand quintile , 1 quintil açının etkisinin 3-5 kat daha güçlüsüdür diyebiliriz.

yine 5 rakamının ön plana çıkabileceği , özel bir konumdur diyebiliriz Grand Quintile için..

ieride daha detaylı incelemeyi ve üzerinde çalışmayı düşünüyorum..

12-27-2008 09:41 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
qulsah Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip

Cvp: 72 Derecelik Açı ( Quintil )
Güneş Ay quintili veya bi-quintili : Yaratıcılığı seviyorsunuz. Zeki ve yaratıcı işlerden ve oyunlardan büyük keyif alıyorsunuz. İlerleyen yıllarınızda bile bu özelliğiniz sizi zinde tutuyor, ve hemen kolayca sıkılmıyorsunuz çünkü hayatı ilginç buluyorsunuz.

Güneş Merkür quintili veya bi-quintili : Yaratıcı bir şekilde fikirlerini ifade eden kişileri gerçekten zeki buluyorsunuz sadece teknik konulardan anlayan veya ufak detayları hatırlayan kişileri değil.. Bu seçiminiz hayatınızdaki bir çok kararınızı etkiliyor, örneğin arkadaşlık ettiğiniz kişiler ve hayatta seçtiğiniz yol..

Güneş Venüs quintili veya bi-quintili : Yaratıcı ifade becerinizle, zeki ve becerikli estetik duyarlılığınızı açığa çıkaracak bir uğraşıya ihtiyaç duyarsınız. Sanat, müzik, eğlence veya oyunlar aracılığıyla olabilir. Doğuştan yaratıcı bir vizyona sahipsiniz yeni ve farklı şeyler ortaya koymak sizin işiniz.

Güneş Mars quintili veya bi-quintili : Hedeflerinize ulaşmak için yaratıcı yollar geliştirmek gibi bir özelliğe sahipsiniz. Engellerle karşılaşmaktan ziyade, daha etkili olan ince manevralar geliştirme yeteneğiniz var. Bir spor dalında veya güç kuvvet kadar ustalık ve yaratıcılıkta gerektiren bir yarışmada sivrilebilirsiniz.

Güneş Jüpiter quintili veya bi-quintili : Mesleki ve iş çevreleri size uygundur. İlerici veya mesleki bir aktivitenin içinde bulunmanın size getirdiği ilerici, yaratıcı, girişimci, sempatik, hayat dolu yaşam tarzından zevk alırsınız.

Güneş Satürn quintili veya bi-quintili : Büyük ihtimalle, diğerlerinden daha sık olarak, alkışlanan, çok beğenilen işlerin daha çok üzerinde durulmuş işler olduğunu farkedersiniz. Sanat, müzik, ve özgünlük ve ustalık gerektiren edebiyatı tercih edersiniz.

Güneş Uranüs quintili veya bi-quintili : Yaratıcılık ve beceri gerektiren bir işte başarılı olabilirsiniz. Sizi yenilikler, yeni buluşlar kadar heyecanlandırmayan mesleki uzmanlık ve yaratıcılığı takdir edersiniz. Şakalardan, oyunlardan, beceri gerektiren herşeyden ve sıkıcı yinelemelerden bağımsız bir hayattan hoşlanan gamsız bir tarafınız var.

Güneş Neptün quintili veya bi-quintili : Farklı artistik teknikleri anlama ve değerlendirme gibi doğal bir yeteneğe sahipsiniz. Hayallerin, özlemlerin, umutların ve insanların dini inançlarının gelenekler, müzik, sanat ve yaşam biçimleriyle nasıl yaratıcı bir şekilde ifade edildiğini sezgilerinizle kavrarsınız. Zengin bir hayal gücüne ve kendi yaratıcı işlerinizde ince bir duyarlılığa sahipsiniz.

Güneş Plüto quintili veya bi-quintili : Daha az çaba harcayarak insanlar üzerinde daha çok etki bırakma gibi bir özelliğiniz var. Yaratıcı çözümler bulmakta ustasınız, ve güç kadar beceride isteyen yarışmalardan hoşlanırsınız. Şaşırtıcı olaylar olduğunda ve meydan okumalarla karşılaştığınızda etkileyici bir tepkide bulunursunuz. Kendinizle ve başkalarıyla olan yarışmalardan hoşlanırsınız..

(http://www.cafeastrology.com/natal/quint...ntile.html)

[Resim: astro_w2gw_guelah.29705.32345.png?32537]
12-28-2008 12:02 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Aquar
Kayıtsız

Cvp: 72 Derecelik Açı ( Quintil )
Yıldırım Yazılan:1 = bütünleştirmek
2 = kutuplaşma , karşıtlık
3 = uyum , ahenk , balans , denge
4 = gerilim 2x2=4
5 = güçlülük , dayanıklılık , yaratma ve yıkma potansiyeli !
6 = uyum , denge 2x3=6
7 = derinlik , içsellik , parapsikolojik etkileşim.
8 = polarite ve karşı koyma
9 = tamamlanış , bitirme , döngünün sonu.

Quintil açı,
güçlülük , dayanıklılık , yaratma ve yıkma potansiyeli !

W.A. Mozart'ın quintilleri,
Jupiter bi-quintile Uranus orb +0°40'
Sun bi-quintile Mars orb -1°03'
Moon quintile Venus orb -0°28'

A. Hitler'in quintilleri,
Moon bi-quintile Saturn orb -0°49'
Saturn quintile Neptune orb +0°36'
Jupiter bi-quintile Saturn orb +0°47'
Moon bi-quintile Neptune orb +0°12'

Mozart - yaratma - , Hitler - yıkma- potansiyeli için anlamlı örnekler...
12-28-2008 12:27 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

evet Nihal , Hitler'in haritasında ve A. Einstein haritasında quintil ve biquintiller yoğun biçimde göze çarpıyorlar. birinde yapıcı diğerinde yıkıcı biçimde kullanılmış enerjilerden söz edebiliriz.

Hitler'in detaylı analizini ilerleyen zamanlarda yapmak istiyorum zaten.

12-28-2008 12:31 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Sevgili Yıldırım'ın sayılar ve açılarla ilgili anlattıkları gerçekten çok açıklayıcı olmuş.teşekkürlerQuintil açının anlamını kavamama yardımcı oldu bu bilgiler.Ben bu açıyı ilk olarak Hakan Kırkoğlu'nun bir yazısında görmüştüm ve insanın özel yeteneklerini anlattığı şeklinde kalmış aklımda.Bu nedenle özellikle mucit,üstün zekalı,kimi konularda ilk akla gelen isim olmuş insanların haritalarında dikkat ettiğim bir açıydı.Bu açının etkisiyle ilgili örnek gösterilebilecek bir harita:

[Resim: f6Y2Z9yL3uAw.png]

Einstein kadar önemli bir bilimadamı Nikola Tesla'nın haritası.Kendisi bir Mucit.Kendisininde sahip olduğu Mars ve Uranus arasındaki Quintil'in insanın mekanik konularda yaratıcı olmasına yol açtığını düşünüyorum ben.

Nin.Me.Sar.Ra
12-28-2008 03:25 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Aquar
Kayıtsız

Yıldırım,

Haritamı tekrar incelediğimde daha fazla sayıda quintil ve bi-quintil açı buldum.

Uranus quintile Neptün orb+1*53'

Mars quintile Neptün orb–1*29'

Mars bi-quintile Uranus orb+0*24'

Pluto bi-quintile Satürn orb–1*09'

Pluto bi-quintile Venüs orb+0*23'

Pluto bi-quintile Güneş orb+0*57'

Ay bi-quintile Jüpiter orb+0*28'

Toplam 7 açı, quintil ve bi-quintil. Yoğun bir quintil aktiviteden bahsetmek mümkün..

Nerden baksanız haritamdaki baskın bir açı türü.. Bununla birlikte, Jüpiter, Ay ve asteroid Sedna arasında grand quintile oluşuyor..Sedna da dahil edilirse toplam 9 açının varlığından sözedebiliriz - Sedna, Pluto büyüklüğünde bir gökcismi, statüsü henüz belli değil. Trans Neptünik Object (neptün ötesinde) TNO statüsünde,ancak kesinleşmemiş, bir burçta 100 yıl kadar kalıyor, çok geniş bir yörüngeyle dolaşıyor -

Bu açının orbu için; artı veya eksi 2.4 derece orb sınırı bulunmaktadır - 69.6' - 74.4' derece -

Yabancı astroloji sitelerinde bu açının yaygın olarak kullanılmakta olduğunu gördüm. İyicil, olumlu bir temel açı olarak kabul ediliyor.

Bütünleme, tamamlama, uyum ve entegrasyon niteliklerine sahip bir açı
12-28-2008 07:46 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

luthi Yazılan:benim haritamda 8 9 tane bq ve q açıları var jpiter bq chiron, chiron bq pluto pluto q jüpiter. mnode bq jüpiter ve pluto,pluto bq chiron özeti bu aynızamanda q açılarda var burda sölemedim ilgimi çketi ne bunlar acaba?

q açılarıda bq açıları gibi önemlidir hatta bq'nun temelidir q açıları bunu söyleyelim öncelikle.

ayrıca güneşin-Ay'ın-merkürün-venüsün-marsın yani kişisel gezegenlerin bu tür açılarda oynayacağı rol daha önemli olacaktır bunu da ilave edelim.

Alıntı:kaylays
Alıntı:benim quintil acılarıma baktım yanılmadıysam böyleler sonunda nasıl bir vurgu var yetenek var anlayamadım
bQ ay_ jüpiter
bQ venus _juno
bQ neptün_ K.A.D
Q mars_ neptün
Q uranus_ MC

kayli'nin verilerine göre ön plana çıkan AY-Jüpiter ile Mars-Neptün quintil açıları..

yukarı ki mesajlarda sevgili Leda , cafeastrology.com adresinden bazı çeviriler yapmıştı , ingilizcesiyle arası iyi olanlar kendi q ve bq açılarına çeviri yapabilirler.

ben şu kadarını söyleyebilirim ; quintile açısının temeli 5 rakamına dayanıyor..
5 rakamının robert hand'e göre anlamını ilk mesajımda yazmıştım.
güzel açı yada sert açı bakış açısıyla bakmak yerine , kişiye özel bazı yetenekler ve yine kişiye özel zorluklar sözkonusu olacaktır diye düşünüyorum.

quintile açıyı ana açılardan (kare gibi zıt açı gibi , 120'lik gibi) biri gibi görüyorum ve üzerinde detaylı bir çalışma yapmak gerektiğini düşünüyorum. yani şimdilik net bişey söylemeyelim ;)

01-26-2009 08:07 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Simurg Çevrimdışı
.
**

kaylayss Yazılan:benim quintil acılarıma baktım yanılmadıysam böyleler sonunda nasıl bir vurgu var yetenek var anlayamadım
bQ ay_ jüpiter
bQ venus _juno
bQ neptün_ K.A.D
Q mars_ neptün
Q uranus_ MC

Eğlenceli çevreler hoşuna gidebilir.Kendine özgü davranışların vardır.Diğer insanlar sorumluluklarıyla,amaçlarıyla meşgul olurken sen yaratıcılığınla,etrafa gülerek,mutlu olabileceğin yerleri keşfetmek istersin.Maddi durumun ne olursa olsun sen eğlenceyi,değişik tarzları,günlük faaliyetleri seversin yaratıcı ve ilginç bir yaklaşımlarda bulunursun.Diğr insanların endişelerini azaltmak için onlara yardım edersin.Duygularını,açık ve özgür şekilde dile getirmek isteyebilirsin.İç güdüsel olarak rol yapmayeteneğin vardır.İdealler için kendi yöntemilerinle sempatik şekilde hareket edersin.Bireysellik yada işbirliği gerktiren işlerde kendi becerilni geliştirirsin,ortaya çıkartırsın.Basit işleri yapmak senin için yeterli değildir. Kaliteli , yaratıcılık,değişiklik ve plan gerktiren işler ilgini çeker ve yaratıcı fikirler hoşuna gider.Yaratıcı çözümler oluşturabilir .
01-27-2009 01:04 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Luli Çevrimdışı
√īoℓэ†
**
lt=

Rep Puanı: 6

Hakkında okuduğum değerli çalışmalardan sonra ben de merak ettim, muhtemel gülücük) haritamdaki ''quintile ve biquintile'' açılarını :

Ay - Neptün / BiQuintile
(Ay, birinci ev ve Neptün, dokuzuncu ev aksı arası.)

Güneş - G. Ay Düğümü / BiQuintile
(Onikinci ev, beşinci ev aksı arasında.)

Pallas - G. Ay Düğümü / BiQuintile.
(Onuncu ev, beşinci ev aksı arasında.)

Merkür - G. Ay Düğümü / BiQuintile
(Onikinci ev, beşinci ev aksı arasında.)

Merkür - Pallas / Quintile.
(Onikinci ev, onuncu ev aksı arasında.)

Uranüs - Ceres / Quintile.
(Sekizinci ev, onbirinci ev aksı arasında.)

Plüto - Lilith / Quintile.
(Altıncı ev, beşinci ev aksı arasında.)

Asc - Ceres / Quintile.
(Ceres, onbirinci ev aksında.)

Mc - Şiron / BiQuintile.
(Şiron, ikinci ev aksında.)

Lilith - Venüs / Quintile.
(Beşinci ev, birinci ev aksı arasında.)

Meğerse ne çok Quintile ve BiQuintile açıları varmış olası haritamda. hımm

01-27-2009 01:50 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »