Değerlendir:
  • 33 Oy - 2.97 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dispozitör
Yazar Mesaj
Luli Çevrimdışı
√īoℓэ†
**
lt=

Rep Puanı: 6

Cvp: RE: Dispozitör
Yıldırım Yazılan:evet Aprilios , astroloji öğrenmeyi kafasına koyan birinin yapması gerekeni yapıyor yani yorumlar yapıyor. (bazıları çeviri düzeyinde bile olsa farketmez) -ok

temel astroloji bilgilerini öğrenmekte olan tüm arkadaşlarımıza , Yorum becerisinin bol pratikten geçtiğini söyleyebilirim.

güzel paylaşımlarının devamı dileğiyle sevgili Aprilios ;)
Sevgili Yıldırım,

Bu başlık altında başlamış ve devam etmiş olduğum tüm yorumlarda, şimdiye dek başta astrosohbet arşivindeki bilgiler, sonrasında okuduğum birçok değerli astrolojik makale kaynaklığında ve elbetteki yabancı kaynaklardan çevirebildiğim kadarıyla kazanmış olduğum bilgileri, ilgili haritalara adapte ederek kullanmaya çalıştım.

Fakat bunları, birebir başka imzalar tarafından yapılan alıntılarla değil, benim şimdiye dek astrolojik kefeme gülücük doldurduğum tüm temel bilgiler ile ve
(sizin de hep işaret ettiğiniz gibi) ''harmanlama'' yöntemi ile yapmaya çalıştım.

Buradaki ayrımın altını özellikle çizmek istiyorum.

Ayrıca, birinci amacım: ''kendimi sınamak''...

Yani, sizin de ifade etmiş olduğunuz gibi, astrolojik kefemdeki bilgileri gözkýrpma kullanmak, dolayısı ile pratiğe dökebilmek.

Ne kadar dökebiliyorum, bu elbette ki başta benim tarafımdan tartışmaya açıktır, çünkü hep belirtiyorum, astroloji ile derinleşmedeki kulaçlarım henüz çok yeni ve acemi.

Taktiriniz adına teşekkür eder, üzerinde çalıştığım yorumlara arada bir göz atıp, vaktiniz olduğunca eksik ya da yanlış olan taraflarını değerlendirirseniz sevinirim.

12-21-2008 01:51 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

Cvp: Dispozitör
Aprilios Yazılan:
Alıntı:Klasik Astrolojide, şartların daha da ilerleyen süreçte nasıl gelişeceğini, gösterge gezegenin yöneticisi (dispozitör) gösterir. Venüs Akrep’te olduğundan, yöneticisi Mars bize şartların nasıl gelişeceğini göstermekte.

Bu makale ise; H. Kırkoğlu imzalı :

Alıntı:Dispozitör Astroloji'de önemli bir kavramdır ve dispozitörü güçlü bir gezegen zor durumda olsa bile bir şekilde destek alıyor demektir. Bu durumu satranç oyununda baskı altında kalan ama aynı zamanda başka bir taşla korunan taşa benzetebiliriz.

Aprilios alıntıladığın makeledende yola çıkarak dispozitör bir gezegenin yer aldığı burcun yöneticisi, yani güçlendiricisi demek. Başka bir kaynakta okuduğum tanım ise; Dispozitör(içinde bulunduğu burcun yöneticisi)

Modern astrolojide ise; Fokalizör, Doğum haritasında, gücü vurgulanmış ve stratejik olarak konumlanmış bir gezegen. Daha iyi anlaşılması açısından biraz önce foruma eklediğim yazının bulunduğu sayfanın linkini veriyorum. Fokalizörünüzü bulun konunun başlığı.
http://www.astrosohbet.com/showthread.ph...9#pid42719

Fokalizörde mesela Yükseleniniz Yay ise fokalizör Jüpiter oluyor, ya da haritanızda kümeleşme söz konusuysa buda başlı başıan bir fokalizör oluşturuyor.
Nihanın sana sorduğu sorudan da yola çıkarak ben fokalizör ve dispozitör arasındaki benzerliğin ya da ayrımın net olarak yapılmasını rica ediyorum sizlerden.

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
12-21-2008 02:53 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Beyhan Yazılan:
Aprilios Yazılan:
Alıntı:Klasik Astrolojide, şartların daha da ilerleyen süreçte nasıl gelişeceğini, gösterge gezegenin yöneticisi (dispozitör) gösterir. Venüs Akrep’te olduğundan, yöneticisi Mars bize şartların nasıl gelişeceğini göstermekte.

Bu makale ise; H. Kırkoğlu imzalı :

Alıntı:Dispozitör Astroloji'de önemli bir kavramdır ve dispozitörü güçlü bir gezegen zor durumda olsa bile bir şekilde destek alıyor demektir. Bu durumu satranç oyununda baskı altında kalan ama aynı zamanda başka bir taşla korunan taşa benzetebiliriz.

Aprilios alıntıladığın makeledende yola çıkarak dispozitör bir gezegenin yer aldığı burcun yöneticisi, yani güçlendiricisi demek. Başka bir kaynakta okuduğum tanım ise; Dispozitör(içinde bulunduğu burcun yöneticisi)

Modern astrolojide ise; Fokalizör, Doğum haritasında, gücü vurgulanmış ve stratejik olarak konumlanmış bir gezegen. Daha iyi anlaşılması açısından biraz önce foruma eklediğim yazının bulunduğu sayfanın linkini veriyorum. Fokalizörünüzü bulun konunun başlığı.
http://www.astrosohbet.com/showthread.ph...9#pid42719

Fokalizörde mesela Yükseleniniz Yay ise fokalizör Jüpiter oluyor, ya da haritanızda kümeleşme söz konusuysa buda başlı başıan bir fokalizör oluşturuyor.
Nihanın sana sorduğu sorudan da yola çıkarak ben fokalizör ve dispozitör arasındaki benzerliğin ya da ayrımın net olarak yapılmasını rica ediyorum sizlerden.

Beyhan,fokalizör senin de yazında belirttiğin gibi,haritanın önemli vurguları,belirteçleri oluyor.Yükseleni yay olan birinin,yükselen dispozitörü jüpiter deriz.Ama benim anladığım kadarıyla bu bir fokalizördürde.Çünkü asc yöneticisi bir haritada öncelikli incelenmesi gereken konumlardan biridir.

Mesela bir harita incelerken, haritada ikizler burcunda gezegen yerleşimi yoksa,'ikizlerin dispozitörü merkür' diye bir tanımlama kullanabiliriz.Yani dispozitör hem burç yöneticiliği,hemde burcun içinde bulunan gezegen yöneticiliği kavramı için kullanılabilir.
12-21-2008 05:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Luli Çevrimdışı
√īoℓэ†
**
lt=

Nihan Yazılan:Beyhan,fokalizör senin de yazında belirttiğin gibi,haritanın önemli vurguları,belirteçleri oluyor.Yükseleni yay olan birinin,yükselen dispozitörü jüpiter deriz.Ama benim anladığım kadarıyla bu bir fokalizördürde.Çünkü asc yöneticisi bir haritada öncelikli incelenmesi gereken konumlardan biridir.

Mesela bir harita incelerken, haritada ikizler burcunda gezegen yerleşimi yoksa,'ikizlerin dispozitörü merkür' diye bir tanımlama kullanabiliriz.Yani dispozitör hem burç yöneticiliği,hemde burcun içinde bulunan gezegen yöneticiliği kavramı için kullanılabilir.
Sevgili Nihan,

Ne güzel açıklayarak, özetlemişsiniz konuyu gülücük

Sevgili Beyhan,

Dispozitör ile fokalizör arasında derin farklar olmamakla birlikte, sevgili Nihan'ın da belirttiği gibi benzer açılımları olduğunu düşünüyorum.

Sanırım, belki de tek fark, özellikle klasik açılımlarda ''fokalizör'' yerine ''dispozitör'' teriminin daha çok tercih edilmesi.

12-21-2008 05:44 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Luli Çevrimdışı
√īoℓэ†
**
lt=

galaxia Yazılan:Sevgili aprilios zahmet edip uzunca bir yorum yazmışsınız okudum çokta hoşuma gitti çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz bu konu merak ettiğim ama pekte anlamadığım bir konuydu çok teşekkür ediyorum bazı sorularımın da cevabını almış oldum yüreğine sağlık
Asıl ben teşekkür ederim, her yorumumu tek tek teyit eden ve tabii ki beni çok mutlu eden gülücük değerlendirmelerde bulunmuşsunuz.

Böyle geri dönüşümlerle karşılaşmak, astrolojiyi anlama ve öğrenme sürecinde çok motive edici.

Sevgiler...

12-21-2008 06:21 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Nihan Yazılan:Beyhan,fokalizör senin de yazında belirttiğin gibi,haritanın önemli vurguları,belirteçleri oluyor.Yükseleni yay olan birinin,yükselen dispozitörü jüpiter deriz.Ama benim anladığım kadarıyla bu bir fokalizördürde.Çünkü asc yöneticisi bir haritada öncelikli incelenmesi gereken konumlardan biridir.

Evet Nihan duymak istediğim cümyeyi açıklamışsın zaten. Dispozitör aynı zamanda bir fokalizördür. Aynı (matematikte)kümeler konusu gibi düşünürsekte olur sanırım,
birbirini kapsayan konular.

Aprilios Yazılan:Sevgili Beyhan,

Sanırım, belki de tek fark, özellikle klasik açılımlarda ''fokalizör'' yerine ''dispozitör'' teriminin daha çok tercih edilmesi.[/font]

Evet Aprilios, bu tanımlamayla da konunun başında Nihanın sana sorduğu sorunun da cevabını almış oluyoruz. Belirleyici olan kısımları Nihan güzel biçimde açıklamış zaten.

MEVLANA
[i]
12-21-2008 07:09 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Luli Çevrimdışı
√īoℓэ†
**
lt=

Beyhan Yazılan:
Aprilios Yazılan:Sevgili Beyhan,

Sanırım, belki de tek fark, özellikle klasik açılımlarda ''fokalizör'' yerine ''dispozitör'' teriminin daha çok tercih edilmesi.[/font]

Evet Aprilios, bu tanımlamayla da konunun başında Nihanın sana sorduğu sorunun da cevabını almış oluyoruz. Belirleyici olan kısımları Nihan güzel biçimde açıklamış zaten.
Alıntı:Modern astrolojide ''dispozitör'' kelimesi altında uyarlanan bir çalışma var mı diyerek, net üzerinden kısa soluklu bir araştırmada bulundum ama, herhangi bir sonuç elde edemedim.
Fokalizör terimi ve açılımı benim bugün eklediğin bilgilere yönlenerek öğrenmiş olduğum bir konu sevgili Beyhan.

Nihan'ın sorusu üzerine Modern astrolojinin, klasikteki ''dispozitör'' karşılığını, daha önce de belirttiğim gibi çok kapsamlı olmasa da araştırmış fakat net bir şeyler elde edemediğimi kendisine belirtmiştim.

Sayende, böyle bir bilginin eksikliğinden ben de muaf sayılabilirim artık gülücük teşekkür ederim.

12-21-2008 08:13 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Aquar
Kayıtsız

Aprilios Yazılan:Sevgili Nihal için;

Güneş - Kova - Satürn*
Ay - Başak - Merkür*
Merkür - Kova - Satürn**
Venüs - Kova - Satürn***
Mars - Oğlak - Satürn****
Jüpiter - Kova - Satürn*****
Satürn - Kova - Satürn******
Uranüs - Aslan - Güneş*
Neptün - Akrep - Mars*
Plüto - Başak - Merkür**

Öncelikle natal haritanızdaki etkinliği ve yetkinlik derecesi birinci olan gezegen (dispozitör mantığında) Satürn (6 yıldızla)

Satürn, Kova niteliğinde, dispozitörlüğünü gerçekleştirdiği ev : II. ev.

Ciddi anlamda güvenlik arayışında bulunan biri olabilirsiniz. Fakat buradaki güvenlik arayışı, (ikinci ev, maddi potansiyeller, para) maddiyat kapsamında vurgu taşıyabilir hayatınızda.

Kova burcu akılsal olana paye verir.

Bu evdeki Satürn Kovası etkinliği, sizin finansal anlamda mantıksal ve akılcı tavsiyelerde ve öngörülerde bulunmanızı sağlayabilir.

Bu evdeki Satüryen Kova merakı, sizin maddi kaynak elde etmenizde daima yeni ve hatta denenmemiş, ilginç kazanç kapıları aramanıza sebep olabilir.

IX. Ev :

Merkür dispozitör.

İletişimin, rasyonel aklın, haberleşmenin simgesel gezegeni olan Merkür, 9. evinizi yönetmekte.

Dokuzuncu ev konuları ile ilgili olarak; yabancı birçok dil'i çabuk kavrama ve konuşma yeteneği sağlayabilir.

Farklı dini ve felsefi konular için geniş bir merak ve öğrenme duygunuz olabilir.

Bu bilgileri elde etmek amaçlı, uzun mesafeli yolculuklarda bulunmak isteyebilirsiniz.

XIII. Ev :

Güneş dispozitörlüğünde.

Bu noktada son derece yararlı ve açıklayıcı ölçütte bulduğum sevgili Uranüs'ün bir alıntısından yardım almak istiyorum :

Alıntı:Güneş sekizinci eve geldiğinde, kendi özünden daha yüce bir tema ile bütünleşir. Güneş’i sekizinci evde olan kişiler kendilerini geliştirmek, kişisel sınırlarını aşmak, kendi bireyselliklerinden uzaklaşmak ve başka insanlarla birlikte değişime uğramak isterler. Bunu çeşitli yollarla ve farklı derecelerde gerçekleştirirler. İlişki içinde olduğu kişilerle değer yargılarının ortak yönlerini keşfetmeye çalışırlar. Başka insanların kişisel değer yargılarını değiştirmeye çalışabilirler. Eşin ya da ortağın parasını yönetiyor ya da finansal işlerle uğraşıyor olabilirler. Her konuda paylaşımlar çok önemlidir. Kendilerini, başkalarıyla bir şeyler paylaştıkları sürece mutlu ve yaşam dolu hissederler. Bu kişiler tek başlarına kaldıklarında kendilerini sınırlandırılmış hissederler ve yaşam enerjileri iyice düşer.

Son olarak;

XI. Ev :

Dispozitör Mars.

İdeallerinizde ve olmasını istediğiniz hemen hemen her konuda (11. Ev - umutlar) savaşçı ve yenilgiyi kabul etmek istemeyen bir tabiatınız söz konusu olabilir.

Ki Mars, n. haritanızda Oğlak burcunda. (Mars, Oğlak'ta yücelir.)

Hedeflediğiniz şey her ne ise; ondan kolaylıkla vazgeçmeyen, hedeflerinize ağır ama emin adımlarla yaklaşma potansiyelinizden söz ediyor olabiliriz.

Burada, kanalize olunan şey'e yoğun bir konsantrasyondan ve azmin varlığından da bahsedilebilir sanıyorum.

Ayrıca, Oğlak'taki ve 11. evinizdeki Mars dispozitör'ü, size arkadaşlarınız ile olan ilişkilerinizde temkinli bir yaklaşım sağlayabilir.

Bana zamanınızdan ve enerjinizden ayırdığınız için çok teşekkür ederim Sevgili Aprilyos, keyifle okudum gülücük

Dispozitörleri saptarken Kova için Satürnü yönetici olarak uygun gördünüz sanıyorum. Uranüs size kızmasın gülücük şaka biyana Satürn ve Uranüs birlikte dispozitör olsa daha doğru olmaz mıydı?

Klasik ve modern astrolojinin bu konudaki farkı sentezlenemez mi? Sevgili Hocam Yıldırım'ın deyimiyle Uranyen bir insan olduğum ve haritamdaki bütün yolların Uranüs'ten geçtiği gerçeği sizce nasıl yorumlanabilir?

"Satürn, Kova niteliğinde, dispozitörlüğünü gerçekleştirdiği ev : II. ev.

Ciddi anlamda güvenlik arayışında bulunan biri olabilirsiniz. Fakat buradaki güvenlik arayışı, (ikinci ev, maddi potansiyeller, para) maddiyat kapsamında vurgu taşıyabilir hayatınızda"

bu doğru bir tesbittir, buna, parayı, bağımsız,özgür bir işten kazanma potansiyeli eklenebilir.

Astrolojide derinleşmek için ideal bir ortamda bulunuyoruz Aprilyos. Öğrenme yöntemlerinden en etkilisi usta-çırak ilişkisi biçiminde yürütülen eğitim şeklidir.

Usta-çırak ilişkisinde çırak, sürekli olarak ustasının yaptığı işleri gözlemler. önce, yaptığı işin "malzeme bilgisi" ne sahip olur, malzemeyi iyi tanımak çok önemlidir, tekniğini de ustasından öğrenir

belirli bir süre sonunda usta , bazı işleri çırağına yaptırmaya başlar. çrak öğrendiği kadarıyla işi yapar ve eleştirisini almak için işi ustasına sunar.

usta, çırağın yaptığı işi inceler ve "aksayan yerlerini söyler" eleştiri verir.

eleştirileri dikkatle dinleyen çırak, eleştiri doğrultusunda işi düzeltir ve her seferinde bir başka eksiğini anlar, görür ve düzeltir.

bu süreç, çok etkili bir öğrenme sağlar.

Umarım sizde böyle bir sabrı gösterir ve eleştiri alma şansına sahip olursunuz gülücük kolay gelsin
12-21-2008 08:22 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Luli Çevrimdışı
√īoℓэ†
**
lt=

Nihal Yazılan:Bana zamanınızdan ve enerjinizden ayırdığınız için çok teşekkür ederim Sevgili Aprilyos, keyifle okudum gülücük

Dispozitörleri saptarken Kova için Satürnü yönetici olarak uygun gördünüz sanıyorum. Uranüs size kızmasın gülücük şaka biyana Satürn ve Uranüs birlikte dispozitör olsa daha doğru olmaz mıydı?

Klasik ve modern astrolojinin bu konudaki farkı sentezlenemez mi? Sevgili Hocam Yıldırım'ın deyimiyle Uranyen bir insan olduğum ve haritamdaki bütün yolların Uranüs'ten geçtiği gerçeği sizce nasıl yorumlanabilir?
Asıl ben teşekkür ederim.

Haritanız üzerinde çalışma fırsatı tanıyarak, var olan bilgilerimi (henüz derya gibi olmasa da gülücük ) pratiğe dökmeme olanak sağladığınız için.

Satürn dispozitörlüğünü, Kova adına ben uygun görmedim. Buradaki seçimimi sevgili Hakan Kırkoğlu'nun ''Nerede eski yöneticiler?'' makalesinden hareketle yapmaya çalıştım.

İlgili makaleden birkaç kesit:

Alıntı:Satürn Kova ile gündüz, Oğlak ile gece bağlantısı içindedir. Dikkat edileceği gibi Satürn yönetimindeki burçlar Yengeç ve Aslan burçlarının yani ışıkların (Güneş ve Ay) tam karşısına düşerler. Zira Satürn karanlığı açıklar. Kova Satürn sosyal, normlara ve ilkelere bağlı, daha kararlı, dışa yönelik ve pozitif Satürnyen ilkeleri açıklar. Hava üçlüsünün gündüz yöneticisi olması da Satürn'ün Kova burcunu tercih ettiğini göstermektedir. Oğlak Satürn ikilisi ise daha katı, karanlık ve sert olabilir. Bu Satürn'ün daraltan, kısıtlayan ve içe çeken, gece yüzüdür.

Kollektif gezegenler

Uranüs, Neptün ve Pluto ve olasılıkla Kiron, Satürn ötesi enerjiler olarak kişisel olmaktan çok kollektif yapıdadırlar. Bu modern enerjileri kişileştirmekten çok kendi evrensel enerjileri içinde yorumlamaya çalışmalı ve kuşak etkisini gözden kaçırmamalıyız. Bu gezegenlere ait özellikleri sadece bir burca mal etmek ya da yöneticilik vermek hem sistemin simetrisini hem de açıklama yeteneğini zayıflatmaktadır. Günümüzde Astroloji sanki krizler ve dönüşümler yaratarak, bunları besleyerek ve büyüterek yapay bir atmosfer içinde kişinin içinde yaşadığı gerçek dünyayı görmezden gelebiliyor. Halbuki klasik bilgiler hayatın temel yönlerini, fırsatları ve engelleri çok açık bir biçimde ortaya koyabilirken, böylesine kişiyi aşan, ucu bucağı belirsiz olan, bu büyük enerjileri tek bir burçlara bağlantılı saymak sadece tembellik değil, Astroloji'nin temel ilkelerini görmezden gelen, kendi tarihinden kopuk bir yaklaşım olacaktır. Kuşkusuz bu gezegenler haritamızda yaptığı açılar ve ev konumu ile bizim kollektif yaratıcılığımız üzerinde söz sahibidir ve bu esin dolu gezegenler Leonardo da Vinci'den, Jung'a kadar pek çok yaratıcının hayatında söz sahibidir ama bu sınırları iyi çizemediğimiz anda, sanki hepimiz birden bizler de bu ağır tanrılardan birisi olmak istiyoruz. Bu Astroloji dilini bilinçsiz biçimde kötüye kullanan ve bu yönde kör bir biçimde bizi sanki çok daha yüksek bir yere koymaya çalışan bir yanılgı gibi gözüküyor.

Kendimi, sorunuza kapsamlı ve doğru bir cevabı taşıyacak kadar yetkin görmüyorum açıkçası. Fakat bu konuda oldukça önemli bir isim olan H. Kırkoğlu, sizin de sorunuzu kapsadığını düşündüğüm birçok noktaya dair, dikkate değer şeyler yazmış, izninizle aktarmak isterim :

Alıntı:Kulaktan kulağa oyunu

Pek çok örnek verilebilir ve üzerinde konuşabiliriz. Böyle bir yazının ana nedeni Astroloji'nin temel ilkelerinin kulaktan kulağa oyununda olduğu gibi uğradığı çarpıklığı göstermektir. Astroloji bizim önümüzde gerçekliğin nasıl şekil aldığını gösteriyor. Modern yöneticiler kavramı sağlam bir temele oturmayan bir yaklaşımdır. Konuyla ilgili olabilecek başka bir çalışmada ise Bernadette Brady anne çocuk ilişkisini astro-genetik açısından ele almış ve modern gezegen yöneticilerinin istatistiksel güvenilirlik veremediğini yazmıştır. (Correlation Journal)

Bir haritayı yorumlarken kuşkusuz Uranüs, Neptün ve Pluto'dan hatta Kiron'dan yararlanabiliriz ama ev yöneticileri söz konusu olduğunda yapacağımız sapmalar bizi oldukça yanlış yollara sürükleyecektir. Modern gezegenleri kişinin hayatında ancak Satürn ötesi anlamıyla yani aşkın, evrensel ve yaratıcı alanlarla kullanmalıyız zira bu gezegenler kollektif aklı ve dehayı simgelemektedir. Bu gezegenleri hayatlarına yansıtabilen kişiler yaratıcılıklarını kollektif kaynaklardan alabilmektedir ama bu durum ille de söz konusu gezegenlerin bir burcu yönettikleri anlamına gelmiyor.

Kaynaklar: Night & Day, Planetary Sect in Astrology, ARHAT
18 Kasım 2003
.

12-21-2008 09:18 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Aprilios Yazılan:Sayende, böyle bir bilginin eksikliğinden ben de muaf sayılabilirim artık gülücük teşekkür ederim.[/font]

Rica ederim Aprilios, düşüncelerimiz karşılıklıçiçek

MEVLANA
[i]
12-22-2008 12:31 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla