Değerlendir:
  • 40 Oy - 3 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Solar Arc Progresyonlar
Yazar Mesaj
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Solar Arc Progresyonlar
bu konuyla ilgili şimdilik detaylı irdelemeler yapmayacağım yada sizler detaylı incelerseniz ben pek katılımda bulunamayacağım sebebi mâlum..

yinede forumda eksikliği olmaması açısından bu konuyu açmayı uygun gördüm.

temelini atıp kenarıya çekileceğim. zamanı geldiğinde , konuyla ilgili daha detaylı irdelemelerimizi yapmayı düşünüyorum tabii ki.

Solar Arc Progresyonlar ; 1 yıl = 1 derece formülüyle hesaplanıyor ve bu formül tüm gezegenler için geçerli kabul ediliyor.

yani bugüne kadar öğrendiğimiz progres güneş ve progres Ay dışındaki gezegenler pek yerlerinden kımıldamıyorlardı oysa Solar Arc Progres sisteminde ağır giden Jüpiter-Satürn-Uranüs-Neptün-Plüto gibi gezegenleride tıpkı progres Güneş gibi her bir yıl için 1 derece ilerletiyoruz..

dediğim gibi mantığı gayet basit , tüm gezegenler tıpkı progres Güneş gibi 1 yılda 1 derece ilerletiliyor..

mesela bir kişinin satürnü 6 derece terazi ise 20 yaşında SA (SA=Solar Arc) Satürnü 26 derece terazi olacaktır.
bu kişinin Neptünü 1 derece oğlaksa , 30 yaşına geldiğinde Neptünü 1 derece kova olacaktır.
plütosu 4 derece akrepse ve natal Ay burcu 24 derece akrep ise bu kişi 20 yaşına geldiğinde SA Plütosu 24 akrepe ilerleyeceğinden o sene AY-PLÜTO kavuşumu etkisini yaşayacaktır diyebiliriz yorumlarken..

11-17-2008 02:59 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Solar Arc Haritaları
* http://www.astro.com tıklayınız..

* free horoscope + extended chart selection tıklayınız ve haritanızı seçiniz.

* Methods kısmından ilk kutucuk olan Please select the type of chart you want.: bölümünden NATAL , PROGRESSİON AND SOLAR ARC COMBİNED seçeneğini işaretleyiniz.

* enter yada altta click here show chart tıkladığınızda ;

dıştaki yeşiller bugüne kadar öğrendiğiniz normal progresleri , maviler ise SOLAR ARC progresleri gösterecektir..

örnek solar arc progres haritası ;

[Resim: trkiyesolararcnd4.th.gif][Resim: thpix.gif]

11-17-2008 03:08 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Cvp: RE: Solar Arc Progresyonlar
gizem kara Yazılan:bu haritada da açı aralığını transit gibi 5 derece mi yoksa progreslerdeki gibi tam mı alacağız?

tüm progreslerde orb olarak en fazla 1 derece almamız gerektiğini söyleyebiliriz.

11-17-2008 11:58 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 8

Cvp: Solar Arc Progresyonlar
Birsürü öngörüm tekniği var.İnsan hangisini ön plana koymalı şaşırıyor zaman zaman.Bence teknikleri verimli bir şekilde harmanlamak lazım.Zaman zaman 2-3 tane teknik aynı noktaya parmak basar.Ve bu genellikle önemli bir ipucudur.Tuhaf gelebilir ama bazı haritaların bazı yöntemlere karşı daha duyarlı olduğunu düşünüyorum.Ne demek istediğimi anlatabildim mi emin değilimama neyse utandım.

Okuduklarımdan : Solar Arc sistemiyle çalışılırken sekizinci harmonik açıları kullanılıyor.Yani 0 , 45 , 90 , 135 , 180(açıkçası ben 45 ve 135 i birçok noktada olduğu gibi buradada göz ardı ediyorum)Bir solar arc noktası natal bir noktaya üstte belirtilen açılarla temas yaparsa iki enerjinin yarattığı bir sonuç çıkıyor.Genel olarak açı toleransı olarak 1 derece düşünülebilir sanırım.Bernadette Brady bu temasın etkisinin 3-4 ay süreceğini belirtiyor.Ayrıca birçok öngörüm tekniğinde kullandığı gibi orta noktalarıda hesaba katıyor(o rta noktalarda etki6 hafta kadar).Ama sanırım orta noktadan ziyade direkt gezegene temas daha etkilidir.

Peki bu yönte ne kadar etkili görmek istersek.Sanrım birçok diğer teknikte olduğu gibi bunu anlamanın en iyi yöntemi deneyimlere ve deneme-yanılma yöntemine başvurmak.Diyelimki hayatınızda önemli bir olay oldu.Ama siz bunu transit , ikincil ilerletim veya dönüş tekniğiyle göremediniz.Solar arc a bir göz atmanızı tavsiye ederim.Yıldırım teknikten ve haritanın nasıl çıkartılacağından bahsetti.

Varsayalım solar arc ta Vensünüz natal uranusunuz üzerine geldi.Venüs hayatımızda nelerle uğraşır ilişkiler ,sosyal hayat , zaman zaman para kaynaklar.Ani harcamaların ,ilişkilerinizde sürpriz gelişmelerin(başka olumsuz bir göstergenin itelemesiyle) veya kırılmaların olduğu bir dönem yaşayabilirsiniz.Solar arc ta saturnunuz natal ayınızın karşısına geldi.Çocuk , anne ,ev konularıyla ilgli sıkıntılar yaşanabilir.vb....

Bikaç göz atmak istediğim şey daha var.Muhakkak etkinin gerçekleştiği ev alanı öne çıkacaktır.Acaba ev yöneticilikleri ne derece önemli yoksa genel olarak mevzu gezegenlerin ana konuları üzerinden mi ilerliyor bi bakayım bende.Öğrendikçe paylaşırız.
09-01-2009 01:04 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

JoMaJa Yazılan:İlerletim tekniklerinde genel olarak ikinci ilerletimler öncelikli olarak kullanılıyor sanırım ama bu demek değildirki Solar Arc kullanışsız bir teknik.Tabi birsürü öngörüm tekniği var.İnsan hangisini ön plana koymalı şaşırıyor zaman zaman.Bence teknikleri verimli bir şekilde harmanlamak lazım.Zaman zaman 2-3 tane teknik aynı noktaya parmak basar.Ve bu genellikle önemli bir ipucudur.Tuhaf gelebilir ama bazı haritaların bazı yöntemlere karşı daha duyarlı olduğunu düşünüyorum.Ne demek istediğimi anlatabildim mi emin değilimama neyse utandım.

Okuduklarımdan : Solar Arc sistemiyle çalışılırken sekizinci harmonik açıları kullanılıyor.Yani 0 , 45 , 90 , 135 , 180(açıkçası ben 45 ve 135 i birçok noktada olduğu gibi buradada göz ardı ediyorum)Bir solar arc noktası natal bir noktaya üstte belirtilen açılarla temas yaparsa iki enerjinin yarattığı bir sonuç çıkıyor.Genel olarak açı toleransı olarak 1 derece düşünülebilir sanırım.Bernadette Brady bu temasın etkisinin 3-4 ay süreceğini belirtiyor.Ayrıca birçok öngörüm tekniğinde kullandığı gibi orta noktalarıda hesaba katıyor(o rta noktalarda etki6 hafta kadar).Ama sanırım orta noktadan ziyade direkt gezegene temas daha etkilidir.

Peki bu yönte ne kadar etkili görmek istersek.Sanrım birçok diğer teknikte olduğu gibi bunu anlamanın en iyi yöntemi deneyimlere ve deneme-yanılma yöntemine başvurmak.Diyelimki hayatınızda önemli bir olay oldu.Ama siz bunu transit , ikincil ilerletim veya dönüş tekniğiyle göremediniz.Solar arc a bir göz atmanızı tavsiye ederim.Yıldırım teknikten ve haritanın nasıl çıkartılacağından bahsetti.

Varsayalım solar arc ta Vensünüz natal uranusunuz üzerine geldi.Venüs hayatımızda nelerle uğraşır ilişkiler ,sosyal hayat , zaman zaman para kaynaklar.Ani harcamaların ,ilişkilerinizde sürpriz gelişmelerin(başka olumsuz bir göstergenin itelemesiyle) veya kırılmaların olduğu bir dönem yaşayabilirsiniz.Solar arc ta saturnunuz natal ayınızın karşısına geldi.Çocuk , anne ,ev konularıyla ilgli sıkıntılar yaşanabilir.vb....

Bikaç göz atmak istediğim şey daha var.Muhakkak etkinin gerçekleştiği ev alanı öne çıkacaktır.Acaba ev yöneticilikleri ne derece önemli yoksa genel olarak mevzu gezegenlerin ana konuları üzerinden mi ilerliyor bi bakayım bende.Öğrendikçe paylaşırız.

Merhaba Jomaja , seni görmek güzel ;)

ilgi olursa müsait oldukça SOLAR ARC üzerine bir çalışma yapabiliriz.
merak ettiğim ama yorumlama tecrübesini deneyimlemediğim bir yöntem bu.
bunun anlamı , eğer bu çalışmayı yapacaksak arkadaşların Yorum beklemekten ziyade deneyimlerini paylaşmasının daha öncelikli olabileceğini söyleyim ;)

geriye bir soru kalıyor , varsınız mı yoksunuz mu =)

09-01-2009 01:32 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Yıldırım Yazılan:Merhaba Jomaja , seni görmek güzel ;)

ilgi olursa müsait oldukça SOLAR ARC üzerine bir çalışma yapabiliriz.
merak ettiğim ama yorumlama tecrübesini deneyimlemediğim bir yöntem bu.
bunun anlamı , eğer bu çalışmayı yapacaksak arkadaşların Yorum beklemekten ziyade deneyimlerini paylaşmasının daha öncelikli olabileceğini söyleyim ;)

geriye bir soru kalıyor , varsınız mı yoksunuz mu =)

Merhaba Yıdırım , seni görmek de güzel.gülücük Forumu özledim.Üçgen , orta nokta , transit , progres dediğimde beni anlayan insanları görmeyi özlemişim yahu :D

Eh ben varım tabi.
09-01-2009 02:09 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

RE: Solar Arc Progresyonlar
öyleyse Türkiye'nin Solar Arc konumlarıyla başlayalım istiyorum ;)

buyrun Türkiye'nin Solar Arc Progres Haritası ( dış kısımdaki Mavi potansiyeller Solar Arc konumlarını gösteriyor )

[Resim: turkiyesolararc.gif]

dikkat çekici bir şey var ama bunu test etmemiz için 3 sene gerekiyor gibi..

bakın Solar Arc sisteminde her gezegen 1 yıl için 1 derece ilerletiliyor..

öyleyse insanlar için değil ama ülke ve kurumlar için Solar Arc değerlendirmesi yapıldığında , kuruluştan tam 90 yıl sonra tüm Solar Arc konumları , natal konumlarla KARE açı yapacaktır..
yani Solar Arc sistemi önemli ip uçları veren bir yöntem ise hemen pek çok ülkenin ve uzun vadeli kurumların 90.yılında TÜM HARİTAYI KÖKTEN ETKİLEYECEK GERİLİMLER deneyimlemesi muhtemeldir diyebiliriz.
çünkü Türkiye'nin 90.yılında ( 2013 yılı ) Solar Arc Güneşle natal Güneş Kare açı yapacak + Solar Arc AY ile natal Ay Kare yapacak + Solar Arc Merkür ile natal merkür Kare yapacak vs.. tüm potansiyeller istisnasız KARE AÇI gerilimini yansıtacaktır.

Solar Arc yöntemi etkili bir öngörü metodu ise Türkiye için 90.yılında gerilimli bir değişim , dönüşüm sürecinden sözedebiliriz ,

yada ters mantıkla 3 yıl sonra Türkiye'de belirgin değişimler ve gerilimler olmaz ise ekonomik sorunlar ve terör devam edecekse , AKP iktidar olmaya devam edecekse , Deniz Baykal gibi müthiş bir lider !? ana muhalefet lideri olmaya devam edecekse , Televizyonların vazgeçilmezleri olan Mehmet Ali Erbiller , İbo Showlar aynen başarılarını ! devam ettireceklerse vs..
o zaman kendi adıma Solar Arc yönteminin güvenilirliğinden cidden şüphe edeceğimi söyleyebilirim =)

09-01-2009 02:28 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

RE: Solar Arc Progresyonlar
yukarıdaki 90.yıl mantığını kurumlarada uygulayabileceğimizi söylemiştim.
Galatasaray mesela 90.yılında ( 1994-95-96 sezonlarında ) liderin çok gerisinde kalmış görünüyor.

oysa 91.senede başkanlığa Faruk Süren'in geldiğini ve Galatasaray'ın gerçekten yeni bir döneme girdiğini 4 yıl üst üste şampiyonluk + Avrupa Şampiyonluğu yaşadığını görüyoruz.

Fenerbahçe spor kulübüne baktığımızda ise 90.yılın ardından 91.yılında başkanlık değiştiriyor ve Aziz Yıldırım bir daha bırakmamak üzere =) kulübün başına geçiyor ve kulüp açısından yine ciddi bir ivmeden söz edebiliriz.

futbol kulüplerimiz 90.yıllarında başkanlık değişimiyle büyük ivmeler yakalamış görünüyorlar , bakalım Türkiyenin 90.yılında benzer birşeyi siyaset dünyasında görebilecekmiyiz ;)

09-02-2009 06:18 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Hımm sen direkt olarak gezegenlerin kendilerine olan açıları hesaba katmışsın.

90 kare
Belki 45 yarım kare

Ama aslında ilk tekniğe baktığımda benim düşündüğüm iki gezegenin kimyasının etki-tepkisiydi.Tabi açı kalıbı falan varsa daha fazla olabilir.

Atıyorum Mars(SA)-Venüs (Natal) birleşme
Merkür (SA) - Mars(Natal) zıt açı vb.

Yani böyle daha rastlantısal(hiçbirşey tesadüf değildir :D ) ve büyülü geliyor.90 , 45 fazla kalıp oluyor.

Bişey biliyorumdamı söylüyorum.Yok yahu:D Daha değil utandım

İnşallah birgün Solar Arc a da zaman bulucam.dil çýkarma
09-08-2009 12:10 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Küçük bir ipucu .Tabi daha önce farketmediyseniz.Ben daha yeni yeni kullanmaya başladım çünkü :D Eğer Solar Fire kullanıyorsanız.Solar Fire da Dynamic>Transits&Progressions menüsü altında

Directions To Radix

seçeneği ile solar arc taki gezegenlerin natalinize nasıl temas ettiğini görebilirsiniz.(taramak istediğiniz zaman aralığını start date ve period aralığından belirleyebilirsiniz)

Eh baktım ben solar arc ı adam akıllı oturup araştırmıycam ; en iyisi yavaş yavaş incelemeye ve uygulamaya başlayayım - biraz deneme yanılma biraz öğrenilecek bilgiyle tekniği kotarırım diye düşünüyorum.

Bende kayıtlı olan bikaç astrosohbet haritasına baktığımda bazı kişilerde yakın zamnda bu solar arc teması gördüm.Eğer sizde bu şekilde bir etki görürseniz söyleyin incelemeye çalışalım.Yalnız işin başında açı olarak sadece zıt açı ve birleşmeyi kullanacağım(ki aslında kare açıda kullanılıyor ama şimdili onu biraz göz ardı edeyim)
01-09-2010 11:09 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Lunar Arc Progresyonlar astrosohbet 6 9,043 12-10-2012 06:25 AM
Son Mesaj: Mavisahram
  Minör(Tali) Progresyonlar plutomania 2 6,417 10-11-2012 12:42 AM
Son Mesaj: Derin
  Solar ve Lunarkartografi yezda 1 3,711 10-27-2008 11:47 PM
Son Mesaj: yezda

Forum'a Git: