Değerlendir:
  • 19 Oy - 3.16 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Marilyn vos Savant
Yazar Mesaj
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: RE: Marilyn vos Savant
sundancer Yazılan:saturn merkuru kısıtladıgına katılamayacam malesef yıldırım.saturn kısıtlar ama aynı zamnda derinlestirir.ayrıca saturn dusuncenin en derin seklini yansıtır.ayrıca mantıkta saturn etkisi altındadır.saturn kotu etkileri oldugu dogru ama dokundugu herseyi kısıtlar demek bence biraz yuzeysel olur.saturn iyi etkileride oludugunu unutmayalım.elbette her merkur-saturn kavusumu zeki olcak diyemeyiz.baska bir konuda astrolojinini dogrulugundan bazen süpeleniyorum diye bu yuzden demiştim.ama bildigim iki orneği soyledim sana.örnekleride inkar edemeyiz değil mi?

satürnün iyi yönleri olmadığını da kim söylemiş , üstte yazdığımı bir daha oku istersen ;)

genel anlamda benim satürnle ilgili fikrim , bilgim şudur ; Satürn dokunduğu gezegeni yapılandırır , tıpkı duvar ustası gibi.. satürnün dokunduğu gezegen konularında kısıtlanmayla doğmamız muhtemeldir çünkü birşeyin yapılandırılması için , üzerinde çalışmamız için o konuda herşey dört dörtlük olmamalıdır.. satürn dokunduğu gezegene bolluk , bereket , yetenek veriyorsa ve kişi doğuştan o alanda süper potansiyele sahipse , o zaman satürnün esas anlamı olan disiplinli çaba kavramına gerek kalmaz ki.

galiba kendimi pek anlatamadım bu konuda , satürnün kısıtlamaları ömür boyu öyle kalacak anlamını getirmez aksine o konular ZAMANLA DÜZENLENİR , YAPILANDIRIR ve dokunduğu o alana DEĞER KATAR..
mesela venüs-satürn açılarında ilişkilerde problemler korkular olabilir ama bu alan yapılandırıldığında başkalarından çok daha güzel ve istikrarlı bir ilişki kurulabilir.
ya da mesela mars - satürn açılarında cesaret , girişimcilik gibi dinamik konularla yüzleşmek ve bu alanları yapılandırmak sözkonusudur.
mesela en büyük komutanlardan Fatih Sultan Mehmet'te Mars - Satürn Karesi vardır.. umarım anlatabiliyorum , satürn önce kısıtlar ama uzun vadede kazandırır bunu demeye çalışıyorum.

kendi fikrime göre , merkür-satürn bağlantılarında (ki astrosohbeti tanıyalım konu başlığında verdiğim 12 çok zeki insanın birkaç tanesinde merkür-satürn açıları var) konsantrasyon yeteneği ve zihinsel aktivitenin düzenli ve kontrollü çalışması gibi avantajlar olacaktır.
ancak merkür - satürn açılarına bakarak zekayı değerlendirmeyi eskik bir değerlendirme olarak gördüğümü söyleyim son olarak.

perşembe akşamı müsait olursak , o 12 çok zeki insanı konuyla ilgili değerlendireceğimizi de belirteyim. bakalım neler çıkacak gülücük

11-11-2008 12:50 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sundancer Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**

Rep Puanı: 0

Yıldırım Yazılan:
sundancer Yazılan:saturn merkuru kısıtladıgına katılamayacam malesef yıldırım.saturn kısıtlar ama aynı zamnda derinlestirir.ayrıca saturn dusuncenin en derin seklini yansıtır.ayrıca mantıkta saturn etkisi altındadır.saturn kotu etkileri oldugu dogru ama dokundugu herseyi kısıtlar demek bence biraz yuzeysel olur.saturn iyi etkileride oludugunu unutmayalım.elbette her merkur-saturn kavusumu zeki olcak diyemeyiz.baska bir konuda astrolojinini dogrulugundan bazen süpeleniyorum diye bu yuzden demiştim.ama bildigim iki orneği soyledim sana.örnekleride inkar edemeyiz değil mi?

satürnün iyi yönleri olmadığını da kim söylemiş , üstte yazdığımı bir daha oku istersen ;)

genel anlamda benim satürnle ilgili fikrim , bilgim şudur ; Satürn dokunduğu gezegeni yapılandırır , tıpkı duvar ustası gibi.. satürnün dokunduğu gezegen konularında kısıtlanmayla doğmamız muhtemeldir çünkü birşeyin yapılandırılması için , üzerinde çalışmamız için o konuda herşey dört dörtlük olmamalıdır.. satürn dokunduğu gezegene bolluk , bereket , yetenek veriyorsa ve kişi doğuştan o alanda süper potansiyele sahipse , o zaman satürnün esas anlamı olan disiplinli çaba kavramına gerek kalmaz ki.

galiba kendimi pek anlatamadım bu konuda , satürnün kısıtlamaları ömür boyu öyle kalacak anlamını getirmez aksine o konular ZAMANLA DÜZENLENİR , YAPILANDIRIR ve dokunduğu o alana DEĞER KATAR..
mesela venüs-satürn açılarında ilişkilerde problemler korkular olabilir ama bu alan yapılandırıldığında başkalarından çok daha güzel ve istikrarlı bir ilişki kurulabilir.
ya da mesela mars - satürn açılarında cesaret , girişimcilik gibi dinamik konularla yüzleşmek ve bu alanları yapılandırmak sözkonusudur.
mesela en büyük komutanlardan Fatih Sultan Mehmet'te Mars - Satürn Karesi vardır.. umarım anlatabiliyorum , satürn önce kısıtlar ama uzun vadede kazandırır bunu demeye çalışıyorum.

kendi fikrime göre , merkür-satürn bağlantılarında (ki astrosohbeti tanıyalım konu başlığında verdiğim 12 çok zeki insanın birkaç tanesinde merkür-satürn açıları var) konsantrasyon yeteneği ve zihinsel aktivitenin düzenli ve kontrollü çalışması gibi avantajlar olacaktır.
ancak merkür - satürn açılarına bakarak zekayı değerlendirmeyi eskik bir değerlendirme olarak gördüğümü söyleyim son olarak.

perşembe akşamı müsait olursak , o 12 çok zeki insanı konuyla ilgili değerlendireceğimizi de belirteyim. bakalım neler çıkacak gülücük

aynı seyleri soyluyoruz yıldırım.bende her merkur-saturn kontagı olan zeki olur demedim.bende de saturn-merkur trini war ama ben normal zekalıyım.ama zekayı etkileyen faktorlerden birininde merkur-saturn yada merkur-pluto etkileşimi oldugunu gordum.okudugum yazılarda bunu dogrulayıcı nitelikte zaten

haritam
11-11-2008 12:58 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 1

RE: Marilyn vos Savant
Hazır konu zeki insanlardan açılmışken incelemek istersiniz belki Türk Einstein'ı olarak da tanınan ünlü bilimadamımız Oktay Sinanoğlu'nun haritası :Oktay Sinanoğlu

----------------------------------------------------
Ben şahsen Zeka ve okul başarısı arasında illa bir paralellik olması gerektiğini düşünmüyorum.Okulda başarılı ya da başarısız olma farklı etkenlere bağlı olabilir.

Ben de ilkokulda sınıf birincisiydim.Kendi haritamı görmeden önce astroloji bilgimden yola çıkarak Merkürümün açılarının çok daha güzel olacağını düşünmüştüm ama bir tane bile iyi açısı yok imzamdaki haritamda görebileceğiniz gibi.Benim zekam Konsantrasyon gücüme ve hafızama bağlı.Bir konuya bir kez konsantre olduysam birileri karşıma geçip bana laf anlatsa bile onların söylediklerini kesinlikle duymazdım.O derece konsantre olabiliyordum ve bunu yaptığımda da okuduğum ya da seyrettiğim şeyi bant gibi çekerdi zihnim.İlkokulda öğretmenin verdiği anlatma parçasını evde hiç okumadığım halde sınıfa girdikten sonra öğretmen gelene kadar ki süre içinde kelimesi kelimesine ezberleyip anlatabiliyordum.Son yıllarda belki duygusal sorunlar nedeniyle bilemiyorum ne konsantre olabiliyorum ne de hafızam çalışıyor,dün ne yediğimi bile hatırlamıyorum bazen.Pek çok şeyi (gereksiz olsalar bile) ayrıntılarıyla aklımda tutabilirdim eskiden.

Zekayı etkileyen tek gezegenin Merkür olduğunu sanmıyorum şahsen.1. evdeki gezegende epey etkili bana kalırsa.Satürn'ün düşünme gücüyle ilgili olduğunu biliyoruz.Plutonda yine Satürn gibi erken yaşta insanı olgunlaştıran bir gezegen aynı zamanda zekaya hem sezgisellik hem de analiz yeteneği katıyor.Bu açıdan Satürn gibi kişisel olgunluğun yanısıra zihinsel olgunlukta verebilir.

Bir de bazen olumsuz açılarda zekayı olumlu anlamda etkileyebilir.Ay-Merkür olumsuz açılarını örnek gösterebilirim mesela.

Nin.Me.Sar.Ra
11-13-2008 01:05 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

[quote=Nin.Me.Sar.Ra]
Hazır konu zeki insanlardan açılmışken incelemek istersiniz belki Türk Einstein'ı olarak da tanınan ünlü bilimadamımız Oktay Sinanoğlu'nun haritası :Oktay Sinanoğlu

Nin.Me.Sar.Ra Oktay Sinanoğlu ile ilgilide bir başlık açmayı düşünüyordum iki gündür, bence kesinlikle incelenmesi gereken bir harita, sağol.

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
11-13-2008 02:16 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 1

Beyhan Yazılan:[quote=Nin.Me.Sar.Ra]

Nin.Me.Sar.Ra Oktay Sinanoğlu ile ilgilide bir başlık açmayı düşünüyordum iki gündür, bence kesinlikle incelenmesi gereken bir harita, sağol.

Rica ederim. :)Doğum saatini kitabında resmi basılan doğum sertifikasından aldım.Şimdi de Astrodienst haritasını çıkartayım en iyisi :
[Resim: astro2gw03oktaysinanoglhe8.th.gif][Resim: thpix.gif]

Nin.Me.Sar.Ra
11-13-2008 02:47 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sundancer Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**

sharon stone de cok zekiymiş iq su 160 cıvarlarındaymıs.balık burcları zeki oluyor gercekten galiba

haritam
11-13-2008 07:01 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:
Beyhan Yazılan:[quote=Nin.Me.Sar.Ra]

Rica ederim. :)Doğum saatini kitabında resmi basılan doğum sertifikasından aldım.Şimdi de Astrodienst haritasını çıkartayım en iyisi :
[Resim: astro2gw03oktaysinanoglhe8.th.gif][Resim: thpix.gif]

evet bende Oktay Sinanoğlu kitaplarını okumuştum ve çok değerli bir deha olarak gördüğüm bu insana bugünki anlatımımızda yer vermek istemiştim ancak doğum saatini bilemediğim için 12 kişilik çok zekiler grubuna eklememiştim.
doğum saatini öğrendiğimiz iyi oldu
teşekkürler Nin.me.sar.ra

şunu söyleyim ; çoklu zeka kuramı diye birşey var ve ben buna inanıyorum..

çünkü insan beyninin IQ ismini verdikleri zeka türünden ibaret olmadığı bilim dünyasının da kabul ettiği bir şey.

100 basamaklı sayıların kareköklerini birkaç saniyede hesaplayabilen ama güzel bir kız yada yakışıklı bir erkekle karkı karşıya kaldığında iki kelime konuşamayan bir insanın ne kadar zeki olduğu , ne tür zeki olduğu tartışılabilir.

katılım olursa bugün ki anlatımda çoklu zeka ve astroloji bağlantısını dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağım.
mesela zeka için merküre bakılıyor ama akrep burçlarıda en az ikizler burçları kadar zeki olabiliyor hatta daha yoğun bir sezgisel zekalarıda olabiliyor vb.. gibi..

Uranüs - Neptün ve Plüto üçlüsü için Galaksinin Büyük Elçileri ifadesi kullanılıyor..

Uranüs daha ziyade zeka ve yüksek akılla yani dehayla özdeşleştiriliyor ve ben buna katılmakla birlikte eksik bir değerlendirme olabileceğini düşünüyorum.

merkür ile uranüs HAM ANLAMIYLA zekayı ifade ediyor olabilirler ancak Beyin ismi verilen organın muazzam potansiyeli içerisinde Neptün ile Plütonun etkisini hayaller ve cinsellikle kısıtlamak eksik bir değerlendirme olacaktır.

akrep gibi belkide zeka konusunda en üst sırayı her zaman zorlayacak bir burcun yöneticisi olan Plüto ki hem KİŞİSEL hem de TOPLUMSAL DÖNÜŞÜMÜ ifade eden bir gezegendir , çoklu zeka kuramıyla bağlantısı olmayacağını düşünmek hata olacaktır bence.

gerek Neptünün gerekse Plütonun kuvvetli titreşimlerinin kendilerine has bir zeka potansiyeline işaret ettiklerini düşünüyorum.

mesela Neptünyenlerin algılama , kavrayış , hayal gücü , yaratıcılık dedikleri zeka potansiyellerinin daha SEZGİSEL olduğunu söyleyebiliriz.
Neptünün dehasının çalışma prensibi olarak , cevabın kaynağını bilemez ama cevabın o olduğunu bilir , görür , emin olur diyebiliriz..

Plütonyenler içinse müthiş bir analitik zekadan sözedebiliriz. konuları derinlemesine anlama , idrak etme , yoğun bir konsantrasyon gücü gibi zekanın potansiyellerinden sözedilebilir..

hatta venüs için sosyal zekayı , marsın ise savaşçı zekasını ifade edebileceği şeklinde ileri yorumlar yapılabileceğini düşünüyorum ki açıklaması gayet basit , savaş meydanında rakiplerini hem kas gücüyle hemde zekasıyla stratejik hamleleriyle yenen cesur bir adamın güzel bir kadın karşısında konuşamayıp heyecandan kekelemesinin açıklaması olarak marsı güçlü , venüsü pasif biri olmasını söyleyebiliriz.

Oktay Sinanoğlu için , Plüto-ASC kavuşumuna sahip + Plüto-Ay-Venüs büyük şans üçgenine sahip + Plüto-Mars-Uranüs T-Kare gerilimli açı kalıbına sahip + Jüpiter Akrep burcunda yani yoğun bir Akrep-Plüto potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette merkürünün Kova burcunda olması (bana göre Merkür Kovada , başakta olduğundan daha iyi çalışır ! ) HAM ANLAMIYLA parlak bir zekaya işaret edecektir ama haritanın en ağır abisi Plütonun kavrayış ve idrak gücü , yoğun konsantrasyon yeteneğini göz ardı etmemek lazım diye düşünüyorum.

son olarak ; Oktay Sinanoğlu sıradan bir Deha sıradan bir Bilim insanı değildir..

yazdığı kitapları okumanızı tavsiye ederim , kendini TÜRK HALKINI BİLİNÇLENDİRMEYE VE UYANDIRMAYA ADAMIŞ BİR LİDERLİK içgüdüsüne de (Plüto = kendini toplumsal davalara adamak) rastlıyoruz ki haritasıyla örtüştüğünü düşünüyorum bu özelliğinin..

şimdilik bu kadar ;)

11-13-2008 10:39 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sultan Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Ben de hayranları arasındayım.. gülücük
11-13-2008 11:54 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Bir de bazen olumsuz açılarda zekayı olumlu anlamda etkileyebilir.Ay-Merkür olumsuz açılarını örnek gösterebilirim mesela.

ay- merkür olumsuz açıları zekayı ne yönde olumlu etkiliyor.
duygusal zeka olarrak mı ?

yoksa duygularını ifade yeteneği açısından mı

aslında sorum sadece nin.me.sar.ra ya değil .bilen herkes cevaplandırabilirgülücük
09-15-2009 11:19 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
optimus_prime Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

aeon Yazılan:
Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Bir de bazen olumsuz açılarda zekayı olumlu anlamda etkileyebilir.Ay-Merkür olumsuz açılarını örnek gösterebilirim mesela.

ay- merkür olumsuz açıları zekayı ne yönde olumlu etkiliyor.
duygusal zeka olarrak mı ?

yoksa duygularını ifade yeteneği açısından mı

aslında sorum sadece nin.me.sar.ra ya değil .bilen herkes cevaplandırabilirgülücük

bence ay merkur karesi sürekli kendi fikirlerine göre hareket eden baskalarının fikirlerine aldırıs etmeyen bir yapı verebilir..bu arada duyguslarına göre hareket eden bir karakterde ortaya çıkabilir.. yani bu insan mutlaka o anki duygusal durumunu ifade etmesi lazım..biraz subjektif olur bu yüznden de..eger bu kişi sizi sevmiyorsa fikirlerinizde aldırıs etmeyecektir..bu kişiyi ikna edebilmek için ilkönce kendinizi sevdirmeniz lazım olabilir..
09-15-2009 11:40 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir