Değerlendir:
  • 28 Oy - 2.75 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Progres Güneşi İrdeliyoruz
Yazar Mesaj
Simurg Çevrimdışı
.
**

Rep Puanı: 1

RE: Progres Güneşi İrdeliyoruz
(Horoscopeschat'ten alıntıdır. Kendi çevirim. İfadelerde düşüklük olabilir, yanlış yansıtmış olabilirim. Progress haritayı merak ettiğim için araştırmıştım. faydalanın istedim.)

ilerletilmiş haritalar (progress) , bir diğer adıyla ikincil haritalar öngörücü astrolojinin mantıklı işlevsel bir şeklidir.

ilerletilmiş haritalar, bir zaman dilimini diğeriyle değiştirmek suretiyle hayatın akış yönünü ve eğilimlerini göz önüne almıştır . Zaman diliminde yapılan değiş tokuş sebebiyle ilerletilmiş haritalar üzerinde belirlenebilen etkiler genellikle kalıcıdırlar.

Zaman dilimi değiştirme yöntemi konusunda çeşitli metodlar uygulanmıştır ve bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Yıllık ilerletim Metodudur.
Bu metodta,Doğum zamanından sonra geçen herbir tüm günün astronomik durumuna bakılır, tüm bir yılın astrolojik faktörleri doğum haritasında uygun şekliyle yerleştirilir ve değerlendirme bu şekilde yapılır.

Aylık ve haftalık ilerletilmiş haritalarda aynı mantıkla çalışır.

Öncelikle, bu haritaların yıllık öngörülülerde asıl doğum haritasından sanki bağımsız(ama daha zayıf) başka bir haritaymış gibi kişiyi etkilediği kabul edilir. Güneşin her 30 günde yeni bir burca girdiği biliniyor, Güneşin her 30 yılda yeni bir burca kaydığının söylenmeside bu yüzdendir. Bu şekilde düşünüldüğünde, hayatın yeni gelecek 30 yıllık döneminde yeni bir burca kayan Güneşin karaktere ve bireysel hayata yükleyeceği yeni roller ortaya çıkmaktadır. Bu 'Hayalet Harita' daki Güneş ise, gerçek doğum haritasındaki hayat boyu baskın gücünü sürdürecek olan Radikal Güneşin yanında zayıftır.
ikinci olarak, progress haritanın doğum haritasına fırlattığı görünümler etklidir ve bu açıdan bakıldığında transitler gibi düşünülebilir. Ancak ikincil haritanın doğum haritasına yaptığı açılar transit açılardan çok daha kesin ve uzun süreli olarak etkilidir.

Bu iki haritanın birleşen etkisi ise tecrübe edilmekte olan olayların doğasının ifadesidir.

Kaynak:Astrozoom.com'dan alıntıdır
ayrıca sevgili sesame arkadaşımızın kendi çevirisidir.
10-10-2008 04:03 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: Progres Güneşi İrdeliyoruz
Beyhan Yazılan:Yorumlara başlamadan önce iyice fikir sahibi olmamız daha iyi oacaktır.

Progres Güneşi kullanırken temel yaklaşım natal planetlere veya açılara yaptığı açılardır. Stephen Arroyo şöyle demiş: Progres Güneşin ev ve burç değiştirdiği zamanlara dikkat ederim.çünkü bu geçiş dönemleri çoğu zaman önemlidir ve kişi tarafından yeniden ayarlama ve değerlerin değişim evresi olarak algılanır. Ancak Progres Güneşin burç ve ev konumu hangi anlama gelirse gelsin, kişi kaçınılmaz olarak bu değişime bir iki yılda uyum sağlar ve böyle bir unsur üzerinde durmaya değer dinamik bir odak olarak anlam ifade etmeyeye başlar. Bundan dolayı Progres Güneşin kullanılmasında açılar kişinin mevcut konumu odağı hakkındaki en değerli bilgileri sağlarlar. Kavuşum, kare ve karşıt açılara çok önem vermek gerekirse de, progres Güneşin natal noktalara olan bütün açıları, hatta yarı altmışlık ve yarı kare gibi tali açılar kullanılarak çok iyi neticeler elde edilebilir. Progres Güneşin hızı okadar düşüktür ki bir açı, 15 derece veya 1/4 derece tamlıkta yaklaşık 6 ay kalır.Böyle bir zaman sırasında uzun süre iki kuvvetli enerji rasında dinamik bir alışveriş olduğunda bu gelişmenin sembolik göstergeleri tali açılar olsa bile, kişi değişime yönelik belli derecede bir içsel yoğunluğun farkına varmaya başlar.

Bir sonraki yazıda progres Güneşi yorumlarken hangi orb ların kullanılması ve özeelikle hangi açıların aktif olacağını yazacağım.

teşekkürler Beyhan verygood

zaten arkadaşlar ilerleyen mesajlarda progres güneşin natal gezegenlerinize yaptığı açıları değerlendireceğiz ve konu başlığımızın ağırlıklı noktası bu açıları değerlendirmek ve sizden gelen kritikler olacak.

konunun mantığını anlamak için bir örnek vereyim ; diyelimki progres güneş doğum haritanızdaki venüsle güçlü açı yapıyor. (kavuşum,kare,zıt,120'lik)
diyeceğiz ki kimliğiniz (güneş) , ilişki kurma kapasitenizle (venüs) bağlantı kuracak şekilde ilerlemiş.. ve daha venüsyen biri olmuşsunuz..

bu örneği kendimde gördüğümü ifade edeyim.. progres güneşim son iki senedir natal venüsüme kavuşum yapıyor ve ben eskiden bayanlardan uzak dururken (ısırırlar filan gülücük ) son iki senedir astrosohbetinde vasıtasıyla burada pek çok bayan arasında astroloji üzerine iletişim kuruyorum ve halimden memnunum diyebilirim utandım

10-10-2008 04:06 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Cvp: RE: Progres Güneşi İrdeliyoruz
Lavinya Yazılan:(Horoscopeschat'ten alıntıdır. Kendi çevirim. İfadelerde düşüklük olabilir, yanlış yansıtmış olabilirim. Progress haritayı merak ettiğim için araştırmıştım. faydalanın istedim.)

ilerletilmiş haritalar (progress) , bir diğer adıyla ikincil haritalar öngörücü astrolojinin mantıklı işlevsel bir şeklidir.

ilerletilmiş haritalar, bir zaman dilimini diğeriyle değiştirmek suretiyle hayatın akış yönünü ve eğilimlerini göz önüne almıştır . Zaman diliminde yapılan değiş tokuş sebebiyle ilerletilmiş haritalar üzerinde belirlenebilen etkiler genellikle kalıcıdırlar.

Zaman dilimi değiştirme yöntemi konusunda çeşitli metodlar uygulanmıştır ve bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Yıllık ilerletim Metodudur.
Bu metodta,Doğum zamanından sonra geçen herbir tüm günün astronomik durumuna bakılır, tüm bir yılın astrolojik faktörleri doğum haritasında uygun şekliyle yerleştirilir ve değerlendirme bu şekilde yapılır.

Aylık ve haftalık ilerletilmiş haritalarda aynı mantıkla çalışır.

Öncelikle, bu haritaların yıllık öngörülülerde asıl doğum haritasından sanki bağımsız(ama daha zayıf) başka bir haritaymış gibi kişiyi etkilediği kabul edilir. Güneşin her 30 günde yeni bir burca girdiği biliniyor, Güneşin her 30 yılda yeni bir burca kaydığının söylenmeside bu yüzdendir. Bu şekilde düşünüldüğünde, hayatın yeni gelecek 30 yıllık döneminde yeni bir burca kayan Güneşin karaktere ve bireysel hayata yükleyeceği yeni roller ortaya çıkmaktadır. Bu 'Hayalet Harita' daki Güneş ise, gerçek doğum haritasındaki hayat boyu baskın gücünü sürdürecek olan Radikal Güneşin yanında zayıftır.
ikinci olarak, progress haritanın doğum haritasına fırlattığı görünümler etklidir ve bu açıdan bakıldığında transitler gibi düşünülebilir. Ancak ikincil haritanın doğum haritasına yaptığı açılar transit açılardan çok daha kesin ve uzun süreli olarak etkilidir.

Bu iki haritanın birleşen etkisi ise tecrübe edilmekte olan olayların doğasının ifadesidir.

Kaynak:Astrozoom.com'dan alıntıdır
ayrıca sevgili sesame arkadaşımızın kendi çevirisidir.

teşekkürler Lavinya verygood

buradaki hayalet haritanın asıl haritadan daha zayıf olduğu ifadesinin , benim kullanmış olduğum soslu makarna örneğiyle uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. ben akılda daha kalıcı ve mizahi olduğunu düşünerek soslu makarna mantığıyla yaklaşmaya devam edeceğim yorumlarımı yaparken ;)

10-10-2008 04:12 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

esraa1 Yazılan:haritada progres günesi nasıl bulucagız?haritamda günes 13-32 akrep burcunda yanı ben neyim su an:(bu arada yıldırım makarna örnegi cok güzeldi..

kaç yaşındaysan , 13 akrepe o kadar derece ilave ediyorsun..

mesela 30 yaşındaysan 13 akrep + 30 = 13 derece yay olur progres güneşin..

Yay soslu akrep oluyorsun.. verygood

10-10-2008 05:26 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
hare Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 0

belki örnek basit gibi görünüyor ama soslu makarna artık sade makarnadan farklı bir tada sahip oluyor bunu biliyoruz.
yani arkadaşlar Progres Güneşiniz burç değiştirmişse , siz artık o yeni burca aitsiniz şeklinde yorumlamayın lütfen. hala makarnasınız.. ancak üzerinize , yeni burcun sosları dökülmüş durumda.. bu ayrım önemli

bu örneği kendimde gördüğümü ifade edeyim.. progres güneşim son iki senedir natal venüsüme kavuşum yapıyor ve ben eskiden bayanlardan uzak dururken (ısırırlar filan ) son iki senedir astrosohbetinde vasıtasıyla burada pek çok bayan arasında astroloji üzerine iletişim kuruyorum ve halimden memnunum diyebilirim

Sevgili Yıldırım
Bayıldım yorumlarına ben astrolog değilim ama taaa burdan senin aynı zamanda iyi bir aşcı olduğunu görebiliyorummm))Venüsün etkisi olmalı ))güldürdün de beni hani güldürürken düşündürmek derler ya öyle oldu))
10-10-2008 05:33 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
hare Çevrimdışı
Üye
**

Arkadaşlar şimdi baktım güneş 17 derce terazide Kırkoğlu öyle diyor.Bu güneş transit güneş niye bi çoğunuz progres yazdınızki? progres bu andan sonraki zamanlara yapılan projeksiyon değilmi? Yine mi yanılıyorum?
Benim tr(progres değil değilmi?) güneşim dördüncü evde terazide o zaman
Annemle olan ilişkim mutluluğun had safhasında ,ilişkimiz ayşegül annesiyle tatilde gibi...
Bayramda beni ziyater etmeyen küçüklerime tatlı sert çıişmalarım da bu yüzden demekki halbuki o kadar geleneksel değildim ne oldu bana bööle?
Aynı zamanda kah mutlu kah mutsuzm bu günlerde.
Bende ilk yorumumu yaptım bu arada))
Tr güneşim natal güneşime pek iyi bakmıyor bu arada.
10-10-2008 05:46 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
nurbanu10 Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**

Yıldırım Yazılan:
nurbanu10 Yazılan:merhaba..benim natal güneşim 10 derece oğlak..progres güneşim 15 derece kova şu anda...gerçekten de oğlak etkisiyle çocuklukta ve ilk gençlik çağımda içime kapanıkken...20 yaşından itibaren daha dışa açık bir hale geldiğimi söyleyebilirim..bu kovanın etkisi midir bilemem..kısacası kendimde değişim hissettim gerçekten de..15 yıl daha bu etki altında olacağım galiba...bir de özgürlüğüme çok düşkünüm...merak ettiğim bir şey var..güneş tutulmaları aslan-kova burçlarında artık...acaba bana bir etkisi olacak mı...bir de yükselen de ilerletiliyor sanırım progres olarak..

güneş ve ay tutulmalarının etkisi daha ziyade natal haritaya olur arkadaşlar. geçtiğimiz ağustos ayında 9 derece aslan burcunda güneş tutulması + 24 derece kova burcunda Ay tutulması oldu. bu dereceler sizin natal gezegenlerinize güçlü açı yapıyorsa etkileşim olacaktır..

ve nurbanu evet yükselen burcunu da yaklaşık 30 + 5 derece ilerletirsen progres yükselenini bulabilirsin ok

evet yıldırım..sanırım 5 derce yay oluyor yükselenim..bu arada bir konu başlığında isteyenlerin imzalarına haritalarını koyabileceğini söylemiştin..yanlış haıtrlamıyorsam tabii..benim de imzama haritamı koyabilir misin mümkünse...ben eklemeyi beceremiyorum çünkü...teşekkürler şimdiden..iyi çalışmalar
10-10-2008 06:11 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

nurbanu10 Yazılan:evet yıldırım..sanırım 5 derce yay oluyor yükselenim..bu arada bir konu başlığında isteyenlerin imzalarına haritalarını koyabileceğini söylemiştin..yanlış haıtrlamıyorsam tabii..benim de imzama haritamı koyabilir misin mümkünse...ben eklemeyi beceremiyorum çünkü...teşekkürler şimdiden..iyi çalışmalar

nurbanu Yıldırım şuan forumda olmadığı için bende mesajınızı görmüşken sizin haritanızı imzanıza ekledim.

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
10-10-2008 07:45 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

Cvp: Progres Güneşi İrdeliyoruz
Bir önceki yazdığım mesajın devamı bilgiler olarak yazacağım.
Progres Güneşin açılarını yorumlarken hangi orbların kullanımlası gerekir? Diğer bir değişle belli bir progres Güneş açısının özellikle aktif olacağı zamanın uzunluğunu kişi nasıl ifade edebilirve nasıl anlayabilir?

Progres Güneş için genelde tavsiye edilen 1 derecelik orbdan daha küçük orblar kullanılabilir. Bir tam açıya yaklaşırken veya ayrılırken 1 orb kullanıldığı zaman bir progres Güneş açısı iki sene hissedilebilir.Görülebildiği kadarıyla bir progres Güneş açısı ile ifade edilen deneyimi çoğu insan 6 ay veya daha kısa süren bi zaman diliminde yaşar. İşte bu süre esnasında deneyeiminin en yoğun evresi yaşamlarında baskın olur.

Progres Güneş diğer planetlere açı yaptıkça bu planetler tarafından temsil edilen potansiyellerle bilinçli olarak bağlantı kurma ve böylelikle bu sembollerin yaşamımızda hangi anlama geldiğini oldukça kişisel ve özel br şekilde öğrenme fırsatına sahip oluruz.

Progres Güneş natal bir planete açı yaptığında daha ziyade o planetin doğasına benzer olursunuz. Böyle bir açı daha önce olduğunuzdan daha fazla olduğunuz bir döneme işaret eder. Ve bu oluş süreci kişi olan bitenin bilincinde olsada olmasa da gerçekleşir. Dolayısıyla eğer Güneşi"olmanın" temel sembolü olarak görüyorsak, o zaman progres Güneşin tam açıları hızlı bir gelişim ve büyüme ile aktif olarak meşgul olduğumuz bir zaman süresini gösterirler; böyle bir dönem esnasında ütün kişiğimiz değişebilir ve kendimizi rahat hissettiğimiz benlik ifademizin alanı hatırı sayılır derecede genişleyebilir.

Bundan sonraki yazımda ise sizlere proges Güneş açılarına bir kaç örnek vereceğim.

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
10-10-2008 09:06 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sundancer Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**

arkadaslar progres gezegenler ne demek ben bilmiyorum.biri bana progres guneşim ayım saturn nerde soyleyebilirmi acaba?

haritam
10-10-2008 09:42 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Progres Ay'ı İrdeliyoruz astrosohbet 155 198,004 03-07-2023 12:48 PM
Son Mesaj: Lajâ
  Progres Harita Hakkında Geniş Bilgi Angel 6 19,799 10-31-2019 09:23 PM
Son Mesaj: Cancer61
  Progres Harita Nedir? Angel 16 33,464 08-31-2019 12:53 AM
Son Mesaj: picachu
  Progres Yorumları astrosohbet 205 213,948 03-03-2018 11:06 PM
Son Mesaj: say24
  Progres Ay ile Transit Satürn Arasındaki Fark plutomania 1 5,658 08-20-2012 03:21 AM
Son Mesaj: astrosohbet
  Türkiye'nin Progres Harita Yorumu salmakis 4 7,376 07-11-2012 02:21 AM
Son Mesaj: deniz kaya
  Progres Haritada Yeniay ve Dolunay Valde_Amor 2 6,049 07-02-2009 04:20 AM
Son Mesaj: gizem kara

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir