Değerlendir:
  • 17 Oy - 3 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hayatın Anlamına Dair.... ( Yaylar İçin )
Yazar Mesaj
Zembul Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**

Rep Puanı: 0

Hayatın Anlamına Dair.... ( Yaylar İçin )
Şu sıralar içinde bulunduğum sıkıntılı sürecin beni iyiden iyiye daralttığı zamanlarda bir yandan bu karanlık tünelin ucunda ışığın ne vakit belireceğini düşünürken, bir yandan da edindiğim astroloji bilgileriyle tüm bunların özünde neye işaret ettiğini anlamaya çabalıyorum. Ancak bu çok güç bir iş.

Bu ülkenin insanları olarak yaşadığımız ciddi sorunlar, fiziki ve ekonomik depremler şüphesiz ki kollektif bilincimizi derinden etkiliyor ve geleceğe ait umutlarımızı farklı dozlarda da olsa gölgelemeye devam ediyor. Bir güvensizlik duygusu kaplıyor içimizi. Yarına ilişkin bir korku gibi geliyor bana. İşte tam da burada Güney ay düğümümün dokuzuncu Ev’de ve Ay’ımın da Yay burcunda durduklarını hatırlıyorum. Çok sevgili Astroloji öğretmenim Barış’ın bana daha en başlarda söylediklerini hatırlıyorum: “Yay hep yarında yaşamaya yatkındır. ..” Elbette tek söylediği bu değildi. Ama benim şu anda birden bire hatırladığım bu oldu. Yarın, ilerisi, uzaklar ve başka ülkeler, başka kıtalar; inanılmaz büyük ve sınırsız! İşte o yarınlar ki bugünlerde pek sisli, güvenle bakmaya o iyimser Yay Ay’ımın da zaman zaman mecali kalmıyor. Zannediyorum bunda tam arkasında duran Pluto’nun da parmağı var.

Her neyse, bugün Yay burcunun "Yaşamın anlamını bulmak” gibi acayip zor bir hayat ödevini sembolize etmesi ve Jüpiter gibi dev bir gezegenin fiziki boyutlarıyla Yay burcunun felsefi boyutunun arasındaki doğru orantıyı tekrar fark ettim. Ben Jüpiter’in “Büyük şans planeti” olduğuna inanlardan değilim. Bu sembolün de tıpkı diğerleri gibi sadece bir enerjiye, astroloji alfabesinde karşılık gelen bir harf olduğunu düşünüyorum. Onu nasıl kullandığımız sadece bize bağlı. Hele hele Yay Burcunun yaşamın anlamını keşfetmek ve bir yaşam felsefesi geliştirmek yolundaki zorlu işini düşününce yanlış kullanılan Jüpiter’in fatal sonuçları olabileceğini biliyorum.

"Yaşamın anlamı nedir?” sorusuna kaçımız hemen cevap verebiliriz? Kaçımız genel kabul görmüş, bildik, klişeleşmiş felsefi cümleler dışında kendimize ait, içimizden gelen anlamı dile getirebilecek cümleyi kurabiliriz? Kaçımız yaşamın değil yaşamımızın anlamını fark ettik? Dolayısıyla biz bir yandan yaşarken, akıp giden zamanın bizim yaşamımız açısından anlamını kaçırma tehlikesi hep var. Hele hele “umut dolu yarınlar” şarkısını mırıldanırken birden bire yarınların tükenmekte olduğunu fark etmek durumunda kalabiliriz. Hem de bütün bunlar olurken aşırı güvenimiz, dozu fazla kaçmış iyimserliğimizle, yani “şişko” Jüpiter’imizle neler olduğunun hiç farkına varamıyabiliriz. İşte alın size Şans Gezegeni’nin gölge yüzü!

Dönüşüm gezegeni Pluto’nun Yay burcunda gezindiği yıllar boyunca biz Yayzedeler (yoksa Jüpiterzedeler mi deseydim?) bu konuda biraz kafa yorsak, birazda iç sesimizi dinlesek o karanlık, belki o küçük gezegenin büyük gücüyle yaşamımızı daha anlamlı kılabiliriz. Herhalde bunu yaparken Merkür’ün ve İkizler burcu özelliklerinin hep birlikte işin içine dahil olduklarını söylemeye gerek yok. Aşağıdaki bölümde aslında hepimizin aşina olduğu, bazılarımızın ezbere bildiğini tahmin ettiğim ana temalara bir göz atalım. Tabiidir ki daha eklenecek çok şey var. Aman durun yine karşılıklı “zeka fışkırtmaya” kalkışmayalım da biraz gözlerimizi kapayıp dinleyelim; içimizden gelen sesi dinleyelim.

Elbetteki bizler; Yay bebekleri, hayat yolları üçüncü ev- dokuzuncu ev veya Yay - İkizler ekseninden geçenler, Ay’ı Yay’ı mesken tutmuş olanlar ve dünyada Yay maskesiyle dolaşan yükselenler! Zeus’un (Jüpiter) Olimpos’un tepesinde oturduğu gibi tahtına kurulmak veya Hermes (Merkür) gibi sandaletlerimize kanat takıp ordan oraya uçup durmak; bitmez tükenmez bir telaş içinde ... Tanıdık geliyor değil mi? Ancak Onlar tanrıydılar. Biz insanların kollektiv bilinçaltının en renkli ve gerçek figürleri. Ancak Zeus gibi fildişi kuleden aşağıya bakarak, o zavallı ölümlülere acımak hayatı bir insan olarak deneyimlemek ve anlayabilmek için yetmez. Hermes’i düşünecek olursak da sağa sola koştururken yaşamımıza ne olmakta olduğunu anlamaya zamanımız kalmaz. Hercai gönüllü ilkbahar kelebekleri gibi ordan oraya uçuşurken kısacık ömrümüzü bakarsınız ki tüketivermişiz. Biz Olimposlu tanrıları ölümsüz kılarken gerçek dünyada sınırlarımızla varız.

Zihinsel özgürlüğü, merakı ve hareketliliği temsil eden genç ruhlu İkizler’in (Merkür’ün) oksijeni, Yay’ın yaşanarak ulaşılmış, dolayısıyla hazmedilmiş, büyük (Jüpiter) bilgi ateşini besler. Bu öğrenci- öğretmen ilişkisine benzer. Birlikte var olurlar. Dileyelim ki bu ateş hiç sönmesin ve insanların yolunu sonsuza kadar aydınlatsın.

Tekrar görüşene dek mutlu kalın !

Neşe Kuran

http://www.astrolojidergisi.com/Hayatin%...20dair.htm

"Aklınız size hakikati göstermemişse, inancınız sizi koruyamaz"
HARİTAM:
http://www.astrozoom.com/sonuc.php?ISIM=...&x=76&y=17
09-23-2008 08:07 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
yaren Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 1

Cvp: Hayatın anlamına dair.... (Yay'lar için)
Zembul Yazılan:Şu sıralar içinde bulunduğum sıkıntılı sürecin beni iyiden iyiye daralttığı zamanlarda bir yandan bu karanlık tünelin ucunda ışığın ne vakit belireceğini düşünürken, bir yandan da edindiğim astroloji bilgileriyle tüm bunların özünde neye işaret ettiğini anlamaya çabalıyorum. Ancak bu çok güç bir iş.

Bu ülkenin insanları olarak yaşadığımız ciddi sorunlar, fiziki ve ekonomik depremler şüphesiz ki kollektif bilincimizi derinden etkiliyor ve geleceğe ait umutlarımızı farklı dozlarda da olsa gölgelemeye devam ediyor. Bir güvensizlik duygusu kaplıyor içimizi. Yarına ilişkin bir korku gibi geliyor bana. İşte tam da burada Güney ay düğümümün dokuzuncu Ev’de ve Ay’ımın da Yay burcunda durduklarını hatırlıyorum. Çok sevgili Astroloji öğretmenim Barış’ın bana daha en başlarda söylediklerini hatırlıyorum: “Yay hep yarında yaşamaya yatkındır. ..” Elbette tek söylediği bu değildi. Ama benim şu anda birden bire hatırladığım bu oldu. Yarın, ilerisi, uzaklar ve başka ülkeler, başka kıtalar; inanılmaz büyük ve sınırsız! İşte o yarınlar ki bugünlerde pek sisli, güvenle bakmaya o iyimser Yay Ay’ımın da zaman zaman mecali kalmıyor. Zannediyorum bunda tam arkasında duran Pluto’nun da parmağı var.

Her neyse, bugün Yay burcunun "Yaşamın anlamını bulmak” gibi acayip zor bir hayat ödevini sembolize etmesi ve Jüpiter gibi dev bir gezegenin fiziki boyutlarıyla Yay burcunun felsefi boyutunun arasındaki doğru orantıyı tekrar fark ettim. Ben Jüpiter’in “Büyük şans planeti” olduğuna inanlardan değilim. Bu sembolün de tıpkı diğerleri gibi sadece bir enerjiye, astroloji alfabesinde karşılık gelen bir harf olduğunu düşünüyorum. Onu nasıl kullandığımız sadece bize bağlı. Hele hele Yay Burcunun yaşamın anlamını keşfetmek ve bir yaşam felsefesi geliştirmek yolundaki zorlu işini düşününce yanlış kullanılan Jüpiter’in fatal sonuçları olabileceğini biliyorum.

"Yaşamın anlamı nedir?” sorusuna kaçımız hemen cevap verebiliriz? Kaçımız genel kabul görmüş, bildik, klişeleşmiş felsefi cümleler dışında kendimize ait, içimizden gelen anlamı dile getirebilecek cümleyi kurabiliriz? Kaçımız yaşamın değil yaşamımızın anlamını fark ettik? Dolayısıyla biz bir yandan yaşarken, akıp giden zamanın bizim yaşamımız açısından anlamını kaçırma tehlikesi hep var. Hele hele “umut dolu yarınlar” şarkısını mırıldanırken birden bire yarınların tükenmekte olduğunu fark etmek durumunda kalabiliriz. Hem de bütün bunlar olurken aşırı güvenimiz, dozu fazla kaçmış iyimserliğimizle, yani “şişko” Jüpiter’imizle neler olduğunun hiç farkına varamıyabiliriz. İşte alın size Şans Gezegeni’nin gölge yüzü!

Dönüşüm gezegeni Pluto’nun Yay burcunda gezindiği yıllar boyunca biz Yayzedeler (yoksa Jüpiterzedeler mi deseydim?) bu konuda biraz kafa yorsak, birazda iç sesimizi dinlesek o karanlık, belki o küçük gezegenin büyük gücüyle yaşamımızı daha anlamlı kılabiliriz. Herhalde bunu yaparken Merkür’ün ve İkizler burcu özelliklerinin hep birlikte işin içine dahil olduklarını söylemeye gerek yok. Aşağıdaki bölümde aslında hepimizin aşina olduğu, bazılarımızın ezbere bildiğini tahmin ettiğim ana temalara bir göz atalım. Tabiidir ki daha eklenecek çok şey var. Aman durun yine karşılıklı “zeka fışkırtmaya” kalkışmayalım da biraz gözlerimizi kapayıp dinleyelim; içimizden gelen sesi dinleyelim.

Elbetteki bizler; Yay bebekleri, hayat yolları üçüncü ev- dokuzuncu ev veya Yay - İkizler ekseninden geçenler, Ay’ı Yay’ı mesken tutmuş olanlar ve dünyada Yay maskesiyle dolaşan yükselenler! Zeus’un (Jüpiter) Olimpos’un tepesinde oturduğu gibi tahtına kurulmak veya Hermes (Merkür) gibi sandaletlerimize kanat takıp ordan oraya uçup durmak; bitmez tükenmez bir telaş içinde ... Tanıdık geliyor değil mi? Ancak Onlar tanrıydılar. Biz insanların kollektiv bilinçaltının en renkli ve gerçek figürleri. Ancak Zeus gibi fildişi kuleden aşağıya bakarak, o zavallı ölümlülere acımak hayatı bir insan olarak deneyimlemek ve anlayabilmek için yetmez. Hermes’i düşünecek olursak da sağa sola koştururken yaşamımıza ne olmakta olduğunu anlamaya zamanımız kalmaz. Hercai gönüllü ilkbahar kelebekleri gibi ordan oraya uçuşurken kısacık ömrümüzü bakarsınız ki tüketivermişiz. Biz Olimposlu tanrıları ölümsüz kılarken gerçek dünyada sınırlarımızla varız.

Zihinsel özgürlüğü, merakı ve hareketliliği temsil eden genç ruhlu İkizler’in (Merkür’ün) oksijeni, Yay’ın yaşanarak ulaşılmış, dolayısıyla hazmedilmiş, büyük (Jüpiter) bilgi ateşini besler. Bu öğrenci- öğretmen ilişkisine benzer. Birlikte var olurlar. Dileyelim ki bu ateş hiç sönmesin ve insanların yolunu sonsuza kadar aydınlatsın.

Tekrar görüşene dek mutlu kalın !

Neşe Kuran

http://www.astrolojidergisi.com/Hayatin%...20dair.htm

çok güzel bir yazı....teşekkürler....

birde forumun ünlü yay ı Yıldırımı dinlesek onlar için hayatın anlamı neymiş?...bizim evdeki yay için hayatın anlamı gökten para yağsın bizimki zengin olsun yan gelip yatsın gezsin tozsun ...duygusallık zayıflık sanki onun için....v.s v.s........karamsar

gülücük)

Full Time Şerefsiz Olacağına,Part Time İnsan OL......
09-24-2008 12:06 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Alıntı:Yaratıcının hoşnutluğunu kazanmak ve merak ettiğim herşeyi öğrenmek

Yay etkisi çok fazla almasamda,belkide 9.evimde vurgu olmasındandır,bu cümle benimde hayat felsefemi oluşturan çok güzel ve öz bir ifade.

Benin yay'ımda uranüs,neptün yer alıyor.Kollektif oldukları için bu burcun özelliklerini gösterme, vurgulama gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
10-01-2008 11:04 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Zembul Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**

RE: Hayatın anlamına dair.... (Yay'lar için)
benim de güneşim ve neptün'üm yay'da.. haritamdaki güçlü satürn-ay oğlak, yükselen ikizler ve yoğun akrep gölgesine rağmen; dünya görüşümü en iyi yay yanım ifade ediyor; hoşgörü, telorans, detaylara teslim olmayan bütünlüklü kavrayış, iyi niyet, saflık, berraklık, erdem ve de en önemlisi iyimserlik ve önyargısızlık.. hepsi yay'da topanmıştır sanki..

içimdeki ikizler'in hızlı cingözlüğüne, oğlak'ın bazen bencilliğine ve akrep'in şüpheciliği ile ketumluğuna, krizlerine rağmen yay yanım hep ağır basar ve gülümser.. fevkalede mutluyum yay burcunda doğduğuma..

"Aklınız size hakikati göstermemişse, inancınız sizi koruyamaz"
HARİTAM:
http://www.astrozoom.com/sonuc.php?ISIM=...&x=76&y=17
12-12-2009 04:15 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
telleyay Çevrimdışı
Üye
**

Hayatın anlamını çözme işini ''harika yay'a''gülücük vermişler ; zira gerçekten biz olmasak bu hayat manasız olurdu.ask

Ayrıca birşeyi eklemeden geçemeyeceğim sayın Yıldırım yay burçları için kısa ancak harika, umut dolu bir yazı yazmıştı evet ben bu günlerde iş alanında fevkalade başarılı günler yaşıyorum Rabbim korusun.Bu siteden de ayrıca çok hoşlandım.Hepinize ayrı ayrı teşekkürler.çiçek

[Resim: ertyuo.th.jpg]
12-13-2009 08:10 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

RE: Hayatın Anlamına Dair.... ( Yaylar İçin )
Bir Yay felsefesi : Seviyorsan söyle. Yarın çok geç olabilir.

02-11-2013 10:04 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
gullusutcu Çevrimdışı
Saturna Vip
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 27

Biz ana oğul güneş yay burcuyuz.Üstelik oğlumun ay'ı yay , mars'ı yay.Bizim evde bir sloganımız var.Biz de geri vites yok .Hep ileri vites.Biz ana oğul böyle dedikçe çoştukca çoşarız,evin içinde...gülücük

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid=1...;ast=&lang
02-12-2013 12:30 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
simya Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 2

Bir Yay Atasözü derki: 'İster yükselenin saldırgan Koç olsun, Merkür Venüs'ün pis akrep isterse Mars'ın tekdüze Oğlak, Güneş'in yaya mı gülümsedi; korkma bu hayat sana hiç mi hiç sıkıcı gelmeyecek başkalarının gitmeye korktuğu yollardan sen geri dönüp onlara nanik yapacaksın.' dil çýkarma

SİMYA YILDIZ HARİTASI
02-12-2013 05:34 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

(02-12-2013 05:34 PM)simya Yazılan:  Bir Yay Atasözü derki: 'İster yükselenin saldırgan Koç olsun, Merkür Venüs'ün pis akrep isterse Mars'ın tekdüze Oğlak, Güneş'in yaya mı gülümsedi; korkma bu hayat sana hiç mi hiç sıkıcı gelmeyecek başkalarının gitmeye korktuğu yollardan sen geri dönüp onlara nanik yapacaksın.' dil çýkarma

Güzel gülücük

02-12-2013 07:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Arkadaş
Kayıtsız

İnsan hayatının özünü kavrayabilmek zor iştir.
Kimileri bunun, insanın geride bıraktıklarıyla ölçüldüğüne inanır.
Bazıları için ölçü; inanç ve sadakat. ... bazıları içinse sevgidir..
Diğerleride hayatın hiçbir anlamı olmadığını savunur.

(The Bucket List)
02-12-2013 07:44 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Risksever Yaylar yezda 1 3,272 12-21-2008 04:00 AM
Son Mesaj: astrosohbet

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir