Değerlendir:
  • 55 Oy - 2.95 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Orta Nokta
Yazar Mesaj
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

RE: Orta Nokta
Orta noktayı nasıl bulacaksınız?

* İlk aşamada çıkardığınız güne ait doğum haritasındaki gök cisimlerinin bulunduğu Zodyak derecelerini 0 derece Koç noktasına çevirmeniz gerekiyor.
Koç 0 derece/ Boğa 30 derece / İkizler 60 derece / yengeç 90 derece / Aslan 120 derece / Başak 150 derece / Terazi 180 derece / Akrep 210 derece / Yay 240 derece / Oğlak 270 derece / Kova 300 derece / Balık 330 derece

Öreneğin; Ay’ ı 19derece Aslan burcunda, Marsı 5 derece Balık burcunda bulunan bir kişinin Ay/Mars orta noktası şu şekilde hesaplanır.

Ay’ın ilkbahar noktasına göre yansıması için 120 derecelik açı farkını kendi derecesine eklemek gerekmekte.
19 + 120 = 139

Marsın ilkbahar noktasına göre yansıması için 330 derecelik açı farkını kendi dercesine eklemek gerekir.
5 + 330 = 335

* Bu iki değer birbirleriyle toplanır.
139 + 335 = 474

*Toplam değerin yarısını bulmak için 2ye böleriz.
474 / 2 = 237

55 in yarısı ise 55/ 2 = 22.5 dakikadır. Yani orta noktanın 360 derecelik doğum haritası cinsinden ifadesi 237 derecedir.

* 237 derecenin karşılığı; 237 – 210 ( Akrepin karşılığı ) = 27 derece Akrep burcu olarak hesaplanır. Aslında bu uzak yayın yarısı olan uzak orta noktadır. Tam karşısındaki 27 derece Boğa burcu noktası da yakın orta nokta olarak hesaba katılabilir.

Bu yöntemi kullanarak diğer tüm orta noktaları hesaplayabilirsiniz.

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
09-13-2008 01:19 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
SESAME Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**

Rep Puanı: 0

bu noktaları bulduk, peki sonra ne yapacağız dersek ?

bu noktalara açı yapan yada max.2 derece ile bu noktalara kavuşum yapan gezegenleri tesbit ettiğimizde elimizde bir denklem oluşacak..(ben 2 dereceyide yeterince kuvvetli buluyorum)

merkür/neptün orta noktasına kavuşum yapan bir güneş olduğunu varsayalım o halde :

Güneş           =   merkür/ neptün
(odak noktası)    (ortanokta)

peki bu nedemek??

hayatın amacı, ego  (güneş) , fantaziler ve yaratıcı (neptün ) düşüncelerin (merkür)iletilebilmesiyle  kendini gösterebilir. Kişi bu şekilde kendisini ''tam olarak ifade'' eder, denebilir..
Walt Disney haritasında bu denkleme sahip gülücük  pek çok fantazi- çizgi film kahramanları- (neptün) geliştirmiş, ve hayatını (güneş) bu fantazileri bir iletişim (merkür) aracı olarak kullanarak geçirmiş, filmler (neptün) çekmiştir.
Edison'un haritasındada aynı özellik var.. john lennon'da..

çok kapsamlı bir noktası astrolojinin,.. genel harita yorumuna ek yorumlar getiriyor, haritasına baktığında gezegenin etkisini hissetmediğini yada onun için bu etkinin geçerli olmadığını düşünen pek çok kişiye referans olabiliyor..
Love ;
gülücük

Karanlığın en çok arttığı anda, gökteki yıldızları görebilirsiniz.
09-13-2008 07:03 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
SESAME Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**

Rep Puanı: 0

Yıldırım Yazılan:
Beyhan Yazılan:Orta Nokta Tolerans Aralığı nedir?

Yorumlamadaki hassasiyeti korumak macıyla tolerans aralığımızı dolaysız orta nokta kombinasynu için 1.5 orb, dolaylı orta nokta kombinasyonu için 1 orb almamız doğru olur.

Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda daha ayrıntılı yorum yapacaklardır.

bence 1 orb almak idealidir..

mesela Beyhan'ın güneş-satürn orta noktasını yaklaşık 17 derece Yay olarak hesapladım ve Beyhan'ın merkürü 18 derece Yay burcunda yani 1 orb var ve ''merkür kavuşum güneş-satürn midpoint'' yorumu yapılabilir.

bu tür orta noktaların yaptığı açıları ufak ufak yorumlayan yabancı astroloji siteleri olması lazım tabii çeviri gerekiyor.

merkür = güneş/saturn

Beyhan, verimli ve etkili iletişimi (merkür) aydınlatıcı,açıklayıcı (güneş) ve belirli kurallar,saygı(saturn) çerçevesinde olduğu zaman başarılı ve tam' olarak kuruyor.

? gülücük love;

Karanlığın en çok arttığı anda, gökteki yıldızları görebilirsiniz.
09-14-2008 04:30 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Yıldırım Yazılan:açık konuşayım orta noktaların yorumuna dair pek tecrübem yok ama astrolojinin temel prensiplerini bilen biri olarak mantık yürütmek şeklinde küçük yorumlar yapılabileceğini düşünüyorum.

mesela Beyhan'ın yukarıdaki örneğine mantık yürütelim isterseniz ;

güneş-satürn orta noktası , disiplinli kişilik , olgun kişilik , canlılığın ve coşkunun kısıtlanması vb. ifadelerle tanımlanabilir.
bu noktada merkürü ve Yay burcunu görüyoruz Beyhan'ın haritasında.
Yay burcu çocuk ruhlu ateş elementi burcudur.
Merkür'de oldukça meraklı ve genel anlamda aktif bir yapı özellikleri taşır.

öyleyse Beyhan'ın olumlu yorumu olarak , disiplinli kişilik ve belkide çalışma hayatı konularında sürekli çocuksu bir merak içinde olacağını söyleyebiliriz.

olumsuz yorum olarakta , merkürün hızının yavaşlaması canlılığının azalması sözkonusu olabilir diyebiliriz.

bu yorumları bilgiye dayalı değil , mantık yürüterek yaptım , hata payımı kabul ediyorum ;)

Sana içimden cevap verdim heralde bengülücük) cevap yazdım sanıyorum.:(
İçimde bir merak olduğu çok çok doğru, sürekli birşeyler öğrenme isteğim var buda merakımı arttırıyor. Çocuksu bir merak içidemiyimhim

Haritamda başka orta nokta var mı Yıldırımgülücük)

MEVLANA
[i]
09-14-2008 05:03 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

jomajanın vermiş olduğu programdan orta noktalarımızı bulabiliriz şekerpare ;)

ben hızlıca baktığımda , jüpiter/neptün orta noktasının güneşinle kavuşum yaptığını + merkür/plüto orta noktasınında satürnünle kavuşum yaptığını gördüm.
Ay/Neptün orta noktasının da mars ile kavuşum yaptığını söyleyebiliriz.

09-14-2008 05:49 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Biricik vivi ablamın çok önceden foruma eklediği bir mesajdı. Konu düzeni bakımından bu başlığa ekliyorum.

vivienleigh Yazılan:Orta noktalar yöntemi, isminden de anlaşılacağı gibi, haritadaki iki planet veya iki noktanın ortak enerjisinin bulunduğu alanı hesap etmekten ibarettir.

İki planetin orta noktası, iki planetin ifade ettikleri kalitelerin birleşimidir. Örneğin Ay ile Güneş’ in orta noktası mantık ile duygunun, akıl ile sezginin, aktif ile pasifin, erkek ile dişi olanın ortaklaşa kullanıldığı alanı gösterir. Örneğin 1 derece Aslan’ da bir planet, 1 derece Kova’ da başka bir planet olsun. Bu ikisinin orta noktası 1 derece Boğa’ dır. Bu noktanın tam karşısında olan 1 derece Akrep de çok hassas bir noktadır.

Bir orta nokta, varsayımsal bir planet gibi çalışır ama neticede iki planetin kombinasyonudur. Bu orta nokta transitler veya progressler ile aktive olabilir.

Eğer bir orta nokta, tam bir planetin olduğu noktaya düşerse, bu çok önemli bir durumdur ve burada bir planet olmasına rağmen, bu nokta her üç planetin ortak enerjisinin buluştuğu alandır.

En önemli orta noktalar Güneş, Ay, ASC ve MC arasındaki orta noktalardır. Bunlar kişinin hayatındaki en önemli dinamikleri anlatırlar. Orta noktaların da anlamı bu bütünlüktür. Kombinasyonların harita ile nasıl entegre olduğunu gösterirler.

Nasıl ki iki gezegen birbirleriyle açı içerisindeyken alışveriş içerisindeyseler, orta noktalarda da aynı kural geçerlidir. Bize Natal harita üzerinde bakarken göremediğimiz önemli detayları verirler. İki gezegen sanki birleşme içindeymiş gibi enerjilerini ortaya koyarlar.

Örneğin, Güneş Mars orta noktasını ele alalım:

Güneş/Mars: Başarma güdüsü, motivasyon, irade, erkeksi enerjiler, yön duygusu, yaşama arzusu, canlılık, dayanıklılık, kararlılık, cesaret, girişim, hırs, güç uygulama arzusu, liderlik göstergesidir.

Tüm bunlar Güneş ile Mars’ın ortak enerjileridir.

Sormuş olduğunuz orta noktaları kısaca değerlendirelim:

Mars/Satürn = Güneş: İki kötücül gösterge genel anlamda sağlıkla ilgili zorluğu, Güneş ise sağlıklı olmayı anlatır. Bu iki kötücülün orta noktasında Güneş’in olması sağlıkta zayıflık göstergesi olabilir; hastalıkların üstesinden gelme gerekliliğini gösterebilir. Bu aynı zamanda, babanız ile ilgili zorlanmanın da göstergesi olabilir.

Ay/Neptün = Jüpiter: Her üç gezegen de ruhsal ve dinsel konularla ilgilidir. Ay ve Neptün’ün orta noktasına Jüpiter’in düşmesi şairane yönleri, hayal gücü fazlalığını, fantezileri, başkalarının hissiyatını sezebilme kabiliyetini, vicdanlı ve sevecen olma halini, sanatsal konularda başarıyı, dinsel ve ruhsal konulara eğilimi gösterebilir.öner döşer

MEVLANA
[i]
09-15-2008 11:55 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

sevgili Jomaja ;

sinastri - ilişki uyum analizlerinde orta nokta yöntemini kullandığını söylemiştin doğru hatırlıyorsam. özellikle güneş-Ay ile venüs-mars orta noktalarının önemine değinmiştin ki sana katılıyorum.
yanlız emin olmak maksadıyla bir sorum olacak , bu ilişki uyum analizlerinde orta nokta yöntemini nasıl kullanıyoruz yani bunun patik yöntemi nedir ,,,
mesela ben venüs-mars orta noktamı buluyorum , sonrada ilişki kurduğum insanın gezegenleriyle bu venüs-mars orta noktam arasında açı bağlantısı var-yok buna mı bakıyorum yani işin mantığı bumudur yoksa daha mı farklı ,,,

help gülücük

10-10-2008 02:57 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
uranus Çevrimdışı
.
Uranyen Vip
lt=

Rep Puanı: 15

Yıldırım selam,
Midpoint haritalar icin ben astro.com u kullanıyorum,
senin ve partnerinin haritasini girmen lazim...
extended Chart selection a tıkladiktan sonra :
Horoscope for : Yıldırım...gozukur
Partner : harita bilgilerini girdigin 2. kisi gozükür...
sonra ,
Please select the type of chart you want : da "Composite + Natal, midpoint method 2" yi sec.
sonra "click here to show the chart"
harita karsina cikar... gülücük)

Mutluluğumun sınırı, başkalarının mutsuzluk sınırına kadardır.
10-13-2008 12:35 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 8

Cvp: RE: Orta Nokta
Yıldırım Yazılan:sevgili Jomaja ;

sinastri - ilişki uyum analizlerinde orta nokta yöntemini kullandığını söylemiştin doğru hatırlıyorsam. özellikle güneş-Ay ile venüs-mars orta noktalarının önemine değinmiştin ki sana katılıyorum.
yanlız emin olmak maksadıyla bir sorum olacak , bu ilişki uyum analizlerinde orta nokta yöntemini nasıl kullanıyoruz yani bunun patik yöntemi nedir ,,,
mesela ben venüs-mars orta noktamı buluyorum , sonrada ilişki kurduğum insanın gezegenleriyle bu venüs-mars orta noktam arasında açı bağlantısı var-yok buna mı bakıyorum yani işin mantığı bumudur yoksa daha mı farklı ,,,

help gülücük

mantığı budur Yıldırımgülücük

örnekle ifade etmek gerekirse

Atıyorum 1. kişinin
Venüs : 28 Başak
Mars : 14 Yay olsun

bu durumda Venüs/Mars orta Noktası 6 derece Akrep olacak

2. kişinin
Güneş : 6 derece akrep olsun

Aslında şu durumda Güneş direkt olarak ne venüs ile ne de mars ile açı yapmakta ama bir şekilde venüs ve marsın kendi içinde oluşturduğu etki alanının göbeğinde durmakta.Elimize anahtar kelimeleri alalım muhtemel bir sonuç yorumu yapalım :

Güneş = Venüs/Mars : Partner canlılığı , yaşamsal enerjisi(Güneş) ile kişinin zevk ve ilişki için(venüs) eylem ve harekete geçmesini(mars) sağlamaktadır.Partner Tutku ve arzu(malum venüs+mars gülücük ) nuza ışığıyla aktive edebilir/harekete geçirebilir.Hatta "işte bu" hissi oluşturabilirgülücük)

gibi......Tabi bu diğer hususlar göz önünde bulundurulmadan yapılan bir yorumgözkýrpma
10-13-2008 06:16 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

jomaja müsait olduğunda cevaplayabilirsen sevinirim ;)

Güneş / Ay orta noktam 21 derece akrep ve uranüs 23 derece akrepte.. sence uranüsün bu Güneş/Ay midpointine (ve tabii bana) etkisi ne düzeyde olur , Uranüs potansiyelinin artması olasılığı varmı dersin ?

bu arada sevgili jomaja ben dahil pek çok arkadaşın sorusuna cevap veriyorsun tşk ederim.
haritanla ilgili başka bir bakış açısından yorum istersen lütfen çekinme ok ;-)

10-21-2008 02:08 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Venüs - Jüpiter Orta noktası astrosohbet 19 25,375 04-21-2019 02:41 AM
Son Mesaj: Karmen
  Venüs / Neptün Orta Noktası astrosohbet 14 18,704 04-19-2019 02:59 PM
  Güneş - AY Orta noktası astrosohbet 41 57,993 04-18-2019 10:42 AM
  Uranüs - Plüto Orta Noktası astrosohbet 15 19,173 04-17-2019 06:21 PM
  Orta Noktalar astrosohbet 46 33,931 04-15-2019 02:29 PM
Son Mesaj: merkür_yen
  SATÜRN -MARS ORTA NOKTASINA TRANSİT GÜNEŞ ETKİSİ merkür_yen 0 2,639 03-20-2019 05:58 PM
Son Mesaj: merkür_yen
  Astro.com'dan Orta Noktalara ve Güçlü Gezegenlere Bakma BayanKararsız 10 11,069 12-10-2018 05:56 PM
Son Mesaj: BayanKararsız
  Venüs - Mars Orta noktası astrosohbet 40 55,774 12-07-2018 07:38 AM
Son Mesaj: Feslegen
  Güneş - Mars Orta noktası astrosohbet 16 19,933 12-05-2018 05:19 PM
Son Mesaj: BayanKararsız
  Ay - Venüs Orta noktası astrosohbet 5 8,662 04-05-2012 12:43 PM
Son Mesaj: Moda

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir