Değerlendir:
  • 36 Oy - 2.86 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ay Düğümlerini İnceliyoruz.
Yazar Mesaj
El Auria Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 1

Cvp: Ay Düğümlerini İnceleyelim
sevgili forum üyeleri..şimdi sürekli karıştırılan bir konuyu konuşmak ve bir sonuca ulaştırmak istiyorum..özellikle Ay Düğümleri ile bağdaştırılan bir konu ki ''gelecek hakkında bilgi verir mi''sorusu çokça rastlanır..hayır vermez!!Gelecek bilgisi Uğruna Kainat yaratılan Peygambere bile verilmemişken ay düğümleri nasıl açıklar bu olayı?

şimdi konuya şöyle bakacağız aslında..

Kuzey Ay Düğümü yani ejderin başı;hayatımızın ilk yıllarını temsil eder..taa ki Güney Ay Düğümüne kadar..arada kalan mesafe hayatımızdır..yani hayat tarlamıza ektiğimiz kader tohumlarıdır..Güney Ay Düğümüne geldiğimizde ektiklerimizi biçmeye başlarız..Bir söz vardır,nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz!!işte bu söz bunu anlatır..progresyon haritalarda bile gelecek okuma yoktur..sadece ağır gezegenlerin transit zamanları başlamıştır ve bunlar zorlu değişimler olacaktır..genelde insanlarda 35 yaşından sonra meydana gelmeye başlarlar..mesela bakın transit neptün insan 41 yaşındayken faal hale geçer..ve aldığı açılara göre kendine güvensizlik,hayal kırıklıkları,pasiflik,tembellik,depresyon ve bunalım eğilimi baş gösterir..keza satürn 29 yaşında devreye girer ve etkisi uzundur..pluto da aynıdır..en fazla yapacağımız yada yorumlayabileceğimiz bunları göz önüne alarak hayattan fazla beklenti içine girmemektir..

Unutma: Cesaret korkusuzluk demek değildir. Eğer bir insan korkusuzsa, ona cesur diyemezsin. Bir makineye cesur diyemezsin, o korkusuzdur. Cesaret sadece korku okyanusu içinde var olabilir. Cesaret korku okyanusu içinde bir adadır. Korku vardır ama korkuya rağmen insan o riski göze alır; işte cesaret budur. İnsan titrer, insan karanlığa girmekten korkar ama yine de girer. İnsan, kendine rağmen adım atar; cesur olmanın anlamı budur. Korku dolu olmak ama onun altında ezilmemek demektir.”
08-27-2008 05:38 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Luli Çevrimdışı
√īoℓэ†
**
lt=

Rep Puanı: 6

RE: Ay Düğümlerini İnceleyelim
Ay Düğümü aksı denilen, bir ucunda Kuzey Ay Düğümü, diğer ucunda ise Güney Ay Düğümü’nün bulunduğu, aks bir ilişki aksıdır; Ay’ın düğümlerinden oluştuğu için duyguları, ruh hallerini, bağımlılıkları, güvensizlikleri ve ait olma duygusunu temsil eder. Güney Ay Düğümü aşina olunan bir noktadır, Kuzey Ay Düğümü ise daha önceden geliştirilmemiş (geliştirilmesi gereken) özellikleri ve kişinin o özellikleri ifade etmeye çalıştığında öleceği hissine kapılmasını gösterir. Kuzey Ay Düğümü birleştirici niteliktedir; cömertliği, çok olduğu duygusunu, ifade eder. Güney Ay Düğümü ise, ayırıcı ve zorlayıcı nitelikte olup, becerememe korkusuna, kıtlık duygusuna, yeteri kadar kendinde olmadığı duygusu nedeniyle verme sorunlarına işaret eder.

Ay düğümlerinin diğer gezegenler ile açı yapmaları birçok anlam ifade etmektedir. Örneğin ay düğümlerine kare yapan, dolayısıyla t-kare oluşturan bir gezegen varsa, bütün enerji bu gezegenin temsil ettiği fonksiyon üzerine toplanır ve bu fonksiyonun yıkıcı kullanılma olasılığı artar. Bu durumda ay düğümü aksının yapıcı bir şekilde çalıştırılması zorlaşır, sorunların çözülmesi daha karmaşık hale gelir, çatışma yaratır. Ama, aynı zamanda sorunun çözümü için gereken hareketi de getirir. Üçgen açılar ve altmışlıklar ise, ay düğümleri aksını bütünlemeye, sorunları çözmeye yardımcı olacak deneyimlere götürebilen, ancak zararlı da olabilen konumlardır, çünkü bu açılar en az direncin olduğu yerleri işaret ederler.

Güney Ay Düğümü düşme korkusu verir; öfke taşır, eskiden beceremediğimiz duygusu ile donanımlı olduğundan bir “çocukluk yarası”, “asla iyileşemeyecek bir yara” veya “çocukluktan kalma bir yaraya misilleme tarzında bir öfkeye saplanıp kalmak” olarak tanımlanabilir. Güney Ay Düğümü çevresinde çok gezegen olması regresyona, o konuda gerileme eğilimine sebep olur. Yanında bulunan gezegenin fonksiyonuna göre, kişi o konuda diğer insanları daha şanslı görüp kıskanabilir. Bu gezegenin temsil ettiği özellikler konusunda talepkardır.

Aslında Güney Ay Düğümü’ne 5° orb’lu gezegenler gerçekliği algıladığımız lensler gibidirler. Hayatımızın büyük bir bölümünde geçmişteki süreçleri tekrar yaşarız, ancak bu, bu konuda asla doyuma ulaşamayacağımız anlamına gelmez; bu temaları aşıp mutlu olabiliriz.

Kuzey Ay Düğümü’nün yanında gezegen olduğunda ise, kişi diğerlerinin bu gezegenin temsil ettiği konularda ona bir şey vermemelerine kızabilir, bundan şikayet edebilir. Oysa ki kişi buna ihtiyaç duymamaktadır, kendisinin vermesi gerekmektedir, çünkü bu özellik kendisinde boldur.

Aslında, Kuzey Ay Düğümü’ne 5° orb’lu gezegenler, fonksiyonlarını geliştirme kapasitemize yardımcı olurlar. Kuzey Ay Düğümü’nün anlamını kendi anlamlarıyla, hem olumlu hem olumsuz ifadeleriyle renklendirirler. Bu kavuşumlar Kuzey Ay Düğümü’nü yapıcı bir şekilde kullanmamızı garantilemezler, yüzeysel olarak da kullanma olasılığımız vardır. Örneğin, Boğa burcundaki Venüs Kuzey Ay Düğümü’ne kavuşum yaptığında sevmeyi öğrenmeyi bir kenara bırakıp fiziksel güzelliği aşırı vurgulayabilir.

Güney Ay Düğümü yapamadığımız duygusu verdiği için, kişi kendinde yeteri kadar olmadığı duygusuyla, herkese yapabildiğini ispatlama çabasına girer. Bu çerçeveden bakıldığında Güney Ay Düğümü tıpkı Satürn gibi çalışır. Bu durumda Kuzey Ay Düğümü’nü Jüpiter’e benzetebiliriz. Başka bir bakış açısı ile Kuzey Ay Düğümü’nü, gitmekten korktuğumuz yön olarak düşünürsek, gölge kullanımında kendimizi rahat hissetmediğimiz yer olduğu için Satürn’e, alışık olduğumuz ve kendimizi rahat hissettiğimiz için her fırsatta kaçmaya çalıştığımız yer olan Güney Ay Düğümü’nü de Jüpiter’e benzetebiliriz.

Bu aksa kavuşum yapan gezegenlerin işleyişini kavrayabilmek için aşağıdaki örneklerden yararlanabilirsiniz:

Natal haritasında, Güneş veya Ay’ı Kuzey Ay Düğümü ile kavuşum yapan kişi, erken çocukluk döneminden itibaren destekleyici olması gereken insandır. Kuzey Ay Düğümü yetişkin olmayı ve büyümeyi gösterir; bu sebeple çevresinde çok gezegen bulunması, çocukluktan bu yana, bulunduğu yer konusunda olgun davranmayı simgeler. Ay ile kavuşum yapan Kuzey Ay Düğümü, kişinin besleyici niteliğine işaret eder.

Natal haritasında, Güneş’i Güney Ay Düğümü ile kavuşum yapan kişi desteğe ihtiyaç duyar. Kimlik krizi yaşayan bu kişinin egosu tehdit altındadır, çok savunmacı olabilir. Bu konum kişinin babası ile sorunlara işaret eder. Ay ile Güney Ay Düğümü’nün kavuşumu da anne ile sorunları, çok derine yerleşmiş bağımlılıkları gösterir. Doğru kullanıldığında ise besleme ve beslenme kapasitesine işaret eder.

Güneş, Ay veya Satürn’ün, Güney Ay Düğümü ile kavuşumu bir ebeveynin temsilcisi olabilir. O ebeveyne bağımlılık, onunla özdeşleşme, kendini ondan ayıramama gibi durumları gösterir; bilinçsizce ve derinden o ebeveynin temaları kişiye aşılanmış gibidir.

Güney Ay Düğümü Ay veya Venüs ile kavuşum yaptığında, “sana ihtiyacım var-hayır yok”, “buraya gel-geri git” gibi çelişkiler doğurur. Jüpiter’in Güney Ay Düğümü ile kavuşumunda ise kişi kendine “yapabilirsin-hayır yapamazsın” (iyimserlik-kötümserlik) diyerek gel-gitler yaşar. Güney Ay Düğümü-Mars kavuşumunda ise çelişkiler “yapacağım-yapamam” veya “isteklerimin peşinden giderim-gidemem” şeklinde olur. Satürn Güney Ay Düğümü’ne kavuşum yaptığında kişi yapması gereken şeyin aslında yapmaması gereken şey olduğunu düşünür. Yani doğru zamanda doğru şeyi yapmakta zorlanır. Kişi bunu yapamayacağını hisseder, çünkü çocuklukta birileri ona yapamayacağını söylemiştir. Bu konumda Satürn’ün ödülleri bizim düşündüğümüz şekilde ve asla düşündüğümüz zamanda gelmezler. Satürn ve Güney Ay Düğümünün kavuşumu aslında var olmayan endişeleri, korkuları, tüm hareketlerimizi etkileyen içsel bir duvarı gösterir. Doğru kullanıldığında çok çalışma, sorumluluk ve taahhütte bulunma kapasitesini getirir.

Kaynak : Barış İlhan ve Michael Lutin’in Ay Düğümleri Seminerlerinden

Derleyen: Anette Karagüney

08-30-2008 09:36 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

Aprilios Yazılan:Ay düğümlerinin diğer gezegenler ile açı yapmaları birçok anlam ifade etmektedir. Örneğin ay düğümlerine kare yapan, dolayısıyla t-kare oluşturan bir gezegen varsa, bütün enerji bu gezegenin temsil ettiği fonksiyon üzerine toplanır ve bu fonksiyonun yıkıcı kullanılma olasılığı artar. Bu durumda ay düğümü aksının yapıcı bir şekilde çalıştırılması zorlaşır, sorunların çözülmesi daha karmaşık hale gelir, çatışma yaratır. Ama, aynı zamanda sorunun çözümü için gereken hareketi de getirir. Üçgen açılar ve altmışlıklar ise, ay düğümleri aksını bütünlemeye, sorunları çözmeye yardımcı olacak deneyimlere götürebilen, ancak zararlı da olabilen konumlardır, çünkü bu açılar en az direncin olduğu yerleri işaret ederler.

Ben bu yazıyı eklediğimi sanıyordum, Ay düğümleri yorumları için çok açıklayıcı bir yazı, teşekkür ederim Aprilios.

Ay düğümleri araştırma konusu olduğu için, hem kaynaklardan hem de kendi düşüncelerimizi belirten küçük yorumlar yaparsak konu dahada iyi anlaşılır diye düşünüyorum.

Ayrıca sevgili phaldor sanada teşekkür ederim.

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
08-30-2008 10:40 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Alıntı:Ay düğümlerinin diğer gezegenler ile açı yapmaları birçok anlam ifade etmektedir. Örneğin ay düğümlerine kare yapan, dolayısıyla t-kare oluşturan bir gezegen varsa, bütün enerji bu gezegenin temsil ettiği fonksiyon üzerine toplanır ve bu fonksiyonun yıkıcı kullanılma olasılığı artar. Bu durumda ay düğümü aksının yapıcı bir şekilde çalıştırılması zorlaşır, sorunların çözülmesi daha karmaşık hale gelir, çatışma yaratır. Ama, aynı zamanda sorunun çözümü için gereken hareketi de getirir. Üçgen açılar ve altmışlıklar ise, ay düğümleri aksını bütünlemeye, sorunları çözmeye yardımcı olacak deneyimlere götürebilen, ancak zararlı da olabilen konumlardır, çünkü bu açılar en az direncin olduğu yerleri işaret ederler.

Güney Ay Düğümü düşme korkusu verir; öfke taşır, eskiden beceremediğimiz duygusu ile donanımlı olduğundan bir “çocukluk yarası”, “asla iyileşemeyecek bir yara” veya “çocukluktan kalma bir yaraya misilleme tarzında bir öfkeye saplanıp kalmak” olarak tanımlanabilir. Güney Ay Düğümü çevresinde çok gezegen olması regresyona, o konuda gerileme eğilimine sebep olur. Yanında bulunan gezegenin fonksiyonuna göre, kişi o konuda diğer insanları daha şanslı görüp kıskanabilir. Bu gezegenin temsil ettiği özellikler konusunda talepkardır.

verilen bilgilere göre benim ay düğümlerine kare bakan merkürün zararlı çalıştığını söyleyebiliriz. merkürün yıkıcı kullanımı galiba zihinsel karışıklık , iletişim beceriksizliği ;) olarak tarif edilebilir ki bunlar bana uyuyor bence.

güney ay düğümüyle kavuşum yapan gezegenleri incelemeye değer buluyorum. yetersizlik duygusu veriyormuş mesela.
beyhan'ın satürn-GAD kavuşumu , okyanusya ve redrosenin venüs-GAD kavuşumları var. hem diğer üye arkadaşları hemde ünlüleri araştırmak lazım GAD kavuşumları konusunda.

09-01-2008 10:53 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
galaxia
Kayıtsız

Yıldırım Yazılan:akasya çok tşk ederim değerli yorumların için -ok
bir sorun gördüm sanki ve sebebini tahmin edebiliyorum ; ay düğümleri aksını aslan-kova olarak görmüşün ve gerçekten astro.com haritasında öyle görünüyor ancak benim ay düğümlerim 2 derece başak ve 2 derece balık burçlarında. haritada k.Ay düğümü sanki aslan burcunun sınırlarına girmiş gibi ama başak burcunda ok

evet yıldırım uyardığım için saol

aks başak -balık aksı 2.ve 8.evler

başak ve balık biri madde biri mana(ruh) biri madde noktasında verici diğeri mana(ruh) noktasında başak ayırt eder ayıklar balık birleşmek bütünleşmek ister
ay başakta kişi madde ve ruh buyutlarının ayrımını yapmak zorundadır yani ay başak olarak ruhsal noktada neyin kendisine(madde başak demiştik) neyin başkalarına (balık mana ruh)ait olduğunu ayıklamak ayırdetmek zorundadır ve dengeyi sağlamak zorundadır ve kendisine ait olan ruhsal konularına başakta görünür duruma getirmelidir

2 -8 aksı madde ve mana arasında denge kurabilmektir

başak -balık kendine ait olanla başkalarına ait olanı farkedip hizmet ve yardım amaçlı kendini o konuyla bütünleyebilmeyi öğrenmektir kareyle de yıldırım belirttiğin gibi madde -mana konusunda zihninde belirsizlikler olabilir bence belirsizlik manaya karşı olmalı
09-03-2008 09:44 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

akasya Yazılan:
Yıldırım Yazılan:akasya çok tşk ederim değerli yorumların için -ok
bir sorun gördüm sanki ve sebebini tahmin edebiliyorum ; ay düğümleri aksını aslan-kova olarak görmüşün ve gerçekten astro.com haritasında öyle görünüyor ancak benim ay düğümlerim 2 derece başak ve 2 derece balık burçlarında. haritada k.Ay düğümü sanki aslan burcunun sınırlarına girmiş gibi ama başak burcunda ok

evet yıldırım uyardığım için saol

aks başak -balık aksı 2.ve 8.evler

başak ve balık biri madde biri mana(ruh) biri madde noktasında verici diğeri mana(ruh) noktasında başak ayırt eder ayıklar balık birleşmek bütünleşmek ister
ay başakta kişi madde ve ruh buyutlarının ayrımını yapmak zorundadır yani ay başak olarak ruhsal noktada neyin kendisine(madde başak demiştik) neyin başkalarına (balık mana ruh)ait olduğunu ayıklamak ayırdetmek zorundadır ve dengeyi sağlamak zorundadır ve kendisine ait olan ruhsal konularına başakta görünür duruma getirmelidir

2 -8 aksı madde ve mana arasında denge kurabilmektir

başak -balık kendine ait olanla başkalarına ait olanı farkedip hizmet ve yardım amaçlı kendini o konuyla bütünleyebilmeyi öğrenmektir kareyle de yıldırım belirttiğin gibi madde -mana konusunda zihninde belirsizlikler olabilir bence belirsizlik manaya karşı olmalı

tekrar teşekkür ederim akasya , şimdi daha iyi oturdu diyebiliriz.
manevi anlamda belirsizlik eskiden belki daha çoktu , bir iki yıldır bu konuda eskiye göre daha netim diyebilirim.

09-05-2008 06:01 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
galaxia
Kayıtsız

beğendiğine sevindim ask
09-05-2008 09:43 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
wigo Çevrimdışı
Lunar Vip
Lunar Vip
lt=

Rep Puanı: 0

Sevgili Yıldırım bir yazısında Başak-Balık karşıtlığı bulunan kişilerde kurban psikolojisinden bahsetmişti.Kesinlikle katılıyorum.Benim de K.Ay Düğümüm Başakta,G.Ay Düğümüm Balık'ta.Aynen dediği gibi bir kurban psikolojisi ve neden ben? sorularıyla yıllardır baş etmeye çalışıyorum.Balık burcunun kendine acıyan doğası eminim tüm bu düğüm karşıtlığını yaşayan insanlarda bulunuyor ve ek olarakta depresif ruh halinide ekleyebiliriz.Astroloji'yi saçmalık yada fal olarak görenlerin aslında bu bilimin insanın kendini tanıması, yanlışlarını düzeltmesi açısından ne kadar yaralı olduğunu anlamaları gerek.

Düğümlerle ilgili bir başka kaynak:

Kuzey ve Güney Ay Düğümleri
09-27-2008 05:27 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 8

Şu linkte Düğümler ile ilgli güzel bir yazı var.

Yazıyı yazan merih akalın genel olarak Vedic ağırlıklı yazılar yazsa da Ay düğümlerinin işlevlerini anlamak için güzel bir makale gibi.

Alıntı:Vedik Astroloji’de Güneş ve Ay’ı, ya da ışıkları yuttukları için her ikisine de negatif olarak bakılır. Batı astrolojisinden farkı Rahu’nun yani Kuzey Ay Düğümü’nün benefik bir gezegen olan Jüpiter gibi olmadığıdır. Rahu Satürn gibi Ketu da Mars gibidir.

Hımm bu sanırım çeşitli fikir ayrılıklarının olduğu bir konu.
10-20-2008 10:28 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
SoL@RÎ$ Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 2

6 .evimde boga kuzey ay düğümü
Aldıgı açılar da bunlar:
120 derecelik ğüneş üçgen
90 derecelik kare ay