Değerlendir:
  • 21 Oy - 2.9 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Evlilik haritasinin incelikleri
Yazar Mesaj
yezda Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 3

Evlilik haritasinin incelikleri
Hint astrolojisinin en güçlü yönlerinden birisi de ana haritadan üretilen alt haritalardır. Önce alt haritalar ifadesine açıklık getirelim. Bu terimin dilimize doğru tercümesi bölüşümlü harita ya da bölünerek çıkan harita olabilir, ama bu ifadeler akılda kalıcı olmadığı için ben alt harita ifadesini kullanmayı tercih ediyorum.

Alt haritalardan en önemlisi ana haritadaki evlerin dokuz eşit parçaya ayrılmasıyla oluşturulan Navamsa haritasıdır. Navamsa haritasının bir diğer adı evlilik haritası olduğu gibi, haritamızın dokuza bölünmesinden kaynaklanan D-9 ismi de sıkça geçer. Navamsanın dışında burçların değişik sayıda bölünmesiyle oluşturulan ve değişik hayat alanlarının incelenmesine olanak tanıyan haritalar da vardır. Ama bugünkü konumuz sadece Navamsa.

Navamsa haritasını çıkartmak için son yıllarda çoğalan astroloji programlarından kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Ama astrolojiye ilgi duyanlar açısından en azından nasıl çıkarıldığını anlamak faydalı olacaktır. Navamsanızı çizmek isterseniz önce kendi ana haritanızı alıp Koç burcundan başlayarak yıldız haritanızda bulunan her burcu eşit 9 parçaya bölmeniz gerekir. Bir burç 30 dereceden oluştuğuna göre, burcun dokuza bölünmesiyle bir dilim 3° 20’ olur. Bildiğiniz gibi bir burcun toplam derecesi 30° , ama bir alt birimi olan dakika ise en fazla 60’ dakika olabilir. Yani Koç burcunu dokuza böldüğümüzde dilimlerin dereceleri şu şekilde çıkacaktır; 0 – 3° 20’ ; 3° 21’ – 6° 40’ gibi...

Bu şekilde bütün haritayı böldükten sonra burçları bildiğiniz sıra içinde bu dilimlerle eşleştirmeye başlayabilirsiniz. Yani ana haritadaki Koç burcunun ilk 3° 20’ lik dilimi yine Koç olurken, ikinci dilim Boğa olacaktır. Ama bir burç sadece dokuz dilim aldığından ana haritada Koç burcunu dilimledikten sonra Boğa burcunun dilimleri onuncu burç olan Oğlak’tan başlar. Buna göre örneğin Boğa’nun üçüncü dilimi de Kova olur.

Bu bölünmeyi isterseniz bir örnekle netleştirelim. Bir kişinin yıldız haritasında yükselen burcunun Başak ve derecesi de 10° 30’ olsun. Koç burcundan Başak’a kadar bütün burçları bölersek Aslan bittiğinde 45 dilim geride kalmış olacaktır. Yani Aslan’ın son dilimi Yay olur. Başak ise Oğlak’tan başlar. Oğlak’ı da 3° 20’ lik dilimlere bölersek 10° 30’ derece Başak içinde dördüncü dilime yani Koç burcuna denk düşer. İlk aşamada karışık gibi gözükse de bu bölünmeyi tablo halinde bir çok kitapta bulmak da mümkün.

Navamsa haritasının yorumlanması sırasında bir kaç boyut var. Bunlardan ilki bu haritanın evlilik haritası olarak görülmesi. Ancak herhangi bir alt harita ana haritadan bağımsız değerlendirilmez. Bu yüzden ilk incelenmesi gereken ana haritadaki yedinci yani evlilik evinin yöneticisinin navamsada hangi durumda olduğudur. Olumlu bir evde yer alan güçlü bir yedinci ev yöneticisi evlilikle ilgili etkileri güçlendirecektir. Ana haritanın yedinci evinin navamsadaki durumu incelendikten sonra navamsanın yükselen burcu ve yedinci evin durumu incelenebilir. Ayrıca navamsa haritasındaki güzel yerleşmiş güçlü bir Venüs de evlilikle ilgili etkileri güçlendirebilir.

Navamsa haritası evlilik konusu dışında bir çok astrolog tarafından ana haritaya yakın etkiler verebilen bir harita olarak da görülmektedir. Bu yüzden navamsa haritalarını sanki ana haritayı inceliyor gibi değerlendirebilirsiniz. Sizi şaşırtan sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz. Ama navamsanın ana haritanın yerini tutmayacağını da unutmamak gerekir. Örneğin ana haritada güçlü bir gezegen navamsada zayıf durumdaysa genel anlamda gücünü yitirecektir. Bunun yanı sıra bazı astrologlar navamsayı kişinin hayatta neler gerçekleştirebileceğini görmek için de inceliyorlar. Yani potansiyelden çok kişinin gerçekleştirebilme gücü olarak da yorumluyorlar.

Alt haritalar dediğimiz zaman vargottama özelliğinden bahsetmeden geçmek olmaz. Eğer bir gezegen ana haritada ve navamsa haritasında aynı burçta yer almışsa, o gezegen özel bir güç kazanır. Bu etki vargottama olarak adlandırılır. Ana haritada ve navamsada bu gezegenle ilgili etkiler o kişinin hayatına daha olumlu yansır.

Astrolojinin heyecanlı dehlizlerinde iyi yolculuklar dileğiyle...

Metin Özenbaş

Başkalarına dayalı bir yaşam süren, hiçbir şey yapmadan öylesine yaşayan bir kişi, başına gelen zorlukları, kaderim buymuş diye nitelendiremez.
06-30-2008 06:43 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sultan Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 0

RE: Evlilik haritasinin incelikleri
Yezda, bazı haritalarda dwad dedikleri şey değil mi bu? Yani her bir parçaya dwad deniyor galiba? Her gezegenin bir de dwad burcu oluyor.hımm
06-30-2008 11:22 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
yezda Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Cvp: Evlilik haritasinin incelikleri
Hint astrolojisi konusunda pek bilgim yok sultan ama modern astrolojide bu derecelendirmelere dekan deniliyor... Burçlar 30.ar derecelerden oluştuğu için her 10.luk dereceye bulunduğu burcun gurubundaki burçlar sırasıyla düşüyor,örnek olarak verirsem ben kova burcunun ilk 10.derecesinde dünyaya gelmişim,hava gurubunun ilk burcu ikizler olduğu için ikizler gezegeni olan merkürün yönetiminde oluyorum vs... bu konuda bilgisi olan arkadaşlar sanırım dahada yardımcı olabilir soruna,benim bilgim bu cnm!

Başkalarına dayalı bir yaşam süren, hiçbir şey yapmadan öylesine yaşayan bir kişi, başına gelen zorlukları, kaderim buymuş diye nitelendiremez.
06-30-2008 11:35 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sultan Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Cvp: Evlilik haritasinin incelikleri
Evet evet onu biliyorum. Her burcun ilk 10 derecesi grubundan olan bi sonraki burcun niteliklerinden de alıyor. Galiba dwad dediğin gibi hint astrolojisinde. Bi bakayım bari googledan. Bu arada sen billrisin, herhangi bi yerden kopyala yapıştır yapabiliyor muyuz foruma?
06-30-2008 11:40 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: RE: Evlilik haritasinin incelikleri
gungor2001 Yazılan:sevgili yezda banada yardım et neolur 10yıllık evliyim sadece evliliğim için yorum istiyorum zor durumdayım beceremedim haritayı yorumlayamıyorum.29.07.1972 sabah03.40 malatya doğumluyum eşim03.mayıs.1976 maraş bize ayrılık varmı yada düzelme neolur bak arada bir kadın vardı3 yıldır ama evlendi fakat devam ediyor neolacak1987 doğumlu bize neler olacak lütfen

astroloji sizin evliliğinizdeki problemlerin birinci çözüm yolu değildir.

dikkat ediyorum insanlar ( astrosohbet daimi üyeleri istisna gözkýrpma ) hep başlarına birşey geldiğinde astrolojiyi herşeyi çözecek sihirli bir formül ( bir tür umut yada çıkış kapısı ) olarak görebiliyorlar.

oysa astroloji sadece bir tür PUSULADIR arkadaşlar..

hayat denizinde seyrederken size yönelim sağlayabilecek bir tür teknolojidir..

hayat denizinde ilerlerken bir pusula ne tür fayda sağlayacaksa astrolojde o şekilde fayda sağlayacaktır. rüzgarın estiği yöne kapılıp gitmekle , hayat amacınıza dair yönelimleriniz doğrultusunda ilerlemek size kalmıştır.
pusulanın sizin geminizi uçurması ve herşeyi yoluna koyması gibi süper özellikleri yoktur. evliliğinizde ne olacağı , kariyerinizde neler olacağı sizin ve ilişki kurduğunuz insanların seçimleriyle alakalıdır. işte pusulanın kilit görevi , bir tür seçme hakkınız olduğunu ve rüzgara kapılıp gitmek zorunda olmadığınızı size hatırlatmaktan ibarettir.

07-06-2009 04:25 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
yezda Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

gungor2001 Yazılan:sevgili yezda banada yardım et neolur 10yıllık evliyim sadece evliliğim için yorum istiyorum zor durumdayım beceremedim haritayı yorumlayamıyorum.29.07.1972 sabah03.40 malatya doğumluyum eşim03.mayıs.1976 maraş bize ayrılık varmı yada düzelme neolur bak arada bir kadın vardı3 yıldır ama evlendi fakat devam ediyor neolacak1987 doğumlu bize neler olacak lütfen

sevgili güngör yıldırım arkadaşımızın dediklerine aynen katılıyorum,astroloji kimseyi yaşayacaklarını değiştirmez sadece yol gösterebilir... Eşinizin doğum saati net olmadığı için sizin haritanız üzerinden bakıyorum,ikinizde son derece sabit inatçı,dik kafalı dediğim dedik insanlarsınız ama siz tabi eşinizden daha iyimsersiniz,ay burcunuz balık olduğundan dolayı.. Eşinizdeki aldatmaların nedeni urünüsten aldığı 180.açılardır... eşinizin uranüsü akrepte ve akrep cinselliğide temsil ettiği için eşinizin boğada bulunan jüpiter,güneş,venüs kavuşumuna 180.bakıyor yani eşinizi o konularda anlaşılmaz,aykırı,ne yapacagı belli olmayan ani karar veren,ani değişiklikler yapan,aşkta hep en ucları arayan,cinselliğe aşırı önem veren bayagı aykırı tavırlar sergileyen bir insan yapıyor. uranüs gezegeni insanı fazlasıyla özgür ruhlu yapar ama bu özgürlük tutkusu sizin eşinizde çok aşırılarda.. Ben evlilik açısından kesin bir cevap veremem,ayrılırsınız yada devam edersiniz diyemem,bu tamamen sizin bileceğiniz bişey,siz bunu bu şekilde kabul eder herşeyine eyvallah derseniz yürür ama sıkarsanız bunaltırsanız çok daralırsa,o bayandanda karşılık alıyorsa,sanırım evliydi:( onuda Alllah bildiği gibi yapsın ne diyim,bu evlilik büyük ihtimal satürn akrep burcuna girdiğinde bitebilir diye düşünüyorum... Ama bunlar tamamen bir varsayım,kesinlik asla yok.. Çok detaylı yoruma giremiyorum,kusura bakmayın. sevgiler.

07-07-2009 08:40 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
kronos xxx Çevrimdışı
Üye
**

RE: Evlilik haritasinin incelikleri
sevgili yezda çok teşekkür ederim ama bu haritada ani bir değişim gibi birşeyler görünmüyor değilmi.cevabın için çok teşeşkkür ederim hayırlısı haktan
07-09-2009 07:01 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
melis_bk
Kayıtsız

gungor2001 Yazılan:sevgili yezda çok teşekkür ederim ama bu haritada ani bir değişim gibi birşeyler görünmüyor değilmi.cevabın için çok teşeşkkür ederim hayırlısı haktan
Sevgili arkadaşım,
Evliliğin için endişe etmeni anlıyorum,çocuklarında varmış.Ama senin durumunda belirsiz olan bir şey yok,eşin gayet net tavırını göstermiş,nacizane fikrim daha gerçekçi yollara başvurman.Çocukların ve kendin için güvence yolları bulmak gibi 87 doğumlu biriyle üç yıldır ilişkide olması bekar olsa bile uygun değil bence böyle bir adamdan daha ani olacak ne bekliyorsun ben anlayamadım ..
Rabbim islah etsin inşallah..
07-10-2009 01:53 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Evlilik Zamanları yezda 1 5,431 03-10-2012 04:18 AM
Son Mesaj: smoochy
  Hint Astrolojisinde Evlilik Öncesi Uyum Analizi qulsah 0 15,700 10-22-2008 12:32 PM
Son Mesaj: qulsah
  Yıldızlar ve Evlilik yezda 2 6,240 07-07-2008 01:33 PM
Son Mesaj: sim.

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir