Değerlendir:
  • 17 Oy - 3.53 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

AŞK; ARZU EDİLEN BİR FELAKET!
Yazar Mesaj
yezda Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 3

“Aşk mı, sevgi mi, alışkanlık mı; beni ne kadar seviyorsun; üç yıl mı sürer; evlilik aşkı öldürür mü; tek celsede mi biter?” vb. sorular uzar gider, yeter ki konu aşk olsun... Peki aşk konusunda cevaplar yok mu? Nasıl oluyor da o adamı/o kadını görünce kalbimiz kuş gibi çarpıyor? Ya da yıllar geçtikçe neden çarpmıyor? İşte, bu yazıda aşkın nörolojik temelleri konusunda bazı cevapları bulacaksınız, ille de cevap istiyorsanız...

Bilinen en coşkulu ve yoğun yaşanan duyguların başında gelen aşkın nörolojik temelleri, sevgi ve arzunun yoğunluğu ölçüldü. Londra Üniversitesi Nörobiyoloji profesörlerinden Semir Zeki’nin, fonksiyonel MRI kullanarak yaptığı araştırmada, 17 kişiye önce sevdiği kişinin, ardından da arkadaşlarının fotoğrafları gösterilerek, serebral kan akışları izlendi. Araştırmaya göre insana müthiş mutluluk ve haz veren aşkın, muhakeme yeteneğinin kaybına ve saplantılı kişilik bozukluğuna yol açtığı ortaya çıktı.

SALGILAR KALP ÇARPINTISI YAPIYOR
Beyinde güven, inanç, haz duyma ve ödüllendirme fonksiyonlarını etkinleştiren aşk, oksitosin ve vazopressin maddelerini fazla salgılayarak, karşıdaki kişiye olan bağlılığı artırıyor. Tek eşlilerde daha çok oksitoksin salgılanıyor. Aşıkken artan depomin motivasyon artışına, mutluluk, heyecan, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına neden oluyor. Yine artan norepinefrin salgılanımı da heyecan ve enerji düzeyini artırırken, uyku ve iştahı kaçırıyor.

MUHAKEME DEVRE DIŞI
Aşk, insan beyninde muhakeme ve yargılama yapan bölümleri de etkisiz hale getiriyor. Aşık olan kişiler, sevdiklerine karşı muhakeme yeteneğini kaybediyor. “Aşıkken tamamen kör oluyor” ve aşık olunan kişinin olumsuzlukları beynin bu bölgelerinin çalışmaması nedeniyle görülemiyor. Beynin ‘zihin teorisi’ olarak adlandırılan ve başkalarıyla farklılıklarını ortaya koyan mekanizması da aşık olunca devreden çıkıyor. Bu nedenle kişiler aşık olduklarıyla aralarında bir ayırım yapmıyor ve onu kendisi gibi görüyor.

AŞIKKEN STRES AZALIYOR
Aşk, beyindeki kimyasallardan serotonin seviyesini, saplantılı (obsesif kompülsif bozukluğu) kişilerinkiyle aynı düzeye getiriyor. Kişiye huzur ve güven veren aşk, diğer yandan ayakları yerden kesiyor. Beyindeki ‘medial insula’ bölümü aşkla aktive oluyor. Agresif davranışlarla ilgili bu bölüm aşık kişilerde çalışıyor ve anlaşmazlıkların üstesinden gelmeye yarıyor. Aşk, duygulanım, dikkat, motivasyon ve hafıza ile ilgili beyin alanlarını aktif hale getiriyor. Bu yapıların aktifleşmesi, stresin azalmasına neden oluyor.

KADINLARIN AŞKI DAHA DAYANIKLI
Aşkın kitabını yazmasa da araştırmasını yapan Prof. Dr. Semir Zeki, “Aşk bir hastalık ama tedavi etmeye gerek yok. Hayatınız boyu devam etmesini istediğiniz bir hastalık. Arzu edilen bir felaket” diyor. Kadınların, aşkta erkeklere göre daha itinalı ve çok daha verici olduğunu belirten Zeki, erkeklerin ‘karşılıksız alma ve sürekli tüketme’ derdinde olduğunu belirtiyor. Kadınların psikolojik açıdan erkeklere oranla çok güçlü olduğunu ifade eden Zeki, kadınların aşkının daha uzun sürdüğünü, ancak vazgeçtikten sonra da daha kolay unuttuklarını da ifade ediyor.

http://www.anneoluncaanladim.com/icerik.asp?id=977

Başkalarına dayalı bir yaşam süren, hiçbir şey yapmadan öylesine yaşayan bir kişi, başına gelen zorlukları, kaderim buymuş diye nitelendiremez.
03-27-2008 09:15 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

RE: AŞK; ARZU EDİLEN BİR FELAKET!
böyle yazılarla gençleri kandırmayalım efendim , gerçek şu ki ;

* aşk , şiir vb. edebiyat parçalamak için bir tür BAHANEDİR..

* aşk , karşı cinsle birlikte olmak için bir tür BAHANEDİR..

* aşk , yapılacak onca iş varken , miskinlik edip boş boş hayallere dalmak için bir tür BAHANEDİR..

* aşk , ''O'' kişiyi göklere çıkarmak , olduğundan fazla önemli ya da değerli görmektir yani bir tür YANILSAMADIR.. mesela evliliğin aşkı öldürmesinin sebebi şu ki ; ''O''nun çokta abartılacak bişey olmadığını farkedersiniz evlenince ;)

neyse ben susayım gülücük

03-29-2008 03:34 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
yaren Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 1

Yıldırım Yazılan:böyle yazılarla gençleri kandırmayalım efendim , gerçek şu ki ;

* aşk , şiir vb. edebiyat parçalamak için bir tür BAHANEDİR..

* aşk , karşı cinsle birlikte olmak için bir tür BAHANEDİR..

* aşk , yapılacak onca iş varken , miskinlik edip boş boş hayallere dalmak için bir tür BAHANEDİR..

* aşk , ''O'' kişiyi göklere çıkarmak , olduğundan fazla önemli ya da değerli görmektir yani bir tür YANILSAMADIR.. mesela evliliğin aşkı öldürmesinin sebebi şu ki ; ''O''nun çokta abartılacak bişey olmadığını farkedersiniz evlenince ;)

neyse ben susayım gülücük

sen yay sın susssssssss!!!!!!!!!!!))gülücük)başka ne beklenebilirki bir yay dan aşk adına....allah cezanı verecek hemde bir balıkla...gülücük)gülücük)

Full Time Şerefsiz Olacağına,Part Time İnsan OL......
03-29-2008 04:33 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
yaren Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

aşk....mutluluk için en güzel bahanedir bence.......eee hangimiz bu bahanelere sığınmak istemeyizki zaman zaman....)

-melekkalbimi kırdınask

Full Time Şerefsiz Olacağına,Part Time İnsan OL......
03-29-2008 04:37 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
yezda Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 3

bu ifade yeter sanırım gülücük

Başkalarına dayalı bir yaşam süren, hiçbir şey yapmadan öylesine yaşayan bir kişi, başına gelen zorlukları, kaderim buymuş diye nitelendiremez.
03-29-2008 05:48 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
uranus Çevrimdışı
.
Uranyen Vip
lt=

Rep Puanı: 15

gülücük)) ask guzeldir arkadaslar ...her zaman guzeldir.... yoksa monotonlasir hayat cok fena....
ask adrenalin demektir... millet adrenalin icin neler yapiyor, ne cambazliklar.... nerelerden atliyorlar, daglara tirmaniyorlar... hepsi risk... ne o adrenalin icin... halbuki aç kendini aşka, en buyuk ve guclu adrenalin odur....zıplaya zıplaya yurursun...yuzunden gulucukler eksilmez... ve bu frekansini yaydigin zaman etrafa, bir suru de teklif gelir sana ....
ihtiyarladigimizda pencere kenarinda oturup da bizler kitap okurken ya da dusunurken, ya da sizler yun örerken hep gecmiste yasadigimiz guzel asklarla, hatiralarla beslenecegiz, yaptıklarımızdan degil, yapamadıklarımızdan pisman olacagız...unutmayin bunlari lutfen.... hadi suslenin ve sokaga cikin....gülücük)))))))) hayatınızda "keşke" lere yer vermeyin...gülücük))
sevgiyle ve booool askla kalin....sonuna kadar....
gülücük))

Mutluluğumun sınırı, başkalarının mutsuzluk sınırına kadardır.
04-01-2008 02:40 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
romantica Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 0

uranus Yazılan:gülücük)) ask guzeldir arkadaslar ...her zaman guzeldir.... yoksa monotonlasir hayat cok fena....
ask adrenalin demektir... millet adrenalin icin neler yapiyor, ne cambazliklar.... nerelerden atliyorlar, daglara tirmaniyorlar... hepsi risk... ne o adrenalin icin... halbuki aç kendini aşka, en buyuk ve guclu adrenalin odur....zıplaya zıplaya yurursun...yuzunden gulucukler eksilmez... ve bu frekansini yaydigin zaman etrafa, bir suru de teklif gelir sana ....
ihtiyarladigimizda pencere kenarinda oturup da bizler kitap okurken ya da dusunurken, ya da sizler yun örerken hep gecmiste yasadigimiz guzel asklarla, hatiralarla beslenecegiz, yaptıklarımızdan degil, yapamadıklarımızdan pisman olacagız...unutmayin bunlari lutfen.... hadi suslenin ve sokaga cikin....gülücük)))))))) hayatınızda "keşke" lere yer vermeyin...gülücük))
sevgiyle ve booool askla kalin....sonuna kadar....
gülücük))

Uranüs senmi pencere kenarında oturup kitep okuyorsungülücük) Sendeki yaşam enerjisi ,pozitiflik ,yaşamışlık hatta aşka aşık olma durumu inan 20 lik lerde yok.)

Evet, bilirim nereden geldiğimi
Alev gibi doymamış, aç
Yanar, tüketirim kendimi.
Işık olur, ne tutarsam,
Küldür arkamda kalan.
Ben ateşim besbelli.

NİETZSCHE
04-01-2008 02:46 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
romantica Çevrimdışı
Üye
**

Aşk olmalı ...

Aşksız bir hayatta ne şiir yazarsınız , ne şarkı mırıldanırsız.Yani bunlara bahane aşk değildir , aşkın doğurduğu şeylerdir. Ağlamak , küsmek , ayrılıkta dahil aşka.

Şairin dediği gibi "ayrılıkta sevdaya dahil"

Evet aşkı herkesin yaşayışı ifade edişi farklı , kimi aşkı yaşadım sanar yaşamamıştır , kimi aşka inanmaz defalarca aşık olmuştur farkında değildir.

Hem ben o aşk yoktur , nedir diyenlerinde kendilerini kandırdıklarını düşünmüşümdür hep küskünlüğün , hayal kırıklığın tepkisi gibi gelmiştir bana hep.

"Yari Dalgali Olmamali Deniz ya Tam Durulmali , Ya Da Kudurmali,"
Aşkı yaşarsanız deniziniz dalgalanır , aşk yoksa heyecanda yoktur savaşta yoktur renkte yoktur.. Aşka dair çok şey söylenebilir şimdilik gülücük

Evet, bilirim nereden geldiğimi
Alev gibi doymamış, aç
Yanar, tüketirim kendimi.
Işık olur, ne tutarsam,
Küldür arkamda kalan.
Ben ateşim besbelli.

NİETZSCHE
04-01-2008 02:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
neptunzz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

"Aşk olmazsa olmaz olsun" diyip noktalayım ben kendimce.
04-01-2008 03:25 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
nerlir Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**
lt=

Bence....
Aşk hayata karşı işlenen en güzel ve en doğru suç ortakIığıdır, aşk hayatın bütün tekdüzeliğine, bütün sıradanIığına en soylu başkaldırıdır. Ondan korkup kaçmak hiç kimseye yakışmaz. Ve elbette yasanılan aşkı suçlamak ,yargılamak, karalamak, inkar etmek de aşka yakışık kalmaz. Bu önce haksızlık, kendinize saygısızlık olur. İnsan sonuna kadar savunmalı aşkını, karşılık görmesede, acı çekeceğini hissetsede, yarın terkedileceğini bilsede, ailesini karşısına alacağını bilsede taviz vermemeli aşkından, "Seni Seviyorum" diyebilmeli göğsünü gere gere. Aşk iste o zaman aşktır. Ve bunun dogrusu yanlışı yoktur, zaten aşkın kendisi doğrudur, kime karşı duyuluyorsa bu aşk, doğru insanda işte odur.
Biliyor musunuz, hayat zaten kocaman bir yalan, bu kadar sahteligin içinde gerçek ve doğru olan tek guzellik AŞK.!!. Lütfen ona haksızlık etmeyelim..
Ben ben iken AŞKsız yapamam ask melek gülücük :p .)

"Keyifler değildir yaşamı değerli yapan.
Yaşamdır,keyif almayı değerli kılan."
04-01-2008 09:28 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir