Değerlendir:
  • 37 Oy - 3.08 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Akıl Noktası
Yazar Mesaj
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

Cvp: RE: Akıl Noktası
aeon Yazılan:bilemiyorum.benim de ilgimi çekti...
ancak,ben kıt bilgimle şöyle bir yorum yapmak istiyorum.

bunlar biraz hurafe tarzında.potansiyel ifade etmekten uzak.ne yalan söyleyim çok bilmiyorum.
ama merkür ve uranüsü incelemek varken, gidipte akıl noktasına bakmak pek akıl karı gelmedi bana.
ne de olsa ''arap'' noktası kesin içinde yalan dolan vardır .:D:D(fazla yüzeysel bir yorum oldu )

Araplar derken genel bir toplum mu algılamıyorum ben...Bazen mitoloji yerine yunan tarihide denilebiliyor..
Tanrılar konusunda çok uçuk fikirleri var...Zeyus tanrının insanla çiftleşmesi=Herkül...

Bunlar hurafe gelende dinde olmayan lakin toplumu yönetmek için konulan insansal hükümlerdir..İnsan bu aklı ile yıkargözkýrpma
Lakin kadim atlantis bilgilerine gelince aynı rahatlıkla arap toplumunun karakterini bu arap noktalarına yoramayacağım...

Genel tanımlama kelimeside olabilir ..Lakin buna daha çok bilgi düzeyinde bakmak bana daha akılcı geliyor...Şans noktasıda var...Oda değişik bir şekilde çıkarılıyor ...

Yalnız arap astroloji klasik asoloji gezegenleri ile yorumlanıyor genelde...

Çok eski zamanlardan beri o dönemde uranüs bulunmadığından ötürü ...Hesaba katılmamasından daha doğal bir şey göremiyorum...

Beyenmesekte Edebiyatı ile dünyaya damga vurmuş bir toplumun ve bilgisi göz ardı etmek bana mantıklı gelmiyor..Edebiyat güçlü olmada son nokta çünkü o devride her kimki edebiyatta ilerledi ise o güçlü demekti eskiden şimdi ve gelecekte....Onun sözü geçiyor demektir...

Bilgi konusunda o devirde çok önce olduklarına inanıyorum.Baharat,ticaret,inanç sistemleri,Zenginlik...

ZeNGİNLİK OLDUĞU için bu kavramlar süreklenmemiş ....Bu derinlikleri oldukları için peşinden zenginlik gelmiş yani

Sanat sanat iiçin yapıldığından insan yok olmuş....gülücük)

Sana çok tşk.ler bakma konun dağıldığına ben kaç gündür peşinde olduğum birşeyi keşif ettimgülücük)gözkýrpma-alkış
06-24-2009 12:04 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

Cvp: Akıl Noktası
JoMaJa Yazılan:Arap noktaları ile ilgili birçok başlığın altına ben de başka arkadaşlar da sık sık belirtti.Bir kez daha burada belirtelim Arap Noktaları birincil göstergeler değillerdir.

Atıyorum :

7.evi , oradaki gezegenleri , yöneticisini incelemek herzaman "evlilik noktasını" incelemenin öncesinde gelmelidir.Sonuçta noktalar (Arap demeyelim bari yalan dolan imajı olmasın :D ) temel unsurlar olan evler ve gezegenlerden türetilmiş yan unsurlardır.İşin asıl kısmını çözdükten sonra daha derin bir analiz için kullanılırlar.

Dünya bilimine (özellikle astronomi ve matematik tarihine) önemli katkıları olmuş bir çok alimi olan Arap-Fars (genelleme yaparsam ne demeliyim Orta Doğu mu? çok iyi değilim gruplandırma yapmakta)ların kullandıkları bir yöntem olsa da ; Arap noktaları Yunan-Batı astrolojisinde de yoğun olarak kullanılmıştı.Hatta noktaları ilk kullananlar Yunanlılardı(zaten çoğu noktanın adlarına bakarsanız bunu anlayabilirsiniz )

Yanlış hatırlamıyorsam Al Biruni noktalar konusunda bayağı zamanında ilerlemişti.Ve günümüzde Robert Hand , Robert Zoller noktaların kullanımı konusunda çeştili bilgi ,çeviriler sunmuşlardır.(valla tam bilgi teyidi yapmadım aklımda bunlar kalmış)

Akıl noktasına gelirsek : Üç gezegen (Merkür , Jüpiter ,Saturn) birlikte zeka ,akıl ,derin ve sabırlı düşüncenin göstergesi olduğuna inanılıyor.

Tabi klasik astrolojide gece-gündüz ayrımı önemlidir.Bunun için geceye ve gündüze göre formülü var.

Açıkçası ben Arap noktalarını pek kullanmıyorum.Bakarsam Pars Fortuna(şans noktası demek istemiyorum adı yüzünden yanlış bir izlenim kalıyor insanların zihindelerinde) ve Pars Sipiritus(çok nadir)a bakıyorum.Noktalara sıra pek gelmiyor daha doğrusu.Ama hurafe kelimesini doğru bulmuyorum.Bence nasıl ve nezaman kullanılacağını kestirmek önemli.

Burada Satürn yer alması Kova Burcunun eski yönetici olarak satrün yaşlı öğretici baz alınmasıda olabilir bu bilgiler ışığında...

Bu doneleri kullanabilmek için temelin biraz üstü bilgi gerekiyordur mutlak yoksa bu analizlerde edebi dökümlere düşmüyor salt bilgigözkýrpma
06-24-2009 01:33 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Karpuzseverim Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 4

RE: Akıl Noktası
merkür 28 başak
jüpiter 07 oğlak
satürn 04 koç

yanlış hesaplamadıysam 1 derece yengeç çıkıyo 4. evimde

Ay 90 akıl nojtası 3 orbla
merkür 90 akıl noktası 3 orbla
jüpiter 180 akıl noktası 6 orbla
satürn 90 akıl noktası 3 orbla

Ay - akıl noktası - Satürn T-karesine sahibim
Jüpiter - akıl noktası -Satürn T-karesine sahibim
Merkür - akıl noktası Satürn T karesine sahibim
Şimdi ben gerizekalı mı oluyorum :D

=>Haritam<=
12-12-2012 07:55 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Mavisahram Çevrimdışı
Siron Vip
Siron Vip
lt=

Rep Puanı: 17

RE: Akıl Noktası
FACE dateline='[url=tel:1355391479' Yazılan:  1355391479[/url]']
Bana da yardımcı olabilir misiniz? Acelesi yok müsait olduğunuzda gözkýrpma
Merhaba face oncelikle hosgeldin... Hazir onumde kagitlarim dururken hesaplayim dedim
Gece haritasina sahip oldugun icin formul : merkur + saturn - jupiter= akil noktan

Ben 5 ya da 6 derece basakda buldum derecesine pek dikkat etmedim ama basakda akil noktan 10. evinde...
Akil noktanin dusunceyle alakasi var mi tam olarak bilmiyorum ama analitik bir dusunceye sahip olabilirsin

HAYALLER NE KADAR BÜYÜK OLURSA, KIRIKLIKLARI DA O KADAR GÜRÜLTÜLÜ OLUR

Söylesem tesiri Yok, sussam gönül razi degil...

Ögüt verecek insana degil, örnek olacak insana ihtiyac

Öyle Bir Dert Varki BendE, Bin Dermana Degismem !!!
12-13-2012 11:54 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Şans Noktası vivienleigh 78 145,243 12-16-2019 08:07 AM
Son Mesaj: Feslegen
  Ölüm Noktası (Pars Mortis) yükselenbaşak 14 50,306 02-08-2015 02:31 AM
Son Mesaj: say24
  Şans Noktası Genel Bilgiler yükselenbaşak 23 49,045 10-02-2012 04:46 PM
Son Mesaj: kayasran
  Boşanma Noktası Angel 4 20,699 06-04-2012 03:14 PM