Değerlendir:
  • 31 Oy - 2.55 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kanunî Sultan Süleyman..
Yazar Mesaj
vuslat Çevrimdışı
Neptunyen Vip
Neptunyen Vip
lt=

Rep Puanı: 7

RE: Kanunî Sultan Süleyman..
bu dizinin yayından kaldırılmasını şiddetle istiyorum. izlemedim sinirimden izleyemem zaten. hangi hakla bilmeyenlere ve yeni nesile böyle abuk saptırılmış bir tarihi dizi izletirler. bu dizi yayınlanırken kültür bakanlığı nerededir? hergün basbas bağıran tarihçilere rağmen nasıl bu derece pervasızlıkla batılı tarihçilerin karalama dolu yayınları kaynak olarak alınabilir???

sana bende katılıyorum daily kaldırılsın tamamen yalan ve düzmece

[Resim: vuslatharitas.th.gif]

secdelerde imiş aşk bulmak alnıma düştü
01-09-2011 03:29 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Bu diziyi izlemedim. Fragmanını bile görmedim. Osmanlı hakkında üst düzey bilgiye de sahip değilim. Tek merak ettiğim, insanoğlu bi değeri neden kusursuzmuş gibi yüceltir ya da hiç doğrusu yokmuş gibi yerin dibine sokar anlamış değilim.
01-09-2011 04:35 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

(01-09-2011 04:35 PM)Félicé Yazılan:  Bu diziyi izlemedim. Fragmanını bile görmedim. Osmanlı hakkında üst düzey bilgiye de sahip değilim. Tek merak ettiğim, insanoğlu bi değeri neden kusursuzmuş gibi yüceltir ya da hiç doğrusu yokmuş gibi yerin dibine sokar anlamış değilim.

kişileri yüceltme olayına bende karşı olmakla birlikte , gerçeklerin çarpıtılması diye birşeyde var ve mevcut eleştiriler bunun üzerine.
Kanuni dönemini anlatan bir yapımı aşk-meşk odaklı yaptılarsa , bu bir problemdir ve eleştiriler haklı olur bence.

tabii yaptılarsa ( filmi izlemedim bilemiyorum )

01-09-2011 06:03 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

(01-09-2011 06:03 PM)Yıldırım Yazılan:  
(01-09-2011 04:35 PM)Félicé Yazılan:  Bu diziyi izlemedim. Fragmanını bile görmedim. Osmanlı hakkında üst düzey bilgiye de sahip değilim. Tek merak ettiğim, insanoğlu bi değeri neden kusursuzmuş gibi yüceltir ya da hiç doğrusu yokmuş gibi yerin dibine sokar anlamış değilim.

kişileri yüceltme olayına bende karşı olmakla birlikte , gerçeklerin çarpıtılması diye birşeyde var ve mevcut eleştiriler bunun üzerine.
Kanuni dönemini anlatan bir yapımı aşk-meşk odaklı yaptılarsa , bu bir problemdir ve eleştiriler haklı olur bence.

tabii yaptılarsa ( filmi izlemedim bilemiyorum )

İki tarafı da sorunlu görüyorum bunu ifade etmek istemiştim;) Türk Milletinin Osmanlıya sempatisi vardır. Bu senaryoyu yazanlar, biraz dikkat edip, daha saygın bi şekilde davranabilirlerdi.
Türk milletinin de artık kabul etmesi gereken şey, Osmanlı'da olsan kusursuz değilsindir ve yanlışların vardır. Tarihi kaynaklar sanırım her yerde farklı. Bunun bi sentezi olmalı. Her milletin iyi veya kötü tarafları vardır. Buna dikkat etmek lazımgülücük
Biz de maşallah izlememişiz ama, cevap hakkımızı kullanmışızhehee
01-09-2011 06:17 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
ginka
Kayıtsız

yahu padişahlar peygamber değilki gülücük
hem tarihi belgesel değil bu yaptıkları dizi sonuçta.
rant kazanmak amaçlı eklemeler yapıcaklardır elbet...hürremle kanuni'nin aşklarını işliyo dizi.( ki hürrem osmanlıda tarihte ilklere geçmiş bi sultan eşi, işlenmesi yadırganmamalı) dizinin ekibinde bizim okulun tarih profesörü var geçen programda izledim süleymanın bazı sözleri ve bazı olayların tarihten olduğu gibi alındığı ama harem olayı ile ilgili net bi bilgi olmadığı için eklentiler olduğunu söylemişti.ya açıkçası ben, harem olsun hanedanlık olsun pek sütten çıkmış ak kaşık olduğunu zannetmiyorum gülücük ne entrikalar dönmüştür ki diziye bile konmayan dil çýkarma kardeşler birbirlerini ,padişahlar kendi çocuklarını bile öldürtmüşler taht için. çok tarihi bilgim olduğu söylenemez ama dizi kaldırılsın demek aşırı tepki... gülücük dizi için baya para harcanmış dekorlar falan yeni, izlenmezse kaldırılır zaten...
01-09-2011 06:40 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

(01-09-2011 06:40 PM)ginka Yazılan:  yahu padişahlar peygamber değilki gülücük
rant kazanmak amaçlı eklemeler yapıcaklardır elbet...hürremle kanuni'nin aşklarını işliyo dizi.( ki hürrem osmanlıda tarihte ilklere geçmiş bi sultan eşi, işlenmesi yadırganmamalı) dizinin ekibinde bizim okulun tarih profesörü var geçen programda izledim süleymanın bazı sözleri ve bazı olayların tarihten olduğu gibi alındığı ama harem olayı ile ilgili net bi bilgi olmadığı için eklentiler olduğunu söylemişti.ya açıkçası ben, harem olsun hanedanlık olsun pek sütten çıkmış ak kaşık olduğunu zannetmiyorum gülücük ne entrikalar dönmüştür ki diziye bile konmayan dil çýkarma kardeşler birbirlerini ,padişahlar kendi çocuklarını bile öldürtmüşler taht için. çok tarihi bilgim olduğu söylenemez ama dizi kaldırılsın demek aşırı tepki... gülücük dizi için baya para harcanmış dekorlar falan yeni, izlenmezse kaldırılır zaten...

iyi öyleyse seninle meşe arasındaki özel şeylerinizi YANLIŞ aktaran bir dizi çeksinler de bakalım böyle rahat olabilecenmi ;)

birisinin özeliyle ilgili YANLIŞ izlenim durumu verme varsa , onun peygamber yada padişah olması gerekmez.
bırakın padişahı bana aynısını yapsalar bende o '' aşırı '' tepkiyi verirdim.

01-09-2011 07:25 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

tarihini seven ve kendince araştıran biri olarak hatalarıyla sevaplarıyla kabul ediyorum.
padişahların eren -evliya gibi sıfatlara sahip olmadığını düşünüyorum.osmanlı teokratik bir islam devleti olsa da , islama aykırı bir çok uygulamaya sahiptir.
1-kardeş katli
2-devşirme sistemi
3-sarayda içki içilmesi ve keyif verici madde kullanımı.

ayrıca eşcinsel ilişkinin olduğu söylentileri de var.
bunlar olabilir ve normaldir; insana özgüdür.insanınn olduğu her yerde hata vardır.

bu yapımı taşa tutmak için , olayları inkar etmek, dini açıdan zararlı olabilir.keramet ve kutsiyet sahibi olmayan kişilere bunlar yükleniyor ve sonra da inanılıyor.

sonuçta bu bir dizi, senaristin tarih bilgisinin yetmediği yerde veya tarihi kanıtların bittiği yerde kurgu başlıyor.dizilerde de ısrarla eğiticilik olması gerektiğini düşünmüyorum.
sonuçta tarihi bir belgesel değil , kanıtlara belli aşamada dayanmaya çalışan bir kurgu .
01-09-2011 07:33 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
panel Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 3

Valla ben dizinin neden bu kadar kıyamet kopardığını anlamadım.Ben seyrettim beğendim.Yahu padişahlar da yer,içer,sıçar,sevişir yani.Koskoca padişaha 3-4 kadın çok görülüyor,kimse kalkıp oğlunu öldürmesi hakkındaki etikliği konuşmuyor ama.Ayrıca kanuni'nin duraklama döneminin başlamasına sebep olduğu iddialarıda vardır.Gittiği savaşlardan ganimetsiz döndüğü,yerine geçebilecek tek adamakıllı padişah adayı şehzade Mustafa olduğunu ama onu öldürdüğünü.Yine de bence duygusallığı ve Hürrem'e yazdığı şiirler ile sempati duymaktayım kendisine.

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid=3...r=1&nho2=1
01-09-2011 07:45 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
ginka
Kayıtsız

(01-09-2011 07:25 PM)Yıldırım Yazılan:  
(01-09-2011 06:40 PM)ginka Yazılan:  yahu padişahlar peygamber değilki gülücük

iyi öyleyse seninle meşe arasındaki özel şeylerinizi YANLIŞ aktaran bir dizi çeksinler de bakalım böyle rahat olabilecenmi ;)

birisinin özeliyle ilgili YANLIŞ izlenim durumu verme varsa , onun peygamber yada padişah olması gerekmez.
bırakın padişahı bana aynısını yapsalar bende o '' aşırı '' tepkiyi verirdim.

ben padişah olsam toprağın altından tepkimi gösterirdim evet gülücük hatta kesin doğru bile olsa istemezdim özel hayat sonuçta :D
ama kesin yargıları olan bi belgesel değil ki bu yıldırım gülücük padişah olmanın hürrem olmanında bedeli bu olsa gerek dünyaya ün salmış insanların üstünden prim elbet yapılcak gülücük ben izlerken hoşuma gitti açıkçası gerisi teferruat hehee tarihte olmuş olaylarla, yaşamış önemli insanlarla ilgili ne efsaneler yazılıp çizilerek filmler diziler yapılıyo dünyada... toplum olarak çok büyütüyoruz dizilere tepkiler falan, dizide öğretmen fuhuş yaptı diye tüm öğretmenler ayağı kalkıyo yahu dizi bu :D melsela kurtlar vadisi içinde çok şeyler söylendi yok kaldırılsın falan diye sanırsam ne gerek var özgür bi ortamda beğenmeyen izlemeyerek tepkisini verebilir...

(01-09-2011 07:33 PM)aeon Yazılan:  tarihini seven ve kendince araştıran biri olarak hatalarıyla sevaplarıyla kabul ediyorum.
padişahların eren -evliya gibi sıfatlara sahip olmadığını düşünüyorum.osmanlı teokratik bir islam devleti olsa da , islama aykırı bir çok uygulamaya sahiptir.
1-kardeş katli
2-devşirme sistemi
3-sarayda içki içilmesi ve keyif verici madde kullanımı.

ayrıca eşcinsel ilişkinin olduğu söylentileri de var.
bunlar olabilir ve normaldir; insana özgüdür.insanınn olduğu her yerde hata vardır.

bu yapımı taşa tutmak için , olayları inkar etmek, dini açıdan zararlı olabilir.keramet ve kutsiyet sahibi olmayan kişilere bunlar yükleniyor ve sonra da inanılıyor.

sonuçta bu bir dizi, senaristin tarih bilgisinin yetmediği yerde veya tarihi kanıtların bittiği yerde kurgu başlıyor.dizilerde de ısrarla eğiticilik olması gerektiğini düşünmüyorum.
sonuçta tarihi bir belgesel değil , kanıtlara belli aşamada dayanmaya çalışan bir kurgu .

çok iyi açıklamışsın aeon verygood söylemek istediğim de bu tarz bişeydi çiçek
01-09-2011 07:57 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Kardeşini öldürdüyse bu da verilsin dizide + Saraydaki herkesle kız-erkek demeden seviştiyse bu da verilsin dizide + içki içtiyse bu da verilsin dizide vs..

Peki ya yapmadığı şeyler veriliyor ise ne olacak ?

Konu sadece Kanuni değilki , sizlerin özel hayatınızla ilgili benzer bir şey çekilse ve içinde yanlışlar var ise bu kadar rahat olabilirmisiniz ?

hiç sanmıyorum.

Neptünün Dönüşü isimli yazımda ucundan değinmiştim , Uranüs ve Neptünün son 20 yıldır fazla iç içe girmesiyle özgürlük kavramını fazlaca idealize eder olduk ve özgürlüğün sınırları belirsizleşti.
herşeyi yapmaya özgür olmalıyız gibi zannetmeye başladık vb..

01-09-2011 08:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir