Değerlendir:
  • 30 Oy - 2.8 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Açı Çeşitleri
Yazar Mesaj
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: RE: açı tanımlarından notlar
sultan Yazılan:Arkadaşlar şu açı meselesini çözemedim gitti. Misal ilk astroloji okuduğumda "hıııı, bu 60la 120 iyi bişey, şu kavuşum, 90 ve 180 kötü bişey" demiştim..böyle değil galiba..
Hadi, 120nin iki gezegen enerjilerinin kaynaşıvermesi ve bi hoşluk oluşması dedim. 60a biraz emekle kaynaşması ve yine hoşluk dedim. Kavuşuma kendi deneyimlerimden başlarda zor ama zaman geçtikçe birleşen güçten doğan kuvvet dedim. 180e bazen kavgalı, bazen de birbirini anlayamayan, kendi hallerinde sakin duran iki uç dedim. 90a da kesin olumsuz iki enerji, birbirlerini iterler ve ortaya (uzun vadede tabiki herşey olumluya döner) kısa ve orta vadede olumsuz bişey çıkar dedim.
Ama değişik yerlerde daha farklı yorumlar okuyorum, hepimiz de karşılaşıyoruzdur. Bunu nasıl çözeceğiz arkadaşlar? (yine akrep tarafımla çözümleme güdüm ortaya çıktı galiba... aslında çözülecek bişey yoktur, hepsi yerine ve zamanına göre değerlendirilip yorumlanıyordur dimi? neyse sormuş bulundum...)
el-cevap:? gülücük

Ayrıca -güya- kolay açılarla dolu harita sahiplerinin güllük gülistanlık yaşadığını düşünenlere de kendimi örnek gösterebilirim. Hayatımda gördüğüm en kolay haritaya sahibim, bi tek 90lık açı var, diğerleri hep üçgen ve sekstil; ama yaşadığım sıkıntılar gözümün önünde. Böyle söyleyenlere de azıcık sinir oluyorum..-ayyyy ne kolay harita, hiç heyecan yok, tecrübe de olmaz buharitadan, sıkıntılara göğüs germe sonucu oluşan sabır ve güç de! Böyle düşünenler az değil sanırım, ne dersiniZ???

açılarla ilgili yukarıda sözünü ettiğin ifadeler doğrudur diyebiliriz sultan. değişik yerlerde ne kadar farklı şeyler söyleniyor bilmiyorum ama açıların mantığı budur , 60 ve 120'lik açılar olumlu ve akıcı enerji akışını ifade eder , kare ve zıt açılar gerilimli enerji akışını ifade eder , kavuşumlarda yeni bir sinerjiyi ifade ederler ki artık iki yada üç gezegen bir arada çalışmaktadırlar..

kolay harita-zor harita konusuna gelince , Transitleri unutmayalım (hatta progresleri) derim..
kolay haritası olanlar , sert transitlerden etkilenebilirler ve eğer ağır gezegenler bu sert açıları yapıyorsa uzun süren gerilimli dönemler sözkonusu olacaktır doğal olarak..

10-19-2008 02:56 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Cvp: Açı Tanımlarından Notlar
Beatricé Yazılan:Olumlu açıların olumsuzluğa sebebiyetin kolaylığı sağlamasından diyebiliriz aslında. Sanırım karışan kısmı da bu? Yani bir gezegen sadece 120lik ve 60lik açı yaptıysa o gezegenin bulunduğu evi ve genel anlamda kendisini geliştirmesi, ilerletmesi pek olası değildir, ama o alanda kişi şanslı olabilir yani kolaylıkla bazı şeylere sahip olabilir. Olumsuz açıların da kişiyi geliştirme ihtimali vardır ama kesin değildir. Gerçi kavuşum çok da olumsuz bir açı değil, güçleri birleştiriyor. Sorun kare özellikle de zıt açılarda bence.

Satürnün kişisel gezegenlerle (güneş,Ay,merkür,venüs,mars) yaptığı kavuşumları kısmen olumsuz sayabiliriz. bu olumsuzluğun bence temel sebebi , o gezegenin fonksiyonları üzerine ölü toprak serpilmiş gibi durumdan sözediyor olmamızdır.
mesela güneş-satürn kavuşumunda , canlılık ve neşe kaynağı Güneşin kendini rahat ifade etmesi özelliği frenlenir , zorlanır.

10-19-2008 11:31 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
uranus Çevrimdışı
.
Uranyen Vip
lt=

Rep Puanı: 15

Cvp: Açı Tanımlarından Notlar
Gunaydin,

Aslinda olumlu - olumsuz sıfatlarını kullanmasak daha dogru olur... olumsuz kelimesi cok negatif frekans yayıyor ve harita sahibini de negatif etkiliyor ve daha basında karamsarlığa itebiliyor...... Bunun yerine zor - kolay ya da sert - yumusak açılar desek daha dogru olur bence... ustelik zoru basarmanın verdigi keyifler de gundeme gelecektir...

Mutluluğumun sınırı, başkalarının mutsuzluk sınırına kadardır.
10-20-2008 09:04 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Melike Çevrimdışı
Katılımcı Üye
**

Rep Puanı: 0

RE: Açı Tanımlarından Notlar
Uranus dupeduz olumsuz iste arkadasim. ;) Bu acilari ogrenip olumsuzu olumluya cevirmek neredeyse bir omur suruyor. Zoru basarmak daha iyidir ama, herkes iletisimi iyi,kendini iyi ifade ederken,insanlara guvenirken,guleryuzle yasarken ...Venusun,ay'in,yukselen burcunun zorlayici saturn kareleriyle ugrasip bunu ogrenmen de bir omrunu aliyorsa biraz olumsuzluk vardir .O da tesadufen ogrenebilirsen, astrolojiyi herkes bilmiyor ki. Ben artik bazi insanlara huysuz, bazilarina guleryuzlu,bazilarina ne bileyim iste bir sifatlar falan yakistirirken haritalarini dusunuyorum. Durumunu iyi ifade ediyor,konusmasiyla etkiliyorsa merkuru iyi calisiyor diyorum ornegin. Bir de dini inanclarimla bu astrolojiyi kavusturabilsem cok memnunum ogrenmekten.
Neyse olumlu veya olumsuz kendi potansiyelini ogrenmek cok iyi. Yazdiklarina karsi ciktigim yok,biraz sakayla baslayim dedim. Teoriden artik pratige gecirmek istiyorum da ogrendiklerimi.
10-20-2008 04:55 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Cvp: RE: Açı Tanımlarından Notlar
sultan Yazılan:
Melike Yazılan:Uranus dupeduz olumsuz iste arkadasim. ;) Bu acilari ogrenip olumsuzu olumluya cevirmek neredeyse bir omur suruyor. Zoru basarmak daha iyidir ama, herkes iletisimi iyi,kendini iyi ifade ederken,insanlara guvenirken,guleryuzle yasarken ...Venusun,ay'in,yukselen burcunun zorlayici saturn kareleriyle ugrasip bunu ogrenmen de bir omrunu aliyorsa biraz olumsuzluk vardir .O da tesadufen ogrenebilirsen, astrolojiyi herkes bilmiyor ki. Ben artik bazi insanlara huysuz, bazilarina guleryuzlu,bazilarina ne bileyim iste bir sifatlar falan yakistirirken haritalarini dusunuyorum. Durumunu iyi ifade ediyor,konusmasiyla etkiliyorsa merkuru iyi calisiyor diyorum ornegin. Bir de dini inanclarimla bu astrolojiyi kavusturabilsem cok memnunum ogrenmekten.
Neyse olumlu veya olumsuz kendi potansiyelini ogrenmek cok iyi. Yazdiklarina karsi ciktigim yok,biraz sakayla baslayim dedim. Teoriden artik pratige gecirmek istiyorum da ogrendiklerimi.

Sevgili Melike, "Bir de dini inanclarimla bu astrolojiyi kavusturabilsem cok memnunum ogrenmekten." kısmıyla ne demek istedin, biraz açar mısın? Yani dini inançlarınla astroloji ters mi düşüyor, senin içinde?

Melike ne demek istedi emin değilim ama ben konuyla ilgili şunu önereyim ;

inanç sistemini yaratanda O , astroloji sistemini yaratanda O

eğer gezegenleri tanrısallaştıran öğretilere gülüp geçerseniz problem olmayacaktır bence.

yani diyelimki Mars etkisi öfkeli sabırsız tutkulu ve dinamik bir kişilik veriyor bizlere.

bunu 2 şekilde yorumlayabiliriz ;

ya Mars diye bir varlık var (tanrısallaştırma) ve onun insiyatifiyle oluyor tüm bu erkeksi faktörler , savaşlar , gerilimler , kazalar vs..

ya da gökyüzündeki Mars titreşimleri , tıpkı kara bulutların üstümüze çöktüğünde yaptığı etki gibi Dünya üzerinde bir takım gerilimli sonuçlara işaret ediyor..

üstteki seçenek , Dini inancı olanlar açısından sakıncalı olabilir ki zaten bilimsel açıdan da mantıksız ve sakıncalıdır.

oysa alttaki seçenekte astrolojik faktörlerin de tıpkı tabiat yasaları gibi bir sisteme işaret ettiğini görürsünüz ve bu aynı zamanda bilimseldir bence..

son olarak Dini inanca zarar vermeyen açıklamanın aynı zamanda bilimsel olmasına dikkat çekeyim gözkýrpma

10-21-2008 10:54 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sultan Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 0

Cvp: RE: Açı Tanımlarından Notlar
Melike Yazılan:Sultan merhaba! Bu konudaki soruna hemen cevap yazmadim. Gun icinde dusunurken bazen astrolojiyle, dini inancimin ters dustugu yerler oluyor. Yani cevabini bulamadigim. Sanirim simdilik eksik bilgimden. Toparlayabilirsem bununla ilgili yine yazarim. Simdilik daginik, kendi kendime sordugum sorular.
Yildirim cok tesekkurler. Hic ici bos bir sey yazmiyorsun sagol. Son cumleni bir daha okumam lazim, iyi anlayamadim. Iyi gunler.

Melike, ben de böyle anladığım için sordum bu soruyu. Dinen bi mahzuru olup olmadığıyla ilgilendiğin için kendime yakın buldum seni. Beni en çok etkileyen ve kendimce herşeyin açık olduğu ayetler; Vakıa Suresi 75-76 dır. Mealen; "Yıldızların mevkilerine yemin olsun ki; ki bu yemin, bilirseniz, büyük bir yemindir."
Benim anladığım, yıldızlar boşuna o mevkilerde değiller..küçüklüğümden beri aşık olduğum yıldızların bu gerçeğini Kuran ayetinde okuyunca, sevinçten uçuvermiştim.gülücük Ayrıca Al-i İmran 191de de belki dolaylı bi anlatım var bence, yani ben bunu anlıyorum: (Güzel insanları tasvir ederken)Onlar ki; ayaktayken, otururken ve de yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı hakkında düşünürler. Ve derler ki:Rabbimiz, sen bunu boşa yaratmadın..
Astrolojinin bu derin ilmini asırlardır Selçuklu ve Osmanlıda dedelerimiz kullanmışlar, büyük alimlerin kitapları da malumumuz..Fikrimce, insanlığın hayvanileşmesini isteyen sözümona güçler, insanlığa büyük faydasını bertaraf etmek için astrolojiyi bize saçma sapan, aslı astarı olmayan şeyler gibi göstermeye çalıştılar, gazete köşelerinde kalıplaşmış sözlerle küçüklüğümüzden beri kazındı bunlar beyinlerimize, bilinçaltımıza. Bu yüzden bazı gerçekleri sindirmemiz zor olabiliyor.
Gerçeğin, hakikatin peşinde koştukça inşallah malayani beynimizden uçup gidecektir..
10-24-2008 07:45 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
yezda Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 3

Cvp: Açı Çeşitleri
Yıldız haritanız

Güncel astrolojide hemen herkes açılardan söz edildiğini duymaktadır. Astrolojik anlamda açı ancak bireysel horoskopta yani yıldız haritasında görülebilir. Böyle bir harita çıkarttırdığınızda veya kendiniz hazırlayabildiğinizde aşağıdaki kısa yorumlar çok işinize yarayacaktır.

Astrolojide gezegenler arası ilişkileri ölçebilmek için aralarındaki uzaklıklar (açılar) incelenir. Yıldız haritasında biz bu ilişkiye açılar denir. Açılar kendi aralarında ikiye ayrılırlar; sert etkili açılar ve iyi etkili açılar. Yine açılar kendi aralarında öncelikli ve ikincil seviyeden önemli diye ikiye ayrılırlar. Bunların ilkine Büyük Açılar (Majör) ötekilere ise Küçük Açılar (Minör) denir. Biz burada astrolojide öncelikli olarak kabul edilen Majör açıları inceleyeceğiz.

BİRLEŞİM-Conjuction; 0° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aynı dereceleri paylaşmasıdır. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değişmektedir. Bu tolerans birleşim için +, - 8° dir.

Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor. Yine aynı burcun 22 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor. Yine aynı burcun 8 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri birleşimde sayılmaktadır. Yine Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında da birleşim vardır. Fakat Venüs ile Jüpiter gezegenleri arasındaki açıyı ölçtüğümüzde; 8° den 22° ye 14° lik bir açı vardır. Bu da birleşim tolaransını aşmaktadır. Dolayısı ile bir birleşim söz konusu değildir.

ALTMIŞ DERECE-Sextile; 60° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aralarındaki uzaklığın (Açı) atmış derece olmasıdır. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değiştiğinden, bu tolerans Atmış derece için +, - 6° dir.

Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor. İkizler burcunun 19 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor. Yine İkizler burcunun 22 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri arasında + 4° ile atmış derecelik bir açı oluşmaktadır. Buna karşı Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında atmış derecelik açı yoktur. Çünkü aralarındaki açı toleransı atmış derece toleransını (6°), 1° ile aşmaktadır. Yani aralarındaki açı toleransı 7° yi bulmaktadır.

KARE-Square; 90° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aralarındaki uzaklığın (Açı) doksan derece olmasıdır. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değişebildiğinden, bu tolerans Kare açı için +, - 7° dir.

Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor. Yengeç burcunun 19 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor. Yine Yengeç burcunun 23 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri arasında + 4° ile kare bir açı oluşmaktadır. Buna karşı Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında kare açı yoktur. Çünkü aralarındaki açı toleransı atmış derece toleransını (7°), 1° ile aşmaktadır. Yani aralarındaki açı toleransı 8° yi bulmaktadır.

ÜÇGEN-Trine; 120° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aralarındaki uzaklığın (Açı) 120° derece olmasıdır. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değişmekte olduğundan. Bu tolerans üçgen için +, - 7° dir.

Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor. Aslan burcun 19 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor. Yine aynı burcun 23 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri arasındaki açı üçgen (120°) sayılmaktadır. Fakat Mars ile Jüpiter gezegenleri arasındaki açıyı ölçtüğümüzde; 128° etmektadir. Bu da üçgen açı tolaransını + 1° ile aşmaktadır. Dolayısı ile bir üçgen açı söz konusu değildir.

Kullandığınız açılar arsında 1. dereceden önem sırasını Birleşim almaktadır, bundan sonra ise Karşıt açı önem kazanmaktadır. Böylelikle açıların önem dereceleri ve etkileri Kare, Üçgen ve Altmış derece'lik açı sıralaması ile takip edilirler. 5 Majör (Büyük) açıların sonuncusu olarak karşıt açının önemi ve etkisi Birleşim'den hemen sonra ön plana çıkmaktadır.

KARŞIT-Opposition; 180° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aralarındaki uzaklığın (Açı) 180° derece olmasıdır. Yani tam karşı karşıya düşmeleri anlamına gelmektedir. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değişmekte olduğundan. Bu tolerans karşıt açı için +, - 8° dir.

Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor. Terazi burcun 19 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor. Yine aynı burcun 24 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri arasındaki açı karşıt (180°) sayılmaktadır. Buradaki açı tolerensı 19-15=04 derecedir. Fakat Mars ile Jüpiter gezegenleri arasındaki açıyı ölçtüğümüzde; 189° etmektadir. Bu da karşıt açı tolaransını + 1° ile aşmaktadır. Dolayısı ile bir karşıt açı söz konusu değildir.

Açıların etkileri

Birleşim (0°) : Bu açı genelde nötr yorumlanır. Yani aldığı gezegenlerin karakteristik özelliklerine göre olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilir.

Örneğin Jüpiter ile Venüs gezegenlerinin oluşturdukları birleşim olumlu iken, Satürn ve Mars gezegenlerinin oluşturdukları birleşime olumsuz bakılır. Bu yüzden birleşim açısı çok önemlidir. Özellikle de yorum safhasında titizlikle incelenerek değerlendirilmelidir. Yorumda bir kişi üzerindeki en etkili açıdır. Kişinin her yönden zayıflığını gösterebileceği gibi olumlu ve kaabiliyetlerini de gösterir.

Altmış Derece (60°) : Bu açı daha çok olumlu olarak değerlendirmeye alınır. Bazı küçük başarıları, fakat geçici olan başarıları gösterir. Bunun yanında kişi üstündeki etkisi ise uyumluluk yönünde gösterilen çabayı anlatmaktadır. Ayrıca geçici olarak nerede, nasıl ve hangi konularda rahat bir nefes alacağımızı gösterir. Genelde bu açının etkisi fazla değildir.

Kare (90°) : Sert etkili ve olumsuz bir açıdır. Bu açının kişi üstündeki etkisi ise psikolojik yönden zorlanmaları ve aşılması gereken sorunları anlatmaktır. Bunun yanında yaşamda geçilmesi gereken engelleri de göstermektedir. Bu açı olayların birden ve ani ortaya çıktırlarını da anlatmaktadır. Genelde sert ve zorlayıcı bir açıdır.

Üçgen (120°) : İyi ve olumlu etkili bir açıdır. Bu açı kişinin uyumluluğunu ve kolaylıkla yapabileceklerini göstermektedir. Aynı zamanda rahatlıkla kullanabileceği şeyler hakkında da bilgi verir. Ayrıca kişi karakterindeki uyumlulugu ve olumlu yönlerin nasıl ve nerede kullanıldığını da anlatmaktadır. Genel baktığımızda çok iyi etkili bir açıdar.

Karşıt (180°) : Çok sert etkili bir açıdır. Kişinin yaşadığı uyumsuzlukları ve karşı çıktığı olayları anlatır. Bunun yanında kişi karaktarindeki zayıflıkların ve çalışkilerin habercisidir. Bu zayıflfkların neler olduğuna ve kişinin hangi fonksiyorlarında ortaya cıktığına bakmamız için bu açı önem kazanmaktadır. Gerilim, çekişme ve kavgaları da göstermektedir.

Başkalarına dayalı bir yaşam süren, hiçbir şey yapmadan öylesine yaşayan bir kişi, başına gelen zorlukları, kaderim buymuş diye nitelendiremez.
11-30-2008 06:26 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

Cvp: AÇI ÖZELLİKLERİ
Kavuşum Gezegenler Yaşam Evini Nasıl Etkiler?
Bir evin son çizgisinde duran gezegenle hemen diğer evin başlangıcında bulunan ve kavuşum yapan iki gezegen hem bulundukları, hem de yanındaki diğer eve de etki sağlar mı? Mesela; 4. ev son çizgide. Plüton ile 5. ev başlangıçta. Satürn konumundaki kavuşum yapan iki sert gezegen nasıl bir etki yapar? İki evi de yönetir mi?

Horoskop (doğum haritası) ta, yaşam evlerinin başlangıç çizgisindeki burç ve bu burcun yönetici gezegenin bulunduğu ev ve yapmış olduğu görünümler, o yaşam alanı hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan en önemli astroloji yorum tekniklerinden biridir.. Eğer sizin bahsettiğiniz gibi bu çizginin tam üstünde yer alan gezegenler var ise doğal olarak çok güçlü etkiler verirler..şimdi sizin örneğinizi bir inceleyelim...

4. ev... Kişinin iç dünyasını, aile ve yuva şartlarını, ebeveynleriyle olan durumunu, yaşlılığındaki son yıllarını nasıl geçireceğini, cocukluk yaşantısını ve ilerde kuracağı yuvasındaki konumunu, ruhsal sahiplenme ve duygusal güvenlik alanını çizen yaşam alanıdır... 4. ev çizgisi ile 5. ev girişinde yer alan bu iki gezegen doğal olarak 4. ev üzerinde etkin role sahip... Satürn, sınırları çizen, engeller ve gecikmeler yaratarak disipline eden ve ders veren bir gezegen. Ayrıca, karmik bağlantı üzerinde etkin söz hakkına sahip.... Pluto ise, güç peşinde ve yeniden dönüşümü sağlayan rejenerasyon gezegeni... Mitolojideki anka kuşu gibi...hani küllerinden tekrar doğan... Şimdi bu iki gezegenin (tabi hangi burçta yer aldıklarını belirtmemişsiniz genel olarak iyi konumda olduklarını düşünelim) kavuşumu demek, kişinin iç dünyasında kendi yaşamındaki kontrolü ele geçirmesinde sorunlar var demektir. Belki de aile evinde gördüğü aşırı baskı yada disiplin sonuca kişi dönüşüm konusunda tutuk bir tarz sergiliyor. Ve bu nedenle kendine yoğun bir baskı uygulamakta. Sahiplenme ve duygusal güvenliği konusunda tam ve net çizgiler belirlemeyecek kadar güçsüz olabiliyor. Bir yandan da dönüşüm yapmak ve radikal gelişim göstermek istiyor...

Dikkat ederseniz burada kişi iki farklı enerji altında kalmış durumda.. Ya dönüşümü gerçeştirecek ya da olduğu yerde kalacak. Bu kişiyi gergin bir ruh haline sokabilir. Dönüşüm yapmak isterken, kendi kendine baskı uygular ya da baskı o kadar yoğundur ki dönüşümü gerçekleştiremez. Tabii dediğim gibi hangi burçlarda konumlandıkları belli değil.. Bir de kişinin doğum haritasında bu oluşumu bertaraf edecek güçlü bir jüpiter konumu olabilir. 4. ya da 5. ev çizgisinin yönetici burcu çok olumlu konumlanmış olabilir. O zaman kişi yaşamıyla ilgili devrimsel hareketi başlatabilir. Doğum haritasını çok iyi analiz edilerek karar verilebilir..

Mynet Astroloji Danışmanı
İrem Su

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
12-04-2008 09:21 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

Cvp: Açı Çeşitleri
Anlamları merak edilen açılar hakkında birşeyler yazdım, umarım daha bir anlaşılır olmuştur.

Oktil 45 lik ve Tri_Oktil 135lik açılar;
iki ve ya daha fazla gök cisminin birbirine 3 derece orbla oluşturduğu 45 derecelik açıya oktil veya yarı kare, 135 derecelik açıya ise; Tri_oktil veya seskikuadrat denir. 1/8 in katları olan 45 ve 135 derece birbirinin türevi oldukları için bu açılarla ilgili yorumlar birbirine yakındır diyebiliriz. Zorlayıcıdır, bir olayın akış hızına çabukuk vererek stres ve gerilim geritirir. Ama 135 derecelik açının değişimleri daha çabuk ve daha az gerilimlidir.

Kuinkuks 150; Bu açının bir adı kuinkuks diğeride inkonjakttır. Bu açı arta sert bir açı olarak kabul edebiliriz. Fakat başarılı kişilerin haritalarında bu açıya sık rastlandığınıda söyleyebiliriz.Bu açı kalıbı bulunduğu eve göre farklı sonuçlara sebep olabilir.

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
12-17-2008 09:23 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
qulsah Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip

Rep Puanı: 1

Aspektler
Aspektler
Gezegenlerin Birbirlerine Oranla Durumlari

Bir horoskobu okumak ve anlamak için gerekli temel konulardan sonuncusu ” aspektler ” konusudur.

Gezegenler birbirlerine göre belirli açilarla yerlesmislerdir. Buna gezegenlerin birbirlerine oranlan denir. Aspektler, hem karakterleri hem de olaylari yorumlarken çok büyük önem kazanirlar.

Gezegenler aktörleri, burçlar oynadiklari rolleri, evler rollerin oynandigi sahneler olursa; aspektler de aktörlerin rollerini nasil oynadiklarini gösteren ölçülerdir.

Bazi aspektler akici ve uyumlu, bazilari da meydan okuyan ve uyumsuz olarak nitelendirilebilir. Akici ya da uyumlu oranlar, uzlastirici, yatistirici ya da kolay olurlar. Karsi koyan ve uyumsuz olanlar da tansiyon yükseltici, tahrik edici hatta korkunç olarak kabul edilirler. Fakat hiçbir oranin iyi ya da kötü olamayacagini aklinizdan çikarmayin. Fazla sayida üçlü takim veya birbirinden 60° lik açiyla ayrilan gezegenler ( sekstiller ) sizi aptal ve sikici bir insan yapabilir. Hayat olaysiz ve büyük bir olasilikla sikici hale gelir.

Bazi karsi kareler, karsitliklar veya birlesmeler sizi uyarabilir ve size karakterin derinligi hakkinda bazi bilgiler verebilir. Biraz gerginlik hayati daha ilginç hale getirebilir. Diger taraftan, çok sayidaki kareler ve karsitliklar, üçgenler veya sekstiller olmadan, sizi hem kendinize hem de çevrenize karsi inatçi, hosgörüsüz, kötü ve korkunç hale getirebilir. Astroloji, mükemmel insani yaratmak için her seyden bir parçaya ihtiyacimiz oldugu kuralini kabul etmez.

ASPEKTLERIN TEMEL ANLAMLARINI ÖGRENME

Birlesmenin aspekti 0° dir. Açik çarki aklimizda tutarak, uu,. evden baslariz. Her zaman ilk evden baslariz. Birinci ev Koç un dogal evidir ve yönetici gezegeni Mars tir. Bu yüzden bütün birlesmeler birinci ev/ Koç /Mars duygusuna sahiptirler. Kesinlik, siddet, yorgunluk ve aktiflik gibi duygular ortaya çikar. Bu birlesmenin çarktaki yeri önemli degildir. Birlesme nerede olursa olsun bu özellikleri tasir, iki ya da daha fazla gezegenin çarkta birlikte yer almasi siddet duygusunu da ortaya çikarir .

Kare 90° lik aspekttir. 90° lik bir açiyi düsünün. Bu açi Koç la basliyor ve 90° nin bir ucu bizi Yengeç /Ay a ve dördüncü eve götürür. Diger 90° bizi Oglak / Satürn e ve onuncu eve götürür. Açisal ve ana duygulardan söz ediyoruz. Ana her zaman dinamik ve kesin olaylari belirtir; bu yüzden kare her zaman olaylari, meydan okumayi, tahrik etmeyi ve stresi gösterir.

Karsitlik 180° lik bir aspekti gösterir, bir gezegen digerinin karsitidir. Koç / Mars in ve birinci evin karsiti Terazi / Venüs ve yedinci evdir. Bu açisal ve ana bir pozisyondur, meydan okuma ve dinamikligi kareye benzer ama ben merkezli Koç ve biz merkezli Terazi isbirligi içinde olmaya çalisacaklardir. Koç isbirligini ve dengeyi ögrenmeye çalisacaktir. Koç kendi bilincini, baskalarinin farkinda olmayla degistirdigi zaman, karsitliginin getirdigi çekisme isbirligine dönüsür. Bü tünkarsitliklar Koç / Terazi çekismesini yansitir. Oranin yeri önemli degildir.

Üçgen 120° lik aspekttir. Koç / Mars ve birinci evi ya da Aslan / Günes ve besinci evi, ya da Yay / Jüpiter ve dokuzuncu evi içerir. Çünkü Koç, Aslan ve Yay ates burçlaridir ve bu da uyumlu bir aspekttir, yaratici (Aslan / Günes) ve bazen hosgörü (Yay / Jüpiter). Bütün üçgenler bu temel örnegi yansitirlar. Çarkin neresinde yer aldiklari önemli degildir.

Birlesmeyen 150° lik bir aspekttir. Koç / Mars ve birinci evi, ya da Basak / Merkür ve altinci evi, Akrep / Plüton ve sekizinci evi içerir. Çabuk, düsüncesizce hareket eden Koç, dogru, çaliskan ve dünyevi Basak la görev, is, saglik ya da hobiler konusunda savasmak zorunda kalacaktir ( altinci ev).

Sekstil 60° lik bir aspekttir. Koç / Mars ve birinci evi, Ikizler / Merkür ve üçüncü evi ya da Kova / Uranüs ve onbirinci evi içerir. Burada ates burçlarinin hava burçlariyla birlesmesi (uygun burçlarin birlesimi ) vardir. Iyi geçinilen Koç, iyi iletisim kuran ve entellektüel Ikizler le ya da üçüncü evle birlesir veya insancil entellektüel, çaliskan ve arkadas canlisi Kova ya da onbirinci evle birlesir. 60° lik açilar uygun elementler arasinda olur ( ates ve hava ya da toprak ve su ). Bu burçlar nazik ve yumusak bir yolla çalisan ve kendilerini kolayca ifade edebilen gruplar olustururlar.

(burclar.org)

[Resim: astro_w2gw_guelah.29705.32345.png?32537]
12-26-2008 02:31 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir