Değerlendir:
  • 26 Oy - 2.69 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

10.ev
Yazar Mesaj
lou_salome Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler

Rep Puanı: 1

RE: 10.ev
gündoğumunoa ufuk çizgisinden yükselen güneş yavaş yavaş haritamızın tepesine çıkmaya başlar ve tam öğle vaktinde tepe noktasına ulaşır. bu nokta astrolojik açıdan önemlidir, zira güneşin en parlak olduğu noktayı işaret eder. güneş'in en parlak olduğu nokta bilinçlilik ve başarı göstergesidir. bu yüzden eskiler 10. evi başarı, unvan ve onur yeri olarak adlandırmışlardır.

10. ev, karanlık olan 4. evin karşısında aydınlıkta, herkesin ortasında olma durumunu, bu yüzden toplum içindeki konumumuzu açıklar. kimimiz doktor, kimimiz öğretmen ya da işadamıyız, 10. ev hayatta kazandığımız ünvanları, bunu taşıyabilme gücümüzü ve şöhretimizi anlatır. bu alanda bulunan benefik gezegenler kolay tanınma sağlayabilirler. yine bu alanda bulunan gezegenler nasıl meslek edindiğimiz konusunda bize bilgi vereceklerdir.

firmicus maternus bu evin haritanın tacı olduğu ve her şeyi etkilediğini anlatır. bu evin olumlu açılar altında bulunması, güçlü biçimde dispoze edilmesi başarı elde etme ve otorite olmada kolaylığı gösterecektir.

özellikleri: bu ev öncü, dişil ve gündüze ait bir yerdir. ptolemaios'a göre bu köşe haritanın en önemli köşesidir. eski yunanlılar bu evi praksis, yani "yapılan iş, eylem" olarak tanımlamışlardır.

karşı geldiği konular: meslek ve kişinin meşguliyeti, onur, prestij, güç ve kontrol sahibi olma. asalet sahibi olma, zafer, başarı ve şöhret yine bu evle açıklanır. kişinin toplum içindeki yeri.

bu evde güneş, jüpiter ve venüs eğer rahat açılar altındaysa mesleki başarı verecektir. satürn sorumluluklara işaret eder. sert açılar altındaki satürn hırslı bir yapıya ve hızla yükselip çaptan düşüşe neden olabilir. bu alanda merkür, etkileyici konuşmalar verir.

psikolojik anlamıyla bu ev tanınma ve başarılı olma arzusuna karşılık gelir. astrolojik harita bir ağaca benzetilirse, 4. ev ağacın köklerini, 10. ev ise meyve veren dalları açıklar. bu evde hayatımızın ürünlerini, eserlerini toplarız.

bu evin güçlü olduğu ve asalet kazandığı durumlar kraliyet ve asalet göstergesidir.

10. ev 4. evin 7. evi olduğu için babanın eşini, yani anneyi de anlatır.
06-02-2008 12:51 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
neptunzz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 0

Lavinya Yazılan:evet o benim nick değitirdim ama ben hatırlamıyorum kusura bakma araştırdım siteyi ama göremedim bir tek yıldırım sağolsun artık benden bıktığı için birşeyler söyledi.gülücük)
Olsun sen gene söyle olur mu?utandım

Tamam o halde kafam karısmasın dıye sordum yoksa sorun degıl yani gülücük

6.ev ve 10.evin yogun görünüyor harıtanda bunlara baktım çünkü iş güç soruyorsun tahmınımca saglam bir iş KASIM ayı 2008 yılında iş potansiyelin artmıs oluyor.Normalde oglak burcunda olan Jupiter senın 6.ev terazine Kare açı yapar ama sen sanırım bunu seyahatler,egıtım,ögrenım ve düsünce gücünde harcıyorsun jupıter oglaktan cıkmadan önce İŞ güç konuların yogunlasacaktır yaklasık 4-5 ay var buda o kadar zamana gelıyor anlıycan.
Hangi bölümü bıtırdın bılmıyorum ama seyahat sektörü,turizm,yabancı dil ve kültür gibi konularla ilgin varsa bu mesleklerde iş şansın yüksek olacaktır.
06-25-2008 03:22 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
neptunzz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Lavinya Yazılan:hazır bir yorumcu bulmuşken bırakırmıyım ben hiç 1 soruda gülücük)
bari aşk meşkle ilgili de birşeyler söyle söylemişkenutandım

Yükselen boğa burcusun yakında 3.evinde ki yengec burcunda yeniay olcaktır bu da senın yazın egıtım,seyahat vb ugraslar gördugun yerde duygusal bir takım olaylara girişebılecegını ıfade etmekte dıye dusunuyorum malum orda güneş ile venüs girdiler bıle yengecte konumlular yakın cevrende sana ılgı duyan kimseler olabılrıler etrafa bıraz dıkkatlı bakın derim.Merkür yengece gırdıgınde olay acıga cıkar zannedersem o zaman işler bu aşk olayında ortaya dökülür -ok
06-25-2008 03:46 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
El Auria Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

10.evde neptün ün bulunması sadece olmayacak duaya amin demek değildir!neptün venüsün bir üst yoğunluğudur..yani venüs sanat alanında kariyer destekleycisi ise neptün de hayal gücünü kullanarak başarı sağlayabileceğin mesleklere işaret eder..mesela hikaye yazımı gibi tamamen sana ait olan bir şey..bulunduğu burç ta önemli ayrıyetten gezegen açıları da tabiki..güneş le neptünün olumlu açısı parlak bir hayal gücünü işaret ederken karesi zorluklara yada aklındakileri ifade edememe gibi sorunlara neden olur..venüs le karesi neptünün gücünü azaltır vs..

Unutma: Cesaret korkusuzluk demek değildir. Eğer bir insan korkusuzsa, ona cesur diyemezsin. Bir makineye cesur diyemezsin, o korkusuzdur. Cesaret sadece korku okyanusu içinde var olabilir. Cesaret korku okyanusu içinde bir adadır. Korku vardır ama korkuya rağmen insan o riski göze alır; işte cesaret budur. İnsan titrer, insan karanlığa girmekten korkar ama yine de girer. İnsan, kendine rağmen adım atar; cesur olmanın anlamı budur. Korku dolu olmak ama onun altında ezilmemek demektir.”
07-15-2008 06:07 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
neptunzz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

RE: Cvp: 10.ev
sultan Yazılan:Benim 10.evde neptün var. Kendi kendime sanatta başarı diyodum ama az önce neptunzz ün bi mesajını okudum.
"Neptün bulundugu evde olmayacak duaya amin demek gibi birseydir."
:( :( Biliyodum zaten.........:(

Bu konu farklı boyutlar içermek de hemen hersey bitmiş dıye bakmak yanlıs.10.ev de neptün dogru düsünmussun sanatcı,edebıyatcı,tıyatral vb yetenek aşılar cevreye öyle bir izlenım verır kişi yanlıs değil bu fakat şu var neptün kişiyi yanıltabılır sadece hayal alemıne takılı kalıp olacak gıbı düsündürebılır ama ortaya somut bır sonuc cıkmayada bılır bunun ıcın neptunun jupıter ve saturn hatta venus açılarına bakmak lazım onlar ne yapıyorlar sert açılar zorluk verır olmayacak dua belkıde ona uyar ama yumusak ve dengelı hafıf sert açılar özellıkler zıt ve kavusumlar guzel sonuc verırler 10.ev de hem şu da var her 10.ev neptün artıstık yetenek olacak degıl bende şöyle derim genelde neptun 10.ev de ise kişi yalnız basına işler yapmaya yatkın kendı alemınde düsüncelı ve merhametli ama bıraz tembel bır kımse olabılır derim yanı yorum cok degıskendır burc etkısı ve açılar yön verır buna lütfen dıkkat edınız.
07-15-2008 07:06 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Simurg Çevrimdışı
.
**

RE: Cvp: 10.ev
sultan Yazılan:Benim 10.evde neptün var. Kendi kendime sanatta başarı diyodum ama az önce neptunzz ün bi mesajını okudum.
"Neptün bulundugu evde olmayacak duaya amin demek gibi birseydir."
:( :( Biliyodum zaten.........:(
bence 10.evdeki neptün açılar iyiyse güzel snatlar,müzik,dans,perde ve sahne de başarı verir.neptün düşleri temsil eder.perde ve sahnenin aktör ve aktristlerin neptünleri güçlüdür.
07-15-2008 07:22 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sultan Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Cvp: 10.ev
gülücük arkadaşlar evet, neptünüm marsla kavuşumda, yay burcunda. Güneş ve venüs akrepte kavuşumda ve sekstil yapıyor mars-neptüne. Satürn ve pluto terazide kavuşumda ve bunlarla da sekstil yapmakta. İyi o zaman, ağlamıyim barigülücük)
Teşekkürler phaldor, neptunzz ve Lavinya!gülücük

10.evde neptün ün bulunması sadece olmayacak duaya amin demek değildir!neptün venüsün bir üst yoğunluğudur..yani venüs sanat alanında kariyer destekleycisi ise neptün de hayal gücünü kullanarak başarı sağlayabileceğin mesleklere işaret eder..mesela hikaye yazımı gibi tamamen sana ait olan bir şey..bulunduğu burç ta önemli ayrıyetten gezegen açıları da tabiki..güneş le neptünün olumlu açısı parlak bir hayal gücünü işaret ederken karesi zorluklara yada aklındakileri ifade edememe gibi sorunlara neden olur..venüs le karesi neptünün gücünü azaltır vs..

Phaldor, kesinlikle çok isabetli yorumlar..kendime ait olan bişey, bireysel işler.. bu tam bana göre! yazı zaten hayatımda. Sevgiler canım...
07-15-2008 07:48 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

acmiyam hanımın eşi için;

Eşinizin 10. evinde Satürn ve MC bulunuyor Satürn yapıyı, sabrı,sınırlılığı,alçakgönüllüğü, bilgeliği ve güvenilirliği temsil eder. Eşinizin Satürnü Yengeç burcunda; tavrı ne kadar sert olursa olsun yüreği yümuşak biridir. Satürnle içinde bastırdığı derin duygular olabilir. İçinde bulunan yoğun olumsuz duyguları saplantı haline getirebilir. Mesleki açıdan ilerleme olasılıklarına hiç güvenmez ama haritasında 10. evde bulunan Satürn_MC kavuşumu; başarılı patronu temsil eder, işinde yükselme görülebilir. Satürn açılarına baktığımda sert açılar mevcut ve bu durumda eşiniz yaşadığı şeylerde beynine hep olumsuz durumları yerleştiriyor. Açılarına baktığımda Ay_ Satürn ciddi duyguları ifade eder. Mesleğine sadık ve istikrarlı bir kişidir. Zor koşullar altında dahi eksilmeyen bir görev duygusu mevcuttur. Üzücü koşullarda gerekirse işini bırakmaya ve gitmeye razı olabilir. Eğer sizin söylediklerinizide düşünürsek eşinizin işle ilgili olan tutumu bu açıdan kaynaklanıyor. Satürn Mars sekstili; eşinize işinden yorulmayan bir enerji verir. Meslek yaşamında son derece başarılı olabilir, yani işini hakkıyla yapan biri olabilir. Satürn_plüton kareside meslek yaşamında istemediği bazı durumların karşısına çıkabileceğini gösteriyor. Birde Merkür_MC sert açısında eşiniz bir atılım yapmakta çekimser ve iletişim kurma konusunda arada problemler yaşabilir.

Rahatsız olduğu bir durumu, üstlerine dile getirdiği zaman bunun sonucunda olumlu şeyler olacaktır diye düşünüyorum.

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
07-27-2008 08:15 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
qulsah Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip

Cvp: 10.ev
10. Ev

Doğal Burcu: Oğlak

Yönetici Gezegen : Satürn

Güçlü Gezegen : Mars

Şifre : Sosyal İzlenim

Onuncu ev kişinin sorumluluklarını ortaya koyarak, mesleki ve toplumsal saygınlığını, onur ve ününü, kariyerini, politika veya iktidar güçleriyle olan ilişkilerini gösterir.Kişinin hayatındaki iniş ve çıkışlar, ödül ve cezalar bu evde belli olur. Kişisel disiplin, başarıya ulaşmak için sıkı çalışma, irade ve sabır gösterme onuncu evin kapsamına girer. Onuncu evi tanımlayan sözcükler sosyal konum, tutku, onur, uğraş, meslek, kariyer ve iştir. Burası, bir gezegenin gökyüzünde ulaştığı en yüksek noktadır. Öğlen vakti. Her şeyin açık seçik göründüğü, ortada bulduğu bir zamandır. Bu ev, mesleklerimizin, uzmanlık alanlarımızın evidir. Bizi tanımayıp bir yerlere yerleştirme, bir kategoriye sokma gereği duyan insanların gözündeki imgemizi yansıtır.. Başka insanlarla olan ilişkilerimiz de bu eve dahildir. Patronumuz, bizim üzerimizde yetki sahibi olan herhangi bir kimse, otoriter bir anne ya da baba. Güneş'in ya da ayın onuncu evde ya da bu evin çizgisi üzerinde bulunduğu her zaman, şöhreti yakalama fırsatı doğar. Şöhret kesin olmasa da, önü açıktır.

Doğanın, kariyerini ve meşguliyetini belirler. Şöhreti ve hemcinsleri arasındaki saygınlık derecesi bu eve bağlıdır. İş verenini veya bunun gibi kendisinden üsttekini ve ülkesindeki otoriteler ile ilişkisini tasvir eder. Son olarakta anneyi tasvir eder.

----------------------------------------------------------------------------

10. Ev ve Psikolojik Yaklaşımları

10.ev toplum içinizdeki yerimizi, statümüzü, ünümüzü temsil eder. İşveren, patron, devlet,anne veya baba yani bizden güçlü, bizim üstümüzde olanlarda burada görülür. 10. ev 4. evin karşıtıdır. 4. evde en özel, kişisel hayatımız, toplumdan kaçınca saklandığımız yer söz konusuydu, 10.ev ise toplum içindeki yerimiz, dünyada nasıl tanınmak istediğimiz, neler yapmak istediğimiz, hedeflerimiz ve bizi bunlara yönlendirenler söz konusudur.

Dünyasal olaylar, profesyonel, mesleki ilgi alanları, kişinin iş hayatı, prestiji bu kapsamdadır. 6. evde söz edilen iş hayatı kişinin hem iş koşullarını, hem de geçinmek için yapmak zorunda kaldığı işi gösteriyordu, 10. evdeki iş ise bütünleşebildiğimiz, bize toplum içinde bir yer sağlayan iştir. Örneğin kişinin sadece maaş için bir şirkette çalışması 6. evin, bir şirkette çalışırken ünlü bir tenisçi olmak istemesi 10. evin konusudur. Ressam olmak da aynı, çünkü ressamlık o işe gönül koymayı, bütünleşmeyi gerektirir. İnsan geçinmek için ressam olmaz. 1. evde hırslar, ihtiraslar vardır. Burada sadece iş, meslek söz konusu değildir. Eğer zengin ve toplum içinde yer sahibi birisiyle evlenip, onun bu imkanlarından faydalanıp, gününüzü gün etmek istiyorsanız bu da 10. evin konusudur. Önemli olan dünyada hedeflediğiniz yerdir.

10. evin doğal burcu Oğlak, doğal yönetici planeti Satürn'dür.

ANAHTAR KELİMELER: Ün, meslek, toplum içindeki yer, anne ve baba, işveren, devlet, otorite ile ilişkiler, sorumluluk duygusu, hırs, güç isteği, ödüller.

(astromerkez.com)

[Resim: astro_w2gw_guelah.29705.32345.png?32537]
11-22-2008 06:57 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Tuğçe Çevrimdışı
Venus Vip
Venus Vip
lt=

Rep Puanı: 30

Geleneksel İsmi: Kariyer Evi

İlişkili Burç: Oğlak

İlişkili Gezegen: Satürn

Sınıflandırması: Toprak, öncü, dişil

Karşıtı : 4. ev

Yönü: Güney

Anahtar Kelimeler: Şeref, saygınlık, sosyal statü, ün, otorite, zafer, takdir, dünyasal konumda yükseliş, kariyer, yazgı niteliğinde meslek, işverenler, amirler, patronlar, itibarlı pozisyonlarda bulunan kişiler, karar-alma sürecindeki tüm otorite figürleri, yasaları güçlendirenler, anne/baba, yaşam hedefleri, topluma katkıda bulunacak toplumsal rol.

9. evin anlamlandırdıklarını, zihinde canlandırdıklarını, 10. ev maddi dünyada gerçekleştirir. 10.evden başarıyla geçiş yapmak kolay değildir. Öncelikle kendimizi çok iyi tanımamız gerekir. Kaderimizi bulmamız gerekir. Bu evdeki gezegenler ve burçlar bize yol gösterirler: Kaderimizi formüle ederler ve kaderimizi bulmadan önce geliştirmemiz gereken kişilik özelliklerini tanımlarlar.

10.evin başlangıç noktası, haritanın en üstündeki noktadır, bir yerden geçen meridyende en yüksek konumuna ulaşan ekliptik derecesidir. Bu nedenle Tepe Noktası adı verilir. Başucu, Medium Coeli (MC) veya Midheaven da denir. Bazı ev sistemlerinde Tepe Noktası ile 10. evin başlangıç çizgisi farklıdır. Tepe noktasının yakınındaki yerleşimler, haritanın tüm diğer unsurlarının üstünde bir konuma sahiptir.

Buradaki burç ya da gezegenlerin nitelikleri, harita sahibinin en öne çıkan, dış dünyada en fazla görülebilen niteliklerine işaret eder. Ayakucu noktası ve 4.ev, bizim özel hayatımızı, kapalı kapılar ardında nasıl davrandığımızı temsil ederken, Tepe Noktası ve 10.ev, toplum içindeki davranış biçimimizi, dış dünyaya sunduğumuz imajı, toplumsal arenadaki kimliğimizi açıklar. Takdir edilmek, başarılı görülmek ve saygı duyulmak istediğimiz nitelikler bu evdedir. Buradaki burç ve gezegenler vasıtasıyla başarı, saygınlık ve ün kazanmayı umar, topluma hangi alanda katkıda bulunacağımızı, nasıl hatırlanmayı tercih ettiğimizi daha açık algılarız.

Toplumsal statümüz ve dünyadaki yerimiz 10. evdeki burçlar ve gezegenler tarafından açıklanır. Ayrıca, 10. evin yönetici gezegeninin burcu, evi ve açıları da kariyer ve mesleğe ışık tutar. Burada sözü edilen meslek, kişinin yeteneklerine göre bütünleşip gönül koyduğu, bir yazgı niteliğindeki mesleğidir. Kariyer ve meslek seçimi konusunda, 6. ve 2. evlerle, Güneş'in konumu ve açıları da önemlidir. Bu nedenle meslek seçimi konusunda bir tavsiyede bulunmadan önce, doğum haritası, bir bütün olarak dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

Bazı durumlarda, buradaki burç ve gezegenler, kişinin kariyerini tamamiyle açıklar. Satürn bir öğretmeni, yargıcı veya bilimadamını; Jüpiter bir aktörü, filozofu veya seyahat acentalığı yapan bir kişiyi; Ay profesyonel bir çocuk bakıcısını veya otel yöneticisini tanımlayabilir.

Ünlü Alman yazar Thomas Mann'in Tepe Noktasında iletişim burcu İkizler vardı ve Merkür 10.evindeydi. Avusturyalı besteci Franz Schubert'in Tepe Noktasını kesen Balık burcunun yöneticisi Neptün, yaratıcı ifade evi olan 5. evdeydi.

Tepe Noktasına ve 10.eve yakın konumlar, kişinin gerçek mesleğini tam olarak yansıtmasa da kariyere olan yaklaşımını, işi ele alış ve sunuş biçimini gösterirler. 10.evinde Satürn olan bir yargıç hukuk kurallarını harfiyen izlemeye gayret edecektir. Uranüs olan yargıç ise daha bireysel, gelenekdışı ve şok edici bir yol izleyebilir. İş hayatında sergilediğimiz enerji türleri yine 10.evin nitelikleriyle açıklanır: Satürn veya Oğlak zirveye ulaşmak için uzun süre sabırla çalışabilir. Mars veya Koç saldırgan ve sabırsız bir tutum ortaya koyarken, Neptün veya Balık toplumsal rolü hakkında belirsizlik ya da karmaşa yaşayabilir.

10.ev aynı zamanda, toplum içinde başkalarına neyi temsil ettiğimizi, neyin simgesi olarak algılandığımızı açıklar: Mars bir zorba veya güç ve cesaret abidesinin; Neptün bir aziz veya din şehidinin; Venüs ise stil, zevk ve estetiğin vücut bulmuş halinin simgesi olarak görülebilir.

4. evde de açıkladığımız gibi, 10. ev şekillendirici ebeveyni, çocuğu toplumsal rolüne hazırlayan, ona model olan ebeveyni temsil eder. Eğer 4.ev baba ile ilişkilendirilmişse, 10. ev anneyi simgeler. Erken çocukluk döneminde, o bizim tüm dünyamızdır. Onunla ilişkimizin niteliği, genelde, sonraki yıllarımızda dış dünyayla ilişki kuruş biçimimize yansıyacaktır. Gelişimimizin ilerleyen dönemlerinde yüzeye çıkacaktır. Eğer annemizi, tehdit edici ve potansiyel bir yıkıcı olarak algılamışsak (10.evde olumsuz görünüme sahip Pluto örneğinde olduğu gibi), ilerleyen yıllarda dünya bize güvenilmez bir yer olarak görünecek ve savunmacı bir tutumu benimseyeceğiz demektir. Tersine, çocukluktaki anne algımız, destekleyici ve yardımsever ise, dışımızdaki dünyanın da benzer şekilde olduğu beklentisi taşırız. Erik Erikson buna 'temel güven' der.

10.ev hem anne (şekillendirici ebeveyn) hem de kariyer ile ilişkilendirildiğinden, bu durumda meslek seçimimiz bizim annemizle yaşadığımız deneyimlerden bir şekilde etkilenecektir. Mars 10.evdeyse, anne zorlayıcı ve iddiacı bir kişi olarak algılanmış ve çocukta ona karşı kin ve kızgınlık duyguları yerleşmiş olabilir. Güç ve özerklik elde edebileceği konumları arzulayarak büyüyebilir. Çünkü ileriki yıllarda çocuklukta deneyimlediği zorlanmalara maruz kalmak istemez. Anneyle olan deneyimleri, dünyayla savaşmak için bir model oluşturur. Bazen de annenin sevgisini kazanma arzusu meslek seçimini etkiler. Annenin değer verip takdir ettiği özelliklere ve tarza uyumlanılır. Bu tarz Merküryen özellikler taşıyorsa, çocuk ileriki yıllarda Merküre özel niteliklerin öne çıkacağı bir kariyer arayışına girecektir. Annenin psişesine duyarlı bir çocuk, onun dış dünyaya gösterdiği yüzünün yanı sıra, bastırdığı veya inkar ettiği yönlerini de farkında olmadan algılamaya açıktır. Bu durumdaki çocuk, ilerleyen yıllarda, annenin fırsat tanınsaydı olmayı arzu ettiği yaşam tarzına yönelecektir. Örneğin 10.evde Uranüs varsa, anne son derece geleneksel, sade ve dış dünyada çekingen görünebilir. Ama görünenin altında, patlayıcı duygular, boş alan ihtiyacı ve özgürlük arzusu gizlenmiş olabilir. Ortaya çıkmamış Uranyen özellikler çocuğa transfer edilmiştir.

10.evde çok sayıda gezegenin bulunuşu, çoğunlukla, tanınma, statü ve prestij konusunda hırslı bir insana işaret eder. Ataerkil toplum yapısı içinde, erkeklerin bu tür ihtiyaçları kadınlara kıyasla daha fazla kabul görür. Bu nedenle, güçlü 10.evi olan bazı kadınlar, güçlü ve ünlü bir eş vasıtasıyla dünyada bir statü elde etmeyi daha kolay bulabilir, hatta ün ve prestij konusunda eşlerini zorlayabilirler. Ama en nihayetinde, eşlerinin kendilerinden daha fazla alkış alması gücenme hissetmelerine, bu yüzden eşlerini cezalandırma yolları aramaya kadar işi götürebilir.

10.ev, şekillendirici ebeveyn ve meslek seçiminin ötesinde, bizim otorite figürleriyle ilişkimize de açıklık getirir. Çocuklukta, şekillendirici ebeveynin yanlış tutum ve davranışları veya görmezden gelinme sonucu biriktirilen öfke ve incinme duyguları, ileriki yıllarda diğer güç simgeleriyle etkileşimlerin realitesini çarpıtabilir. Doğru ve adil bir inisiyakla yola çıkılsa da, yanlış tutum ve davranışlar engeller yaratabilir.

1.evden 10.eve kadar uzun bir yol katettik. Farklı bir varlık olduğumuzun, bireysel varoluşumuzun bilincinde bile değilken, zamanla, deneyimler yoluyla geliştik, yeterince enkarne olduk ve 10. eve ulaştık. Yetenek ve becerilerimizi topluma hizmet etmek ve onu etkilemek için kullandık. Böylece kişisel tatmin duygusu elde ettik. Somut varlığımızın yanında, özgüvenimizi de kazandık. Kendimizi gerçekleştirdik.

Başarılı Uygulamaları: Toplum içinde kendini ifade etmeyi ve kişisel doyumu sağlayan bir statü edinmek, kişinin yazgısını gerçekleştirdiği hissetmesi, karakter bütünlüğü ve sağlamlığı.

Başarısız Uygulamaları: Anlamsız ve yabancılaştırıcı bir sosyal role kısılıp kalmak, güç, statü, ün ve görünüş saplantısı, toplumsal kişiliğin gerçek olmaması.

10. ev aynı zamanda çeşitli astroloji okullarına ve yaşam alanlarına göre bazı farklı temalara işaret edebilir. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Klasik Astroloji'de:

Bu evde hiç bir gezegen rahat değildir. Yöneticiler Oğlak ve Mars'tır.

Güneş ve Jüpiter, özellikle kavuşum halindeyken bu evi en bereketli kılar. Satürn veya Güney Ay Düğümü, genellikle, üst sınıftaki insanlardan şerefi, halktan insanlardan saygınlığı esirger. Teknisyenlere mesleki ve ticari yönlerden fazla mutluluk sunmaz. (Lilly)

Geleneksel olarak anneyi temsil eder. Olumlu görünümlere sahip Güneş, Jupiter veya Venüs mesleki başarıyı; Satürn sorumluluğu gösterir. Olumsuz görünümler, gözden düşme ve yıkıma işaret eder. (Houlding)

Tepe Noktası üzerine yerleşmiş bir gezegen haritadaki her konuyu güçlü biçimde etkiler. (Eski yazarlar)

Medikal Astroloji'de: Dizleri, üst bacakların arka kısımlarını, kaval kemiğini ve baldırları yönetir.

Hastaya uygulanan tedavinin sonucunu yansıtır. Olumlu bir 10.ev, uygulanan yöntem ve verilen ilaçların hastalığı yenmekte güçlü ve etkili olacağını gösterir. Olumsuz görünümler, tedavinin zarar vereceğine veya etkisiz kalacağına işaret eder.

Saat Astrolojisi'nde: Danışana uygulanır. Eşe ait malları (7.evden itibaren 4.ev), torunların varlıklarını (9.evden itibaren 2.ev) gösterir.

Dünyasal Astroloji'de: Ülkeyi yönetenleri, cumhurbaşkanını, başbakanı, hükümetleri, kralları, başkanları, diktatörleri, imparatorları, polis ve silahlı kuvvetleri, devlet başkanlarını, valileri, mahkemeleri, yargıçları, savcıları, ülkenin saygınlık, ün ve gücünü, ticari etkinliğini açıklar.

Dünyasal astrolojide en önemli ve güçlü evdir. Buradaki burç ve gezegenler büyük öneme sahiptir. (Carter)

Hukuk Davalarında ve Uzlaşmazlıklarda: Yasal konularda yargıcı ve yargılamanın sonucunu; olumsuz görünümler adil olmayan, çürümüş bir yönetimi; olumlu görünümler, adaletin gözetileceğini; yasaların uygun olduğu ülkelerde hükümetin mahkum ve infaz yetkisini gösterir.

Ticarette: 10. evdeki olumlu görünümler, yöneticinin köşesel bir evde konumlanması veya güçlü olması, iyi fiyat demektir. Olumsuz görünümler veya geri giden gezegenler, fiyatın düşeceğini gösterir.

Çeşitli Olaylarda: Savaş haritalarında hava saldırılarının mahiyetini açıklar.

alıntı-astroloji dergisi
01-19-2009 07:54 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir