Değerlendir:
  • 14 Oy - 2.36 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

iran
Yazar Mesaj
coolhandsome
Kayıtsız

Cvp: RE: iran
Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:
coolhandsome Yazılan:Benim baskıdan anladıklarımı bildiğini zannetmiyorum.Senin söylediklerin senin baskı anlayışın.Halk ve devlet arasında uçurum yok diye yollarda insanları asmaya gerek yok.

Başka ülkelerde kapalı kapılar ardında yapılınca idam idam olmaktan çıkıyor mu ?
İdama mı karşısın ,insanların sokakta idam edilmesine mi ?

Başka ülkelerde kapılar arkasında yapılması idamın bir insalık suçu olduğu gerçeğini değiştirmez.İnsanların sokakta idam edilmesinin sembolik bir anlamı var,böyle bir ülkede insanın güvenli ya da huzurlu hissetmesi imkansız.
12-05-2009 07:58 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 1

coolhandsome Yazılan:
Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:
coolhandsome Yazılan:Benim baskıdan anladıklarımı bildiğini zannetmiyorum.Senin söylediklerin senin baskı anlayışın.Halk ve devlet arasında uçurum yok diye yollarda insanları asmaya gerek yok.

Başka ülkelerde kapalı kapılar ardında yapılınca idam idam olmaktan çıkıyor mu ?

Başka ülkelerde kapılar arkasında yapılması idamın bir insalık suçu olduğu gerçeğini değiştirmez.İnsanların sokakta idam edilmesinin sembolik bir anlamı var,böyle bir ülkede insanın güvenli ya da huzurlu hissetmesi imkansız.

Konumuz idam değil,idamı bu tartışmada baskı ve gericilik örneği olarak suınduğun için tartışıyoruz şu an.İdam cezası en modern saydığımız ülkelerde bile geri getirilmesi gündeme gelebilen bir ceza yöntemi.İdamın sokak ortasında uygulanıyor olması bu cezanın caydırıcığını artırma maksadı taşıyan bir durum.Benim açımdan kapalı kapılar ardında uygulanmasıyla sokak ortasında uygulanması arasında hiçbir fark yok.

Suçluların sokakta idam edilmesini suç işleme ihtimali olan insanlar için bir gözdağı , güven ve huzurun teminatı olarak gören insan sayısı sadece Iran'da değil Türkiye'de bile oldukça fazla.Biz bu ceza yöntemini dışarıdan gelen baskılar sonucu kaldırdık.Türkiye'de sence referandum yapılsa idam cezası kaldırılabilir miydi ?

Nin.Me.Sar.Ra
12-05-2009 08:12 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
coolhandsome
Kayıtsız

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:
coolhandsome Yazılan:
Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:

Konumuz idam değil,idamı bu tartışmada baskı ve gericilik örneği olarak suınduğun için tartışıyoruz şu an.İdam cezası en modern saydığımız ülkelerde bile geri getirilmesi gündeme gelebilen bir ceza yöntemi.İdamın sokak ortasında uygulanıyor olması bu cezanın caydırıcığını artırma maksadı taşıyan bir durum.Benim açımdan kapalı kapılar ardında uygulanmasıyla sokak ortasında uygulanması arasında hiçbir fark yok.

Suçluların sokakta idam edilmesini suç işleme ihtimali olan insanlar için bir gözdağı , güven ve huzurun teminatı olarak gören insan sayısı sadece Iran'da değil Türkiye'de bile oldukça fazla.Biz bu ceza yöntemini dışarıdan gelen baskılar sonucu kaldırdık.Türkiye'de sence referandum yapılsa idam cezası kaldırılabilir miydi ?

İnsanların sokaklarda idam edilmeleri barbarlık,gericilik ve cahillikten başka bir şey değildir.İnsanlara güveni ve huzuru başka bir insanı öldürerek veremezsiniz.Ve evet bu çok büyük bir BASKICILIK örneğidir.Bu ülkede insanlar uzaya da çıksa,dünya zenginide,çok kültürlüde olsa olsa böyle bi şeyi onayladıkları için adam olmayacağıda çok açıktır.Heleki insanların basit suçlardan bile idam edilmesi,bir tür acizlik örneğidir.Adaletin yerini bulması için başka bir insanın ölmesini istiyen varsa türkiyede onları da hiç çekinmeden irana davet ediyoruz..
12-05-2009 08:20 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

coolhandsome Yazılan:İnsanların sokaklarda idam edilmeleri barbarlık,gericilik ve cahillikten başka bir şey değildir.İnsanlara güveni ve huzuru başka bir insanı öldürerek veremezsiniz.Ve evet bu çok büyük bir BASKICILIK örneğidir.Bu ülkede insanlar uzaya da çıksa,dünya zenginide,çok kültürlüde olsa olsa böyle bi şeyi onayladıkları için adam olmayacağıda çok açıktır.Heleki insanların basit suçlardan bile idam edilmesi,bir tür acizlik örneğidir.Adaletin yerini bulması için başka bir insanın ölmesini istiyen varsa türkiyede onları da hiç çekinmeden irana davet ediyoruz..

Hala ısrarla insanların sokakta idam edilmesi diyorsun.Sokakta yapılmayan idama söyleyecek lafım yok der gibi.Bir tecavüzcü sokak ortasında infaz edildiğinde bu nasıl bir baskıcılık örneği olabilir ? Dünyadaki bütün ceza sistemleri suç işlemeye meyilli insanlar üzerinde baskı kurmak için vardır, cezalandırma işlevi dışında. Ayrıca Iran'da insanların basit suçlardan idam edildiğini nerden biliyorsun ?

coolhandsome Yazılan:Adaletin yerini bulması için başka bir insanın ölmesini istiyen varsa türkiyede onları da hiç çekinmeden irana davet ediyoruz..
Onlar seni ve senin gibi düşünenleri Avrupaya yollamak isterse ne yapacaksın ?

Nin.Me.Sar.Ra
12-05-2009 08:36 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
coolhandsome
Kayıtsız

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:
coolhandsome Yazılan:İnsanların sokaklarda idam edilmeleri barbarlık,gericilik ve cahillikten başka bir şey değildir.İnsanlara güveni ve huzuru başka bir insanı öldürerek veremezsiniz.Ve evet bu çok büyük bir BASKICILIK örneğidir.Bu ülkede insanlar uzaya da çıksa,dünya zenginide,çok kültürlüde olsa olsa böyle bi şeyi onayladıkları için adam olmayacağıda çok açıktır.Heleki insanların basit suçlardan bile idam edilmesi,bir tür acizlik örneğidir.Adaletin yerini bulması için başka bir insanın ölmesini istiyen varsa türkiyede onları da hiç çekinmeden irana davet ediyoruz..

Hala ısrarla insanların sokakta idam edilmesi diyorsun.Sokakta yapılmayan idama söyleyecek lafım yok der gibi.Bir tecavüzcü sokak ortasında infaz edildiğinde bu nasıl bir baskıcılık örneği olabilir ? Dünyadaki bütün ceza sistemleri suç işlemeye meyilli insanlar üzerinde baskı kurmak için vardır, cezalandırma işlevi dışında. Ayrıca Iran'da insanların basit suçlardan idam edildiğini nerden biliyorsun ?

coolhandsome Yazılan:Adaletin yerini bulması için başka bir insanın ölmesini istiyen varsa türkiyede onları da hiç çekinmeden irana davet ediyoruz..
Onlar seni ve senin gibi düşünenleri Avrupaya yollamak isterse ne yapacaksın ?

İnsanlar sokakta idam edilmesi diyorum çünkü bu artık barbarlığın ve cahilliğin son noktasıdır.Diğer idamada karşıyım tabi,insanın öldürülmesini gerektiren her şeyede.Ceza sistemleri insanların üzerinde baskı kurmak için değil toplumsal düzeni sağlamaya yöneliktir eğer ceza olarak yapılan şey insana psikolojik olarak korku veriyorsa bu aksine düzeni sağlamak yerine toplum huzurunu bozar.Basit suçlardan idam edilmeye gelince bir çoğuna tanık olduğumdandır.Onlar benim gibi düşünenleri avrupaya yollayamadı çünkü zaten ahmedinecad döneminde bütün aydın kesim avrupaya kaçtı,onlarda biliyor böyle bir yerden adam olmayacağını.
12-05-2009 08:43 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

RE: iran
şu her akşam haberlere yansıyan pkklı gençlerin sağa sola molotof yağdırıp diğer insanların malına canına kastetmesi durumu varya,

gördükçe keşke bizde biraz iran gibi olsak diyorum,

ikitanesini yakalayıp attıkları molotofu hiç olmadık biyerlerinde ateşleyeceksin, yandım anaaam diye bağırtacaksın bak bidaha kibritle oynuyolarmı!

insan hakları avrupalının dilinde, içlerinde öyle bişey olduğunu sanmıyorum, iranının o kadar gerici bir ülke olduğunada.. aklını sırf geriye vermiş bir ülke abd ye karşı bu kadar dik duramaz diye düşünüyorum..
12-05-2009 08:50 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Iran devrimiyle ilgili akıldan çıkartılmaması gereken bir konu daha var ki o da bu devrimin ABD'ye cephe alınarak yapılmış olması,yani o dönem dünyadaki iki büyük güçten biri olan ülkeye.Devrimin Uranyen kimliğine uyan bir durum bu da.

Nin.Me.Sar.Ra
12-05-2009 09:01 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Vulcan
Kayıtsız

İdamın kralını ABD,Çin uygular unutmayalım.
12-05-2009 09:07 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:
Félicé FilosoFo Yazılan:. Tamam uranüs devrim de, bu nasıl devrim? geleceğe değil, geçmişe dönük bir devrim. Kandırıyorlar mı bizi acaba?
Oysa kova uranüs, geleceği temsil eder.

Adamlar uzaya çıktı,siz hala gerici devrim diyip duruyorsunuz.

Iran halkı baskıcı bir diktatörlüğe karşı sokaklara dökülüp devrim
yaptı.Bu devrimin Uranüsle simgelenmesinden daha doğal ne olabilir ?İnsanlar baskıya karşı seslerini duyurma geleneğine sahipler orada.Son seçimlerdeki gösteriler de bunun kanıtı zaten.

Iran'ın haritasıyla Türkiye'nin haritasını karşılaştırın bakalım neler söyleyeceksiniz:
[Resim: astro2gw07tuerkiyecumhu.th.gif]

İslamı hassasiyetleri olan biriyim, gerçek islamla, uydurulmuş ortadoğu islamını ayırt edebiliyorum. İslam ham ve gerçek hali ile uranüs, jüpiter ve satürn etkisinde benim zihnimde.
Bana gerici olan sana göre ilerici olabilir. İsyanı uranüsle eşleştirebilirsin.
Ama irandaki islami yaşantının uranüsle bağlantısı olamaz. Tamam zekiler, uzaya çıkmışlar...Ama oradaki uygulanan hükümlerin zekaya uyan, mantıklı bir tarafı ve gerçek islamla ilgisi yok.
İran sempatizanımısın? oradamı yaşadın?
12-05-2009 09:13 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

benim fikrimdir irana olan sempati dik duruşundan ötürü .
yani irana yapılan eleştiriyie karşı.türkiyede böyle demek haklı bir argüman olmamalı.
öenmli olan standart olömalı.
baskıyla veya değil t.c irandan daha medeni ve insan hakkına değer veren bir ülkedir.
irandan inançlarıo için kaçıp türkiyeye sığınan bayan bunun çok net bir kanıtıdır.

iranın özelliği kapalı rejimi ve yeraltı zenginliğidir.bunlar iranın silah bazında gelişimini sağlamış.ancak ,unutulmamalı ki
onların da hepsi sovyet eskisi .iran , dağın fare doğurması durumuna dönüşebilir.yani iranın kendi bulduğu icatlar değil.sanki iran dünyada bilime çok büyük armağan vermiş gibi durmuş bazı iletiler.
vatandaşlarını başına ahlak polisleri diken , vinçlerde asan bir ülke.insanları ve toplumu gizliden kokuşma noktasına gelmiş.
unutmayın bu bir doğa yasasıdır.baskını olduğu yerde , sapıtmalar olur.dünyanın tüm kapalı rejimlerinde bu olur.
ve tüm kapalı rejimlerde, şeffaflık olmadığından ,baskı ,adam kayırma ve birilerinin kaymak tabaka oluşturması söz konusudur.

idama gelince benim fikrim ,.acaba orada bu idamlar zenginlere ,devlet yöneticilerine ve mollalara uygulanabiliyor mu ? bence bu tartışılabilir.
sonuçta teokratik düzene sahip bir ülke , ve orada devlet kademesinde bulunanlar tanrıyla
aralarında bir yöneticilik ve hiyerarşi ilişkisi varmış gibi davranabiliyorlar.

yani insan hakları yönünden t.c ve iran kıyaslanamaz bile.ülkemizin kıymetini bilelim.

bizde duyulan sempatinin bir nedeni de , terör konusudur.terör konusunda acizlikten ötürü insanlra tepki gösteriyor.
12-05-2009 09:23 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 9 Misafir